Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/9/2023 στις 11:17 ΠΜ, korakios είπε

άσχετο , με τα 0,125 έμεινες ?

στείλε email να δεις αν όντως σε πάνε στο νέο control ή benefit παντως (κανονικά υποτίθεται στο control με τις νέες τιμές)

γιατι κανονικα υποτιθεται στο "control με τις νέες τιμές"? απο που προκυπτει αυτο το αυθαιρετο συμπερασμα σου?  μαλλον ειναι δικη σου εικασια,ετσι? Γιατι στο ιδιο προγραμμα ειμαι κλεινοντας χρονο 5 Οκτωβρη και μετα αυτοματα με ριχνουν στο κυμαινομαινο benefit απ οτι μου ειπαν απο εξ. πελατων αλλα και απο φυσικο καταστημα.

Στις 16/9/2023 στις 11:05 ΠΜ, dasnowy είπε

Λέτε να ανανεώσω από τώρα στο control ή να περιμένω να ανανεωθεί μόνο του τον Οκτώβριο που λήγει το παλιό; 

ασε τι λεει ο κορακιος. μετα το περας τους συμβολαιου  στο control που εισαι τωρα συνεχιζεις αυτοματα και στο κυμαινομαινο(benefit) της δεη μεχρι να "αντιδρασεις" διαλεγοντας κατι αλλο αν θελεις ή απλως παραμενεις στο παραπανω κυμαινομαινο χωρις δεσμευση συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, kostas4. said:

γιατι κανονικα υποτιθεται στο "control με τις νέες τιμές"? απο που προκυπτει αυτο το αυθαιρετο συμπερασμα σου?  μαλλον ειναι δικη σου εικασια,ετσι? Γιατι στο ιδιο προγραμμα ειμαι κλεινοντας χρονο 5 Οκτωβρη και μετα αυτοματα με ριχνουν στο κυμαινομαινο benefit απ οτι μου ειπαν απο εξ. πελατων αλλα και απο φυσικο καταστημα.

ασε τι λεει ο κορακιος. μετα το περας τους συμβολαιου  στο control που εισαι τωρα συνεχιζεις αυτοματα και στο κυμαινομαινο(benefit) της δεη μεχρι να "αντιδρασεις" διαλεγοντας κατι αλλο αν θελεις ή απλως παραμενεις στο παραπανω κυμαινομαινο χωρις δεσμευση συμβολαιου.

Κανονικά πρέπει να ανανεώνεται αυτόματα στο ίδιο πρόγραμμα με τη νέα τιμή για ένα χρόνο, σύμφωνα με το συμβόλαιο. Πριν πήγαινε στο benefit γιατί δεν υπήρχε control. 

Τώρα αν δίνουν 120 ευρώ στο benefit γίνεται πολύ δελεαστικό αν τα δίνουν και σε υφιστάμενους πελάτες, όπως δίνουν τώρα και τα 50 ευρώ. Και μετά αλλάζεις στο control αν θες και σου μένουν τα 120 ευρώ στην καλύτερη ή 40 ευρώ στη χειρότερη αν αρχίσουν να χρεώνουν ρήτρα για αλλαγή προγράμματος. Γίνεται να αλλάξεις πρόγραμμα στη ΔΕΗ 2 φορές μέσα στον ίδιο μήνα; 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει ότι σταθερό πρόγραμμα και δέσμευση πάνε πακέτο.Δεν μπορείς να είσαι σε σταθερό αορίστου.Πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση 12μηνη.Και εγώ μείνει στο gas control με τα 0,125 και λήγει μεθαύριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagmouk είπε

Η λογική λέει ότι σταθερό πρόγραμμα και δέσμευση πάνε πακέτο.Δεν μπορείς να είσαι σε σταθερό αορίστου.Πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση 12μηνη.Και εγώ μείνει στο gas control με τα 0,125 και λήγει μεθαύριο...

Σωστα.Οποτε γι αυτο το λογο μετα τη ληξη του παραπανω,μας πανε στο κυμαινομενο αφου δεν υπογραφουμε κατι αλλο.Κυμαινομενο αοριστου δηλαδη μετα το περας του συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vagmouk είπε

Η λογική λέει ότι σταθερό πρόγραμμα και δέσμευση πάνε πακέτο.Δεν μπορείς να είσαι σε σταθερό αορίστου.Πρέπει να υπογραφεί νέα σύμβαση 12μηνη.Και εγώ μείνει στο gas control με τα 0,125 και λήγει μεθαύριο...

δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία ή όρος που να λέει κάτι για σταθερό και αορίστου

όταν λήγει ένα πρόγραμμα μπαίνεις αορίστου,  στο τρέχων διαθέσιμο εμπορικό ,με τις ισχύουσες τιμές .

Ενημέρωσέ μας σε ποιο θα σε βάλουν :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dasnowy είπε

Τώρα αν δίνουν 120 ευρώ στο benefit γίνεται πολύ δελεαστικό αν τα δίνουν και σε υφιστάμενους πελάτες, όπως δίνουν τώρα και τα 50 ευρώ. Και μετά αλλάζεις στο control αν θες και σου μένουν τα 120 ευρώ στην καλύτερη ή 40 ευρώ στη χειρότερη αν αρχίσουν να χρεώνουν ρήτρα για αλλαγή προγράμματος

Τα 120€ ομως ειναι στο κυμαινομενο για επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Να υποθέσω ότι κι αυτή η σταθερή τιμή ισχύει για 6 μήνες και μετά αυτοί έχουν δικαίωμα να το αλλάξουν κι αν δεν θες να φύγεις;

Σε 6 μήνες τελειώνει ο Μάρτιος άρα και τα κρύα άρα και να το αλλάξουν καμια σημασία δεν έχει. Καλυτερα κιολας να φυγει η δεσμευση. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Σε 6 μήνες τελειώνει ο Μάρτιος άρα και τα κρύα άρα και να το αλλάξουν καμια σημασία δεν έχει. Καλυτερα κιολας να φυγει η δεσμευση. :) 

Συμφωνώ, απλά δεν ήξερα αν έχει αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alejsalonica είπε

Συμφωνώ, απλά δεν ήξερα αν έχει αλλάξει αυτό.

Ισχύει αλλα η ΔΕΗ δεν το έχει κάνει ποτέ αυτό. Και πέρυσι που ημουν με το σταθερο 0,05 και οι τιμες του αεριου ήταν στον θεό δεν άλλαξαν κατι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια η ΔΕΗ εβγαλε Σταθερη τιμη ΦΑ για 12 μηνες ή κανω λαθος?

Ενέργεια (€/kWh)
0,051
Πάγιο (€/μήνα)
5,00
Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PedroG είπε

Παιδια η ΔΕΗ εβγαλε Σταθερη τιμη ΦΑ για 12 μηνες ή κανω λαθος?

Ενέργεια (€/kWh)
0,051
Πάγιο (€/μήνα)
5,00

διαβάζεις απο εκεί και μετά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2023 στις 7:44 ΠΜ, jt1973 είπε

καλημερα , μπορει να υπαρξει αντιδραση απο τις αλλες εταιριες και να βγαλουν κατι αντιστοιχο ποιο οικονομικο γιατι σιγουρα η ΔΕΗ με 0.05 μονο μεσα δεν μπαινει

μπορεί ναι μπορεί και όχι.  Πέρσι πάντως δεν έβγαλε καμία εταιρεία κάτι παρόμοιο με το 0.05 ή το παλιότερο 0.02. Ισως βέβαια να ήθελε να πάρει πελατεία η ΔΕΗ στο φυσικό αέριο με επιθετικές τιμές.

Το 0.05 για φέτος δεν μπορούμε να προβλέψουμε αν θα είναι καλό. Πέρσι ήταν. Φέτος ίσως να μην είναι τόσο καλό αλλά δεν νομίζω να είναι και κακό.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Πέρσι πάντως δεν έβγαλε καμία εταιρεία κάτι παρόμοιο με το 0.05 ή το παλιότερο 0.02.

έβγαλε ο Ηρών με συνεργασία όταν η ΔΕΗ είχε 0,125

https://www.insurancemarket.gr/energy/heron-gas-fix-limited

"μόνο" 0,15€/kw 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλο και προς οφελος του καταναλωτη παντως το γεγονος οτι εχουμε πλουραλισμο....βεβαια οσο περισσοτερα προγραμματα και τοσο περισσοτερο μπερδεμα! οτι εγινε με τα κινητα τηλεφωνα και τις εταιρειες που μπηκαν στο χωρο....

Εγω ρωταω γιατι ειμαι ο Ν.75 που μπηκα στο Φ.Α. στην πολη μου και κανεις δε ξερει τιποτα! ουτε απο παγια ουτε απο τιμες ουτε απο συναφη οποτε οποια πληροφορια ειναι προς κατανοηση και οφελος μου.

Σας ευχαριστω ....φευγω απο κυμαινομενο και οδευω σε σταθερο ΔΕΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...