Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Είπα σήμερα να ρίξω μια ματιά στα προγράματα φυσικού αερίου για να δούμε πώς θα ζεστάνουμε το κοκκαλάκι μας τον χειμώνα! 😜

Τώρα είμαι στο gasControl αυτήν την στιγμή με 0,056 ευρώ/kWh και λήγει κάπου στον Δεκέμβριο.

Χάζευα το εξελάκι και διαπίστωσα πως για να με συμφέρει ο,τιδήποτε άλλο πέραν του "ΔΕΗ myhome GasControl" για 6.845kwh (κατανάλωση περσινού χειμώνα) πρέπει να πέσει το TTF στο 50 και κάτω.

Με βάση τα παραπάνω, το γεγονός ότι το TTF δύσκολα θα πέσει κάτω από 50 (θεωρώ, εκτός κι αν κάνω λάθος) και βλέποντας την συζήτηση αναρωτιέμαι γιατί όλοι δεν πάτε στο πρόγραμμα αυτό, εκτός κι αν α) δεν είναι διαθέσιμο, β) χάνω κάποια σημαντική λεπτομέρεια/ δεν έχω καταλάβει κάτι, ή γ) κάποιο λάκκο έχει η φάβα!..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή σε Gas Control (είμαι σε Benefit αορίστου αυτήτη στιγμή).

Είναι πολύ οριακό το τηλεφώνημα για αλλαγή αυτή τη στιγμή; Πρέπει να έχουν στείλει και το συμβόλαιο και να πέσει υπογραφή μου πριν θεωρηθεί ότι έχει γίνει η αλλαγή; Ή ξεκινάει να τρέχει από την στιγμή της επικοινωνίας; Παίζει να μην προλάβω δηλαδή χρονικά τις 31/10 αν καλέσω αύριο;

Επεξ/σία από agriokatsiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, agriokatsiko said:

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια ερώτηση σχετικά με την αλλαγή σε Gas Control (είμαι σε Benefit αορίστου αυτήτη στιγμή).

Είναι πολύ οριακό το τηλεφώνημα για αλλαγή αυτή τη στιγμή; Πρέπει να έχουν στείλει και το συμβόλαιο και να πέσει υπογραφή μου πριν θεωρηθεί ότι έχει γίνει η αλλαγή; Ή ξεκινάει να τρέχει από την στιγμή της επικοινωνίας; Παίζει να μην προλάβω δηλαδή χρονικά τις 31/10 αν καλέσω αύριο;

Ισχύει η ημερομηνία αίτησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Είπα σήμερα να ρίξω μια ματιά στα προγράματα φυσικού αερίου για να δούμε πώς θα ζεστάνουμε το κοκκαλάκι μας τον χειμώνα! 😜

Τώρα είμαι στο gasControl αυτήν την στιγμή με 0,056 ευρώ/kWh και λήγει κάπου στον Δεκέμβριο.

Χάζευα το εξελάκι και διαπίστωσα πως για να με συμφέρει ο,τιδήποτε άλλο πέραν του "ΔΕΗ myhome GasControl" για 6.845kwh (κατανάλωση περσινού χειμώνα) πρέπει να πέσει το TTF στο 50 και κάτω.

Με βάση τα παραπάνω, το γεγονός ότι το TTF δύσκολα θα πέσει κάτω από 50 (θεωρώ, εκτός κι αν κάνω λάθος) και βλέποντας την συζήτηση αναρωτιέμαι γιατί όλοι δεν πάτε στο πρόγραμμα αυτό, εκτός κι αν α) δεν είναι διαθέσιμο, β) χάνω κάποια σημαντική λεπτομέρεια/ δεν έχω καταλάβει κάτι, ή γ) κάποιο λάκκο έχει η φάβα!..

Ευχαριστώ!

και εγώ περίμενα μέχρι τέλος του μήνα αλλά θα πάω αύριο για gascontrol.

Το θεωρώ δύσκολο να πέσει το TTF κάτω από 50 τους επόμενους μήνες ίσως και τον επόμενο χρόνο.

Μόνο αν τελειώσουν οι πόλεμοι και έχουμε συμφιλίωση Πούτιν με Μπάιντεν και Χαμάς με Νετανιάχου θα δούμε πιο χαμηλές τιμές :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, agriokatsiko said:

Πρέπει να έχουν στείλει και το συμβόλαιο και να πέσει υπογραφή μου πριν θεωρηθεί ότι έχει γίνει η αλλαγή; Ή ξεκινάει να τρέχει από την στιγμή της επικοινωνίας; Παίζει να μην προλάβω δηλαδή χρονικά τις 31/10 αν καλέσω αύριο;

Aν καλέσεις στις 31/10, θα πρέπει να προλάβουν να σου στείλουν την αίτηση την ίδια μέρα με ημερομηνία 31/10. Καλύτερα να κάνεις το τηλεφώνημα στις 30/10.

@killer_instinct Εγώ ευελπιστώ πως θα δώσουν παράταση, οπότε δε θα χρειαστεί να πάρουμε τώρα την απόφαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, ekrepali said:

Aν καλέσεις στις 31/10, θα πρέπει να προλάβουν να σου στείλουν την αίτηση την ίδια μέρα με ημερομηνία 31/10. Καλύτερα να κάνεις το τηλεφώνημα στις 30/10.

@killer_instinct Εγώ ευελπιστώ πως θα δώσουν παράταση, οπότε δε θα χρειαστεί να πάρουμε τώρα την απόφαση.

Σήμερα θα καλέσω για την αλλαγή, δεν είμαι για συγκινήσεις της τελευταίας στιγμής :). Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος Οκτωβρίου δηλαδή λήγει το πρόγραμμα; 😱

@ekrepali Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να συμβεί στον επόμενο χρόνο και να ζημιωθώ με το σταθερό πρόγραμμα αυτό...

Επεξ/σία από killer_instinct
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Τέλος Οκτωβρίου δηλαδή λήγει το πρόγραμμα; 😱

@ekrepali Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να συμβεί στον επόμενο χρόνο και να ζημιωθώ με το σταθερό πρόγραμμα αυτό...

To ίδιο θα ρωτησω και εγώ.. Να περιμένουμε μήπως αλλάξει κάτι μέχρι τις 30 για να πάρουμε τηλέφωνο? Ευχαριστούμε και πάλι για τις πληροφορίες ομαδαρα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Σε περίπτωση νέας αλλαγής από Gas Control σε νέο π.χ. πρόγραμμα που θα βγάλει η ΔΕΗ, υπάρχει πέναλτι? Δηλ. 12 μήνες δέσμευση εκτός ΔΕΗ λογικά, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Τέλος Οκτωβρίου δηλαδή λήγει το πρόγραμμα; 😱

@ekrepali Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι που να συμβεί στον επόμενο χρόνο και να ζημιωθώ με το σταθερό πρόγραμμα αυτό...

Φυσικα και μπορεις να ζημιωθεις αν πεσει πολυ η τιμη γιατι πχ θα φυγει ο χειμωνας και παραλληλα θα εχει φυγει η ταραχη στη Μ.Ανατολη.Κανεις δεν εχει μαγικη σφαιρα για το μελλον.Αλλα θα μπορεις να αλλαξεις παλι σε τρεχουμενο ΔΕΗ αν συμβει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Φυσικα και μπορεις να ζημιωθεις αν πεσει πολυ η τιμη γιατι πχ θα φυγει ο χειμωνας και παραλληλα θα εχει φυγει η ταραχη στη Μ.Ανατολη.Κανεις δεν εχει μαγικη σφαιρα για το μελλον.Αλλα θα μπορεις να αλλαξεις παλι σε τρεχουμενο ΔΕΗ αν συμβει αυτο.

Σαφώς, όλοι προβλέψεις κάνουμε και προσπαθούμε να πάρουμε αποφάσεις με τα τώρα και τα ιστορικά δεδομένα. Εμένα βέβαια με "σώζει" κάπως γιατί το έχω μόνο για θέρμανση. Άρα να πέσει στο 15 στα επίπεδα του χειμώνα 2018 δύσκολο το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...