Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, vagmouk είπε

Για το φυσικό αέριο οικιακό πλήρες κοιτάει κανείς?Εγώ μάλλον προς τα εκεί κλείνω.Ήμουν σε αυτούς 10 χρόνια χωρίς προβλήματα,άλλαξα πέρυσι στο σταθερό της ΔΕΗ με τα 0,125  και τώρα που πέρασε το δωδεκάμηνο μάλλον θα επιστρέψω.Κοιτώντας τις τιμές τους για τους προηγούμενους μήνες μου φαίνονται αρκετά νορμάλ και όχι πολύ μακριά από το ttf.Δεν είδα τίποτα τρελές διαφορές σε κάποιον από τους χειμερινούς μήνες.

εχει βγαλει αλλο control η δεη με 0.051 επισεις και benefit ειναι καλο

22 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλημερα παιδια!!

Ημουν στο gas control με τα 0.05.

Το αφησα εληξε περσι χωρις να κανω ανανεωση κατι και πηγα αυτοματα στο myhomegasbenefit το οποιο βλεπω οτι ληγει στις 17/12/23.

Το control που εχει τωρα η δεη ειναι 0.051?

Αξιζει να παμε??

Εαν ναι πως γινεται η μεταβαση?

Επισης το benefit που εχουν ειναι το ιδιο με αυτο που ειμαι εγω τωρα?

Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!

αν θες σταθερο ειναι οκ και γω εκει πηγα απο benefit παιρνεις τηλεφωνο και το αλαζεις χωρις ποινη,  πρεπει να δεις πιο benefit εχεις τωρα εχει με αυτο 1.03xTTF+0.004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

εχει βγαλει αλλο control η δεη με 0.051 επισεις και benefit ειναι καλο

Ναι το έχω δει.Στο benefit αορίστου με έχουν γυρίσει τώρα.Απλά όπως τα βάζω κάτω εγώ με τους δικούς μου υπολογισμούς αλλά και με τη βοήθεια του excel μου βγαίνει αρκετά οικονομικό.Συν το μηδενικό πάγιο και η απουσία δέσμευσης αλλά και η θετική μου εμπειρία τα προηγούμενα χρόνια στη ΦΑ με κάνουν να κλείνω προς αυτούς.Τώρα βέβαια αν οι τιμές το χειμώνα πάρουν την ανηφόρα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagmouk είπε

Ναι το έχω δει.Στο benefit αορίστου με έχουν γυρίσει τώρα.Απλά όπως τα βάζω κάτω εγώ με τους δικούς μου υπολογισμούς αλλά και με τη βοήθεια του excel μου βγαίνει αρκετά οικονομικό.Συν το μηδενικό πάγιο και η απουσία δέσμευσης αλλά και η θετική μου εμπειρία τα προηγούμενα χρόνια στη ΦΑ με κάνουν να κλείνω προς αυτούς.Τώρα βέβαια αν οι τιμές το χειμώνα πάρουν την ανηφόρα.....

ναι καλη ειναι και γω ημουν παλια το πα μονο για το αν θες σταθερο το control και γω το κανα για να μην εχω ανχος ολο το χειμωνα κοιτα εγω πιστευω καπου κει θα παιξει το χειμωνα απο 0..4 εως 0.06 τωρα αν γινει κανα μπαμ οπως περση.. ποιος το ξερει γι αυτο το λογο εκανα σταθερο.. να μην τρεχω ξαφνικα.. σημερα ειναι 0.043 βλεπω τις τελευτεες μερες μια ανοδο εγω πιστευω θα ανεβει και αλλο το χειμωνα το θεμα ειναι εως που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagmouk είπε

ια το φυσικό αέριο οικιακό πλήρες κοιτάει κανείς?

απλά το νου σου μην πας στο extra

όσο για το αν αξίζει να πας στο σταθερό της ΔΕΗ είναι καθαρά υποκειμενικό και δεν υπάρχει απάντηση

ο καθένας κινείται όπως νομίζει

1 ώρα πριν, vagmouk είπε

εγώ με τους δικούς μου υπολογισμούς αλλά και με τη βοήθεια του excel μου βγαίνει αρκετά οικονομικό.

επειδή βάσει ιστορικού τιμών σου βγάζει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ,δηλαδή είναι άγνωστο το αν τους επόμενους μήνες βαρέσει αρκετά παραπάνω απο το TTF

( και έχουν ξεμείνει οι τιμές απο τον Ιούνιο χωρίς να δημοσιεύει πρόσφατες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είμαστε ακόμα τέλη Σεπτεμβρίου και είναι στα 0,42 περίπου δεν μπορω να φανταστώ να πέφτει μέσα στο καταχείμωνο που οι καταναλώσεις ανεβαίνουν κατά πολύ. Έστω λιγο πάνω θα πάρει. 
Άρα στο καλύτερο σενάριο αυτοί του benefit και αυτοί του κοντρολ θα πληρώνουν τα ίδια κατά 95% απλά με διαφορετικά προγράμματα απλά αυτοί του κοντρολ δεν θα έχουν το μυαλό τους να τσεκάρουν τιμές μη ξεφύγει η τιμή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Παρέλαβα τη σύμβαση σήμερα και ειμαι στη φάση να συνδεθώ με παροχο...Να ξεκινήσω με ΔΕΗ beneffit και βλέπουμε αφού δίνουν και το 50αρικο? Δεν έχω μάθει ακόμη να διαβάζω ttf και βιάζομαι..  Στο ρεύμα ειμαι στον Ηρωνα  αλλα δε βλεπω να κερδιζω κατι ...τι λέτε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Καλησπέρα! Παρέλαβα τη σύμβαση σήμερα και ειμαι στη φάση να συνδεθώ με παροχο...Να ξεκινήσω με ΔΕΗ beneffit και βλέπουμε αφού δίνουν και το 50αρικο? Δεν έχω μάθει ακόμη να διαβάζω ttf και βιάζομαι..  Στο ρεύμα ειμαι στον Ηρωνα  αλλα δε βλεπω να κερδιζω κατι ...τι λέτε?

καλύτερα ξεκίνα με άλλο πάροχο χωρίς δέσμευση για να μην μπλέξεις με μηχανογράφηση ΔΕΗ σε 1η σύνδεση

μετά φυσικά αν θες κάνε μετάβαση στο control

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα πριν λιγο την ανανέωση για gas control 0.051 στην ΔΕΗ,σίγουρα η γραμμή είναι λεπτή και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει,πάντως όπως δείχνουν τα γεγονότα το οριο απο το ttf σιγουρα θα ειναι στο 0,05

Εχει αρκετά στραβά η συγκεριμενη εταιρία αλλα στο συγκεκριμένο θέμα μέχρι στιγμής είναι αξιόπιστη,οπότε θα είμαι σίγουρος για την σεζόν που έρχεται για δικα μου δεδομένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ζαριά το σταθερό. 

Σιγουρα ξενοιάζεις και υπολογίζεις πως θα πορευτεις το χειμώνα χωρίς εκπλήξεις. 

Απο την άλλη βέβαια τα σταθερά (λογικά) θα εξαιρεθουν σε περίπτωση επιδότησης από το κράτος όπως συνέβη και πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Είναι ζαριά το σταθερό. 

Σιγουρα ξενοιάζεις και υπολογίζεις πως θα πορευτεις το χειμώνα χωρίς εκπλήξεις. 

Απο την άλλη βέβαια τα σταθερά (λογικά) θα εξαιρεθουν σε περίπτωση επιδότησης από το κράτος όπως συνέβη και πέρσι. 

πέρσι πήραμε κανονικά ολόκληρο το επίδομα με το σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ! 

Τζάμπα μου βγήκε πέρσι η χρονιά με το 0.05 σε συνδυασμό με τον καλό καιρό και το επίδομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Είναι ζαριά το σταθερό. 

Σιγουρα ξενοιάζεις και υπολογίζεις πως θα πορευτεις το χειμώνα χωρίς εκπλήξεις. 

Απο την άλλη βέβαια τα σταθερά (λογικά) θα εξαιρεθουν σε περίπτωση επιδότησης από το κράτος όπως συνέβη και πέρσι. 

Ναι ισχύει αλλά όπως δείχνουν όλα δύσκολα θα παίξει επιδότηση φέτος παρε παράδειγμα το πετρέλαιο που ξεκινάει χωρίς την επιδότηση στην αντλια,σημερα διάβασα η τιμή του πετρελαίου σε αντιστοίχισή  με το αεριο είναι 0,16 τρελο νούμερο οπότε βλέπεις πως θα πάει η χρονιά 

10 λεπτά πριν, The_Judas είπε

πέρσι πήραμε κανονικά ολόκληρο το επίδομα με το σταθερό πρόγραμμα της ΔΕΗ! 

Τζάμπα μου βγήκε πέρσι η χρονιά με το 0.05 σε συνδυασμό με τον καλό καιρό και το επίδομα. 

Το επίδομα το παίρνουμε κανονικά αλλο η επιδότηση που λέει ο φίλος που ηταν 0,02 απο το κρατος στην τιμη της Kwh

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

καλύτερα ξεκίνα με άλλο πάροχο χωρίς δέσμευση για να μην μπλέξεις με μηχανογράφηση ΔΕΗ σε 1η σύνδεση

μετά φυσικά αν θες κάνε μετάβαση στο control

ποιον δηλαδή?:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ναι ισχύει αλλά όπως δείχνουν όλα δύσκολα θα παίξει επιδότηση φέτος παρε παράδειγμα το πετρέλαιο που ξεκινάει χωρίς την επιδότηση στην αντλια,σημερα διάβασα η τιμή του πετρελαίου σε αντιστοίχισή  με το αεριο είναι 0,16 τρελο νούμερο οπότε βλέπεις πως θα πάει η χρονιά 

Ναι συμφωνώ είναι ένα σημάδι αυτό αλλά γενικώς είναι απρόβλεπτα τα πράγματα. 

Πέρσι ήθελαν να σπρώξουν το κόσμο στο πετρέλαιο φέτος μπορεί να ξαναδωσουν κίνητρα - επιδοτήσεις για το φ.α.. Κάνεις δε ξέρει τι μέλλει γενέσθαι 

30 λεπτά πριν, tollisth είπε

Το επίδομα το παίρνουμε κανονικά αλλο η επιδότηση που λέει ο φίλος που ηταν 0,02 απο το κρατος στην τιμη της Kwh

Ακριβώς αυτό. 

Την έκπτωση ΔΕΠΑ δε πήραμε των 2 λεπτών. 

Βασικά τώρα που το ξανακοιτάξα το 2023 δε πιστωσανε τπτ. 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά οι επιδοτήσεις κόβονται σιγά σιγά αλλά πέρσι και χωρίς την επιδότηση εμένα μια χαρά μου βγήκε (μόνο με το επίδομα θέρμανσης).

εδώ δεν δίνουν πια στο ρεύμα θσ δώσουν στο αεριο;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...