Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, myst77 είπε

Καλησπέρα,
είμαι στη Zenith σε πρόγραμμα GAS HOME FIX όπου λήγει τον νοέμβριο.

Υπάρχει κάποια safe επιλογη προγράμματος για να πάω όταν λήξει, είτε στη Zenith είτε αλλού;

κάποιο της Ελίν (ανάλογα την κατανάλωση) ή Φυσικό Αέριο , γενικά χωρίς δέσμευση

κατέβασε το excel της προτεινόμενης/καρφιτσωμένης ανάρτησης

για TTF βάλε 50 να είσαι μέσα , άγνωστο πόσο θα είναι η χοντρική το χειμώνα βέβαια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2023 στις 6:22 ΠΜ, volos40 είπε

καλα οι κοπελες θα σου πουνε οτι ναναι. ψαξτο καλυτερα γιατι να ξερεις οτι αυτοι της ζενιθ ειναι οι μεγαλυτεροι απατεωνες στον τομεα του αεριου. κοινουνται στα ορια του νομιμου.χωρις να γνωριζω τι θα γινει ειμαι βεβαιος οτι θα σου πουνε οτι αφου δεν εκανες διακοπη πηγες αυτοματα στο αλλο προγραμμα και για να φυγεις εχει πεναλτυ.θα κανουν τα παντα για να σου παρουν εστω και 1 ευρω επιπλεον.και οταν μετα θα παρεις τις κοπελες να κανεις παραπονα απλα θα σου κλεινουν το τηλεφωνο.ψαξτο καλυτερα. μονο γραπτως η ενημερωσε οτι την κληση την καταγραφεις {καλα μολις το πεις αυτο θα στο κλεισουν αλλα λεμε τωρα}.

Να πω και εγώ σχετικά με την ίδια εταιρεία, ενω εχω ζητήσει 5-6 φορές αντίγραφο της συμβασης μου (δεν μου παραδόθηκε ποτε) δεν απαντούν καν. Δεν μπορώ δηλ. να έχω καμία πληροφορηση σχετικά με το τι επικειται της λήξης της σύμβασης. Αυτά για να έχουν όλοι εικόνα της εν λόγω εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Αρχικα να ευχαριστησω οσους ασχολουνται τοσο ενεργα με τα θεματα ενεργειας, που πλεον χρειαζονται καποιου ειδους μαστερ ή / και αφθονο χρονο για να τα παρακολουθησεις...

Ειμαστε στη διαδικασια ευρεσης παροχου για φυσικο αεριο, σε νεοδμητο σπιτι που δεν εχει ξανα μπει αεριο - αν και εχει την εγκατασταση - , χωρις να ειχαμε ποτε ξανα εμπειρια σε προηγουμενα σπιτια (πετρελαιο ή ρευμα συνηθως ειχαμε). διαβασα πολλες φορες και προσεκτικα οσα λεγονται στο φορουμ - τουλαχιτον 10 σελιδες πισω - και εχω καταληξει οτι μαλλον πιο συμφεροντα ειναι το οικιακο πληρες (ΟΧΙ το εξτρα γιατι εχει 2ετες συμβολαιο) απο την εταιρεια φυσικο αεριο , ή καποιο της ελιν (που ειχε ειπωθει ξανα σε προηγουμενα ποστς). Βλεπω στο εξελακι (μπραβο για τη δουλεια!) οτι για το φυσικο αεριο οικιακο εξτρα, η τιμη προμηθειας δεν υπολογιζεται με βαση το TTF αλλά με βαση του ιστορικου δημοσιευσεων. με πολλες ανακατευθυνσεις βρηκα αυτο https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2023/09/TTF_Σεπτέμβριος-2023.pdf σε περιπτωση που τα πιο εμπειρα ματια σας δουν κατι που να αξιζει

Αρχικα αναρωτιεμαι αν τελικα υπαρχει καποιο πατερν και για την εταιρεια φυσικο αεριο? Και σε δευτερη φαση, δεν καταλαβαινω αφου υποτιθεται ανακοινωνονται στις 10 του μηνα οι τιμες προμηθειας, γιατι δεν εχει ανακοινωθει για τον αυγουστο. Εκτος αν εννοουν 10 του μηνα που τρεχει, για τον προηγουμενο - που και παλι εχουν καθυστερησει αλλα φανταζομαι αφου επεσε Κυριακη, θα βγει σημερα (?). Αυτη η (τυχαια ή και οχι) αργοπορια φανταζομαι "φαινεται" και στο πότε ερχονται οι λογαριασμοι (ισως καθυστερουν λιγο), αλλά μπορει αυτο σε καποια περιπτωση καποιου σεναριου να μας επηρεασει με καποιο τροπο που δεν μπορω να σκεφτω? 

Σε καθε περιπτωση, για θερμανση και ζεστο νερο σε ενα σπιτι 90τμ με 2 ανθρωπους, μια τιμη 9000 κιλοβατ και τζακ ποτ στο TTF, ειναι καλη μαντεψια πιστευετε? - αν και ειπαμε οτι για το οικιακο πληρες στο φυσικο αεριο, ειναι βαση ιστορικου δημοσιευσεων και οχι TTF.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sofiakar92 είπε

Αρχικα αναρωτιεμαι αν τελικα υπαρχει καποιο πατερν και για την εταιρεια φυσικο αεριο?

σαν τι πάτερν ?

16 λεπτά πριν, sofiakar92 είπε

Και σε δευτερη φαση, δεν καταλαβαινω αφου υποτιθεται ανακοινωνονται στις 10 του μηνα οι τιμες προμηθειας, γιατι δεν εχει ανακοινωθει για τον αυγουστο.

γενικά αργούν να τις δημοσιεύσουν . Επίσης αν ρωτήσεις στο chat παίζει να σου πούνε τιμές μαζί με ρυθμιζόμενες αντί μόνο την τιμή προμήθειας

20 λεπτά πριν, sofiakar92 είπε

Σε καθε περιπτωση, για θερμανση και ζεστο νερο σε ενα σπιτι 90τμ με 2 ανθρωπους, μια τιμη 9000 κιλοβατ και τζακ ποτ στο TTF, ειναι καλη μαντεψια πιστευετε?

είναι πάρα πολύ γενικό και εξαρτάται απο 10+ διαφορετικούς παράγοντες  . Συνέχεια για το συγκεκριμένο ερώτημα εκεί :

https://www.insomnia.gr/forums/topic/668572-καταναλωση-φυσικου-αεριου/?do=getNewComment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα απάντηση (νέα) από την ΔΕΗ στην καταγγελία που είχα κάνει τέλη του 2021.
Όπου μου είπανε συγνώμη πυο αργήσαμε, η απάντηση μας είναι η ίδια και στο site της ράε είχε δύο επιλογές, αποδοχή και κλείσιμο ή μη αποδοχή και (πάλι) κλείσιμο.

Μ'αρέσει που υπήρχαν 2 επιλογές που οδηγούσαν στο κλείσιμο, καλή τρολιά!

Στην απάντηση της ΔΕΗ έλεγε επίσης πως μπορώ να ανοίξω νέο αίτημα, για απάντηση το 2025 υποθέτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από ΔΕΗ, είναι στο σταθερό από πέρσι το οποίο λήγει στης 6/10 πως να προχωρήσω; να το αφήσω και θα γίνει κυμενομενο χωρίς δέσμευση από αυτούς; ή να τους καλέσω; το μυνημα που έστειλαν είναι... 

Η σύμβασή σας για το προϊόν Φυσικού Αερίου λήγει σύντομα. Για να ανανεώσετε το προϊόν σας, καλέστε ΔΩΡΕΑΝ στο 800-900-1000 ή επισκεφθείτε ένα κατάστημα ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Καλησπέρα μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα από ΔΕΗ, είναι στο σταθερό από πέρσι το οποίο λήγει στης 6/10 πως να προχωρήσω; να το αφήσω και θα γίνει κυμενομενο χωρίς δέσμευση από αυτούς; ή να τους καλέσω; το μυνημα που έστειλαν είναι... 

Η σύμβασή σας για το προϊόν Φυσικού Αερίου λήγει σύντομα. Για να ανανεώσετε το προϊόν σας, καλέστε ΔΩΡΕΑΝ στο 800-900-1000 ή επισκεφθείτε ένα κατάστημα ΔΕΗ.

επιλέγεις ανάμεσα στα

1. δέσμευση 24μηνη και παίρνεις 50€ δώρο

2. το αφήνεις αορίστου και κοιτάς μήπως βγει καλύτερο πρόγραμμα

και στις 2 περιπτώσεις πας με τιμολόγηση του benefit

Απλά αν το αφήσεις αορίστου έχε το νου σου μήπως βγάλει άλλο πρόγραμμα όταν λήξει το δικό σου και σε πάει εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Οπότε αν λήξει στης 6/10 αυτό που έχω, με συμφέρει να το αφήσω στο benefit ώστε αν βγει άλλο καλύτερο σε άλλη εταιρία να μπορώ να πάω εκεί; 

μπορεί , δεν είναι στάνταρ οτι θα παίξει κάτι καλύτερο για αρκετό καιρο και μπορεί να σταματήσει και το 50ρικο δώρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζω άκρη με τον Ήρων...

Στο MyHeron δείχνει ακόμα ότι η αίτηση μου είναι προς επεξεργασία (ότι έχει σταλεί στην ΕΔΑ). Η εκπρόσωπος στο τηλέφωνο βλέπει το ίδιο πράγμα στο σύστημα της.

14/8 έχει ξεκινήσει η εκπροσώπηση. 22/8 έχει σταλεί βεβαίωση της ΕΔΑ σε εκπρόσωπο του ΗΡΩΝ. 30/8 έχω στείλει mail με τη φόρμα παραπόνων. Έχει περάσει ένας μήνας... τους έδωσα τελεσίγραφο ότι αν μέσα σε 10 μέρες δε φανεί στο σύστημα πως είμαι πελάτης τους... έφυγα.

Ξεκινάει το επίδομα θέρμανσης από 1/10, δε θα κάτσω να παίζω μαζί τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε βγάζω άκρη με τον Ήρων...

Στο MyHeron δείχνει ακόμα ότι η αίτηση μου είναι προς επεξεργασία (ότι έχει σταλεί στην ΕΔΑ). Η εκπρόσωπος στο τηλέφωνο βλέπει το ίδιο πράγμα στο σύστημα της.

14/8 έχει ξεκινήσει η εκπροσώπηση. 22/8 έχει σταλεί βεβαίωση της ΕΔΑ σε εκπρόσωπο του ΗΡΩΝ. 30/8 έχω στείλει mail με τη φόρμα παραπόνων. Έχει περάσει ένας μήνας... τους έδωσα τελεσίγραφο ότι αν μέσα σε 10 μέρες δε φανεί στο σύστημα πως είμαι πελάτης τους... έφυγα.

Ξεκινάει το επίδομα θέρμανσης από 1/10, δε θα κάτσω να παίζω μαζί τους.

βιάζεσαι , εγώ 3 χρόνια περιμένω απο την 1η αίτηση και 2,5 χρόνια απο τη 2η 😁

κλασσικά έπρεπε να κάνεις μέσω myrae μπας και ξεκολλήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, korakios said:

κλασσικά έπρεπε να κάνεις μέσω myrae μπας και ξεκολλήσουν

Έκανα πριν λίγο κι εκεί. Θα περιμένω μέχρι και τον Οκτώβριο, ίσως και Νοέμβριο αν είναι χαμηλές οι τελικές τιμές τους... απλά τους έδωσα 10 μέρες μήπως και κουνηθούν.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση ΔΕΗ τέλη Ιουνίου....

Πριν μια βδομάδα ήρθε τεχνικός και έκανε την σύνδεση οριστική ώστε να περνά αέριο στα σώματα.

Ερώτηση πρώτη. 

Χρειάζομαι καθαρισμό σωμάτων καλοριφέρ 17 χρόνια έκαιγα πετρελαίο

Δεύτερη.

Υπάρχει τρόπος να δω το λογαριασμό μου της ΔΕΗ φυσικο κάπου; μπαίνω και δεν φαίνεται τίποτα στην καρτέλα μου ότι είναι ανενεργη.

Τρίτη υπάρχει κάποια προσφορά πρόγραμμα με κλειδωμένη τιμή στη ΔΕΗ ότι και αν δώσει η διεθνή συγκυρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PedroG είπε

Ερώτηση πρώτη. 

Χρειάζομαι καθαρισμό σωμάτων καλοριφέρ 17 χρόνια έκαιγα πετρελαίο

ίσως να ρωτησεις εκεί μιας και είναι oftopic

4 λεπτά πριν, PedroG είπε

Υπάρχει τρόπος να δω το λογαριασμό μου της ΔΕΗ φυσικο κάπου; μπαίνω και δεν φαίνεται τίποτα στην καρτέλα μου ότι είναι ανενεργη.

πως μπαίνεις ? έχεις πάρει κωδικό πελάτη ή έχεις παλιότερο λογαριασμό απο ρεύμα ?

πάρε τηλ να μάθεις τι παίζει , νωρίς είναι , ειδικά για ΔΕΗ. Σε όσους δεν είχανε παλιότερο λογαριασμό απο το ρεύμα έπρεπε πρώτα να βγει λογαριασμός και μετά έμπαινες στο ebill . Ευτυχώς σε κάποιους δίνανε κωδικό πελάτη απο το τηλέφωνο

5 λεπτά πριν, PedroG είπε

Τρίτη υπάρχει κάποια προσφορά πρόγραμμα με κλειδωμένη τιμή στη ΔΕΗ ότι και αν δώσει η διεθνή συγκυρία;

μέχρι σήμερα όχι , γενικά δεν παίζει κανένα σταθερό σε κανέναν πάροχο

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...