Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Ξανακάλεσα μόλις και μου είπε οτι δεν υπάρχει καμία ρήτρα αποχώρησης παρα μόνο δεν παίρνεις τα 50 Ευρώ που είναι για νέους πελάτες. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Μα είναι δυνατόν στα βασικά να μην παρέχουν σωστή ενημέρωση?

αν ξανακαλέσω 3η φορά πιθανόν να ξαναμπεί ρήτρα. οπότε αν αποφασίσω σε αλλαγή σε control, πρώτα θα ρωτήσω την υπάλληλο αν υπάρχει ρήτρα. αν πει οτι υπάρχει ξανακαλώ αργότερα. αν πει δεν υπάρχει προχωρώ!Tom Delonge Reaction GIF

Δεν παίρνεις και μιά τρίτη φορά να το δέσουμε? Και εγώ πάντως περιμένω λίγο το ttf για την τιμή των όπλων. Στο control Θα πάω και το παίζω και καλά δύσκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, tzitzikas2 said:

καλησπέρα. τους κάλεσα και εγώ για να ρωτήσω πληροφορίες για την αλλαγή απο benefit σε control. Μου είπαν:

1) υπάρχει ρήτρα αποχώρησης απο το benefit σε control που για την περίπτωσή μου (είμαι στο benefit από αρχές Φεβρουαρίου 2023 και μεταφερόμενος απο το τότε control 0,125)  ανέρχεται στα 60 Ευρώ. μάλιστα σε ερώτησή μου γιατί δεν έλαβα ρήτρα πέρισυ κατά την αλλαγή απο control σε benefit είπε οτι μπορεί να μην ειχε ρήτρα εκείνο το πρόγραμμα. Δεν το σκάλισα παραπάνω.

2) Για αλλαγή προγράμματος χρειάζεται να προσκομίσω πάλι όλα τα έγγραφα (ταυτότητα, Ε9, ΗΚΑΣΠ) + υπεύθυνη δήλωση μέσω gov.gr για την αποδοχή της νέας σύμβασης.

3) το νέο control θα είναι διαθέσιμο ως 31/10/2023, για πιο μετά αν θα πάρει παράταση δεν έχουν κάποια ενημέρωση.

Αν είναι να πληρώσω 60 ευρώ, μάλλον δεν θα προχωρήσω σε αλλαγή καθώς οι διαφορές όποιες είναι και με την κατανάλωσή μου που υπολογίζω φέτος να είναι περίπου 3.500kwh το πολύ δεν βλέπω να γλυτώνω χρήματα, εκτός αν ο TTF ανέβει αρκετά.

 Ρωμαει από μακριά ότι μαλ**ιζονται.. και καλά για την ρήτρα είναι ο λόγος του ενός έναντι του άλλου. Τα δικαιολογητικά που σου ζητάνε δε σου χτυπάει;  3 παροχές άλλαξα, έλαβα σύμβαση είδα αλλαγή και στο ebill ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. Βρες έναν υπάλληλο να ξέρει και πήγαινε παρακάτω καλύτερα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, marmagia είπε

 Ρωμαει από μακριά ότι μαλ**ιζονται.. και καλά για την ρήτρα είναι ο λόγος του ενός έναντι του άλλου. Τα δικαιολογητικά που σου ζητάνε δε σου χτυπάει;  3 παροχές άλλαξα, έλαβα σύμβαση είδα αλλαγή και στο ebill ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. Βρες έναν υπάλληλο να ξέρει και πήγαινε παρακάτω καλύτερα..

Πηγές στο control?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

36,567 το TTF για τον Οκτώβριο

τζάπα πράγμα!  Απο πριν βγαίνει για τον επόμενο μήνα η τιμή?

Καλημέρα. Αν θέλω να στείλω γραπτώς στη ΔΕΗ ερώτημα σχετικά με το αν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης απο το Benefit αν πάω στο Control ώστε να έχω απο αυτούς γραπτή απάντηση για πιο σίγουρα (απο το να μου λεει άλλα ο κάθε υπάλληλος στο τηλ. κέντρο) που στέλνω e-mail? Στην σελίδα τους δεν είδα κάποιο email για επικοινωνία. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα παω στο control γιατι οπως δειχνει το TTF θα κινηθει στα ορια των 0,05. Οποτε προτιμω να δωσω ~50€ παραπανω ολη την σεζον εαν μεινει εκει, αλλα να μην εχω να ασχολουμε τι πως γιατι. Επισης ενα μπαμ να γινει εστω και ενα μηνα, την διαφορα θα την πληρωσουμε ετσι και αλλιως.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, S90 είπε

κατόπιν τούτου συμφέρει ακόμα για Οκτώβριο το Benefit.

Το καινούριο Benefit συμφέρει και όχι το παλιό.

Αν και Οκτώβρη δύσκολο θα έχουμε καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε και στο excel λινκ με τον βοηθητικό πολύ χρήσιμο πίνακα που πόσταρε ο @EchiDNA για τη σύγκριση των προγραμμάτων της ΔΕΗ παλιού/νέου benefit VS control (πάνω απο τη σειρά "Αγνοήστε τα παρακάτω"

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, μόλις τώρα το έκλεισα και η κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο ήταν ανένδοτη οτι υπάρχει ρήτρα αποχώρησης για αλλαγή απο benefit σε control και πολλοί -ακόμη και συνάδελφοι της- μπερδεύονται γιατι ΔΕΝ υπάρχει στο ρεύμα (η ρήτρα αποχώρησης).

Της εξήγησα οτι διαβάζω σε forum οτι είναι σύνηθες άλλα να λέει ο ένας συνάδελφος της και άλλα ένας άλλος, μου είπε οτι ήταν σίγουρη για αυτό καθώς μόλις πρόσφατα έλαβε και σχετική ενημέρωση....

Επεξ/σία από tzezanasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Είμαι ήδη στην ΔΕΗ αέριο, συμφέρει το σταθερό control με 0,05 που έβγαλε; 

η απάντηση ειναι στην ίδια σελίδα , κυριολεκτικά 2 ποστ πάνω απο το δικό σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, korakios είπε

η απάντηση ειναι στην ίδια σελίδα , κυριολεκτικά 2 ποστ πάνω απο το δικό σου....

Δεν το ειδα καν, ευχαριστω!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...