Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, conne είπε

Φοβάμαι επειδή θα πάει αυτόματα σε Gas home now, μην έχω καμία ρήτρα αποχώρησης.. 

Το ρώτησα στη κοπέλα που με πήρε τηλέφωνο προς απάντηση του μέιλ μου, που 'χα την ίδια απορία. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/9/2023 στις 1:14 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Το ρώτησα στη κοπέλα που με πήρε τηλέφωνο προς απάντηση του μέιλ μου, που 'χα την ίδια απορία. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. 

καλα οι κοπελες θα σου πουνε οτι ναναι. ψαξτο καλυτερα γιατι να ξερεις οτι αυτοι της ζενιθ ειναι οι μεγαλυτεροι απατεωνες στον τομεα του αεριου. κοινουνται στα ορια του νομιμου.χωρις να γνωριζω τι θα γινει ειμαι βεβαιος οτι θα σου πουνε οτι αφου δεν εκανες διακοπη πηγες αυτοματα στο αλλο προγραμμα και για να φυγεις εχει πεναλτυ.θα κανουν τα παντα για να σου παρουν εστω και 1 ευρω επιπλεον.και οταν μετα θα παρεις τις κοπελες να κανεις παραπονα απλα θα σου κλεινουν το τηλεφωνο.ψαξτο καλυτερα. μονο γραπτως η ενημερωσε οτι την κληση την καταγραφεις {καλα μολις το πεις αυτο θα στο κλεισουν αλλα λεμε τωρα}.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, volos40 είπε

καλα οι κοπελες θα σου πουνε οτι ναναι. ψαξτο καλυτερα γιατι να ξερεις οτι αυτοι της ζενιθ ειναι οι μεγαλυτεροι απατεωνες στον τομεα του αεριου. κοινουνται στα ορια του νομιμου.χωρις να γνωριζω τι θα γινει ειμαι βεβαιος οτι θα σου πουνε οτι αφου δεν εκανες διακοπη πηγες αυτοματα στο αλλο προγραμμα και για να φυγεις εχει πεναλτυ.θα κανουν τα παντα για να σου παρουν εστω και 1 ευρω επιπλεον.και οταν μετα θα παρεις τις κοπελες να κανεις παραπονα απλα θα σου κλεινουν το τηλεφωνο.ψαξτο καλυτερα. μονο γραπτως η ενημερωσε οτι την κληση την καταγραφεις {καλα μολις το πεις αυτο θα στο κλεισουν αλλα λεμε τωρα}.

Είπε από μόνη της ότι η κλήση καταγράφεται, γι' αυτό δεν είπα για γραπτή απάντηση. 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Είπε από μόνη της ότι η κλήση καταγράφεται, γι' αυτό δεν είπα για γραπτή απάντηση. 🙄

όταν χρειάζονται , χάνονται οι ηχογραφήσεις 😛

πάντα γραπτώς να έχετε οτιδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απορία, είμαι ένα χρόνο στην ζενίθ και αποφάσισα να αλλάξω πάροχο. Στη ζενίθ είχα συμβόλαιο και για ρεύμα και για αέριο. Τώρα μου έστειλαν τον τελικό λογαριασμό αερίου και ζητάνε 40 ευρώ για πρόωρη λύση συμβολαίου. Δεν έχει καταργηθεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Για όποιον γνωρίζει, έχω ορισμένες ερωτήσεις για Elpedison και το 1% επιστροφή για εξόφληση μέσω Eurobank (σχετικό το: https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/value-added-services/programma-pistrofi-tis-eurobank/)

 

1. Αναφέρει ότι το 1% δίνεται για λογαριασμούς έως 300 ευρώ. Αν δηλαδή ο λογαρισμός είναι μεγαλύτερος, δεν έχεις καθόλου επιστροφή ή έχεις 1% έως του ποσού των 300 ευρώ; Ποιά η λογική αυτού του περιορισμού;

 

2. Αναφέρει ότι η επιστροφή δίνεται για εξόφληση σε φυσικά καταστήματα ή μέσω του web site ή του app τους; Εκεί φαντάζομαι μπορώ να πληρώσω με πιστωτική κάρτα Eurobank προκειμένου να λάβω την επιστροφή; 

 

3. Για να έχω το 1% επιστροφής δεν μπορώ να έχω πάγια εντολή (αναφέρει ότι "εξαιρούνται οι πληρωμές με πάγια εντολή); Ποιά η λογική στο να προωθούν χειροκίνητες πληρωμές, που δεν είναι εξασφαλισμένες μέσω πάγιας εντολής;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, niaou13 said:

Παιδιά απορία, είμαι ένα χρόνο στην ζενίθ και αποφάσισα να αλλάξω πάροχο. Στη ζενίθ είχα συμβόλαιο και για ρεύμα και για αέριο. Τώρα μου έστειλαν τον τελικό λογαριασμό αερίου και ζητάνε 40 ευρώ για πρόωρη λύση συμβολαίου. Δεν έχει καταργηθεί αυτό;

Για το ρεύμα έχει καταργηθεί η ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα. Στο αέριο ισχύει κανονικά.

Κι είναι 40 + φπα = 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για το ρεύμα έχει καταργηθεί η ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα. Στο αέριο ισχύει κανονικά.

Κι είναι 40 + φπα = 50

6% δεν είναι το ΦΠΑ στο αέριο ?

4 ώρες πριν, scharal είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Για όποιον γνωρίζει, έχω ορισμένες ερωτήσεις για Elpedison και το 1% επιστροφή για εξόφληση μέσω Eurobank

άσχετο , αλλά δε λέει και πολλά το πρόγραμμα αερίου που έχει η elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εχω το myHome GasBenefit απο ΔΕΗ, και ακομα 16 μηνες, αξιζει να το αφησω? Επισης για καινουργια συνδεση τι προτεινεται?

Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από Amlet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amlet είπε

Εχω το myHome GasBenefit απο ΔΕΗ. Εχω ακομα 16 μηνες, αξιζει να το αφησω?

δεν έχει βγει κάτι αξιόλογο ακόμα

Μόλις τώρα, Amlet είπε

Επισης για καινουργια συνδεση τι προτεινεται?

κάτι χωρίς δέσμευση , ίσως ξεκίνα με Ηρών flex και ζήτα να σε βάλουν στο double χωρίς να έχεις ρεύμα εκεί , να πάρεις το 50ρικο , μετά βλέπεις ανάλογα την κατανάλωση που θα έχεις εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 4:53 ΜΜ, korakios είπε

όσο έκαιγες τόσο πληρωνόσουν

Μετά από πολλές και επίμονες προσπάθειες μου ήρθε επιστολή από ΔΕΗ ότι θα μου πιστωθεί η επιστροφή από ΔΕΠΑ στον επόμενο λογαριασμό.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, libera said:

Μετά από πολλές και επίμονες προσπάθειες μου ήρθε επιστολή από ΔΕΗ ότι θα μου πιστωθεί η επιστροφή από ΔΕΠΑ στον επόμενο λογαριασμό.

Είχες σταθερό η δεν σου είχαν πιστώσει σε κυμαινόμενο την ΔΕΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, marmagia είπε

Είχες σταθερό η δεν σου είχαν πιστώσει σε κυμαινόμενο την ΔΕΠΑ;

Σταθερό, στο οποίο όμως δεν πιστώθηκε η επιστροφή ΔΕΠΑ από λάθος τιμολόγηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, libera said:

Σταθερό, στο οποίο όμως δεν πιστώθηκε η επιστροφή ΔΕΠΑ από λάθος τιμολόγηση 

Ποια περίοδο αφορά η πίστωση ΔΕΠΑ που θα λάβεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
είμαι στη Zenith σε πρόγραμμα GAS HOME FIX όπου λήγει τον νοέμβριο.

Υπάρχει κάποια safe επιλογη προγράμματος για να πάω όταν λήξει, είτε στη Zenith είτε αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...