Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με την ΔΕΗ προχώρησα σε αποστολή δικαιολογητικών με mail στις 12/10 για το Control. Ενώ μου ήπανε ότι δεν χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή, στις 19/10 ξαναστείλανε mail που ζητουσαν φωτογραφία μετρητή και σωληνώσεων. Τους τα έστειλα άμεσα αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα νέο. Η αλλαγή έγινε από ΖΕΝΙΘ περιοχή Τρίκαλα. (Στη ΖΕΝΙΘ φαίνομαι ακόμα ενεργός). Υπάρχει τέτοια καθυστέρηση στην αλλαγή παρόχου ? 

Επεξ/σία από liakosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakosx είπε

Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με την ΔΕΗ προχώρησα σε αποστολή δικαιολογητικών με mail στις 12/10 για το Control. Ενώ μου ήπανε ότι δεν χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή, στις 19/10 ξαναστείλανε mail που ζητουσαν φωτογραφία μετρητή και σωληνώσεων. Τους τα έστειλα άμεσα αλλά μέχρι σήμερα δεν έχω κανένα νέο. Η αλλαγή έγινε από ΖΕΝΙΘ περιοχή Τρίκαλα. (Στη ΖΕΝΙΘ φαίνομαι ακόμα ενεργός). Υπάρχει τέτοια καθυστέρηση στην αλλαγή παρόχου ? 

10 μέρες αν θυμάμαι καλά από πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, janus5555 said:

Καλημέρα, είμαι στο gascontrol με συμβόλαιο που λήγει τώρα το Νοέμβριο. Τί θα γίνει μόλις λήξει, αυτόματη ανανέωση; Πρέπει να κάνω κάτι;

Σε πάνε στο benefit αορίστου αν δεν κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Σε πάνε στο benefit αορίστου αν δεν κάνεις κάτι.

Το οποίο benefit χειρότερο ή καλύτερο; Μπορώ να ζητήσω ανανέωση του control;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Την αιτηση την ειχες κανει μεσω τηλεφωνου στο 8009001000 και πηρες το 50αρικο?

Ναι τηλεφωνικά απο Gas benefit σε gas control

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Το οποίο benefit χειρότερο ή καλύτερο; Μπορώ να ζητήσω ανανέωση του control;

Δες λίγο κι εδώ: 

 Θα σε πάει στο Νέο Benefit. 

Προσωπικά είχα το παλιό που είναι χειρότερο όσο το TTF ανεβαίνει, οπότε το έκανα Control για να ξεμπερδεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dasnowy είπε

Σε πάνε στο benefit αορίστου αν δεν κάνεις κάτι.

Εγώ που ρώτησα σε πάνε στο νέο gas control χωρίς  δεσμεύσεις, πριν κάτι μήνες σε πήγαινε στο benefit γιατί δεν υπήρχε πρόγραμμα gas control 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannnis122 είπε

Εγώ που ρώτησα σε πάνε στο νέο gas control χωρίς  δεσμεύσεις, πριν κάτι μήνες σε πήγαινε στο benefit γιατί δεν υπήρχε πρόγραμμα gas control 

το τι λένε οι υπάλληλοι δυστυχώς δεν είναι αξιόπιστη πηγή

εξαρτάται απο το πιο τιμολόγιο θεωρεί η ΔΕΗ ως "βασικό" για την αυτόματη μετάβαση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, liakosx said:

Υπάρχει τέτοια καθυστέρηση στην αλλαγή παρόχου ? 

Απ'την ημέρα που θα λάβει η ΕΔΑ την αίτηση, περνάνε για καταμέτρηση εντός 8 εργάσιμων. Σε αλλαγή που έκανα αρχές του έτους από ΔΕΗ προς Ελίν, δε πέρασαν καν για καταμέτρηση και δέχτηκαν τη μέτρηση της φωτογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, giannnis122 said:

Εγώ που ρώτησα σε πάνε στο νέο gas control χωρίς  δεσμεύσεις, πριν κάτι μήνες σε πήγαινε στο benefit γιατί δεν υπήρχε πρόγραμμα gas control 

Εγώ είχα ρωτήσει όταν είχε βγει το νέο control και μου είπαν ότι σε πάει στο benefit. 

Και η σωστή απάντηση είναι: ανάλογα τις ορέξεις του συστήματος. Μπορεί να σε πάει και στο παλιό benefit, να σε χρεώσει 0,09/kwh με 50 ttf και να τρέχεις. 

Πάρε γραπτή απάντηση για να έχεις πάτημα αν γίνει καμιά στραβή. 

Εγώ ανανέωσα στο νέο control και πήρα και το 50αρικο ενώ είναι για νέους πελάτες. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εγώ ανανέωσα στο νέο control και πήρα και το 50αρικο ενώ είναι για νέους πελάτες.

Μέσω τηλεφώνου την έκανες την αλλαγή στο 800900....και πήρες το 50αρικο?

Πες ναι να ξυπνήσω το πρωί να πάρω τηλέφωνο με τον καφέ και να τσιμπήσω 50αρικο.🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, HERTHAN said:

Μέσω τηλεφώνου την έκανες την αλλαγή στο 800900....και πήρες το 50αρικο?

Πες ναι να ξυπνήσω το πρωί να πάρω τηλέφωνο με τον καφέ και να τσιμπήσω 50αρικο.🤪

Ναι από το 8009001000 το έκανα. Μου είχε έρθει και sms να κάνω ανανέωση 1 μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου. Ανάλογα τον υπάλληλο, ετοιμάσου με ΗΚΑΣΠ, ΑΦΜ, ΑΔΤ, ΔΟΥ. Αν νοικιάζεις μπορεί να σου ζητήσουν και τα αντίστοιχα στοιχεία του ιδιοκτήτη (εκτός από ΗΚΑΣΠ προφανώς). 

Και επειδή τα συστήματα της ΔΕΗ δεν ευθυγραμμίζονται ποτέ όλα, μπορεί να σε πάρουν τηλέφωνο να σου υπενθυμίσουν να ανανεώσεις το συμβόλαιο. Εμένα με πήραν 2 εβδομάδες μετά την ανανέωση, όταν έληγε το παλιό συμβόλαιο, να μου πουν πως δεν έχω κάνει κάποια κίνηση για ανανέωση ενώ η ανανέωση είχε φανεί στο e-bill και μου είχε έρθει και η σύμβαση στο email. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η βασική ερώτηση που έπρεπε να γίνεται είναι όχι σε ποιό τηλέφωνο αλλά αν η αλλαγή έγινε από αορίστου benefit η από benefit με δέσμευση.  Εκει πιστεύω είναι  η διαφορά.

Ο εκπρόσωπος που μίλησα χθές και μου έκανε την αλλαγή (ελπίζω, ακόμη δεν έχει φανεί) μου είπε ότι  επειδή ήμουνα σε benefit με δέσμευση δεν το παίρνω.

Επεξ/σία από teot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...