Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΔΕΗ, μου είπανε ότι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο στο benefit θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αν φύγω πριν λήξει για να πάω στο control. Προφανώς και δεν παίρνω τις μετρητής ότι λένε, αλλά αν κάποιος είναι σίγουρος για το αντίθετο ή ακόμη καλύτερα αν υπάρχει σχετική ανάρτηση στο διαδύκτιο ας ενημερώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γιατί να πληρώσετε 0.05 τον Οκτώβριο, ενώ η κυμαινόμενη τιμή του Οκτωβρίου (που κλείνει σε 10 μέρες) θα είναι παρακάτω;

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

 

 

12 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν παρακολουθούν όλοι το χρηματιστήριο και διεθνής εξελίξεις σχετικά με την ενέργεια και το TTF 😛

99,9% η ΔΕΗ θα το αφήσει κάμποσο καιρό (με την προϋπόθεση να μη γίνει κανα μπαμ ) αλλά πολλοί τσουρουφλίστηκαν και καταλαβαίνω την "ασφάλεια" που νιώθουν με το σταθερό 😁

φθηνό πάντως δεν είναι το 0,051

τέρμα κάτω χαμηλά στο excel

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.66cdb8e6a44a0314d75333b67e6823fa.png

 

έτσι και αλλιώς είναι ελάχιστες οι καταναλώσεις μέχρι στιγμής , δλδ και τον Οκτ δε θα έχει ουσιαστική διαφορά το κυμαινόμενο με το σταθερό σε € κατανάλωσης , ο καθένας όπως βολεύεται

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τον χρόνο να κάτσω να κάνω τρελή ανάλυση, οι καταναλώσεις για 9 & 10/2023 θα είναι ελάχιστες + ότι τιμή δεν είναι χαοτική μεταξύ TTF & Fixed.

Η ΔΕΗ δεν θα το αφήσει για πολύ με αυτήν την τιμή και θα το αλλάξει 99.9%

Προσωπικά νιώθω "ασφάλεια" όπως λέει ο @korakios να έχω ένα fixed τιμολόγιο.

 

 

Επεξ/σία από Zhen-Xlogic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, vali said:

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΔΕΗ, μου είπανε ότι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο στο benefit θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αν φύγω πριν λήξει για να πάω στο control. Προφανώς και δεν παίρνω τις μετρητής ότι λένε, αλλά αν κάποιος είναι σίγουρος για το αντίθετο ή ακόμη καλύτερα αν υπάρχει σχετική ανάρτηση στο διαδύκτιο ας ενημερώσει

Μου επιβεβαίωσαν ότι δεν ισχύει. Και βασικά κλασσικά δε τους παίρνω στα σοβαρά αλλά ξέρω ότι πέρσι που αλλαξα από το παλιό 0,125 στο κυμαινόμενο δε πλήρωσα τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μου επιβεβαίωσαν ότι δεν ισχύει. Και βασικά κλασσικά δε τους παίρνω στα σοβαρά αλλά ξέρω ότι πέρσι που αλλαξα από το παλιό 0,125 στο κυμαινόμενο δε πλήρωσα τίποτα 

ίσως είναι συγκεκριμένο σενάριο , πχ να μπήκε κάποιος στους 6 μήνες και να έχει 18 υπόλοιπο , ενώ αν μπει στο control να έχει 12 μήνες

εκεί νομίζω ο υπάλληλος θα βραχυκυκλώσει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, vali said:

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΔΕΗ, μου είπανε ότι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο στο benefit θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αν φύγω πριν λήξει για να πάω στο control. 

Προσέξτε μην υπογράψετε καμία καταγγελία σύμβασης, ειναι ικανοί να σας αφήσουν χωρίς αέριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vali είπε

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με ΔΕΗ, μου είπανε ότι εφόσον υπάρχει συμβόλαιο στο benefit θα πρέπει να πληρωθεί η ρήτρα αν φύγω πριν λήξει για να πάω στο control. Προφανώς και δεν παίρνω τις μετρητής ότι λένε, αλλά αν κάποιος είναι σίγουρος για το αντίθετο ή ακόμη καλύτερα αν υπάρχει σχετική ανάρτηση στο διαδύκτιο ας ενημερώσει

Αυτό έχει νόημα σε όσους (όπως εγώ) ανανέωσαν πρόσφατα το benefit με 24μήνη δέσμευση και για αυτό το λόγο πήραν το 50άρικο. Εγώ ανανέωσα τον 05/2023 και οι ειδικού όροι τότε λέγανε για ποινή αν φύγεις νωρίτερα. Για εμένα (αν το εφαρμόσουνε) η ποινή θα είναι 80€, γιατί δεν έχω συμπληρώσει κάν εξάμηνο στο benefit. Οπότε θα είμαι στο -30€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!! 

Είχα να μπω στο νήμα κάνα μήνα και είδα κοσμογονία πάλι με την μεγάλη μητέρα ΔΕΗ. Λες και δεν είχαμε άλλα πράγματα να ασχολούμαστε! :lol:

προσωπικά θεωρώ ότι το 0,051 είναι αξιοπρεπές. Είμαι στο benefit από πέρσι τον οκτώβριο και έχω συμβόλαιο ως τις 19/10/2024. Λέω να το ρισκάρω πάρω δεν πάρω επιδότηση 50€. Πέρσι με πολύ  aircondition κρατήσαμε κατανάλωση κοντα στις 5500kw, η τιμή ήταν από 0,125+0,01 τα παρελκόμενα και από τέλη Ιανουαρίου 0,085 συνολικά. Αν πάω στο 0,051+0,01 τελική θα μπορέσω να ανεβάσω την κατανάλωση μου ένα 20-30% δλδ να πάω περίπου στις 9000kw. έτσι καβατζώνω και την περίπτωση βαρύτερου χειμώνα οπότε κια τα κλιματιστικά θα είναι σε ζόρι. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι και πάλι όοοοολα είναι σχετικά, τι χειμώνα θα κάνει, τι σπίτι έχει ο καθένας, τι θα κάνει ο ttf κτλ. Σε επιδοτήσεις δεν περιμένω τπτ, εμμέσως μας το έχουν πει. 

Τέλος χωρίς να θέλω να επηρρεάσω κανέναν και κάνοντας απλά μια πρόβλεψη, αυτό το διάγραμμα το βλέπω να πηγαίνει μόνο πάνω, από άποψη τεχνικής ανάλυσης και μόνο, χωρίς τα νέα της Αυστραλίας της Ουκρανίας κ.ο.κ

Q1GBwzti

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gvoi είπε

προσωπικά θεωρώ ότι το 0,051 είναι αξιοπρεπές

Συμφωνώ. Μόλις έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για μετάβαση από το benefit στο control. Η κατανάλωση μου μέχρι και το Νοέμβριο που δίνω μέτρηση ξανά στην ΕΔΑ, είναι σχεδόν μηδενική. Θεωρώ, με βάση τον τρόπο που κινείται η τιμή του, δηλαδή υψηλή χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο, πως μεχρι Δεκέμβριο θα έχει προσεγγίσει την τιμή της ΔΕΗ. Αν δε γίνει και κανένα μπαμ .....

ΥΓ1 Η άποψη μου είναι καθαρά προσωπική και ο καθένας αποφασίζει φυσικά με τα δικα του κριτήρια και ανάγκες.

Υ.Γ 2 Δυστυχώς το 50αρικο δεν το δικαιούμαι.

Επεξ/σία από libera
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Με χαμηλή κατανάλωση αερίου και πρόγραμμα benefit περσινό και θέλονταςνα πάω control, υπάρχει χρονικός περιορισμός ή να περιμένουμε να δούμε αφού τώρα είναι ακόμα πιο φθηνό το benefit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2023 στις 10:00 ΠΜ, Zhen-Xlogic είπε

τιμή δεν είναι χαοτική μεταξύ TTF & Fixed.

Το fixed ειναι 50% πανω απο την τρεχουσα τιμη της ΔΕΗ (οχι του TTF που ισως ειναι και χαμηλοτερα τωρα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, libera είπε

Συμφωνώ. Μόλις έκανα αίτηση στη ΔΕΗ για μετάβαση από το benefit στο control. Η κατανάλωση μου μέχρι και το Νοέμβριο που δίνω μέτρηση ξανά στην ΕΔΑ, είναι σχεδόν μηδενική. Θεωρώ, με βάση τον τρόπο που κινείται η τιμή του, δηλαδή υψηλή χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο, πως μεχρι Δεκέμβριο θα έχει προσεγγίσει την τιμή της ΔΕΗ. Αν δε γίνει και κανένα μπαμ .....

ΥΓ1 Η άποψη μου είναι καθαρά προσωπική και ο καθένας αποφασίζει φυσικά με τα δικα του κριτήρια και ανάγκες.

Υ.Γ 2 Δυστυχώς το 50αρικο δεν το δικαιούμαι.

Πώς μπορώ να κάνω αίτηση στο control? Έχω μπει στις 5.9 στο benefit ου δεν είχε άλλη επιλογή η ΔΕΗ και τώρα επιθυμώ να μπω στο σταθερό. 

Τηλεφωνώ στη ΔΕΗ και δε με βρίσκουν σαν πελάτη ούτε έχω εκδιδόμενο λογαριασμό κάπου μέχρι τώρα...έχουν περάσει 20 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξα και εγω απο benefit σε control σταθερο 0.051 τσακ μπαμ απο τηλεφωνο το 50 αρικο δε το παιρνουμε εμεις που ειμαστε ειδη δεη και αλλαγή προγραμμάτων στη δεη δεν εχει πέναλτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikosbt είπε

αλλαξα και εγω απο benefit σε control σταθερο 0.051 τσακ μπαμ απο τηλεφωνο το 50 αρικο δε το παιρνουμε εμεις που ειμαστε ειδη δεη και αλλαγή προγραμμάτων στη δεη δεν εχει πέναλτι

να διευκρινίζετε αν το benefit που είσασταν ήταν απο αορίστου και αν όχι πόσοι μήνες μένανε για τη λήξη

3 ώρες πριν, PedroG είπε

Τηλεφωνώ στη ΔΕΗ και δε με βρίσκουν σαν πελάτη ούτε έχω εκδιδόμενο λογαριασμό κάπου μέχρι τώρα...έχουν περάσει 20 μέρες 

έμπλεξες , παλιότερα περνούσαν μήνες για να δει τον πελάτη στο σύστημα , υποτίθεται οτι το φτιάξανε

άνοιξε αίτημα στο myrae μπας και πιεστούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, nikosbt είπε

αλλαξα και εγω απο benefit σε control σταθερο 0.051 τσακ μπαμ απο τηλεφωνο το 50 αρικο δε το παιρνουμε εμεις που ειμαστε ειδη δεη και αλλαγή προγραμμάτων στη δεη δεν εχει πέναλτι

εισαι σιγουρος οτι δεν το παιρνεις το 50 ευρω η ειναι καποια καινουργια οδηγια? 

 

Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...