Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αυτη τη στιγμη, η τιμη ειναι πεισματικα χαμηλη,καμια σχεση με τα περσινα

λογικά τον χειμώνα (μετά τον Νοέμβριο) ώς και Γενάρη που θα έχουμε καταναλώσεις, πιστεύω το TTF θα κυμανθεί κοντά στο 50, οπότε η μία η άλλη θα είναι(benefit ή control) ή όποιο άλλο πρόγραμμα κυμαινόμενο βάση TTF. Εγώ προχώρησα σε control καθαρά για την ηρεμία μου να μην κάθομαι να παρακολουθώ τις τιμές και αγχώνομαι αν ανέβει κάπως το ttf. Εχω και σχετικά χαμηλές καταναλώσεις (πέρισυ έκαψα 210m3 όλο τον χρόνο), οπότε η διαφορά θα είναι μικρή. Κατά τον Φεβρουάριο θα ξαναδώ τι παίζει με ttf.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι σε κυμαινόμενο ΔΕΗ αορίστου, μετά από  το παλιό gascontrol και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Αν ήξερα ότι θα έπαρινα το 50αρικο, θα πήγαινα σίγουρα στο gascontrol με τα 0,051. Αλλά μου είπαν τηλεφωνικά ότι δεν θα το πάρω.

Επεξ/σία από petranthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petranthe είπε

Εγώ είμαι σε κυμαινόμενο ΔΕΗ αορίστου μετά από  το παλιό gascontrol και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Αν ήξερα ότι θα έπαρινα το 50αρικο θα πήγαινα σίγουρα στο gascontrol με τα 0,051. Αλλά μου είπαν τηλεφωνικά ότι δεν θα το πάρω.

η επόμενη καταμέτρηση μου απο εδα θεσσ είναι αρχές Νοεμβρίου, οπότε τότε θα έχω εικόνα μόλις λάβω λογαριασμό αν θα έχει -50Ε. Κάποιος άλλος συνάδελφος εδώ ήδη το πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

η επόμενη καταμέτρηση μου απο εδα θεσσ είναι αρχές Νοεμβρίου, οπότε τότε θα έχω εικόνα μόλις λάβω λογαριασμό αν θα έχει -50Ε. Κάποιος άλλος συνάδελφος εδώ ήδη το πήρε.

Με τη ΔΕΗ δεν βγαζεις ακρη με τα κουπόνια που δίνει. Η μηχανογράφηση της ειναι σε yolo επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petranthe είπε

Με τη ΔΕΗ δεν βγαζεις ακρη με τα κουπόνια που δίνει. Η μηχανογράφηση της ειναι σε yolo επιπεδα.

πάντως πέρισυ πήρα 100Ε: 50 απο την αλλαγή control σε benefit και 50 οπου έδωσαν τις καθυστερήσεις λογαριασμών.

ας παίρνουμε 50αρια έτσι δεν με χαλάει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

πάντως πέρισυ πήρα 100Ε: 50 απο την αλλαγή control σε benefit και 50 οπου έδωσαν τις καθυστερήσεις λογαριασμών.

ας παίρνουμε 50αρια έτσι δεν με χαλάει!

Και εγώ τα ίδια πήρα, αλλά πχ κάποιοι άλλοι που ξέρω δεν πήραν τίποτα από τα δύο.😃

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2023 στις 9:47 ΜΜ, Trikala_city είπε

1) Δεν έχει κάνει ποτέ χρήση του  δικαιώματος της να αλλάξει τους όρους της σύμβάσης στο εξάμηνο, όπως πολλοί άλλοι, ακόμα και αν "χάνει" η ίδια.

2) Η μηχανογράφηση έχει φτιάξει πλέον. Εγώ (με τηλεμέτρηση) έχω κάθε αρχές μήνα εκκαθαριστικό λογαριασμο.

3) Ξεκάθαρη τιμολόγηση βάσει τύπου. Η ουσία είναι ότι στο φυσικό αέριο η ΔΕΗ έχει πολύ μικρό μερίδιο αγοράς και, προκειμένου να το αυξήσει, φέρεται "τίμια" προν το παρόν. Μακάρι και σε δύο χρόνια να είναι έτσι και να μην αρχίσει τα κόλπα των άλλων...

 

Καλησπέρα.

Έχω 1 χρόνο elpedison, από περιοχή με πετρέλαιο, σε αέριο ήταν η χρέωση η μέρα με την νύχτα, δεν ξέρω αν άλλες εταιρείες είναι φθηνότερες ή όχι, και για αυτό θέλω την γνώμη σας.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα έναντι, που ερχόντουσαν 65-100-150 ευρώ +, οπότε στον εκκαθαριστικό τα έπαιρνα πίσω, όμως είναι πρόβλημα, και το κερασάκι ήταν σήμερα με πήρε τηλέφωνο από την εταιρεία και μου λέει ότι έχετε έναν λογαριασμό 70 ευρώ απλήρωτο, οπότε την άρχισα στο στιλ εγώ με τόσα παραπάνω χρήματα στα έναντι, τι έπρεπε να κάνω. Και μου άρεσε στο τέλος που μου είπε ότι εντάξει, η κλήση σας καταγράφηκε, και μου ήρθε να της πως στα @@.

 

Οπότε θα ήθελα να με βοηθήσετε στο να βρω το καλύτερο πάροχο αερίου και ρέμα που υπάρχει στην αγορά.

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Καλησπέρα.

Έχω 1 χρόνο elpedison, από περιοχή με πετρέλαιο, σε αέριο ήταν η χρέωση η μέρα με την νύχτα, δεν ξέρω αν άλλες εταιρείες είναι φθηνότερες ή όχι, και για αυτό θέλω την γνώμη σας.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα έναντι, που ερχόντουσαν 65-100-150 ευρώ +, οπότε στον εκκαθαριστικό τα έπαιρνα πίσω, όμως είναι πρόβλημα, και το κερασάκι ήταν σήμερα με πήρε τηλέφωνο από την εταιρεία και μου λέει ότι έχετε έναν λογαριασμό 70 ευρώ απλήρωτο, οπότε την άρχισα στο στιλ εγώ με τόσα παραπάνω χρήματα στα έναντι, τι έπρεπε να κάνω. Και μου άρεσε στο τέλος που μου είπε ότι εντάξει, η κλήση σας καταγράφηκε, και μου ήρθε να της πως στα @@.

 

Οπότε θα ήθελα να με βοηθήσετε στο να βρω το καλύτερο πάροχο αερίου και ρέμα που υπάρχει στην αγορά.

Ευχαριστώ 

Excel Κοράκιου και προσευχή!

Εγώ πάντως παρόλο που μας ταλαιπώρησε πέρυσι η ΔΕΗ με τους λογαριασμούς λέω να μείνω όπως είμαι, μην μπλέξω με περιπέτειες αλλού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ChristosG82 είπε

Οπότε θα ήθελα να με βοηθήσετε στο να βρω το καλύτερο πάροχο αερίου και ρέμα που υπάρχει στην αγορά.

ξεκινάς εκεί

όσο για το αν θα βάλεις σταθερό ή όχι  , κοιτάς εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, tollisth said:

  

8 hours ago, ekrepali said:

@korakios Το Ισραήλ εξάγει αέριο στην Αίγυπτο των 100 εκατομμυρίων. Αν αρχίσουν να παραγγέλνουν LNG, θα πάρει πάνω το TTF.

To γκαντέμιασα. 😄

Άνοιξα πριν λίγο αίτημα στη ΡΑΕ ζητώντας από ΗΡΩΝ να αναρτήσει τις τιμές Οκτωβρίου και να εξηγήσουν προς τι η καθυστέρηση. Έχουμε χρόνο να αποφασίσουμε για ΔΕΗ, αυτοί πάντα τελευταίοι το παίρνουν χαμπάρι ότι γίνεται πόλεμος. 💣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...