Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το φυσικο αεριο στο Benefit και θελω να παω στο control. Ο λογαριασμος εβγαινε στο ονομα του θανοντος πατερα μου. Θα μπορσεω να το γυριαω στο control τηλεφωνικα η θα πρεπει να αλλαξει ονομα κτλ; Και αν αλλαξει ονομα γινεται καινουργιο ebill;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχω το φυσικο αεριο στο Benefit και θελω να παω στο control. Ο λογαριασμος εβγαινε στο ονομα του θανοντος πατερα μου. Θα μπορσεω να το γυριαω στο control τηλεφωνικα η θα πρεπει να αλλαξει ονομα κτλ; Και αν αλλαξει ονομα γινεται καινουργιο ebill;

καταρχάς συλλυπητήρια , καλύτερα να κάνεις αίτηση για control σαν νέος πελάτης παρά να προσποιηθείς άλλον στο τηλέφωνο . Κάποια στιγμή πρέπει να είναι στο ΑΦΜ σου για τυχών επίδομα θέρμανσης κτλ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχω το φυσικο αεριο στο Benefit και θελω να παω στο control. Ο λογαριασμος εβγαινε στο ονομα του θανοντος πατερα μου. Θα μπορσεω να το γυριαω στο control τηλεφωνικα η θα πρεπει να αλλαξει ονομα κτλ; Και αν αλλαξει ονομα γινεται καινουργιο ebill;

Συλλυπητήρια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Θα ρισκάρω να το αφήσω στο (ΔΕΗ) benefit. 

καλά , κάτσε να ξεφύγει και 31 του μηνός στην ουρά έξω απο το κατάστημα θα είμαστε 😁

3 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Μέσω θέρμανσης είναι το αέριο και τίποτα άλλο. 

δεν ηλεκτροδοτείσαι εσύ με το αέριο ? 😂

21 λεπτά πριν, cabamaru4 είπε

Καλησπέρα μήπως ανέβηκαν οι τιμές Νοεμβρίου;

οι τιμές TTF θα οριστικοποιηθούν την τελευταία εργάσιμη του μήνα

προς το παρών πας

https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-historical-data

βάζεις ημερομηνία , απο την τελευταία εργάσιμη του προηγούμενου μήνα και μετά κοιτάς κάτω το Average

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρών ο Νοέμβρης είναι κάτω από 50, σωστά; 

Επίσης δεν είναι δικό μου το σπίτι, κλιματιστικό δεν υπάρχει ούτε υπάρχει περίπτωση να βάλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Προς το παρών ο Νοέμβρης είναι κάτω από 50, σωστά; 

 

35 λεπτά πριν, korakios είπε

προς το παρών πας

https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-historical-data

βάζεις ημερομηνία , απο την τελευταία εργάσιμη του προηγούμενου μήνα και μετά κοιτάς κάτω το Average

ξέρω είναι σπαστικό , αλλά αν το κάνεις μια φορά , μετά δε θα χρειάζεται να ρωτάς , το βλέπεις ο ίδιος και με σιγουριά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, korakios said:

 

προς το παρών πας

https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-historical-data

βάζεις ημερομηνία , απο την τελευταία εργάσιμη του προηγούμενου μήνα και μετά κοιτάς κάτω το Average

Ποιο εύκολο εδώ  https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

Πατάτε ΤΤF Month, και κοιτάτε τη τελευταία τιμή στο γράφημα

Spoiler

444.jpg.fe44b945fc5c18ff2676a20a6d9d29a3.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, spocky είπε

Εχω το φυσικο αεριο στο Benefit και θελω να παω στο control. Ο λογαριασμος εβγαινε στο ονομα του θανοντος πατερα μου. Θα μπορσεω να το γυριαω στο control τηλεφωνικα η θα πρεπει να αλλαξει ονομα κτλ; Και αν αλλαξει ονομα γινεται καινουργιο ebill;

επειδή τα πέρασα και εγώ πέρσι θα χρειαστεί λίγη ταλαιπωρία. 

πρέπει  να αλλάξει το όνομα παροχής στην εδα και μετά να πας στην δεη. 

Καλύτερα βέβαια να ρωτήσεις αρχικά την δεη για τα απαραίτητα μήπως έχει αλλάξει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, d_gkal said:

Προς το παρών ο Νοέμβρης είναι κάτω από 50, σωστά; 

Επίσης δεν είναι δικό μου το σπίτι, κλιματιστικό δεν υπάρχει ούτε υπάρχει περίπτωση να βάλω 

https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2023 στις 12:13 ΠΜ, de_thymamai είπε

Gas home now fixed.

Screenshot_20231020_000925_Gmail.jpg

Τελικά η προσφορά της Ζενίθ για αέριο στα 5,8 λεπτά ή 4,8 σε συνδυασμό με ρεύμα (Dual Energy) ισχύει;

Σε κατάστημα που ρώτησα δεν ξέρουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, The_Judas said:

επειδή τα πέρασα και εγώ πέρσι θα χρειαστεί λίγη ταλαιπωρία. 

πρέπει  να αλλάξει το όνομα παροχής στην εδα και μετά να πας στην δεη. 

Καλύτερα βέβαια να ρωτήσεις αρχικά την δεη για τα απαραίτητα μήπως έχει αλλάξει κάτι. 

Πριν καμία δεκαριά χρόνια που πέθανε η γιαγια μου θυμάμαι μου έστειλαν ένα μήνυμα από την ΦΑ και μου είπαν θα διακόψουν την συμβαση επειδή δεν είχε κατανάλωση. Πηγα κάπου στο κεντρο της Αθήνας  θυμάμαι και υπέγραψα νέα σύμβαση στα δικά μου στοιχεία αλλά 1000% δεν έκανα κάποια διαδικασία να αλλαξω το όνομα στην ΕΔΑ. Έγινε αυτόματα. Τώρα πρέπει να πάει κάποιος και στην ΕΔΑ; Αντί να τα απλοποιούν τα χειροτερεύουν; Είσαι αττικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, marmagia said:

Τώρα πρέπει να πάει κάποιος και στην ΕΔΑ; Αντί να τα απλοποιούν τα χειροτερεύουν; Είσαι αττικη;

Κάθε φορά που παίρνω τηλ την ΕΔΑ ζητούν επιβεβαίωση - επικαιροποιηση στοιχείων... που σημαίνει ότι έχουν καρτέλα για τον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης (που θα πρέπει να έχει και στο όνομα του ενεργό πιστοποιητικό ασφαλούς εγκατάστασης).

Αντιστοίχως ένα παλικάρι είχε αναφέρει μια φορά πως είχε σκαλωσει η αλλαγή παρόχου επειδή δεν είχε επικαιροποιηση στην ΕΔΑ τον νέο Αρ. Ταυτότητας. 

Οπότε βασει των παραπάνω υποθέτω πως πλέον χρειάζεται να γίνει πρώτα αλλαγή ονόματος στην ΕΔΑ και μετά αλλαγή στη πάροχο.

Πάρτε τηλ να ρωτήσετε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ekrepali said:

Κάθε φορά που παίρνω τηλ την ΕΔΑ ζητούν επιβεβαίωση - επικαιροποιηση στοιχείων... που σημαίνει ότι έχουν καρτέλα για τον ιδιοκτήτη της εγκατάστασης (που θα πρέπει να έχει και στο όνομα του ενεργό πιστοποιητικό ασφαλούς εγκατάστασης).

Αντιστοίχως ένα παλικάρι είχε αναφέρει μια φορά πως είχε σκαλωσει η αλλαγή παρόχου επειδή δεν είχε επικαιροποιηση στην ΕΔΑ τον νέο Αρ. Ταυτότητας. 

Οπότε βασει των παραπάνω υποθέτω πως πλέον χρειάζεται να γίνει πρώτα αλλαγή ονόματος στην ΕΔΑ και μετά αλλαγή στη πάροχο.

Πάρτε τηλ να ρωτήσετε 

Κοιτά τώρα δεν το ανακινώ το θέμα εφόσον κανείς δε μου έχει ζητήσει πιστοποιητικά ασφαλούς εγκατάστασης κλπ. Προφανώς κάνω ετήσιες συντηρήσεις αλλά δεν θέλω να ανοίξω τον ασκό του Αιολου. Αλλά καλά που μου το αναφέρατε όλοι εδώ να το έχω κατά νου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...