Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

To γκαντέμιασα. 😄

δεν είναι να μιλάς , σχόλιο κάνε μετά το Πάσχα 😂

34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άνοιξα πριν λίγο αίτημα στη ΡΑΕ ζητώντας από ΗΡΩΝ να αναρτήσει τις τιμές Οκτωβρίου και να εξηγήσουν προς τι η καθυστέρηση.

εδώ η Φυσικό Αέριο ξέμεινε στον Ιούνιο και γκρινιάζεις ? 😁

34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε για ΔΕΗ, αυτοί πάντα τελευταίοι το παίρνουν χαμπάρι ότι γίνεται πόλεμος. 💣

όταν θα πάρουν θα πρέπει να ενημερώσουν το σύστημα , άρα +1 μήνα χαλαρά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πλάκα εκεί! Γύρισα σπίτι και λέω για να δω την σύμβαση gas control που μου έστειλαν σήμερα. Εκεί που λέει περιοχή/πόλη γράψανε Θεσσαλονίκη ενώ το σωστο είναι Περαία. Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα να το διορθώσουν και έστειλα και mail. Μην γίνει κανά μπέρδεμα με τις μετρήσεις.

Η πλάκα είναι οτι μισή ώρα μιλάγαμε στο τηλέφωνο για την αλλαγή της σύμβασης πριν μερικές ημέρες και τα επιβεβαιώσαμε τόσο αναλυτικά, και τα έχουν και ήδη περασμένα σωστά απο την προηγούμενη σύμβαση benefit (την τσέκαρα να δω).

Πρέπει μόνιμα να ασχολούμαστε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, tzitzikas2 said:

Εκεί που λέει περιοχή/πόλη γράψανε Θεσσαλονίκη ενώ το σωστο είναι Περαία. Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα να το διορθώσουν και έστειλα και mail.

Tι Περαία, τι Θεσσαλονίκη το ίδιο είναι... τι θες και το σκαλίζεις. Τώρα που θα το διορθώσουν μπορεί να σου βάλουν Πιερία. 😄

Σοβαρά τώρα... δε νομίζω ότι το σύστημα τους έχει επιλογή περιοχής αλλά μόνο πόλη/νομό. Αν είναι οκ ο ταχυδρομικός κώδικας δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tι Περαία, τι Θεσσαλονίκη το ίδιο είναι... τι θες και το σκαλίζεις. Τώρα που θα το διορθώσουν μπορεί να σου βάλουν Πιερία. 😄

Σοβαρά τώρα... δε νομίζω ότι το σύστημα τους έχει επιλογή περιοχής αλλά μόνο πόλη/νομό. Αν είναι οκ ο ταχυδρομικός κώδικας δεν υπάρχει θέμα.

Το προηγούμενο συμβόλαιο μου gas benefit στο ίδιο πεδίο γράφει Περαία. Το τσεκαρα σήμερα πριν τους καλεσω. Ο Τ.Κ. είναι σωστός. Εγώ τους πήρα τηλ. και τους το έγραψα και σε mail να είμαι σίγουρος γιατί μπορεί να.προκυψει οποιαδήποτε θέμα, πότε δεν ξέρεις, αν και τις καταμετρήσεις τις κάνει η ΕΔΑ θεσσ η οποία έχει σωστά τον δήμο στην σύμβαση μου.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2023 στις 7:23 ΠΜ, tzitzikas2 είπε

Προχώρησα και εγώ τελικά χτες από benefit 24 μηνών σε gas control 0,051. Επειδή το σκεφτόμουν πολύ τις τελευταίες ημέρες λέω ας το κάνω μήπως και το βγάλουν σαν πρόγραμμα. Πιστεύω ότι το ttf δεν θα το ξεπεράσει, και αν ναι για λόγο τους μήνες Δεκέμβριο ως Γενάρη. Οπότε μια ή άλλη μάλλον θα είναι. Αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις για την ηρεμία.και μόνο προχώρησα. Και το αλλάζουμε ξανά οπότε θέλουμε.

Μένει τώρα να μου στείλουν στο mail το συμβόλαιο control. Μάλλον σήμερα μου είπε η υπάλληλος στο τηλέφωνο θα το λάβω. Πλέον δεν χρειάζεται για την αλλαγή να στείλεις κάποιο έγγραφο όπως έγινε περισυ από control σε benefit που έκανα το Φεβρουάριο.

Ακριβώς τα ίδια και σε μένα.Επιβεβαιώνω

Είναι απλό παιδιά.Αν έχεις την όρεξη να παρακολουθείς ειδήσεις και άρθρα κάθε μέρα με το φόβο αν θα γίνει πόλεμος (έστω και στο πιο άκυρο μέρος του κόσμου), αν έγινε εμπάργκο ,αν κλείσανε τις στρόφιγγες ,αν ξύπνησε στραβά ο Πούτιν και ο Boden , αν οι εφοπλιστές παρήγειλαν 100 καράβια LNG κλπ μην πας gas control.Εγω τέτοιες αγωνίες δεν τις θέλω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thrileo1983 Για κάποιον που έχει μικρή κατανάλωση και καλή μόνωση, το 0.05 είναι υποφερτό δεδομένων των περιστάσεων. Εγώ με 0.05 δε πρόκειται να κάψω θέρμανση θέρμανση ούτως ή άλλως, πέρα απ'την αναγκαία κατανάλωση για να καλύψω το επίδομα θέρμανσης. Οπότε έχω τη πολυτέλεια να περιμένω λίγο...

Επίσης περιμένω να δω μήπως βγάλει καμιά ανακοίωση η ΔΕΠΑ Εμπορίας για πιθανές επιδοτήσεις και φέτος... μη πιαστούμε πάλι κώτσοι με το σταθερό. Εάν είχαν 2 χρόνια τώρα τη πολυτέλεια να μοιράζουν χρήμα στο κόσμο... εεε φαντάζομαι ότι φέτος θα προνόησαν να αγοράσουν ποσότητες αερίου όταν το TTF είχε πέσει στο 30.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ekrepali είπε

@thrileo1983 Για κάποιον που έχει μικρή κατανάλωση και καλή μόνωση, το 0.05 είναι υποφερτό δεδομένων των περιστάσεων. Εγώ με 0.05 δε πρόκειται να κάψω θέρμανση θέρμανση ούτως ή άλλως, πέρα απ'την αναγκαία κατανάλωση για να καλύψω το επίδομα θέρμανσης. Οπότε έχω τη πολυτέλεια να περιμένω λίγο...

Επίσης περιμένω να δω μήπως βγάλει καμιά ανακοίωση η ΔΕΠΑ Εμπορίας για πιθανές επιδοτήσεις και φέτος... μη πιαστούμε πάλι κώτσοι με το σταθερό. Εάν είχαν 2 χρόνια τώρα τη πολυτέλεια να μοιράζουν χρήμα στο κόσμο... εεε φαντάζομαι ότι φέτος θα προνόησαν να αγοράσουν ποσότητες αερίου όταν το TTF είχε πέσει στο 30.

Αν επιτρέπεται τι θέρμανση έχεις εναλλακτικά του αερίου? Γιατί ότι κάψεις άλλο  φέτος λογικά θα είναι χειρότερα. Για πετρέλαιο δεν συζητάμε υπάρχουν αναφορές ότι μπορεί να ξεκινήσει από 1,4€/lit, ξύλα ακριβά και φασαρία 85€ το κυβικό χύμα όχι στοιβαγμένα αγόρασα οξιά φέτος, ρεύμα θα ανέβει και αυτό καθώς 31/12 τελειώνουν οι κρατικές επιδοτήσεις. Νομίζω το αέριο είναι η καλύτερη επιλογή για φέτος.

Επιδότηση η ΔΕΠΑ δεν νομίζω να δώσει φέτος καθώς έχει πέσει πολύ η τιμή σε σχέση με.περιαυ.

Επεξ/σία από tzitzikas2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο ξυλοσομπες τζακια κτλ,μην καταστρεφετε τα πνευμονια σας,αν δεν εχετε λεφτα βαλτε δυο ρουχα παραπανω,μην καιτε ξυλα λες και ειμαστε στον μεσαιωνα

Το πετρελαιο θα ειναι στο 1.45 απο οτι λενε και λογω της αναταραχης στο Ισραηλ δεν προβλεπεται να πεσει αμεσα η τιμη του

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι ήταν να το αναφέρω, άνοιξα τον ασκό του Αιόλου. 😅 Λεπτομερή συζήτηση για θέρμανση σε άλλα topic όχι εδώ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Αν επιτρέπεται τι θέρμανση έχεις εναλλακτικά του αερίου? Γιατί ότι κάψεις άλλο  φέτος λογικά θα είναι χειρότερα. Για πετρέλαιο δεν συζητάμε υπάρχουν αναφορές ότι μπορεί να ξεκινήσει από 1,4€/lit, ξύλα ακριβά και φασαρία 85€ το κυβικό χύμα όχι στοιβαγμένα αγόρασα οξιά φέτος, ρεύμα θα ανέβει και αυτό καθώς 31/12 τελειώνουν οι κρατικές επιδοτήσεις. Νομίζω το αέριο είναι η καλύτερη επιλογή για φέτος.

Επιδότηση η ΔΕΠΑ δεν νομίζω να δώσει φέτος καθώς έχει πέσει πολύ η τιμή σε σχέση με.περιαυ.

 

47 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα απο ξυλοσομπες τζακια κτλ,μην καταστρεφετε τα πνευμονια σας,αν δεν εχετε λεφτα βαλτε δυο ρουχα παραπανω,μην καιτε ξυλα λες και ειμαστε στον μεσαιωνα

Το πετρελαιο θα ειναι στο 1.45 απο οτι λενε και λογω της αναταραχης στο Ισραηλ δεν προβλεπεται να πεσει αμεσα η τιμη του

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tι ήταν να το αναφέρω, άνοιξα τον ασκό του Αιόλου. 😅 Λεπτομερή συζήτηση για θέρμανση σε άλλα topic όχι εδώ.

εσύ φταις 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bιαζεστε να χαλασει ο καιρος να αρχισουμε την συγκριση για φετος ? σας πληροφορω πως εχω γνωστο που χαιδευει την στρογγυλη μπαλα και μου ειπε με ακριβεια πως ο καιρος θα χαλασει οταν το πετρελαιο θερμανσης φτασει 2ε ακριβως και τα πελλετ 10ε ακριβως για να μπορω να κανω το εξελ ευκολα...γιατι με βασανιζουν τα δεκαδικα!

και επειδη αντλω τιμες ρευματος απο Κορακιο, δεν φτιαχνω εξελ πληρες αν δεν φτιαξει ρευμα κ μαλλον απο πρωτοχρονια κ μετα θα το κανει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Bιαζεστε να χαλασει ο καιρος να αρχισουμε την συγκριση για φετος ? σας πληροφορω πως εχω γνωστο που χαιδευει την στρογγυλη μπαλα και μου ειπε με ακριβεια πως ο καιρος θα χαλασει οταν το πετρελαιο θερμανσης φτασει 2ε ακριβως και τα πελλετ 10ε ακριβως για να μπορω να κανω το εξελ ευκολα...γιατι με βασανιζουν τα δεκαδικα!

και επειδη αντλω τιμες ρευματος απο Κορακιο, δεν φτιαχνω εξελ πληρες αν δεν φτιαξει ρευμα κ μαλλον απο πρωτοχρονια κ μετα θα το κανει!

σου απάντησα εκεί

με την ευκαιρία , δώσε λινκ με ένα excel που είχε ένα παλικάρι με τις ρυθμιζόμενες στο αέριο , το ξαναέχασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πλέον έχει σημασία να μας θυμίσει κάποιος που βλέπουμε την "μέση" τιμή κάθε μήνα, δηλ. την τιμή που διαμορφώνεται για την χρέωση TTF κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tempo είπε

τώρα πλέον έχει σημασία να μας θυμίσει κάποιος που βλέπουμε την "μέση" τιμή κάθε μήνα, δηλ. την τιμή που διαμορφώνεται για την χρέωση TTF κάθε μήνα.

https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5408202

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...