Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NewGascp είπε

Με το ΔΕΗ myHome GasControl έχεις ψυχική ηρεμία για 12 μήνες και μετά βλέπουμε.

Σωστος.

Και 100 ευρω ακριβοτερο στον χρονο να βγει τα χρηματα αυτα αξιζουν για ψυχικη ηρεμια.Εδινα και περισσοτερα απο 100 ευρω για ψυχικη ηρεμια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, kavadias said:

παιδιά έχω ένα πρόβλημα δεν ξέρω αν τοχει συναντήσει άλλος.
έχουμε πολυκατοικία (οικογενειακή) με κεντρικό καυστήρα και αυτόνομη σε κάθε διαμέρισμα (μετρητης για κάθε διαμέρισμα).
 

Οι θερμιδομετρητές που έχετε σε κάθε διαμέρισμα είναι για να μπορείτε μεταξύ σας να μετράτε τη κατανάλωση και να μοιράσετε το κόστος στα κοινόχρηστα. Αυτό δεν αφορά την ΕΔΑ.

Ο μετρητής της ΕΔΑ είναι ένας, κοινόχρηστος... και δεν νομίζω να γίνεται να γυρίσει σε οικιακό λόγω αυξημένης δυναμικότητας.

Αλλά ακόμα κι αν γινόταν... αυτός που θα έπαιρνε τη παροχή στο αφμ του, θα εμπιστευόταν τους υπόλοιπους να μη ρίξουν κανόνι;

13 minutes ago, HERTHAN said:

.Εδινα και περισσοτερα απο 100 ευρω για ψυχικη ηρεμια.

Όχι εντάξει... 50 ευρώ φτάνουν. 😄

Πήγα πριν λίγο με ραντεβού... δεν είχε κόσμο.

Παρατήρησα οτι άλλαξαν το πέναλτυ αποχώρησης. Παλιά ήταν 100 το 1ο εξάμηνο, και 50 το 2ο εξάμηνο. Τώρα είναι 100 το 1ο 3μηνο, 75 το 2ο 3μηνο, 60 το 3ο 3μηνο, δωρεάν το τελευταίο 3μηνο. (τελικές με ΦΠΑ)

Οπότε τον Αύγουστο ΗΡΩΝ για 50άρικο... Επίσης μου είπε ο υπάλληλος ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχει λογαριασμός απ'τον προηγούμενο πάροχο, γίνεται δεκτή βεβαίωση εκπροσώπησης και αντίγραφο σύμβασης με την ΕΔΑ. Το ρώτησα σε περίπτωση που χρειαστεί να γυρισω ΔΕΗ του χρόνου τον Σεπτέμβριο-Οκτώβριο. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, doll said:

Σήμερα από κατάστημα ΔΕΗ, παρατείνεται η προσφορά του control και τον Νοέμβριο.

Aυτό το ψιλοπεριμέναμε... αλλά περνάμε πλέον στη περίοδο που μπορεί να κοπεί ανα πάσα στιγμή. Όπως πέρυσι τον Μάρτιο που είχε 0.05 το control, και μόλις πήγε το TTF 70-80 το ανέβασαν σε 0.125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό το ψιλοπεριμέναμε... αλλά περνάμε πλέον στη περίοδο που μπορεί να κοπεί ανα πάσα στιγμή. Όπως πέρυσι τον Μάρτιο που είχε 0.05 το control, και μόλις πήγε το TTF 70-80 το ανέβασαν σε 0.125

ουτε φαν της δεη ειμαι ουτε τιποτα, αλλα ειναι συνεπης. Αν πει η προσφορα ισχυει μεχρι 30 Νοεμβριου, ειμαι βεβαιος οτι θα το τηρησει. Αν δε πει τιποτα και απλα συνεχισει να πουλαει προσφορα που "εληξε" 31.10 τοτε ναι, ανα πασα στιγμη θα το κατεβασει και θα αλλαξει τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, fredd0 said:

ουτε φαν της δεη ειμαι ουτε τιποτα, αλλα ειναι συνεπης. Αν πει η προσφορα ισχυει μεχρι 30 Νοεμβριου, ειμαι βεβαιος οτι θα το τηρησει. Αν δε πει τιποτα και απλα συνεχισει να πουλαει προσφορα που "εληξε" 31.10 τοτε ναι, ανα πασα στιγμη θα το κατεβασει και θα αλλαξει τιμη

Κοίταξα παλιά posts... Όντως είχαν κρατήσει το 0.05 ως 31/3/22 και την πρωταπριλιά έβγαλαν το 0.125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με πήρε από μόνη της η ΔΕΗ και με ρώτησε σε ποιο πρόγραμμα θέλουμε να πάμε και τελικά το ανανεώσαμε  στο σταθερό  gas control μιας και το ttf πήγε 0,52 από ότι μας είπε η υπάλληλος. Τώρα αν συνεχίσει αυτή η τιμή του σταθερού δεν ήξερε να μας πει με σιγουριά 

10/11 θα έληγε το προηγούμενο πρόγραμμα gas control 

Και έκπτωση 50€ στον πρώτο λογαριασμό 

Επεξ/σία από giannnis122
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/10/2023 at 16:54, The_Judas said:

σε κατάστημα έγινε...υπέγραψα τα συμβόλαια όπως είπα. το ένα γραφεί για τα 50 ευρώ το άλλο όχι. 

Επίσης αυτό μου είπε και η υπάλληλος, οτι επειδή δεν έχει δέσμευση το ένα πρόγραμμα παίρνω το 50αρι.

Η αλλαγή προγράμματος κατάστημα γίνεται άμεσα χωρίς καθυστέρηση. 

Άρα περιμένουμε το πρώτο λογαριασμό και ο θεός βοηθός . Έχω την εντύπωση πως και στις 2 αλλαγές προγράμματος που έκανα ήταν ληγμένο το gas benefit , αλλά δε βάζω και το χέρι στη φωτιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα κάνει την αίτηση τηλεφωνικά στο 8009001000 για μετάβαση απο benefit σε control και σήμερα μου ήρθε το email με τους όρους και το συμβόλαιο .

κάνω κάτι άλλο ? πρέπει να υπογράψω το συμβόλαιο και να το στείλω πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, supermarioarv είπε

είχα κάνει την αίτηση τηλεφωνικά στο 8009001000 για μετάβαση απο benefit σε control και σήμερα μου ήρθε το email με τους όρους και το συμβόλαιο .

κάνω κάτι άλλο ? πρέπει να υπογράψω το συμβόλαιο και να το στείλω πίσω?

δε γνωρίζω αλλά δες αν γράφει για τα 50€ δώρο και πες μας και αν είχε λήξει το benefit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

είχα κάνει την αίτηση τηλεφωνικά στο 8009001000 για μετάβαση απο benefit σε control και σήμερα μου ήρθε το email με τους όρους και το συμβόλαιο .

κάνω κάτι άλλο ? πρέπει να υπογράψω το συμβόλαιο και να το στείλω πίσω?

Εμένα μου είπε η δεσποινίς/κυρία στο τηλέφωνο να το στείλω πίσω υπογεγραμμένο.

Εγώ δεν το έστειλα και ούτε πρόκειται μιας και η αλλαγή στο ebill έχει γίνει.

Αν γίνει καμία στραβή έχω βγάλει screenshot ήδη απο το ebill και μαζί με τις συμβάσεις και τα νεύρα μου πετάγομαι στο τοπικό κατάστημα και λύνονται όλα στο άναψε σβήσε..... όχι δεν έκανα λάθος στο άναψε εννοώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, giannnis122 said:

Τελικά με πήρε από μόνη της η ΔΕΗ και με ρώτησε σε ποιο πρόγραμμα θέλουμε να πάμε και τελικά το ανανεώσαμε  στο σταθερό  gas control μιας και το ttf πήγε 0,52 από ότι μας είπε η υπάλληλος. Τώρα αν συνεχίσει αυτή η τιμή του σταθερού δεν ήξερε να μας πει με σιγουριά 

10/11 θα έληγε το προηγούμενο πρόγραμμα gas control 

Και έκπτωση 50€ στον πρώτο λογαριασμό 

Το ΤΤF Δεκεμβρίου έπεσε στο 48 σήμερα. 10% πτώση. 

On 30/10/2023 at 20:01, ekrepali said:

 

Mετά από ώριμη σκέψη κι αφού διάβασα αυτό το άρθρο που λέει ότι η Ευρώπη έχει φουλάρει αποθήκες στο 99%... μήπως οι τιμές πέσουν απότομα αντί να ανέβουν απότομα;

 

Γιατί δεν εμπιστεύτηκα τη χτεσινή μου ώριμη σκέψη; 🤪

Στα διάλα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ΤΤF Δεκεμβρίου έπεσε στο 48 σήμερα. 10% πτώση. 

Γιατί δεν εμπιστεύτηκα τη χτεσινή μου ώριμη σκέψη; 🤪

Στα διάλα...

δεν πειράζει , υπογράψτε εσείς με τον @HERTHAN να πέσουν οι τιμές μπας και τη γλιτώσω 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ΔΕΗ  ανακοίνωσε  ΤΤF Νοεμβρίου  0,046718

 

Σύμφωνα με την  παρακάτω σελίδα  είναι  0,046443

https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

Ενώ σύμφωνα με την  παρακάτω σελίδα  είναι  0,046788

https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-historical-data

 

Κανένα απο τα δύο δεν συμφωνεί με την ΔΕΗ... βλέπω/υπολογίζω κάτι λάθος?

 

Επίσης... σε παλιότερη ανάρτηση  είχε αναφερθεί κατά πόσο η σελίδα  ΕΕΧ  υπολογίζει το πραγματικό TTF του τρέχοντα μήνα η υπολογίζει  τις τελευταίες 30 ημέρες  και η αλήθεια είναι οτι μου είχε γεννηθεί  και εμένα αυτό το ερώτημα. Βλέπω  όμως σήμερα που για τον υπολογισμό του TTF Δεκεμβρίου υπάρχει μόνο μια ημέρα (η σημερνή) οτι το TTF Month και DAY ταυτίζονται.

 

 

 

 

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Εμένα μου είπε η δεσποινίς/κυρία στο τηλέφωνο να το στείλω πίσω υπογεγραμμένο.

Εγώ δεν το έστειλα και ούτε πρόκειται μιας και η αλλαγή στο ebill έχει γίνει.

Αν γίνει καμία στραβή έχω βγάλει screenshot ήδη απο το ebill και μαζί με τις συμβάσεις και τα νεύρα μου πετάγομαι στο τοπικό κατάστημα και λύνονται όλα στο άναψε σβήσε..... όχι δεν έκανα λάθος στο άναψε εννοώ.

 

Σε μένα δεν ειπαν κάτι για υπογραφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...