Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Το καινούριο Benefit συμφέρει και όχι το παλιό.

Αν και Οκτώβρη δύσκολο θα έχουμε καταναλώσεις.

Ποια είναι η διαφορά του περσινού benefit με του καινούριου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tzezanasi είπε

καλησπέρα, μόλις τώρα το έκλεισα και η κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο ήταν ανένδοτη οτι υπάρχει ρήτρα αποχώρησης για αλλαγή απο benefit σε control και πολλοί -ακόμη και συνάδελφοι της- μπερδεύονται γιατι ΔΕΝ υπάρχει στο ρεύμα (η ρήτρα αποχώρησης).

Της εξήγησα οτι διαβάζω σε forum οτι είναι σύνηθες άλλα να λέει ο ένας συνάδελφος της και άλλα ένας άλλος, μου είπε οτι ήταν σίγουρη για αυτό καθώς μόλις πρόσφατα έλαβε και σχετική ενημέρωση....

Το λογικό είναι να υπάρχει, αφού έχει υπογραφεί 2ετές συμβόλαιο για το benefit όπου γράφει αναλυτικά τι πληρώνεις σε ποιο μήνα αν σπάσει.

Εγώ θυμάμαι είχα κάνει συμβόλαιο για τη μητέρα μου για να πάρω το 50αρι... με την λογική ότι αν σε 6 μήνες βγει κάτι καλύτερο, να δώσω 60 ευρώ για να σπάσω το συμβόλαιο.

Δεν θυμάμαι να υπάρχει ειδικός όρος π.χ ότι αν μείνεις στη ΔΕΗ δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε θα εκπλαγώ αν στους μισούς βάλουν ρήτρα αποχώρησης και στους μισούς δε βάλουν! Ούτως η άλλως όλα στη ΔΕΗ γίνονται χειροκίνητα.... είναι ανάλογα αν ο λογαριασμός σας εκδωθεί από υπάλληλο ή απ'τη καθαρίστρια. Ο σεκιουριτάς ίσως βάλει και το δώρο. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ποια είναι η διαφορά του περσινού benefit με του καινούριου? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59967618

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panosss567 είπε

Έληξε το control και γύρισε αυτόματα σε benefit . Είναι λογικό να δείχνει στο site διάρκεια ενός χρόνου;

Αν είναι λογικό δεν ξέρω, μάλλον έχει 12 μήνες δέσμευση χωρίς ρήτρα αποχώρηση.

Έτσι δείχνει και σε μένα.

Επεξ/σία από atpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πλάκα πολύ!!. Τους ρώτησα στο email αν θα έχω κάποια ρήτρα αν μεταβώ από benefit σε control και μου απάντησαν μετά από 3 ημέρες να διατυπώσω με σαφήνεια το αίτημα μου!!! Τους ξαναεγραψα ότι είναι ξεκάθαρη η ερώτηση μου  (την ξανά έκανα copy\paste) και του έγραψα να μου απαντήσουν το συντομότερο δυνατόν για να αποφασίσω τι να κάνω. Υπάρχει κάποια φόρμα.αλλη επικοινωνίας ειδικά για το αέριο μπας και μου απαντήσουν γραπτά και ξεκάθαρα? Το mail το έστειλα στο customercare@

Θέλω από βδομάδα να αποφασίσω πως να προχωρήσω, με τις πιθανότητες να κλείνουν να μεταβώ στο , control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, The_Judas είπε

Το λογικό είναι να υπάρχει, αφού έχει υπογραφεί 2ετές συμβόλαιο για το benefit όπου γράφει αναλυτικά τι πληρώνεις σε ποιο μήνα αν σπάσει.

Εγώ θυμάμαι είχα κάνει συμβόλαιο για τη μητέρα μου για να πάρω το 50αρι... με την λογική ότι αν σε 6 μήνες βγει κάτι καλύτερο, να δώσω 60 ευρώ για να σπάσω το συμβόλαιο.

Δεν θυμάμαι να υπάρχει ειδικός όρος π.χ ότι αν μείνεις στη ΔΕΗ δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης.

απλα υπαρχουν οι καταναλωτες που ειχαν κανει συμβολαιο με το benefit και καταναλωτες που ειχαν π.χ. control το οποιο εληξε και μπηκαν αυτοματα στο benefit  το οποιο ειναι αοριστου , πρεπει να διεκρινησετε την υπαλληλο , για την ρητρα . 

τωρα που ειπε μελος οτι οι μισοι θα μπει η ρητρα και οι αλλοι μισοι οχι , ναι συμφωνω αλλα οσοι εχουν αοριστου που δεν υπεγραψαν μπορουν να το δικαιολογισουν και να επιστραφη ή συμψφιστη το ποσο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Έχουν πλάκα πολύ!!. Τους ρώτησα στο email αν θα έχω κάποια ρήτρα αν μεταβώ από benefit σε control και μου απάντησαν μετά από 3 ημέρες να διατυπώσω με σαφήνεια το αίτημα μου!!! Τους ξαναεγραψα ότι είναι ξεκάθαρη η ερώτηση μου  (την ξανά έκανα copy\paste) και του έγραψα να μου απαντήσουν το συντομότερο δυνατόν για να αποφασίσω τι να κάνω. Υπάρχει κάποια φόρμα.αλλη επικοινωνίας ειδικά για το αέριο μπας και μου απαντήσουν γραπτά και ξεκάθαρα? Το mail το έστειλα στο customercare@

Θέλω από βδομάδα να αποφασίσω πως να προχωρήσω, με τις πιθανότητες να κλείνουν να μεταβώ στο , control.

κάνε αίτημα και στο myrae , αλλά οι ίδιοι άσχετοι απαντάνε , πχ εμένα μου λέγανε οτι καταργήθηκε η ρήτρα αποχώρησης λόγω του μηχανισμού ( μπερδεύτηκαν με το ρεύμα )

Υποτίθεται οτι αλλάξανε τα άτομα που είχαν αναλάβει το support στο αέριο , αλλά μάλλον και ο τομεάρχης της ΔΕΗ μπαρούφες μου έλεγε (όχι οτι έδωσα σημασία ότι έλεγε απο το τηλέφωνο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κούρασαν. 1 χρόνο ασχολιομαστε πότε θα βγουν λογαριασμοι κτλ. Παίρνεις τηλέφωνο και άλλα λέει ο ένας και αλλά ο άλλος. Μαλλον δεν θα ασχοληθώ άλλο και θα προχωρήσω σε κοντρόλ, αρκετό χρόνο ξόδεψα. Δεν τους θέλω άλλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, tzitzikas2 said:

Μας κούρασαν. 1 χρόνο ασχολιομαστε πότε θα βγουν λογαριασμοι κτλ. Παίρνεις τηλέφωνο και άλλα λέει ο ένας και αλλά ο άλλος. Μαλλον δεν θα ασχοληθώ άλλο και θα προχωρήσω σε κοντρόλ, αρκετό χρόνο ξόδεψα. Δεν τους θέλω άλλο!

Τότε γιατί μένεις σε αυτούς;   😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sdikr είπε

Τότε γιατί μένεις σε αυτούς;   😋

Γιατί οι άλλοι είχαν ρήτρες αναπροσαρμογής κτλ, δεν τους επιστευομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2023 στις 11:50 ΜΜ, The_Judas είπε

Το λογικό είναι να υπάρχει, αφού έχει υπογραφεί 2ετές συμβόλαιο για το benefit όπου γράφει αναλυτικά τι πληρώνεις σε ποιο μήνα αν σπάσει.

Εγώ θυμάμαι είχα κάνει συμβόλαιο για τη μητέρα μου για να πάρω το 50αρι... με την λογική ότι αν σε 6 μήνες βγει κάτι καλύτερο, να δώσω 60 ευρώ για να σπάσω το συμβόλαιο.

Δεν θυμάμαι να υπάρχει ειδικός όρος π.χ ότι αν μείνεις στη ΔΕΗ δεν ισχύει η ρήτρα αποχώρησης.

Και εγώ πιστεύω ότι λογικά πρέπει να ισχύσει η ρήτρα (αν και δεν με συμφέρει). Εγώ πχ πήρα τον Μάριο 50€ για να κάνω συμβόλαιο με 2ετή δέσμευση και τώρα το γυρνάω σε μονοετές, γιατί να μην μου χρεώσουν την ρήτρα, μάγκας είμαι??? Την οποία έχω αποδεχτεί στο κάτω κάτω (ειδικοί όροι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, για να βγάλουμε άκρη και να το επικαλεστούμε σε επικοινωνία με την ΔΕΗ, υπάρχει κανείς που να ήταν στο Benefit δεσμευμένος στο 24μηνο (και όχι αορίστου) και να του έκαναν την μετάβαση στο control χωρίς να απαιτήσουν την ρήτρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2023 στις 7:37 ΠΜ, tempo είπε

Τελικά, για να βγάλουμε άκρη και να το επικαλεστούμε σε επικοινωνία με την ΔΕΗ, υπάρχει κανείς που να ήταν στο Benefit δεσμευμένος στο 24μηνο (και όχι αορίστου) και να του έκαναν την μετάβαση στο control χωρίς να απαιτήσουν την ρήτρα;

σήμερα μου απάντησαν γραπτώς οτι για την μετάβαση σε control δεν έχει ρήτρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...