Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Link?

υποτίθεται οτι θα έβγαινε αυτές τις μέρες (μου έστειλε pm μέλος)

πάντως δε συμφέρει μιας και είναι dual με 15% η συνέπεια και 24μηνη παραμονή ,

θα με ενδιέφερε αν μου δίναν το dual χωρίς ρεύμα και αν (έστω με πάγια εντολή) βάζανε τη συνέπεια απευθείας και όχι στον επόμενο

όταν βγει επίσημα θα το βάλω στο excel να υπάρχει (όχι dual , ίσως βάλω την τιμή dual στα σχόλια)

edit : φυσικά αν ξεφύγει η κατάσταση θα σπάσει μονομερώς το συμβόλαιο στο 6μηνο όπως και έκανε στο παρελθόν

____________________

σε άλλα νέα 0,045 περίπου το ttf για Νοέμβριο μέχρι στιγμής

ίσως αν αρχίσουν τα κρύα το γυρίσω στης Ελίν με τα 11€ πάγιο και τιμολόγηση όσο το ttf

πάντως τώρα που το σκέφτομαι ,συμφέρει απο της EFA με τα 100€ συνδρομής , μιας και αν είναι αλλάζεις πρόγραμμα στο ακριβότερο με το φθηνότερο πάγιο τους μήνες που δε χρειάζεται θέρμανση

(σίγουρα φέτος θα το παίξω με Ηρών το καλοκαίρι για χωρίς πάγιο και 50€ δώρο, ξεχάστηκα)

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Εγω οπως εχω αναφερει ξεκινησα  με Φ.Α.οικιακο πληρες με υπογραφη συμβασης απο 26/09..Η συνδεση απο ΔΕΔΑ εγινε μολις χθες! (επιτελους αδειασε ο χωρος απο μπουκαλες κολεκτερ κτλ..)Φανταζομαι να περιμενω λογαριασμο απ την παραπανω ημερομηνια;

απο χθεσινή , αλλά ρίξε μια ματιά τις χρεώσεις της ΦΑ, δεν εξηγήθηκε καλά και μάλλον παίρνει απο ΔΕΠΑ που με τη σειρά της βαρά (είτε για κέρδος ή οι άχρηστοι δεν έχουν κλείσει κανα συμβόλαιο της προκοπής)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

απο χθεσινή , αλλά ρίξε μια ματιά τις χρεώσεις της ΦΑ, δεν εξηγήθηκε καλά και μάλλον παίρνει απο ΔΕΠΑ που με τη σειρά της βαρά (είτε για κέρδος ή οι άχρηστοι δεν έχουν κλείσει κανα συμβόλαιο της προκοπής)

Εννοειται θα το προσεξω και θα ανεβασω εδω μολις ξεκινησουν οι λογαριασμοι, ετσι κι αλλιως θελουμε ακομη να αναψουμε  θερμανση που μας καιει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, korakios said:

 

ίσως αν αρχίσουν τα κρύα το γυρίσω στης Ελίν με τα 11€ πάγιο και τιμολόγηση όσο το ttf

Aν πάει το TTF πάνω από 50... γιατί να μη βάλεις control; Εκτός κι αν το έχεις πάρει απόφαση να μη ξαναγυρίσεις ΔΕΗ, οπότε πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Aν πάει το TTF πάνω από 50... γιατί να μη βάλεις control; Εκτός κι αν το έχεις πάρει απόφαση να μη ξαναγυρίσεις ΔΕΗ, οπότε πάσο.

εξαρτάται πόσο πάνω θα φύγει , εννοείται αν δε μου δώσουν τα λεφτά που ζητάω δεν ξαναπατάω στους άχρηστους για μικρές διαφορές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, korakios said:

απο χθεσινή , αλλά ρίξε μια ματιά τις χρεώσεις της ΦΑ, δεν εξηγήθηκε καλά και μάλλον παίρνει απο ΔΕΠΑ που με τη σειρά της βαρά (είτε για κέρδος ή οι άχρηστοι δεν έχουν κλείσει κανα συμβόλαιο της προκοπής)

Οι τιμές της ΔΕΠΑ είναι πουθενά ανεβασμένες; 

 

13 minutes ago, energy52 said:

Εννοειται θα το προσεξω και θα ανεβασω εδω μολις ξεκινησουν οι λογαριασμοι, ετσι κι αλλιως θελουμε ακομη να αναψουμε  θερμανση που μας καιει..

Το καλό με το ΦΑ είναι ότι μπορείς κάθε μήνα να βάζεις μέτρηση στο site και να έρχεται μηνιαίος εκκαθαριστικός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, korakios said:

υποτίθεται οτι θα έβγαινε αυτές τις μέρες (μου έστειλε pm μέλος)

πάντως δε συμφέρει μιας και είναι dual με 15% η συνέπεια και 24μηνη παραμονή ,

θα με ενδιέφερε αν μου δίναν το dual χωρίς ρεύμα και αν (έστω με πάγια εντολή) βάζανε τη συνέπεια απευθείας και όχι στον επόμενο

όταν βγει επίσημα θα το βάλω στο excel να υπάρχει (όχι dual , ίσως βάλω την τιμή dual στα σχόλια)

edit : φυσικά αν ξεφύγει η κατάσταση θα σπάσει μονομερώς το συμβόλαιο στο 6μηνο όπως και έκανε στο παρελθόν

____________________

σε άλλα νέα 0,045 περίπου το ttf για Νοέμβριο μέχρι στιγμής

ίσως αν αρχίσουν τα κρύα το γυρίσω στης Ελίν με τα 11€ πάγιο και τιμολόγηση όσο το ttf

πάντως τώρα που το σκέφτομαι ,συμφέρει απο της EFA με τα 100€ συνδρομής , μιας και αν είναι αλλάζεις πρόγραμμα στο ακριβότερο με το φθηνότερο πάγιο τους μήνες που δε χρειάζεται θέρμανση

(σίγουρα φέτος θα το παίξω με Ηρών το καλοκαίρι για χωρίς πάγιο και 50€ δώρο, ξεχάστηκα)

απο χθεσινή , αλλά ρίξε μια ματιά τις χρεώσεις της ΦΑ, δεν εξηγήθηκε καλά και μάλλον παίρνει απο ΔΕΠΑ που με τη σειρά της βαρά (είτε για κέρδος ή οι άχρηστοι δεν έχουν κλείσει κανα συμβόλαιο της προκοπής)

Αν δεν κάνω κάποιο τρομερό λάθος, η σύμβαση για το αέριο είναι 12μηνη με 100 ευρώ ρήτρα πρόωρης μεχρι τον 5ο ή 6ο μήνα(θα πρέπει να δω το συμβόλαιο) , και 50 μέχρι τον 11ο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Demis είπε

Αν δεν κάνω κάποιο τρομερό λάθος, η σύμβαση για το αέριο είναι 12μηνη με 100 ευρώ ρήτρα πρόωρης μεχρι τον 5ο ή 6ο μήνα(θα πρέπει να δω το συμβόλαιο) , και 50 μέχρι τον 11ο. 

δώσε κανα λινκ να πάρουμε μια ιδέα , υποθέτω απο συνεργάτες ? ή θα το ανεβάσει και επίσημα στο site ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, korakios said:

δώσε κανα λινκ να πάρουμε μια ιδέα , υποθέτω απο συνεργάτες ? ή θα το ανεβάσει και επίσημα στο site ?

Είναι από φίλο που δουλεύει σαν συνεργάτης, μου το είπε στο μιλητό εδώ και μια βδομάδα. Προχθές πήρα το συμβόλαιο και το υπέγραψα. Gas Home now fixed, 12μηνο, μεχρι τον 6ο μήνα το 100αρι της ρήτρας(μετά πάει 50, από τον 12ο φεύγεις ελεύθερα), 0,058 σταθερή με 5 ευρω πάγιο τον μήνα και τις εκπτώσεις dual Energy και συνέπειας στα 0,0493. 

 

Σημείωση, η έκπτωση στους όρους αναγράφεται σαν έκπτωση συνέπειας dual Energy, απαιτεί και τα 2 να ισχύουν για να πιστωθεί το 15%. Δεν είναι 2 ξεχωριστές δηλαδή. 

Επεξ/σία από Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Demis είπε

Είναι από φίλο που δουλεύει σαν συνεργάτης, μου το είπε στο μιλητό εδώ και μια βδομάδα. Προχθές πήρα το συμβόλαιο και το υπέγραψα. Gas Home now fixed, 12μηνο, μεχρι τον 6ο μήνα το 100αρι της ρήτρας(μετά πάει 50, από τον 12ο φεύγεις ελεύθερα), 0,058 σταθερή με 5 ευρω πάγιο τον μήνα και τις εκπτώσεις dual Energy και συνέπειας. 

το θέμα είναι προϋποθέτει οτι θα συμφέρει το ρεύμα απο το νέο έτος

στο ρεύμα σε αφήνει όπου θες ή σε σπρώχνει σε ακριβό πρόγραμμα ?

4 λεπτά πριν, Demis είπε

0,058 σταθερή με 5 ευρω πάγιο τον μήνα και τις εκπτώσεις dual Energy και συνέπειας. 

επίσης έχει 0,058 με συνέπεια αν δεν είσαι σε dual ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

το θέμα είναι προϋποθέτει οτι θα συμφέρει το ρεύμα απο το νέο έτος

στο ρεύμα σε αφήνει όπου θες ή σε σπρώχνει σε ακριβό πρόγραμμα ?

Δεν έχει κάποια προϋπόθεση, θέλει απλά ρεύμα στο ίδιο ΑΦΜ και ακίνητο. 

Προχθές πήγα σε ζενίθ και μου άλλαξαν από το day and night σε 4all. Αλλά βέβαια δεν είχα υπογράψει ακόμη το αέριο. Αλλά οι όροι δεν αναφέρουν κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Demis είπε

Προχθές πήγα σε ζενίθ και μου άλλαξαν από το day and night σε 4all. Αλλά βέβαια δεν είχα υπογράψει ακόμη το αέριο. Αλλά οι όροι δεν αναφέρουν κάτι. 

έγινε , αλλά πες και για το

3 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης έχει 0,058 με συνέπεια αν δεν είσαι σε dual ?

(το συμπλήρωσα μετά)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

έγινε , αλλά πες και για το

(το συμπλήρωσα μετά)

Όχι, το ανέφερα και πιο πάνω νομίζω, είναι 15% με συνέπεια ΚΑΙ dual. Αν ένα από τα 2 δεν ισχύει, 0,058

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

 

Το καλό με το ΦΑ είναι ότι μπορείς κάθε μήνα να βάζεις μέτρηση στο site και να έρχεται μηνιαίος εκκαθαριστικός. 

δηλαδη βαζω στο σιτε τους 700 m3 , οτι εκαψα μεσα σε ενα μηνα που τωρα που η τιμη ειναι χαμηλα και τους επομενους μηνες του χειμωνα βαζω ενα και καλα ποσο 10m3 το μηνα οποτε εχω γκαβατζα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...