Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν πως μόλις λήξει το συμβόλαιο γυρνάει σε benefit. Οπότε το δίλημμα είναι benefit αορίστου ή control. Υπάρχει και η σκέψη για benefit με ανανέωση επειδή έχει πολύ καλό τύπο υπολογισμού και 50 ευρώ δώρο, αλλά έχει 24μηνη δέσμευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λήγει και σε εμένα το σταθερό με τα 0,125 στης 6/10 οπότε μετά λογικά με πάνε στο benefit αορίστου σωστά; τώρα μπαίνουμε σε δίλημμα με το καινούριο σταθερό, το περσινό σταθερό βέβαια μας ξέσκισε είναι η αλήθεια. Τι λέτε; να περιμένουμε μέχρι το τέλος της προσφοράς και βλέπουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dasnowy said:

Μίλησα με ΔΕΗ και μου είπαν πως μόλις λήξει το συμβόλαιο γυρνάει σε benefit. Οπότε το δίλημμα είναι benefit αορίστου ή control. Υπάρχει και η σκέψη για benefit με ανανέωση επειδή έχει πολύ καλό τύπο υπολογισμού και 50 ευρώ δώρο, αλλά έχει 24μηνη δέσμευση.

Έχει διαφορετικό τύπο υπολογισμού το benefit αορίστου? Μήπως σε πάει με τον παλαιότερο TTF+0,04?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vagpap είπε

Έχει διαφορετικό τύπο υπολογισμού το benefit αορίστου? Μήπως σε πάει με τον παλαιότερο TTF+0,04?

λογικά όχι , αλλά στείλτε email για το ποιο είναι "το βασικό τιμολόγιο" όπως και το αναγράφουν οι όροι και ποια η τιμή

πάντως υποτίθεται οτι ένα μήνα πριν θα είχατε ατομική ειδοποίηση οτι λήγει το πρόγραμμα

19 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

το περσινό σταθερό βέβαια μας ξέσκισε είναι η αλήθεια

μόνο για (αναγκαστικά) ζεστό νερό ήταν το 0,125 , μην νομίζεις οτι το 0,051 είναι και φθηνό , συνήθως παίζαμε στα 0,30 σαν ακριβό τα προηγούμενα χρόνια 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, korakios said:

πάντως υποτίθεται οτι ένα μήνα πριν θα είχατε ατομική ειδοποίηση οτι λήγει το πρόγραμμα

20 minutes ago, teopanta1 said:

Μου ήρθε ατομικό SMS ότι λήγει το πρόγραμμά μου και να πάρω τηλέφωνο ή να πάω σε κατάστημα, μετράει?

Επεξ/σία από vagpap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagpap είπε

Μου ήρθε ατομικό SMS ότι λήγει το πρόγραμμά μου και να πάρω τηλέφωνο ή να πάω σε κατάστημα, μετράει?

φυσικά , αυτό είναι ατομική ειδοποίηση και όχι ψιλά γραμματάκια κρυμμένα σε λογαριασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2023 στις 7:50 ΜΜ, korakios είπε

σωστά , αλλά επειδή συμφέρει την εταιρία να δεσμεύσει πελάτες ίιισως και να το δίνει σε όσους είναι ήδη αορίστου

 Σε σημερινή επικοινωνία πάντως επιμένουν ότι πιάνει και τους existing πελάτες, που πάνε από αορίστου ΔΕΗ myHome GasBenefit σε ΔΕΗ myHome GasControl.

Επεξ/σία από Zhen-Xlogic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Zhen-Xlogic είπε

Σε σημερινή επικοινωνία πάντως επιμένουν ότι πιάνει και τους existing πελάτες, που πάνε από αορίστου ΔΕΗ myHome GasBenefitGAS Benefit σε ΔΕΗ myHome GasControl.

χωρίς δέσμευση φαντάζομαι , συνεχίζει αορίστου δλδ σε gascontrol

φοβάμαι οτι σε καθέναν λένε διαφορετικά πράγματα πάντως, ανάλογα τον υπάλληλο 😁

οπότε για όσους όντως τους ενδιαφέρει σε ποιο θα μπουν , ας πάρουν γραπτή απάντηση και ας αναφέρουν εδώ το αποτέλεσμα (όπως και σε ποιο ήταν πριν και αν έχει λήξει ή όχι) , μπας και βγει άκρη

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σημερινή επαφή με την εξυπηρέτηση μου ανέφεραν ότι τα 120 για το benefit  είναι για επαγγελματικές παροχές.

Επίσης για να μην έχετε αμφιβολίες για την προωθητική του σταθερού οι όροι λένε:

ΌΡΟΙ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

1. Το Δώρο 50€ αφορά νέες

εκπροσωπήσεις και χορηγείται

στον πρώτο λογαριασμό που

εκδίδεται από την υπογραφή των

Γενικών και Ειδικών Όρων.

Επίσης όσοι αλλάζουν μεταξύ control και benefit με αίτησή τους δεσμεύονται με νέο συμβόλαιο.

Εγώ μάλλον θα πάω στο benefit για το δώρο και σε δεύτερο χρόνο στο σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, korakios είπε

χωρίς δέσμευση φαντάζομαι , συνεχίζει αορίστου δλδ σε gascontrol

φοβάμαι οτι σε καθέναν λένε διαφορετικά πράγματα πάντως, ανάλογα τον υπάλληλο 😁

οπότε για όσους όντως τους ενδιαφέρει σε ποιο θα μπουν , ας πάρουν γραπτή απάντηση και ας αναφέρουν εδώ το αποτέλεσμα (όπως και σε ποιο ήταν πριν και αν έχει λήξει ή όχι) , μπας και βγει άκρη

Κοιτά ήμουν σε ΔΕΗ myHome GasControl με tarif 0,125€/kWh το οποίο έληξε 8/2023 με πλάκωσαν στα τηλέφωνα και εν τέλη δεν έκανα κάτι, και με μετέφεραν σε αορίστου ΔΕΗ myHome GasBenefit, σήμερα που έκλεισα ΔΕΗ myHome GasControl με tarif 0,051€/kWh με ΔΕΣΜΕΥΣΗ 12 μηνών μου είπαν ότι στον 1ο λογαριασμό θα έχει και την έκπτωση 50€.

On hold περιμένω ένα φίλο να κάνει το ίδιο και θα σας ενημερώσω, ταυτόχρονα θα δείξει η νεκροψία στο 1ο invoice ως ΔΕΗ myHome GasControl με tarif 0,051...

Επεξ/σία από Zhen-Xlogic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
15 λεπτά πριν, Zhen-Xlogic είπε

σήμερα που έκλεισα ΔΕΗ myHome GasControl με tarif 0,051€/kWh με ΔΕΣΜΕΥΣΗ 12 μηνών μου είπαν ότι στον 1ο λογαριασμό θα έχει και την έκπτωση 50€.

ok , τώρα κατάλαβα και τι έλεγες πριν , απορώ που δε σε μπέρδεψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Zhen-Xlogic said:

Σήμερα που έκλεισα ΔΕΗ myHome GasControl με tarif 0,051€/kWh με ΔΕΣΜΕΥΣΗ 12 μηνών μου είπαν ότι στον 1ο λογαριασμό θα έχει και την έκπτωση 50€.

Γιατί να πληρώσετε 0.05 τον Οκτώβριο, ενώ η κυμαινόμενη τιμή του Οκτωβρίου (που κλείνει σε 10 μέρες) θα είναι παρακάτω;

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω χαζη ερώτηση?μου βγήκε ο λογαριασμος αεριου δεη benefit 3-5 εως 11-9....κρατική επιδότηση εχει καταργηθεί? γιατι δεν βλεπω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Γιατί να πληρώσετε 0.05 τον Οκτώβριο, ενώ η κυμαινόμενη τιμή του Οκτωβρίου (που κλείνει σε 10 μέρες) θα είναι παρακάτω;

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Δεν παρακολουθούν όλοι το χρηματιστήριο και διεθνής εξελίξεις σχετικά με την ενέργεια και το TTF 😛

99,9% η ΔΕΗ θα το αφήσει κάμποσο καιρό (με την προϋπόθεση να μη γίνει κανα μπαμ ) αλλά πολλοί τσουρουφλίστηκαν και καταλαβαίνω την "ασφάλεια" που νιώθουν με το σταθερό 😁

φθηνό πάντως δεν είναι το 0,051

2 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

κρατική επιδότηση εχει καταργηθεί?

τέρμα κάτω χαμηλά στο excel

Spoiler

image.png.66cdb8e6a44a0314d75333b67e6823fa.png

 

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ναι είναι νέο πρόγραμμα και δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. σε 1 μήνα το βλέπουμε πάλι...

έτσι και αλλιώς είναι ελάχιστες οι καταναλώσεις μέχρι στιγμής , δλδ και τον Οκτ δε θα έχει ουσιαστική διαφορά το κυμαινόμενο με το σταθερό σε € κατανάλωσης , ο καθένας όπως βολεύεται

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...