Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ειμαι νεοεισερχομενος στο αεριο και σας διαβαζω που λετε για το control της Δεη...το ερωτημα ειναι τελικα θα συμφερει σ αυτη την τιμη για φουλ θερμανση το χειμωνα ή θα το παμε παρεα με κλιματιστικα κι ανοιξε-κλεισε θερμοστατες ;;Συνδεθηκα κι εκανα βασικα συμβαση για αρχη με Φ.αεριο Ελλαδος κι οπως καταλαβαινετε προβληματιζομαι..περιμενω τουλαχιστον να ναι συμφεροτερο απο μπουκαλες που εκαιγα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, tempo said:

τώρα πλέον έχει σημασία να μας θυμίσει κάποιος που βλέπουμε την "μέση" τιμή κάθε μήνα, δηλ. την τιμή που διαμορφώνεται για την χρέωση TTF κάθε μήνα.

https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

40 είναι μέχρι στιγμής ο Νοέμβριος.

@HERTHAN Για τον Οκτώβριο που έχει κλείσει χαμηλά, λες να το ρισκάρουμε και να παραμείνουμε σε κυμαινόμενο μέχρι τέλος του μήνα; Θυμάται κανείς πότε είχε κάνει η ΔΕΔΗ τις αλλαγές από 0.02 σε 0.05 κι από 0.05 σε 0.125; Αρχές του μήνα ή απροειδοποίητα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, petranthe είπε

Έφυγα control και γω. Ουσιαστικά αν το TTF είναι από 45 και πάνω κερδίζεις με το control σε σχέση με το κυμαινόμενο. Με τις τελευταίες εξελίξεις στη Μεση Ανατολή θεωρώ ότι θα μείνει ψηλά.

0,051 και ελπίζω και το 50αρικο😛

Μολις πήρα τηλέφωνο και το έκανα και εγω. 50άρικο δεν πήρα , σαν υφιστάμενος πελάτης αλλα δε πειράζει.

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosmasgr είπε

Μολις πήρα τηλέφωνο και το έκανα και εγω. 50άρικο δεν πήρα , σαν υφιστάμενος πελάτης αλλα δε πειράζει.

Κάποιος συνφορουμίτης εδώ το πήρε. Αναμένουμε τον πρωτο λογαριασμό με το νεο προγραμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, energy52 είπε

Επειδη ειμαι νεοεισερχομενος στο αεριο και σας διαβαζω που λετε για το control της Δεη...το ερωτημα ειναι τελικα θα συμφερει σ αυτη την τιμη για φουλ θερμανση το χειμωνα ή θα το παμε παρεα με κλιματιστικα κι ανοιξε-κλεισε θερμοστατες ;;Συνδεθηκα κι εκανα βασικα συμβαση για αρχη με Φ.αεριο Ελλαδος κι οπως καταλαβαινετε προβληματιζομαι..περιμενω τουλαχιστον να ναι συμφεροτερο απο μπουκαλες που εκαιγα πριν

Αν δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση κάψε αέριο.

6 λεπτά πριν, petranthe είπε

Κάποιος συνφορουμίτης εδώ το πήρε. Αναμένουμε τον πρωτο λογαριασμό με το νεο προγραμμα.

Η λύση είναι εδώ

 

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, kosmasgr said:

Μολις πήρα τηλέφωνο και το έκανα και εγω. 50άρικο δεν πήρα , σαν υφιστάμενος πελάτης αλλα δε πειράζει.

Μολις με έβαλες να δω ότι λειτουργούν μέχρι τις 23.00 και στον πειρασμό να πάρω κ εγω . Αν κ πιστεύω ότι όλος ο Οκτωβρης θα κυλίσει ως έχει, απλά είναι ένας μπελάς λιγότερος στο μυαλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με βάση το πινακάκι του φίλου εδώ , πήρα κι εγώ σήμερα τηλέφωνο και γύρισα από παλιό benefit (-30%) σε control

είναι πολύ χαμηλό όπως φαίνεται το 32,85 στην TTF και δύσκολα να μείνει τόσο κάτω

ήδη δείχνει 50+ για το χειμώνα

και ναι μου έκανε κι εμένα εντύπωση που 9 το βράδυ έγινε αυτή η δουλειά από τηλέφωνο!

Επεξ/σία από atrias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, atrias είπε

με βάση το πινακάκι του φίλου εδώ , πήρα κι εγώ σήμερα τηλέφωνο και γύρισα από παλιό benefit (-30%) σε control

είναι πολύ χαμηλό όπως φαίνεται το 32,85 στην TTF και δύσκολα να μείνει τόσο κάτω

ήδη δείχνει 50+ για το χειμώνα

και ναι μου έκανε κι εμένα εντύπωση που 9 το βράδυ έγινε αυτή η δουλειά από τηλέφωνο!

Και ενεργοποίηση αύριο μου είπε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλά μέχρι να περάσει κάποιος για να δει το μετρητή, θα γίνεται χρέωση κατά προσέγγιση.

Αν θυμάμαι καλά σε μένα θα περάσουν στις 25 Οκτωβρίου, οπότε έχω 2 βδομάδες διορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Και ενεργοποίηση αύριο μου είπε 😁

Εμένα.σε 3 ημέρες έγινε η αλλαγή σε control. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kosmasgr said:

Μολις πήρα τηλέφωνο και το έκανα και εγω. 50άρικο δεν πήρα , σαν υφιστάμενος πελάτης αλλα δε πειράζει.

 

1 hour ago, petranthe said:

Κάποιος συνφορουμίτης εδώ το πήρε. Αναμένουμε τον πρωτο λογαριασμό με το νεο προγραμμα.

Κανονικά το πήρα εγώ πάντως σε 2 παροχές δικές μου και μια συγγενή μου που είμασταν παλιοί πελάτες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marmagia είπε

 

Κανονικά το πήρα εγώ πάντως σε 2 παροχές δικές μου και μια συγγενή μου που είμασταν παλιοί πελάτες 

Μια χαρά! Για τα πρώτα έξοδα του χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

@HERTHAN Για τον Οκτώβριο που έχει κλείσει χαμηλά, λες να το ρισκάρουμε και να παραμείνουμε σε κυμαινόμενο μέχρι τέλος του μήνα; 

Μέχρι τώρα απ'οσα προγράμματα είχαν στο παρελθόν τα τήρησαν μέχρι την ημερομηνία που έλεγαν ότι θα ισχύει η συγκεκριμένη τιμή η το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Νωρίτερα απο την ημερομηνία που αναφέρουν τώρα (31/10) δεν νομίζω να το πειράξουν.Οπότε περιμένουμε να δούμε πως θα κινηθεί το επόμενο δεκαπενθήμερο κι αποφασίζουμε 3-5 μέρες πρίν μιας και η αλλαγή μπορεί να πάρει ενα 3ημερο.

Το πι πιθανό απ'ολα είναι να το ανανεώσουν μέχρι 31/12 έτσι οπως είναι οι τιμές ακόμη κι αν ανέβει λίγο πάνω απο τα 0,50 το ttf.Δεν αξίζει όμως να το ρισκάρουμε γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας.Έτσι κι αλλιώς χαλαρά θα το ανάβουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όσοι είστε στη ΔΕΗ με απλό αναλογικό μετρητή (όχι τηλεμέτρηση), λαμβάνετε πλέον έγκαιρα λογαριασμούς; Γιατί μέχρι και πέρυσι που έφυγα τιμολογούσαν με 2+ μήνες καθυστέρηση. Θυμάμαι πρόπερσι είχε γίνει καταμέτρηση 10/3 κι έβγαλαν λογαριασμό 27/5, μετά τη λήξη προθεσμίας του επιδόματος θέρμανσης.

Ναι κανονικά 

Τελευταίος λογαριασμός  έκδοση 12/9  και αφορούσε περίοδο  06/05/2023 - 09/09/2023

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...