Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω συμβόλαιο στην ελιν. Εδώ και 3 μήνες που μπήκαμε στο σπίτι οι λογαριασμοί έρχονται με την ένδειξη εκκαθαριστικος αλλά η κατανάλωση είναι αμελητέα. Χοντρικά περίπου 10 ευρώ μαζί με ΦΠΑ. Είναι δυνατόν να έχω τόσο μικρή κατανάλωση σε ζεστό νερό 2 άτομα με μωρό η δεν μετράει κανείς και θα μου έρθει μαζεμένος ο λογαριασμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Έχω συμβόλαιο στην ελιν. Εδώ και 3 μήνες που μπήκαμε στο σπίτι οι λογαριασμοί έρχονται με την ένδειξη εκκαθαριστικος αλλά η κατανάλωση είναι αμελητέα. Χοντρικά περίπου 10 ευρώ μαζί με ΦΠΑ. Είναι δυνατόν να έχω τόσο μικρή κατανάλωση σε ζεστό νερό 2 άτομα με μωρό η δεν μετράει κανείς και θα μου έρθει μαζεμένος ο λογαριασμός;

μέτρα τα κυβικά που έχει γράψει το ρολόι σου και μετά κάνε επι 11,5 να δεις περίπου τα κιλοβάτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μέτρα τα κυβικά που έχει γράψει το ρολόι σου και μετά κάνε επι 11,5 να δεις περίπου τα κιλοβάτ

Έχω χάσει το πλαστικό κλειδί από το κουτί και δεν μπορώ να το ανοίξω. Με βάση τους εκκαθαριστικους λογαριασμούς η μέτρηση είναι 3Χ11.5=34.5 κιλοβάτ. Απλά μου φαίνονται λίγα 10 το μήνα. Θέλω να βάλω και ηλιακό άρα απόσβεση θα γίνει σε αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Έχω χάσει το πλαστικό κλειδί από το κουτί και δεν μπορώ να το ανοίξω

τότε πρέπει να το βρεις αν δε φαίνεται ο μετρητής καθόλου , συνεννοήσου με διαχειριστή της πολυκατοικίας και ΕΔΑ ,

για τα υπόλοιπα στο άλλο νήμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@thessalos_ Για να λαμβάνεις εκκαθαριστικούς λογαριασμούς, τηλεμέτρηση έχεις;

Όσο για το κλειδί, είσαι σίγουρος ότι είναι πλαστικό; Τα παλιά πλαστικά κουτιά είχαν μεταλλικό κλειδί (ξεκλειδώνουν δεξιόστροφα), ενώ τα νέα κουτιά έχουν τζαμάκι και βλέπεις το μετρητή. Δε μπορώ να καταλάβω τι κουτί έχεις εσύ... σε κάθε περίπτωση, πάρε τηλέφωνο την ΕΔΑ και ζήτα αντικλείδι. Θα στο φέρει τεχνικός εντός 10 εργάσιμων.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, marmagia said:

Όντως το φέρνει η ΕΔΑ τόσο σύντομα; Δε το ήξερα όταν έψαχνα κλειδί και πήρα αυτό https://www.skroutz.gr/s/43664664/Polykleida-202721.html

που κάνει δουλίτσα 

Δε ξέρω αν δίνουν τέτοιο άμα το χάσεις. Εμένα ανοίγει με κανονικό κλειδί μεταλλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ekrepali said:

Δε ξέρω αν δίνουν τέτοιο άμα το χάσεις. Εμένα ανοίγει με κανονικό κλειδί μεταλλικό.

Λογικά πλαστικο δίνουν. Εμένα δε μου έδωσαν τίποτα σε πρώτη φάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, achilleg είπε

Καλημέρα από Benefit σου επιτρέπουν να γυρίσεις σε gas control (0,051)αλλα χωρίς  50 αρικο.

Ποιοι ΔΕΝ περνουν το 50ευρω? Αυτοι που εχουν Benefit αοριστου ή Benefit συμβολαιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotisbasm είπε

Ποιοι ΔΕΝ περνουν το 50ευρω? Αυτοι που εχουν Benefit αοριστου ή Benefit συμβολαιο ?

θα πρότεινα να το ψάξετε καλά (γραπτή απάντηση) ώστε όσοι επιθυμείτε να δεσμευτείτε να πάρετε το 50ρικο

ο κάθε υπάλληλος μάλλον θα λέει ότι του κατέβει στα τηλέφωνα ή στο κατάστημα

11 ώρες πριν, achilleg είπε

Καλημέρα από Benefit σου επιτρέπουν να γυρίσεις σε gas control (0,051)αλλα χωρίς  50 αρικο.

αορίστου φαντάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

θα πρότεινα να το ψάξετε καλά (γραπτή απάντηση) ώστε όσοι επιθυμείτε να δεσμευτείτε να πάρετε το 50ρικο

Spoiler

Ποιο πιθανο να κερδίσουμε το τζοκερ παρα γραπτή απάντηση απο ΔΕΗ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, korakios said:

θα πρότεινα να το ψάξετε καλά (γραπτή απάντηση) ώστε όσοι επιθυμείτε να δεσμευτείτε να πάρετε το 50ρικο

ο κάθε υπάλληλος μάλλον θα λέει ότι του κατέβει στα τηλέφωνα ή στο κατάστημα

αορίστου φαντάζομαι

και σε μη αορίστου η αλλαγή προγράμματος εντός της ίδιας εταιρίας δεν έχει κάποιο κόστος.

όσο για το 50αρικο, ψιλό στάνταρ είναι ότι δεν το παίρνουν οι υπάρχοντες πελάτες αν δούμε προσεκτικά το λεκτικό. 

Screenshot 2023-09-18 at 19.40.08.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

και σε μη αορίστου η αλλαγή προγράμματος εντός της ίδιας εταιρίας δεν έχει κάποιο κόστος.

με το αορίστου , εννοούσα αν μπήκε στο νέο control χωρίς δέσμευση ..... αν ήταν ήδη αορίστου 😁

αν ήταν ήδη με υπόλοιπο 24μηνης δέσμευσης στο benefit δεν έχω ιδέα (κάηκα 🤪)

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

όσο για το 50αρικο, ψιλό στάνταρ είναι ότι δεν το παίρνουν οι υπάρχοντες πελάτες αν δούμε προσεκτικά το λεκτικό. 

Screenshot 2023-09-18 at 19.40.08.png

σωστά , αλλά επειδή συμφέρει την εταιρία να δεσμεύσει πελάτες ίιισως και να το δίνει σε όσους είναι ήδη αορίστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

με το αορίστου , εννοούσα αν μπήκε στο νέο control χωρίς δέσμευση ..... αν ήταν ήδη αορίστου 😁

αν ήταν ήδη με υπόλοιπο 24μηνης δέσμευσης στο benefit δεν έχω ιδέα (κάηκα 🤪)

σωστά , αλλά επειδή συμφέρει την εταιρία να δεσμεύσει πελάτες ίιισως και να το δίνει σε όσους είναι ήδη αορίστου

σε μένα μου είπαν πάντως δε θα το πάρω αν και αορίστου. με την αλλαγή προγράμματος πασ σε 12 μηνη δέσμευση δε συνεχίζει το αορίστου 

α καλά τώρα κατάλαβα τι είπες.. μου έκανε το κυνήγι των iPhone το μυαλό πουρέ 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...