Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, The_Judas είπε

αυτό που λέει η δεη ειναι ότι δίνει 50 ευρώ δωρο για το gas control μέχρι 31/10 για νέους πελάτες.

δεν εγγυάται ότι το gas control θα είναι στο 0.051 μέχρι 31/10.

Έτσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας κάνουμε και ένα άτυπο γκάλοπ! Υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που σκέφτονται να παραμείνουν στο gas benefit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η τιμη της δεη για το benefit για τον οκτωβρη ποτε ανακοινωνεται? γιατι αν πλησιαζει το 0.05 ηδη απο τωρα νομιζω πρεπει να παμε οπως ειμαστε στο control οσοι ειμαστε στο κυμαινομενο. για ρητρα αποχωρησης απο το benefit να φανταστω δεν βγηκε ακρη ετσι?οι μισοι υπαλληλοι λενε εχει και οι αλλοι μισοι δεν εχει. 

επισης καποιος που εκανε την αλλαγη απο benefit σε control τι του ζητησαν απο εγγραφα?

Επεξ/σία από antonios1988_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, antonios1988_ είπε

η τιμη της δεη για το benefit για τον οκτωβρη ποτε ανακοινωνεται?

όταν οριστικοποιηθεί το TTF , δλδ προτελευταία μέρα του μήνα , άρα 1η του μηνός συνήθως βγαίνει

περίπου στο 36,205 είναι μέχρι τώρα το TTF , άρα κάνεις δια 1000 και εφαρμόζεις τον τύπο χρέωσης

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Ας κάνουμε και ένα άτυπο γκάλοπ! Υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που σκέφτονται να παραμείνουν στο gas benefit?

ναι εγω. Ο λογος ειναι οτι δε πιστευω οτι η ΔΕΗ θα εβγαζε ενα προγραμμα σταθερου σε μια τιμη αν θεωρουσε οτι θα εχει χασουρα. Ειδικα εφοσον την πατησε πριν 2 χρονια με την ιδια τιμη και ακομα χαμηλοτερες. Τοτε μπορει να μη το περιμενε, τωρα ομως ξερει πως γινονται αυτα. Αρα θεωρει οτι το TTF θα κινειται ψιλοστανταρ μεχρι εκει πανω κατω. Φυσικα ουτε αυτοι ξερουν, ουτε εμεις, αλλα αυτοι βαζουν πολυ μεγαλυτερο στοιχημα απο εμας.

Φυσικα μπορει να λεω βλακειες και να διαβαζουν ινσομνια, ή να εχουν κατι αλλο στο μυαλο τους, και να την πατησω. Παντως μου κανει εντυπωση που τοσους μηνες διαβαζουμε για γεματες αποθηκες και πολυ χαμηλες τιμες για το χειμωνα, και ξαφνικα τωρα πολυ προσφατα αρχισαν οπως παντα οι κινδυνολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petrox21 είπε

ναι εγω. Ο λογος ειναι οτι δε πιστευω οτι η ΔΕΗ θα εβγαζε ενα προγραμμα σταθερου σε μια τιμη αν θεωρουσε οτι θα εχει χασουρα. Ειδικα εφοσον την πατησε πριν 2 χρονια με την ιδια τιμη και ακομα χαμηλοτερες. Τοτε μπορει να μη το περιμενε, τωρα ομως ξερει πως γινονται αυτα. Αρα θεωρει οτι το TTF θα κινειται ψιλοστανταρ μεχρι εκει πανω κατω. Φυσικα ουτε αυτοι ξερουν, ουτε εμεις, αλλα αυτοι βαζουν πολυ μεγαλυτερο στοιχημα απο εμας.

Φυσικα μπορει να λεω βλακειες και να διαβαζουν ινσομνια, ή να εχουν κατι αλλο στο μυαλο τους, και να την πατησω. Παντως μου κανει εντυπωση που τοσους μηνες διαβαζουμε για γεματες αποθηκες και πολυ χαμηλες τιμες για το χειμωνα, και ξαφνικα τωρα πολυ προσφατα αρχισαν οπως παντα οι κινδυνολογιες.

αν τα ζυγισεις ομως, η ασφαλεια του να ξερεις ακριβως τι θα πληρωσεις ειναι πολυ πιο worth απο τα εξτρα 50 ευρω(με μια καταναλωση 5000kwh) που θα δωσεις στο control αν η τιμη του benefit κολλησει πχ στο 0.041 ολο το χειμωνα. Που το 50ρικο υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να στο δωσει κιολας η δεη παιρνοντας υποψιν το χαλια συστημα μηχανογραφησης που εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ανανέωσα στο νέο control και μου ζήτησαν όλα τα στοιχεία από την αρχή. Μου είπε ότι αύριο θα γίνει η αλλαγή και θα φανεί και στο ebill. Θα μου έρθει και η σύμβαση με email αλλά δε χρειάζεται να την αποδεχτώ κάπως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εγώ ανανέωσα στο νέο control και μου ζήτησαν όλα τα στοιχεία από την αρχή. Μου είπε ότι αύριο θα γίνει η αλλαγή και θα φανεί και στο ebill. Θα μου έρθει και η σύμβαση με email αλλά δε χρειάζεται να την αποδεχτώ κάπως.

ρητρα αποχωρησης απο το benefit?50ρικο δωρο του control? τι σου ειπαν για αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, antonios1988_ είπε

αν τα ζυγισεις ομως, η ασφαλεια του να ξερεις ακριβως τι θα πληρωσεις ειναι πολυ πιο worth απο τα εξτρα 50 ευρω(με μια καταναλωση 5000kwh) που θα δωσεις στο control αν η τιμη του benefit κολλησει πχ στο 0.041 ολο το χειμωνα. Που το 50ρικο υπαρχει και μια μικρη πιθανοτητα να στο δωσει κιολας η δεη παιρνοντας υποψιν το χαλια συστημα μηχανογραφησης που εχουν

Τι να σου πω το σκεφτομαι. Εγω παντως καταλαβαινω οτι η πραγματικη ταση ειναι για πτωση της τιμης σε κατι σαν 0,02. Το γιατι το μαγειρευουν να μενει ψηλα και να ανεβαινει δε το ξερω. Μπορει για να κανουμε οικονομια. Γιατι η αληθεια ειναι οτι αυτο σκεφτομαι, οτι δηλαδη αν ειναι χαμηλη η τιμη θα μπορω να καιω χωρις αγχος. Γιατι παιζει και το αγχος οταν εχεις υψηλη τιμη να φοβασαι και να τσιγγουνευεσαι να καψεις. Προσωπικα αυτο θελω να πετυχω, να καιω να ζεσταθει το κοκκαλακι μου, κι οχι με γνωμονα ανοιξε λιγακι να μη παγωνεις αλλα ξανακλεισε να μη ξεβρακωθω και στο λογαριασμο. Δυσκολα ζυγισματα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε αορίστου στο benefit παίξτε το με αλλαγή ΑΦΜ (πχ σύζηγος) , αν φυσικά υπάρχει η δυνατότητα

Για να πάρετε τα 50€ 😛 (αν δεν τα δίνουν απο αορίστου)

_______________

Πάντως απο τα τηλ μην πολυεμπιστεύεστε τι σας λένε , θα έλεγα να στείλετε email αλλά στο δίπλα φόρουμ του στείλανε γραπτώς για ΔΕΔΔΗΕ 🤪 και να κάνει πρώτα καταγγελία σύμβασης 😂 και λοιπά κλασσικά ευτράπελα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Τι να σου πω το σκεφτομαι. Εγω παντως καταλαβαινω οτι η πραγματικη ταση ειναι για πτωση της τιμης σε κατι σαν 0,02. Το γιατι το μαγειρευουν να μενει ψηλα και να ανεβαινει δε το ξερω. Μπορει για να κανουμε οικονομια. Γιατι η αληθεια ειναι οτι αυτο σκεφτομαι, οτι δηλαδη αν ειναι χαμηλη η τιμη θα μπορω να καιω χωρις αγχος. Γιατι παιζει και το αγχος οταν εχεις υψηλη τιμη να φοβασαι και να τσιγγουνευεσαι να καψεις. Προσωπικα αυτο θελω να πετυχω, να καιω να ζεσταθει το κοκκαλακι μου, κι οχι με γνωμονα ανοιξε λιγακι να μη παγωνεις αλλα ξανακλεισε να μη ξεβρακωθω και στο λογαριασμο. Δυσκολα ζυγισματα αυτα

εννοειται οτι το 0.051 δεν ειναι φθηνο..δεν θα την υπογραψουμε και με χαμογελο την συμβαση απλα σε σχεση με το να βγει να πει κατι ο πουτιν και να ξυπνησεις και να μην θες να το αναψεις γιατι θα εχει παει 0.15 ε καπως ειναι καλα το σταθερο.

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν είστε αορίστου στο benefit παίξτε το με αλλαγή ΑΦΜ (πχ σύζηγος) , αν φυσικά υπάρχει η δυνατότητα

Για να πάρετε τα 50€ 😛 (αν δεν τα δίνουν απο αορίστου)

_______________

Πάντως απο τα τηλ μην πολυεμπιστεύεστε τι σας λένε , θα έλεγα να στείλετε email αλλά στο δίπλα φόρουμ του στείλανε γραπτώς για ΔΕΔΔΗΕ 🤪 και να κάνει πρώτα καταγγελία σύμβασης 😂 και λοιπά κλασσικά ευτράπελα 😁

δεν θα το προτεινα αυτο με την αλλαγη αφμ εκανα κατι παρομοιο περσι και κοντεψα να χασω το μυαλο μου με την δεη. το 50ρι δεν νομιζω να αξιζει την τοση ταλαιπωρια. για γραπτη απαντηση ουτε λογος, εστειλα στη δεη για την επιμαχη ερωτηση αν υπαρχει ποινη αποχωρησης αν πας απο benefit σε control και μου απαντησαν να παρω τηλ 8009001000 κανεις δεν αναλαμβανει την ευθυνη να απαντησει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antonios1988_ είπε

δεν θα το προτεινα αυτο με την αλλαγη αφμ εκανα κατι παρομοιο περσι και κοντεψα να χασω το μυαλο μου με την δεη.

χμμμ , υποτίθεται οτι απλά είναι μια νέα αίτηση , δλδ τον ίδιο βαθμό δυσκολίας είχε με οποιαδήποτε άλλη , βέβαια πέρυσι ήταν διαλυμένο το σύστημα της ΔΕΗ , σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα , τουλάχιστον εκδίδονται λογαριασμοί απο όσο δείχνει , χωρίς να λείπουν τα  παραπάνω ευτράπελα και γνωστές δυσλειτουργίες ,όπως σε αυτή την πρόσφατη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Για διευκόλυνση όλων, το Control με τιμή 0,051 συμφέρει όταν: 

το TTF > 32,86 στο Παλιό Benefit [(0,04 + TTF)*0.70]

το TTF > 45,63 στο Νέο Benefit [(1,03*TTF) +0,004]

Οπότε μαντεύουμε πόσο περίπου θα είναι το TTF και επιλέγουμε ανάλογα.

Δηλαδή απ' όσα γράφεις,καταλαβαίνω ότι το εύκολο της υπόθεσης ειναι η μαντεψιά του ttf για όλο το χειμώνα. Χμμ...🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Ας κάνουμε και ένα άτυπο γκάλοπ! Υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που σκέφτονται να παραμείνουν στο gas benefit?

Δυσκολο ν'απαντηθει με σιγουρια ειδικα αυτη τη στιγμη.

Σιγουρα θα επηρεασει πολλους η τιμη του Οκτωβριου για να παρουν μια αποφαση για το τι θα κανουν.Οσοι εβγαλαν περυσι χειμωνα με 0,125 θεωρω οτι θα πανε σιγουρα.Οσοι θελουν να μην αγχωνονται καθε μηνα θεωρω οτι παλι θα πανε σιγουρα.Οσοι ξερουν τις καταναλωσεις τους και τα βαλουν κατω να τα υπολογισουν για το ποσο περιπου θα τους βγει ο χειμωνας και ειναι ικανοποιημενοι με το 0,051 θα πανε σιγουρα.Ακομη κι οσοι δεν ξερουν τι θα κανουν μεχρι τελευταια στιγμη(αν υπαρχει το προγραμμα) παλι θα πανε για την σιγουρια της σταθερης τιμης.

Το μεγαλυτερο ποσοστο θεωρω οτι θα επιλεξει το σταθερο.Εγω σαν αναποδος που ειμαι επιλεγω να μην μπω στο σταθερο αλλα αν ρωτησω τους υπολοιπους στην οικογενεια θεωρω οτι θα πουνε ολοι να παμε στο σταθερο.Και για να μην πεσουν να με φανε αν ανεβει το ttf λογικα θα κινηθω στην σταθερη κατευθυνση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...