Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

καλύτερα ξεκίνα με άλλο πάροχο χωρίς δέσμευση για να μην μπλέξεις με μηχανογράφηση ΔΕΗ σε 1η σύνδεση

μετά φυσικά αν θες κάνε μετάβαση στο control

μου διέφυγε η δέσμευση που έγραψες, οπότε μου το επιβεβαίωσε η υπάλληλος στην εξ.πελατων πως και το benefit  έχει 12μηνη.....

ενώ όταν είσαι ήδη πελάτης κι αλλάζεις για το benefit,τότε είναι αορίστου?

πφφφ και πρέπει να αποφασίσω σύντομα.. 

ΥΓ. και μόλις κλεινω στο καπάκι μου στέλνουν μην.με τα δικαιολογητικά που χρειαζονται..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω κάτι βλέποντας τόσες δημοσιευμένες απορίες εδώ για το εάν κάποιος είναι καλύτερα να διαλέξει το myHomeGasBenefit ή το myHomeGasControl; Είναι φυσιολογικό που έχει καταντήσει έτσι η κοινωνία μας και χρειάζεται να πάρεις ρίσκο και να εκκρίνεται φουλ στον εγκέφαλο ντοπαμίνη πριν διαλέξεις συμβόλαιο θέρμανσης για τον επερχόμενο χειμώνα σαν να πηγαίνεις στο πρακτορείο του ΟΠΑΠ να καταθέσεις δελτίο;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, energy52 είπε

μου διέφυγε η δέσμευση που έγραψες, οπότε μου το επιβεβαίωσε η υπάλληλος στην εξ.πελατων πως και το benefit  έχει 12μηνη.....

ενώ όταν είσαι ήδη πελάτης κι αλλάζεις για το benefit,τότε είναι αορίστου?

πφφφ και πρέπει να αποφασίσω σύντομα.. 

ΥΓ. και μόλις κλεινω στο καπάκι μου στέλνουν μην.με τα δικαιολογητικά που χρειαζονται..

και φυσικο αεριο ελλαδος και κανε το προγραμα χωρις παγιο και δεσμευση Αέριο Οικιακό Πλήρες οχι το extra οπως λεει και ο korakios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, energy52 είπε

μου διέφυγε η δέσμευση που έγραψες, οπότε μου το επιβεβαίωσε η υπάλληλος στην εξ.πελατων πως και το benefit  έχει 12μηνη.....

ναι εννοείται οτι εχει 12μηνη , είναι και σταθερό

απλά είπα για αλλού χωρίς δέσμευση ωστε αν θες να πας στο control να μην πληρώνεις ρήτρα αποχώρησης

τώρα αν κλείσεις ΔΕΗ σαν αρχικός πάροχος , τουλάχιστον να παίρνεις την ΕΔΑ τηλ να δεις οτι σε εκπροσωπεί γιατί η ΔΕΗ παίζει να σε δει στο σύστημά τους μετά απο κανα 4μηνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, e-k said:

Να ρωτήσω κάτι βλέποντας τόσες δημοσιευμένες απορίες εδώ για το εάν κάποιος είναι καλύτερα να διαλέξει το myHomeGasBenefit ή το myHomeGasControl; Είναι φυσιολογικό που έχει καταντήσει έτσι η κοινωνία μας και χρειάζεται να πάρεις ρίσκο και να εκκρίνεται φουλ στον εγκέφαλο ντοπαμίνη πριν διαλέξεις συμβόλαιο θέρμανσης για τον επερχόμενο χειμώνα σαν να πηγαίνεις στο πρακτορείο του ΟΠΑΠ να καταθέσεις δελτίο;

Κοιτούσα κάποια στιγμή παλιότερους λογαριασμούς πρίν covid,  κάποια στιγμή είχα φτάσει να πληρώνω και 0,07 (απο το κλασικό 0,015).

Απο την στιγμή που η τιμή πατάει πάνω στο TTF αυτά θα έχεις,  σου δίνεται η επιλογή για σταθερό αν θέλεις να έχεις την ησυχία σου, παλιότερα δεν υπήρχε.

Πέρυσι την πάτησα με το σταθερο 0,125,  προπερύσι με πληρώσανε κιόλας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Mule206 said:

Είναι ζαριά το σταθερό. 

Σιγουρα ξενοιάζεις και υπολογίζεις πως θα πορευτεις το χειμώνα χωρίς εκπλήξεις. 

Απο την άλλη βέβαια τα σταθερά (λογικά) θα εξαιρεθουν σε περίπτωση επιδότησης από το κράτος όπως συνέβη και πέρσι. 

Πνίγηκε φέτος η επιδότηση και του ρεύματος όπως φαίνεται (σταδιακά) και της θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Παίδες επειδή ο κόσμος δεν κινείται γύρω από εμάς και αλλάζει πλέον με πολύ γρήγορους ρυθμούς το να παρακολουθείς τις εξελίξεις και να προσαρμόζεσα στο μετρό του δυνατού με τα οποία αρνητικά προσωπικά το θεωρώ πολύ καλύτερο από το να μην έχεις ιδέα,έστω και αυτοί οι προβληματισμόι και απορίες βοηθούν να καταλήξεις κάπου 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ και πριν απο την κρίση σταθερό πρόγραμμα είχα στη ζενίθ.

κάποιοι αλλοι δεν είχαν ανάγκη από χρήματα και έκαιγαν και προ ενεργειακής κρίσης εκατοντάδες ευρώ το μηνα με τον θερμοστάτη στο 30.

Πέρσι πρότεινα σε πολύ κόσμο το σταθερό της ΔΕΗ αλλά βαριόντουσαν να ασχοληθούν.

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Πέρσι πρότεινα σε πολύ κόσμο το σταθερό της ΔΕΗ αλλά βαριόντουσαν να ασχοληθούν.

πέρυσι, δεν ήταν να καίει κάποιος αέριο για θέρμανση έτσι και αλλιώς (για όσους δεν είχαν ήδη καβαντζωθεί στα 0,05 )

το σταθερό της ΔΕΗ είχε 0,125 , εκτός αν εννοείς να κλείνανε πριν αλλάξει τιμή (δε θυμάμαι πότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι τέλη Οκτωβρίου έκανα συμβόλαιο το benefit με το (ttf+0,04) -30%. Μετά από λίγο βγήκε το νεότερο benefit με το (1,03*ttf)+0,004 που είναι φτηνότερο. Τώρα τo control φαντάζει ιδανικό αλλά έχω την αίσθηση ότι εκεί στα τέλη Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου θα βγει πάλι κάτι άλλο ενδεχομένως καλύτερο. Ένα λινκ που διάβασα πριν λίγο εδώ πάντως μιλάει για πάνω από 50€ η Mwh για φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως καταντήσαμε σαν κοινωνία; Για να ζεσταθούμε πλέον πρέπει να ενημερωνόμαστε από οικονομικά site, να κάνουμε χρηματοοικονομικές αναλύσεις και να παίρνουμε ρίσκο. Καταλαβαίνω κάτι λάθος; Νομίζω με έπιασε πάλι καταθλιπτικό επεισόδιο.

Επεξ/σία από e-k
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kalliforlife είπε

Πέρυσι τέλη Οκτωβρίου έκανα συμβόλαιο το benefit με το (ttf+0,04) -30%. Μετά από λίγο βγήκε το νεότερο benefit με το (1,03*ttf)+0,004 που είναι φτηνότερο. Τώρα τo control φαντάζει ιδανικό αλλά έχω την αίσθηση ότι εκεί στα τέλη Οκτωβρίου αρχές Νοεμβρίου θα βγει πάλι κάτι άλλο ενδεχομένως καλύτερο. Ένα λινκ που διάβασα πριν λίγο εδώ πάντως μιλάει για πάνω από 50€ η Mwh για φέτος.

Όσοι έχουμε benefit έχουμε την δυνατότητα να δούμε τον Οκτώβρη την τάση του TTF. Αν δούμε να έχει μόνιμα ανοδική τάση πριν τις 31/10.φευγουμε για το control. Εγώ έτσι λέω να κινηθώ. Το μόνο που με.προωληματιζει είναι επειδη από 3/2023 έχω 24μηνη σύμβαση gas benefit με 1,03xTTF+0,004 αν πάω σε control και λήξει το 12μηνο μήπως μου φορτώσουν κάνα ασύμφορο κυμαινόμενο benefit και όχι αυτό που έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Όσοι έχουμε benefit έχουμε την δυνατότητα να δούμε τον Οκτώβρη την τάση του TTF. Αν δούμε να έχει μόνιμα ανοδική τάση πριν τις 31/10.φευγουμε για το control. Εγώ έτσι λέω να κινηθώ. Το μόνο που με.προωληματιζει είναι επειδη από 3/2023 έχω 24μηνη σύμβαση gas benefit με 1,03xTTF+0,004 αν πάω σε control και λήξει το 12μηνο μήπως μου φορτώσουν κάνα ασύμφορο κυμαινόμενο benefit και όχι αυτό που έχω τώρα.

Και δηλαδή είναι σίγουρο πως δεν θα αλλάξει προς τα πάνω η τιμή στο myHomeGasControl πριν προλάβεις να φύγεις από το myHomeGasBenefit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, e-k είπε

Και δηλαδή είναι σίγουρο πως δεν θα αλλάξει προς τα πάνω η τιμή στο myHomeGasControl πριν προλάβεις να φύγεις από το myHomeGasBenefit;

Αφού στην σελίδα τους έχει αυτή την τιμή 0,051€/kwh ως 31/10, δεν θα.αλλαξει.

Έτσι πιστεύω δηλαδή, δεν βλέπω λόγο να.αλλαξει. εκτός αν το βγάλουν από πρόγραμμα πιο νωρίς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...