Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, skantsos είπε

Εγώ τελικά πήγα στον ηρων double flex. 50+50€ και τον επόμενο μήνα πάω ΔΕΗ για αλλά 50 αν ισχύει ακόμα

 

Ο ήρωνας δεν έχει ρητρο.αποχωρησης? Ή απλά μοιράζει πενηνταρικα? Make It Rain Money GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ πανικός για το τίποτα σήμερα... στα ίδια έκατσε το TTF.

Spoiler

1.jpg.705b74763e5efb8a737e70e2d226a2c4.jpg

Mετά από ώριμη σκέψη κι αφού διάβασα αυτό το άρθρο που λέει ότι η Ευρώπη έχει φουλάρει αποθήκες στο 99%... μήπως οι τιμές πέσουν απότομα αντί να ανέβουν απότομα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με φουλ τις αποθήκες και η τιμή είναι 50+ στο ttf χωρίς βαρύ χειμώνα. 

οι προβλέψεις είναι ότι θα μείνει εκεί γύρω.

όταν αδειάσουν οι αποθήκες όμως;

και εγω αμφιταλαντευτηκα αρκετά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, fotisbasm said:

Το TFF ειναι ηδη 53 μην το σκεφτεστε ΚΑΘΟΛΟΥ καντε σταθερο ΔΕΗ

να πιασω και ενα ακραιο σεναριο ?  και 40 να πεσει , με μια μεγαλη ετησια καταναλωση 10000kw η ζημια σας ειναι 100ε και για την ακριβια 50 ε μιας και τα 50ε θα τα παρετε πισω , δηλαδη ενα ακραιο σεναριο ειναι ολη την σεζον να χασετε 50ε , και να κερδισετε 200-300 ευρω εαν παει το tff 80 , μιλαω παντα για καταναλωσεις των 10000kw  καποιος που εχει 7000 θα εχει πολυ πιο μικρη χασουρα

7000 έκαψα πέρυσι, ρίχοντας το βάρος στα κλιματιστικά...

0.030 είχε ο ΗΡΩΝ τον Οκτώβρη... ας υποθέσουμε το πιο αισιόδοξο σενάριο ότι το χειμώνα έχουν 0.035 μέσο όρο

Διαφορά 0.015 από ΔΕΗ, επί 7000 = 100 ευρώ όντως.

50 ευρώ το δώρο στη ΔΕΗ, 50 ευρώ η ρήτρα απ'τον Μάιο και μετά, 50 ευρώ το δώρο επιστροφής στον ΗΡΩΝ... όντως η χασούρα θα'ναι 50 ευρώ.

Τελικά θα πάω ΔΕΗ.

Ου ου προδοσία... το ξέρω!

Spoiler

eleni-louka-lady-gaga-out-of-greece.w_hr.jpg.8817cac76f523e89f8d62b72514f4198.jpg

 

13 minutes ago, The_Judas said:

όταν αδειάσουν οι αποθήκες όμως;

Αυτό είναι που με προβλημάτιζε κι εμένα... μη τυχόν πάρει την ανηφόρα τη περίοδο που θα θέλω να κάψω αέριο, όταν πάει η θερμοκρασία 0-5°C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΠΑ πάντως ανακοίνωσε τιμή για το φυσικό αέριο κίνησης (cng) και το απογείωσε , άρα ή κλασσικά τρώνε , ή έχουν κλείσει ότι να'ναι συμβόλαια (βάσει TTF ή και με πετρελαϊκά)

αυτό για τα προγράμματα που δεν έχουν τύπο υπολογισμό βάσει TTF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

Η ΔΕΠΑ πάντως ανακοίνωσε τιμή για το φυσικό αέριο κίνησης (cng) και το απογείωσε , άρα ή κλασσικά τρώνε , ή έχουν κλείσει ότι να'ναι συμβόλαια (βάσει TTF ή και με πετρελαϊκά)

αυτό για τα προγράμματα που δεν έχουν τύπο υπολογισμό βάσει TTF

Πόσο % αύξηση σε σχέση με το προηγούμενο μήνα;

Το ιστορικό έχει παρόμοια ποσοστιαία αυξομοίωση με το αέριο θέρμανσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πολύ πανικός για το τίποτα σήμερα... στα ίδια έκατσε το TTF.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.705b74763e5efb8a737e70e2d226a2c4.jpg

Mετά από ώριμη σκέψη κι αφού διάβασα αυτό το άρθρο που λέει ότι η Ευρώπη έχει φουλάρει αποθήκες στο 99%... μήπως οι τιμές πέσουν απότομα αντί να ανέβουν απότομα;

Προσωπική γνώμη οτι δεν θα ανέβουν πολύ αλλά ούτε θα κατέβουν πολύ. εκεί κοντά στο 45-55 θα παίζει ο TTF χειμώνα ως την άνοιξη. Μετά μάλλον θα πέσουν κατά τον Μάρτιο. Οπότε σχεδόν μία η άλλη benefit ή control. Απλά για να είμαστε ήρεμοι ψυχολογικά βάλαμε control πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πόσο % αύξηση σε σχέση με το προηγούμενο μήνα;

~23%

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ιστορικό έχει παρόμοια ποσοστιαία αυξομοίωση με το αέριο θέρμανσης;

μείωση όχι ,με το σταγονόμετρο κατέβαζαν ,  μόνο όταν υπάρχουν αυξήσεις στο TTF , αλλά ποτέ δεν ήταν τόσο μεγάλες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

7000 έκαψα πέρυσι, ρίχοντας το βάρος στα κλιματιστικά...

0.030 είχε ο ΗΡΩΝ τον Οκτώβρη... ας υποθέσουμε το πιο αισιόδοξο σενάριο ότι το χειμώνα έχουν 0.035 μέσο όρο

Διαφορά 0.015 από ΔΕΗ, επί 7000 = 100 ευρώ όντως.

50 ευρώ το δώρο στη ΔΕΗ, 50 ευρώ η ρήτρα απ'τον Μάιο και μετά, 50 ευρώ το δώρο επιστροφής στον ΗΡΩΝ... όντως η χασούρα θα'ναι 50 ευρώ.

Τελικά θα πάω ΔΕΗ.

Ου ου προδοσία... το ξέρω!

50€ κόστος ψυχικής ηρεμίας για τη σεζόν 😜 

Επίσης:

Στα 46,718 έκλεισε ο Νοέμβριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, S90 είπε

Μία η άλλη με το 0,051 του Control , σωστά?

Από 45,63 και πάνω συμφέρει το Control.

Νέο Benefit: 1,03 Χ 0,046718 + 0,004 = 0,0521

Παλιό Benefit: (0,04 + 0,046718) X 0,7 = 0,0607

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω ένα πρόβλημα δεν ξέρω αν τοχει συναντήσει άλλος.
έχουμε πολυκατοικία (οικογενειακή) με κεντρικό καυστήρα και αυτόνομη σε κάθε διαμέρισμα (μετρητης για κάθε διαμέρισμα). Επειδή πέρσι πληρώναμε 11-12-13 λεπτά την Kwh το ψάξα λίγο φέτος και κατέληξα στο Myhome gas control της ΔΕΗ.

Στη ΔΕΗ μου ριξαν άκυρο γιατί λένε ότι η παροχή είναι δηλωμένη ως κοινόχρηστη στην ΕΔΑ οπότε δεν μπορεί να πάρει οικιακό πρόγραμμα. Υπάρχει άτομο που μπορεί να την πάρει στον ΑΦΜ του αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα έχει άλλες επιπλοκές μετά (πχ. τι θα παίξει με τα ρολόγια)

Έχει αντιμετωπίσει κανείς τίποτα αντίστοιχο; θενκς
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kavadias είπε

παιδιά έχω ένα πρόβλημα δεν ξέρω αν τοχει συναντήσει άλλος.
έχουμε πολυκατοικία (οικογενειακή) με κεντρικό καυστήρα και αυτόνομη σε κάθε διαμέρισμα (μετρητης για κάθε διαμέρισμα). Επειδή πέρσι πληρώναμε 11-12-13 λεπτά την Kwh το ψάξα λίγο φέτος και κατέληξα στο Myhome gas control της ΔΕΗ.

Στη ΔΕΗ μου ριξαν άκυρο γιατί λένε ότι η παροχή είναι δηλωμένη ως κοινόχρηστη στην ΕΔΑ οπότε δεν μπορεί να πάρει οικιακό πρόγραμμα. Υπάρχει άτομο που μπορεί να την πάρει στον ΑΦΜ του αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα έχει άλλες επιπλοκές μετά (πχ. τι θα παίξει με τα ρολόγια)

Έχει αντιμετωπίσει κανείς τίποτα αντίστοιχο; θενκς
 

μα ειναι κοινοχρηστη, το control ειναι μονο για αυτονομες παροχες (καθε διαμερισμα εχει δικη του παροχη και καυστηρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...