Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συμβόλαιο μου με την ζενίθ έχει λήξει στην ουσία από τον Μάρτιο όπου και με μετέφεραν αυτόματα στο gas home plus. Προσπαθοντας να βγάλω άκρη με τις παροχές αερίου, πραγματικά δεν έχω βγάλει άκρη. Νιώθω ότι στο τέλος της ημέρας (ετήσια βάση) το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Βλέπω ότι κάποιοι πάτε στο gas control της ΔΕΗ όπου ίσως κάτι να κερδίθει τώρα το χειμώνα αλλά μετά θα γυρίσει από την άλλη. Γενικά, τζόγος είναι και ότι σου κάτσει.

 

Πραγματικά δε. Ξέρω πως να προχωρήσω. Από την μια μου αρεσει που δεν έχω και συμβόλαιο και είμαι και ελεύθερος να κάνω ότι θέλω. 

 

Απόψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elise είπε

κάποιοι πάτε στο gas control της ΔΕΗ όπου ίσως κάτι να κερδίθει τώρα το χειμώνα αλλά μετά θα γυρίσει από την άλλη.

μα το χειμώνα είναι και η κύρια κατανάλωση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, saris41 είπε

Αυτο ακριβώς της  είπα προχτές στο τηλέφωνο! 

Spoiler

Αν και δεν ανήκει αποκλειστικά σε αυτό το thread , η συγκεκριμένη εταιρία είναι ότι χειρότερο σε χρεώσεις και αντιμετώπιση και δεν βγάζεις άκρη ποτε. 

Χίλιες φορές εταιρίες σαν elin , Ήρων , ακόμα και ΔΕΗ που κρατάνε μια πολιτική και δείχνουν ότι ενδιαφέρονται για τον πελάτη , πχ 50€ έκπτωση ΔΕΗ για καθυστέρηση έκδοσης λογαριασμού κτλ. 

Εμένα η ζενίθ μου έχει στείλει διακοπή ρεύματος επειδή μου είχαν χρεώσει λάθος ρήτρα αποχώρησης ενώ στον λογαριασμό έγραψαν ότι τροποποίησαν τους όρους και μπορώ να φύγω αζημιως και ακόμα και σήμερα δεν μου έχει επιστραφεί τίποτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

ο καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες , εγώ ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος 😛

Δεν μπορώ να "μεταφράσω" το excel σου.
Πρέπει να συμπληρώσω κάτι και που κατι αφού δεν έχω ιστορικο?
Δεν έχω κάνει ποτέ συμβόλαιο και είμαι νέος στο άθλημα.
Πρέπει να αποφασίσω μέχρις το τέλος του μήνα πάροχο αλλιώς χάνω την επιδότηση συνδεσης των 100 ευρώ.
Θεωρητικά στο short στις στήλες έχει γίνει με τον φτηνότερο πάροχό ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis3 είπε

Πρέπει να συμπληρώσω κάτι και που κατι αφού δεν έχω ιστορικο?

  

Στις 18/10/2022 στις 9:33 ΜΜ, korakios είπε

πρέπει και να μαντέψουμε τιμές που θα επικρατούν το χειμώνα κυρίως και συμπληρώνουμε την τιμή στο κελί δεξιά απο "TTF περιόδου €/MWh-->"

Πατώντας παρακάτω το κελί "Link TTF" μας βγάζει σε ιστοσελίδα με τρέχουσες τιμές επόμενων μηνών ωστε να πάρουμε μια ιδέα .

αφού μαντέψεις πόσο θα είναι το TTF το χειμώνα (45-55 είδα στον καφέ) θα μαντέψεις την κατανάλωσή σου

τώρα αν θα βάλεις 4000kw ή 10000kw+ , άγνωστο , φυσικά δεν είναι απορία η κατανάλωση του συγκεκριμένου νήματος

Μπορείς να πας στο νήμα με τα κλιματιστικά να υπολογίσεις απώλειες του σπιτιού σου και να το συζητήσετε στο παρακάτω νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/668572-καταναλωση-φυσικου-αεριου/?do=getNewComment

5 λεπτά πριν, vassilis3 είπε

Θεωρητικά στο short στις στήλες έχει γίνει με τον φτηνότερο πάροχό ?!

όχι , καμία σχέση , θα κοιτάξεις τη στήλη "Ε" που είναι Τελική τιμή

Και υπόψιν οτι

Στις 18/10/2022 στις 9:33 ΜΜ, korakios είπε

Τα τελευταία προγράμματα που έχουν στη 2η στήλη το "?Προμήθεια?" είναι προγράμματα που έχουν άγνωστο τρόπο υπολογισμού , και η τιμή κιλοβατώρας βγαίνει απο το ιστορικό τιμών του κάθε προγράμματος και φυσικά δεν είναι ακριβείας ο υπολογισμός αλλά κατ'εκτίμηση .

απο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/552/#comment-59474481

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, korakios είπε

  

Αναφορά σε κείμενο

όχι , καμία σχέση , θα κοιτάξεις τη στήλη "Ε" που είναι Τελική τιμή

 

άρα με default παραμέτρους loto βάση στήλης Ε για ΦΑ οικιακο πληρες (υπολογισμός βάση Ιστορικου) που είναι το φτηνότερο
ή  
Προτέργια αυτονομο plus (βάση TTF)
καλά τα αντιλαμβάνομαι;

 

 

Επεξ/σία από vassilis3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis3 είπε

άρα με default παραμέτρους loto βάση στήλης Ε για ΦΑ οικιακο πληρες (υπολογισμός βάση Ιστορικου) που είναι το φτηνότερο
ή  
Προτέργια αυτονομο plus (βάση TTF)
καλά τα αντιλαμβάνομαι;

ανέβασε σε spoiler screenshot , να δω τιμές για επιβεβαίωση :)

________________

και μόλις διαπίστωσα οτι είχα ξεχάσει το excel με τιμή TTF 50 όταν δοκίμαζα κάτι  , το έβγαλα ωστε ο καθένας να βάζει ότι θεωρεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασε σε spoiler screenshot , να δω τιμές για επιβεβαίωση :)

________________

και μόλις διαπίστωσα οτι είχα ξεχάσει το excel με τιμή TTF 50 όταν δοκίμαζα κάτι  , το έβγαλα ωστε ο καθένας να βάζει ότι θεωρεί

ναι για αυτο ειπα default 
Ότι έβλεπα ήταν με 50 κ θεώρησα οτι είναι το λογικό νούμερο. Δεν είναι?!
Δεν κατάλαβα τι θες να ανεβάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vassilis3 είπε

ναι για αυτο ειπα default 
Ότι έβλεπα ήταν με 50 κ θεώρησα οτι είναι το λογικό νούμερο. Δεν είναι?!
Δεν κατάλαβα τι θες να ανεβάσω?

άκυρο , απο τη στιγμη που έβλεπες ήδη με TTF 50 τιμές , αυτές ήταν (για 8000 kw)

υπόψιν η ΦΑ ανέβασε αρκετά τις τιμές τους 2 τελευταίους μήνες , δλδ καμία σχέση με το μεσο όρο ιστορικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

άκυρο , απο τη στιγμη που έβλεπες ήδη με TTF 50 τιμές , αυτές ήταν (για 8000 kw)

και ποιο είναι η λογική κατανάλωση για 2 άτομα και ενα παιδί το χρόνο περιοχή Μαρούσι?
Υπάρχει μπούσουλας να το υπολογίσω? ειναι τα 8000 λογική τιμή ? ωστε να βασιστώ στον πίνακα?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vassilis3 είπε

και ποιο είναι η λογική κατανάλωση για 2 άτομα και ενα παιδί το χρόνο περιοχή Μαρούσι?
Υπάρχει μπούσουλας να το υπολογίσω? ειναι τα 8000 λογική τιμή ? ωστε να βασιστώ στον πίνακα?

πριν το έγραψα

52 λεπτά πριν, korakios είπε

Μπορείς να πας στο νήμα με τα κλιματιστικά να υπολογίσεις απώλειες του σπιτιού σου και να το συζητήσετε στο παρακάτω νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/668572-καταναλωση-φυσικου-αεριου/?do=getNewComment

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 8:57 ΠΜ, ekrepali είπε

Ποιο εύκολο εδώ  https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

Πατάτε ΤΤF Month, και κοιτάτε τη τελευταία τιμή στο γράφημα

  Απόκρυψη περιεχομένων

444.jpg.fe44b945fc5c18ff2676a20a6d9d29a3.jpg

 

δε χρειάζεται καν το γράφημα αφού δείχνει την τιμή

όμως είσαι σίγουρος οτι βγάζει το μέσο όρο του τρέχων μήνα και όχι τις τελευταίες 30 μέρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...