Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κι από μένα. Πρώτη φορά συμμετέχω εδώ στο νήμα καθότι τώρα θα συνδεθώ πρώτη φορά στο αέριο... από αυτά που είδα μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα στον Ηρων και στο ΔΕΗ Gas Control.. από ότι διαβάζω κι εδώ (και απο αυτά που κατάλαβα) με τον αυξανόμενο ρυθμό του TTF, στους επόμενους δυο μήνες θα ξεπεραστεί κατά πολύ το 0.051 του σταθερού, οπότε πάμε με αυτό; Συγγνώμη αν ρωτάω το αυτονόητο...

Δεν έχω ιδέα τι καίω σε kWh ανά μήνα, μέχρι τώρα ήμουν με φιάλες προπανίου και δεν ξέρω πως να το υπολογίσω (με περίπου 5 φιάλες έβγαζα μήνα με βαρυχειμωνιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 φιάλες/μήνα (υποθέτω 25 κιλών) αντιστοιχούν σε 1600-1800kwh/μήνα, ανάλογα με το λέβητα. 

Εγώ επέλεξα να ανανεώσω στο gas control με τιμή 0,051 γιατί θεωρώ πως κάπου εκεί θα κυμανθεί το ttf και αν ξαφνικά φτάσει στα ύψη δε θα με επηρεάσει. Εσύ που θα κάνεις και νέο συμβόλαιο θα πάρεις και 50 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, scooterlord said:

από ότι διαβάζω κι εδώ (και απο αυτά που κατάλαβα) με τον αυξανόμενο ρυθμό του TTF, στους επόμενους δυο μήνες θα ξεπεραστεί κατά πολύ το 0.051 του σταθερού, οπότε πάμε με αυτό;

Δε προκύπτει από πουθενά (πέρα από μαντεψιές μερικών μελών) ότι θα πάει το ΤΤF πάνω από 50.

Όταν βγήκε το σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ τον Σεπτέμβριο είχα γράψει πως δεν υπάρχει λόγος βιασύνης καθώς η τιμή του Οκτωβρίου θα έκλεινε γύρω στο 0.040. Επίσης εκείνο το διάστημα ο Νοέμβριος διαπραγματευόταν στο 0.045 και οι υπόλοιποι μήνες κοντά (λίγο χαμηλότερα) από 0.05

On 19/09/2023 at 21:52, ekrepali said:

Γιατί να πληρώσετε 0.05 τον Οκτώβριο, ενώ η κυμαινόμενη τιμή του Οκτωβρίου (που κλείνει σε 10 μέρες) θα είναι παρακάτω;

Επίσης τώρα αν δεις τους μελλοντικούς μήνες, εξακολουθεί η πτωτική πορεία... https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Με αυτά τα δεδομένα πιστεύω ότι το 0.05 της ΔΕΗ θα είναι διαθέσιμο για καιρό ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν ότι εφόσον το προηγούμενο gas control λήγει στης 6/10 αυτόματα θα με βάλουν στο καινούριο gas control 

άσε το τι λένε , παρακολούθησε το ebill για επιβεβαίωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2023 στις 7:37 ΠΜ, tempo είπε

Τελικά, για να βγάλουμε άκρη και να το επικαλεστούμε σε επικοινωνία με την ΔΕΗ, υπάρχει κανείς που να ήταν στο Benefit δεσμευμένος στο 24μηνο (και όχι αορίστου) και να του έκαναν την μετάβαση στο control χωρίς να απαιτήσουν την ρήτρα;

Θα σου πω μόλις βγει ο πρώτος λογαριασμός!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2023 στις 9:48 ΠΜ, EchiDNA είπε

36,567 το TTF για τον Οκτώβριο

Καλησπέρα. Αυτό πως βγαίνει? Στην σελίδα αυτή https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5640640&span=1

Πατώντας 3 months σε.ολες της ημερομηνίες Ιούλιος-αυγουστος-σεπτεμβρης όλες οι τιμές είναι πάνω από 40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, tzitzikas2 said:

Καλησπέρα. Αυτό πως βγαίνει? Στην σελίδα αυτή https://www.ice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5640640&span=1

Πατώντας 3 months σε.ολες της ημερομηνίες Ιούλιος-αυγουστος-σεπτεμβρης όλες οι τιμές είναι πάνω από 40€.

Αυτό που βλέπεις είναι οι τιμές διαπραγμάτευσης για τον Νοέβριο του 2023. Πιο κάτω έβαλα τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο 

Screenshot_2023-10-02-23-58-04-868_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-10-02-23-57-20-699_com.android.chrome.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

άσε το τι λένε , παρακολούθησε το ebill για επιβεβαίωση

Εμένα μου ειπαν εγγράφως οτι θα με πανε 17 οκτ. απο το control στο benefit γιατι αυτο ειναι το βασικό τους προγραμμα.

Δεη ειναι αυτη

Αυτο πριν 15 ημερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vali είπε

Αυτό που βλέπεις είναι οι τιμές διαπραγμάτευσης για τον Νοέβριο του 2023. Πιο κάτω έβαλα τον Οκτώβριο και τον Νοέμβριο 

Screenshot_2023-10-02-23-58-04-868_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-10-02-23-57-20-699_com.android.chrome.jpg

Άρα κοντά στο 46 ας πούμε παίζει μέχρι στιγμής για Νοέμβριο μέσον όρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν ότι εφόσον το προηγούμενο gas control λήγει στης 6/10 αυτόματα θα με βάλουν στο καινούριο gas control 

Δεν παίζει αυτό.Στο benefit σε πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, teopanta1 said:

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν ότι εφόσον το προηγούμενο gas control λήγει στης 6/10 αυτόματα θα με βάλουν στο καινούριο gas control 

Μεταφέρθηκα μόλις αυτόματα στο GasBenefit (e-bill view) που ήταν αυτό που μου είχαν πει και στο τηλέφωνο. Επίσης, αυτό αναγράφεται και στους όρους συμβολαίου για το GasControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Άρα κοντά στο 46 ας πούμε παίζει μέχρι στιγμής για Νοέμβριο μέσον όρο. 

Θα πας εδώ: https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

Διαλέγεις TTF Month κάτω στη λίστα και βλέπεις την διαμόρφωση της τιμής για το μήνα. 

Για 2/10 είναι 41,019 και κάθε μέρα αλλάζει μέχρι να κλείσει την προτελευταία μέρα του μήνα.

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Θα πας εδώ: https://www.eex.com/en/market-data/natural-gas/indices#{"snippetpicker"%3A"937"}

Διαλέγεις TTF Month κάτω στη λίστα και βλέπεις την διαμόρφωση της τιμής για το μήνα. 

Για 2/10 είναι 41,019 και κάθε μέρα αλλάζει μέχρι να κλείσει την προτελευταία μέρα του μήνα.

Άμα έφτασε αρχές Οκτωβρίου 41 ttf μας βλέπω για control 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...