Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, miucce said:

μας βαλανε σε μπελα γιατι δεν ξερω αν υπαρχει περιπτωση να πληρωνουμε λιγοτερο απο 0.05 με το κυμαινομενο μεσα στο καταχειμωνο..ειναι και το 50ρι δωρο απλα πρεπει να διευκρινιστει αν απο gasbenefit πας αζημιως σε control, που λογικα θα γινεται, αφου γινοταν πριν κανα χρονο κανονικα. παντως για την δεη, της εχω σουρει και εγω παρα πολλα αλλα πλεον δουλευει ρολοι η μηχανογραφηση, εγω εχω τηλεμετρητη και μεχρι τις 5 του μηνα καθε μηνα παιρνω λογαριασμο. ακομα και για τους καλοκαιρινους μηνες που οταν υπαρχει επιτοπια μετρηση βγαινει ολο το καλοκαιρι σε εναν λογαριασμο η δεη εβγαλε κανονικα ιουνιο-ιουλιο-αυγουστο-σεπτεβρη. ειναι δελεαστικο το 0.05 και θεωρω δεδομενο οτι δεν θα δωθει καμια επιδοτηση αν δεν ξεπερασει η τιμη τα 0.10..

Συμφωνώ απόλυτα! Επειδή θα λείπω εκτός πόλης για καιρό έκανα την αλλαγή τηλεφωνικά. Είδωμεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Συμφωνώ απόλυτα! Επειδή θα λείπω εκτός πόλης για καιρό έκανα την αλλαγή τηλεφωνικά. Είδωμεν 

εχει αρκετη προθεσμια(μεχρι 31/10) και η αληθεια ειναι οτι η δεη τηρει τις προθεσμιες, δηλαδη πιστευω οτι ακομα και αν 25/10 το ttf ειναι 0.06 θα εξακολουθει να ισχυει το control με τα 0.05, οποτε εχουμε λιγο χρονο να δουμε πως θα παει. 

εσυ αλλαξες απο benefit σε control?τι σου ειπαν για ρητρα αποχωρησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μας βαλανε σε σκεψεις... Υπολογιζουμε οτι η τιμη TTF του Control που μας "πουλανε" ειναι 46. Αρα εκει ειναι το οριο που πρεπει να στοιχηματισουμε. Συγκριτικα με το benefit λοιπον, αν ας πουμε εχουμε επιστροφη σε παλιες τιμες 10-20, εχουμε χασει. Αν παμε σε τιποτα τραγικες τιμες 70-100 εχουμε κερδισει. Αντε μαντεψε τωρα...

Επισης στο control λεει ξεκαθαρα τα 50 ευρω ειναι για νεους πελατες/ενεργοποιησεις. Εμεις που ειμαστε ηδη εκει αρα δε το παιρνουμε... Αν καποιος ρωτησει παντως και το παρει, να μας πει.

Επεξ/σία από petrox21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, miucce said:

εχει αρκετη προθεσμια(μεχρι 31/10) και η αληθεια ειναι οτι η δεη τηρει τις προθεσμιες, δηλαδη πιστευω οτι ακομα και αν 25/10 το ttf ειναι 0.06 θα εξακολουθει να ισχυει το control με τα 0.05, οποτε εχουμε λιγο χρονο να δουμε πως θα παει. 

εσυ αλλαξες απο benefit σε control?τι σου ειπαν για ρητρα αποχωρησης?

Δεν υπάρχει ρήτρα για αλλαγή εντός παρόχου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα , μπορει να υπαρξει αντιδραση απο τις αλλες εταιριες και να βγαλουν κατι αντιστοιχο ποιο οικονομικο γιατι σιγουρα η ΔΕΗ με 0.05 μονο μεσα δεν μπαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Λέτε να ανανεώσω από τώρα στο control ή να περιμένω να ανανεωθεί μόνο του τον Οκτώβριο που λήγει το παλιό; 

άσχετο , με τα 0,125 έμεινες ?

στείλε email να δεις αν όντως σε πάνε στο νέο control ή benefit παντως (κανονικά υποτίθεται στο control με τις νέες τιμές)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, korakios said:

άσχετο , με τα 0,125 έμεινες ?

στείλε email να δεις αν όντως σε πάνε στο νέο control ή benefit παντως (κανονικά υποτίθεται στο control με τις νέες τιμές)

Δεν είχα κατανάλωση τους μηνες που έπεσε το κυμαινόμενο οπότε δεν το άλλαξα σε benefit. 

Εσύ θα πας control; Εγώ μάλλον θα ανανεώσω, ειδικά αν δίνουν και τα 50 ευρώ, γιατί μου φαίνεται καλή η τιμή και το θεωρώ απίθανο να είναι το ttf 30€/mwh το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω οτι στην Δεη σταθερο συμφαιρει , ενα υποθετικο σεναριο , (διορθοστε με εαν κανω λαθος )

Εαν λεμε σταθεροποιηθει το ΤΦΦ   στην καλυτερη στο 0,03 (δυκολο στο 0,02 ) εαν προσθεσουμε και τον παροχο 0,011 , βγαζουμε ενα ποσο 0,041 , μιλαμε οτι μια καλη ετησια καταναλωση στην 10.000 Kwh  το επιπλεων κοστος που θα πληρωσουμε ειναι +100 ευρω , αλλα εχουμε την ασφαλεια της σταθερης τιμης

η χασουρα μας στην χειροτερη περιπτωση ειναι 100 ε ΕΑΝ και μονο ΕΑΝ το τφφ 0,03 

ε και εάν πέσει τοοοοσο το τφφ 0,02 (ιστορικά μεγάλα μεγαλεία !) + 0,01 πάροχος = 0,03 πληρώνουμε μια ρήτρα αποχώρησης πιο φτηνά θα βγει

Επεξ/σία από fotisbasm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εσύ θα πας control;

δεν ξαναπατάω ΔΕΗ , ακόμα μου χρωστάνε ,  μόνο αν είναι χαοτικές διαφορές και ξεφύγει το TTF , σαν αναγκαίο κακό 😛

το πολύ πολύ απο Ελίν να πάω στη ΦΑ αλλά ούτε και εκεί ενθουσιάζομαι

θα περιμένω μπας και παίξει καμιά καλή προσφορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, korakios said:

δεν ξαναπατάω ΔΕΗ , ακόμα μου χρωστάνε ,  μόνο αν είναι χαοτικές διαφορές και ξεφύγει το TTF , σαν αναγκαίο κακό 😛

το πολύ πολύ απο Ελίν να πάω στη ΦΑ αλλά ούτε και εκεί ενθουσιάζομαι

θα περιμένω μπας και παίξει καμιά καλή προσφορά

Εγώ σκέφτομαι και την EFA...το πρόγραμμα με τα 100 ευρώ συνδρομή και TTF χωρίς προμήθεια.

Από του χρόνου όμως... γιατί μέχρι Δεκέμβριο βολεύομαι με air-condition και ΚΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Εγώ σκέφτομαι και την EFA...το πρόγραμμα με τα 100 ευρώ συνδρομή και TTF χωρίς προμήθεια.

ναι το έχω δει , είναι καλό για μεγάλες καταναλώσεις αλλά εκεί εκτός απο το TTF πρέπει να προβλέψει κάποιος και το πόσο βαρυχειμωνιά θα κάνει 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, korakios said:

ναι το έχω δει , είναι καλό για μεγάλες καταναλώσεις αλλά εκεί εκτός απο το TTF πρέπει να προβλέψει κάποιος και το πόσο βαρυχειμωνιά θα κάνει 🤪

 

IMG_6709.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

5 minutes ago, korakios said:

ναι το έχω δει , είναι καλό για μεγάλες καταναλώσεις αλλά εκεί εκτός απο το TTF πρέπει να προβλέψει κάποιος και το πόσο βαρυχειμωνιά θα κάνει 🤪

Eμείς από Μάιο 2022 ως Μάιο 2023 κάψαμε 7500kw αέριο... θέρμανση ανάψαμε μόνο το διάστημα που χιόνισε.

Η κανονική ετήσια κατανάλωση μας (χωρίς κλιματιστικά) είναι 15000kw. Στη ΔΕΗ που ήταν τζάμπα πρόπερσι, κάψαμε 18000kw.

Γι'αυτό λέω να περιμένω μέχρι Γενάρη να ξεκαθαρίσει τι θα γίνει με το ρεύμα και τις επιδοτήσεις στους ευάλωτους... κι αν είναι να καίμε πάλι αποκλειστικά αέριο για θέρμανση, μάλλον θα συμφέρει της EFA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται καλη επιλογή το σταθερό της ΔΕΗ. Εγώ που το είχα περυσι τον χειμωνα (0,05) με κατανάλωση Φυσικού Αερίου 13.574,00 kWh από 1/5/2022 μέχρι 31/3/2023 πλήρωσα 1.085 ευρώ.
Για μεγάλο διαμπερές σπίτι 140 τμ σε πόλη της Βορειας Ελλάδας που μένουν οι δικοί μου γιατι εγώ μένω σε νησι. 

Το θεωρώ πολυ καλα ειδικα με τις περσινες συγκυρίες. Πόσο να γλιτώσω αν μείνει τελικα η τιμη στα σημερινα επιπεδα? (πιο κατω μεσα στο καταχειμωνο το θεωρω πολυ δυσκολο να παει) 100-150 ευρω κέρδος?

100-150 ευρώ κέρδος στο καλύτερο σενάριο δεν αξίζουν για μένα να έχω το άγχος μη γίνει απεργία στην Αυστραλία που στέλνει υγροποιημενο αεριο ή μη γίνει παλι τπτ με τον Πούτιν και τρελαθούν οι τιμές. 

Στο χειρότερο σενάριο θα εχω πληρώσει 100-150 ευρώ παραπάνω μέσα στον χρόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μην παρακολουθώ τις διεθνείς τιμές και τις διεθνείς συγκυρίες λες και είμαι ρεπόρτερ σε κανάλι ή χρηματιστής. 
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...