Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, aXer είπε

Για πείτε, αυτή την στιγμή που μιλάμε, ποιος είναι ο πιο οικονομικός

(μη με παραπέμπετε στο excel, το άνοιξα, δεν κατάλαβα την τύφλα μου)

2 τιμές συμπληρώνεις , κατανάλωση και μαντεύεις τιμή TTF

αν σε μπέρδεψε κάτι συγκεκριμένο ρώτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, korakios said:

2 τιμές συμπληρώνεις , κατανάλωση και μαντεύεις τιμή TTF

αν σε μπέρδεψε κάτι συγκεκριμένο ρώτα :)

Δεν έχω κατανάλωση. Νέος χρήστης, ακόμα δεν έχω καν ρολόι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, motoboots είπε

Στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος, πού βρίσκεται η σημερινή τιμή, σε σχέση με την ίδια περίοδο του 2020;

δες το excel κάτω χαμηλά που έχω ιστορικό σε αυτά τα προγράμματα ή πάτα το  λινκ να τσεκάρεις αν έβγαλαν πρόσφατες (καρτέλα Τιμολογιακή Πολιτική και στο pdf κοιτάς Τιμολόγια Οικιακού Τομέα)

51 λεπτά πριν, aXer είπε

Δεν έχω κατανάλωση. Νέος χρήστης, ακόμα δεν έχω καν ρολόι 

 θα σου έλεγα απλά να έβλεπες την ανάρτηση στην ίδια σελίδα που έκανες το αρχικό ερώτημα

τώρα που αναφέρεις οτι δεν έχεις καν ρολόι ελπίζω να μη σε πιάσει ο χειμώνας

ίσως πουν κάποια άλλα μέλη για το αν αργεί ο Ηρών ή όχι σε νέα σύνδεση ή να πας κατευθείαν σε κάποιο της Ελίν (ή στη Φυσικό Αέριο) που δεν έχουν δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, korakios said:

δες το excel κάτω χαμηλά που έχω ιστορικό σε αυτά τα προγράμματα ή πάτα το  λινκ να τσεκάρεις αν έβγαλαν πρόσφατες (καρτέλα Τιμολογιακή Πολιτική και στο pdf κοιτάς Τιμολόγια Οικιακού Τομέα)

 θα σου έλεγα απλά να έβλεπες την ανάρτηση στην ίδια σελίδα που έκανες το αρχικό ερώτημα

τώρα που αναφέρεις οτι δεν έχεις καν ρολόι ελπίζω να μη σε πιάσει ο χειμώνας

ίσως πουν κάποια άλλα μέλη για το αν αργεί ο Ηρών ή όχι σε νέα σύνδεση ή να πας κατευθείαν σε κάποιο της Ελίν (ή στη Φυσικό Αέριο) που δεν έχουν δέσμευση

Αγαπητέ Κοράκιε
Μην με παρεξηγήσεις, είναι αξιοθαύμαστο το ότι αφιέρωσες (και συνεχίζεις να αφιερώνεις) κόπο και χρόνο για να έχεις ενημερωμένο αυτό το spreadsheet, και μιλάω ειλικρινά. 👍

Διακρίνω όμως, αν μου επιτρέπεις, να τρέφεις μία συμπάθεια προς την Ελίν (την χρησιμοποιείς άλλωστε ως "αναφορά" στο spreadsheet) και αντίστοιχα μία αντιπάθεια προς τον Ήρων. Πηγάζει από προσωπική τριβή σου με αυτές τις εταιρίες ή είναι κάτι άλλο; 🤔

Εγώ δεν έχω κανέναν νταλκά να πάω στον οποιονδήποτε (εκτός από Ζενίθ που έχω 2 φίλους καμένους και ΕΦΑ Energy που διαβάζω για παραπλανητικές τακτικές, ότι προσποιούνται τους υπαλλήλους της ΕΔΑ Θεσσ κτλ) απλά, όπως σου είπα, θα προτιμούσα να πήγαινα κάπου χωρίς δέσμευση ως "παρθένος" στο αέριο ώστε αν κάνω λάθος, να μην το μετανιώνω για 2 χρόνια.

Συζητούσα χτες με πρώην συνάδελφο και μου είπε "Έχω ΉΡΩΝ από τότε που αγόρασα το σπίτι (8+ χρόνια) και είμαι υπέρ ευχαριστημένος γιατί από την αρχή ήταν αναλυτικότατοι και επεξηγηματικότατοι και στην παραμικρή χρέωση. Δεν είχαν τίποτα κρυφό" και αυτό μου "χτύπησε χορδή", αν με καταλαβαίνεις. Σχεδόν μου μίλησε σαν να έπαιρνε προμήθεια 😁

Μίλησα και με τις πωλήσεις του Ήρων και αυτός που μίλησα μου είπε "μπορώ κατ' εξαίρεση να σας πάω στο Double Flex, χωρίς να έχετε το ρεύμα σε μας". Αν και είναι η αλήθεια ότι ήθελα να δοκιμάσω και να φύγω από την ΔΕΗ, απλά με κόβει το γεγονός ότι όποτε χρειάστηκα επικοινωνία, τους βρήκα εύκολα και ήταν εξυπηρετικότατοι.

Με ανησύχησες πάντως με το "ελπίζω να μη σε πιάσει ο χειμώνας", μπορείς λίγο να διευκρινήσεις τι εννοείς; Ότι στον Ήρων έχουν αργές διαδικασίες; Ασυνεννοησία; Γραφειοκρατεία; Θα με βοηθούσε να μάθω

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από aXer
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, aXer είπε

Διακρίνω όμως, αν μου επιτρέπεις, να τρέφεις μία συμπάθεια προς την Ελίν (την χρησιμοποιείς άλλωστε ως "αναφορά" στο spreadsheet)

είναι αναφορά γιατί είναι το φθηνότερο πρόγραμμα χωρίς δέσμευση βάσει TTF

φυσικά μπορείς να επιλέξεις οποιοδήποτε πρόγραμμα για αναφορά και σύγκριση

24 λεπτά πριν, aXer είπε

και αντίστοιχα μία αντιπάθεια προς τον Ήρων. Πηγάζει από προσωπική τριβή σου με αυτές τις εταιρίες ή είναι κάτι άλλο; 🤔

Η προσωπική άποψη (και όχι τριβή) είναι απο 2 αιτήσεις που είχα κάνει ηλεκτρονικά και δεν προχώρησαν ποτέ

κατα τα άλλα:

 αλλαγή τιμολόγησης που έκανε και δε δημοσίευε επίτηδες τις τιμές και έκανε απλά ανάρτηση στο site για αλλαγή όρων μήνες μετά και μάλιστα η δημοσίευση είχε ψεύτικη ημερομηνία (το έκανε συχνά το συγκεκριμένο)

 

αν παρακολουθείς το νήμα θα δεις οτι ο Ηρών πάσαρε με ονομασία FIX προγραμμα με ρήτρα

μετά το άλλαξε σε FX και δεν έβγαζε εκκαθαριστικό επίτηδες , μόνο έναντι που δεν είχε τη ρήτρα . Όταν έβγαζε εκκαθαριστικό τότε βαρούσε και τη ρήτρα και πολλοί την πάτησαν (παρόλο που κάθε 3 και λίγο το αναφέραμε)

 

Για το Flex τώρα , θα δεις οτι το χειμώνα (που είναι και η κατανάλωση) , βαρά χωρίς λόγο τις τιμές (δε βασίζονται σε TTF) και πολλές φορές καθυστερούν να τις δημοσιεύσουν επίτηδες όταν ακριβαίνουν

Παλαιότερα στέλνανε και συμβάσεις τύπου Flex_τάδε , που δεν ήταν εμπορικά διαθέσιμες και είχαν δέσμευση

Αυτά περι Ηρών

24 λεπτά πριν, aXer είπε

Συζητούσα χτες με πρώην συνάδελφο και μου είπε "Έχω ΉΡΩΝ από τότε που αγόρασα το σπίτι (8+ χρόνια) και είμαι υπέρ ευχαριστημένος γιατί από την αρχή ήταν αναλυτικότατοι και επεξηγηματικότατοι και στην παραμικρή χρέωση. Δεν είχαν τίποτα κρυφό" και αυτό μου "χτύπησε χορδή", αν με καταλαβαίνεις. Σχεδόν μου μίλησε σαν να έπαιρνε προμήθεια 😁

δε νομίζω να πήρε γραμμή τίποτα απο τα παραπάνω (όπως και οι περισσότεροι που δεν το ψάχνουν)

24 λεπτά πριν, aXer είπε

Εγώ δεν έχω κανέναν νταλκά να πάω στον οποιονδήποτε (εκτός από Ζενίθ που έχω 2 φίλους καμένους

αν είχαν το παλιό κλασσικό Τ2 κομπλέ , μάλλον την πατήσανε με ρήτρα στα star, easy ή σε ένα άλλο πρόγραμμα που τους βάλανε ρήτρα στο ενδιάμεσο με υποσημείωση σε λογαριασμό αντί ατομική ειδοποίηση
Το χειρότερο βέβαια το έκανε η Προτέργια που σε κυμαινόμενο βάσει TTF βάλανε και ρήτρα στα καπάκια και μάλιστα σε κάποιους δεν είχαν ούτε καν υποσημείωση σε λογαριασμό

24 λεπτά πριν, aXer είπε

Μίλησα και με τις πωλήσεις του Ήρων και αυτός που μίλησα μου είπε "μπορώ κατ' εξαίρεση να σας πάω στο Double Flex, χωρίς να έχετε το ρεύμα σε μας"

καλή φάση , στην τελική αν εκτοξεύσουν τιμές το χειμώνα και δεν απορροφήσει το double την κάνεις και σου μένουν τα 50€ δώρου . (σιγουρέψου οτι θα σου δώσει και το 50ρικο)

24 λεπτά πριν, aXer είπε

Με ανησύχησες πάντως με το "ελπίζω να μη σε πιάσει ο χειμώνας", μπορείς λίγο να διευκρινήσεις τι εννοείς; Ότι στον Ήρων έχουν αργές διαδικασίες; Ασυνεννοησία; Γραφειοκρατεία; Θα με βοηθούσε να μάθω

περισσότερο απο ΕΔΑ εννοώ στο οτι μπορεί να σου πουν οτι δεν έχουν μετρητή ,

γενικά να παρακολουθείς την αίτηση απο Ηρών και αν σου πούνε οτι τη στείλανε στην ΕΔΑ μετά πρήξε την ΕΔΑ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, korakios said:

Για το Flex τώρα , θα δεις οτι το χειμώνα (που είναι και η κατανάλωση) , βαρά χωρίς λόγο τις τιμές (δε βασίζονται σε TTF) και πολλές φορές καθυστερούν να τις δημοσιεύσουν επίτηδες όταν ακριβαίνουν

Μπορείς να μου εξηγήσεις αν αυτό που λες διαφαίνεται στο παρακάτω pdf από το site τους;

https://www.heron.gr/media/ebweyunh/ttφα-αυτονομίες_v4.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aXer είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις αν αυτό που λες διαφαίνεται στο παρακάτω pdf από το site τους;

https://www.heron.gr/media/ebweyunh/ttφα-αυτονομίες_v4.pdf

στην περίπτωσή σου κοιτάς τη στήλη "τιμή DOUBLE HOME FLEX με Δωρεάν Ποσότητα 45% (€/kWh)"

μετά βάζεις στο excel την τιμή του TTF που παίζει για τον αντίστοιχο μήνα και βλέπεις πόσο βγαίνουν τα άλλα προγράμματα (που είναι βάσει TTF) , δλδ τη στήλη "Πραγματική τιμή" και συγκρίνεις

αν υπάρχει καθυστέρηση , τότε κάτι βρωμάει και έχε το νου σου

τα μηνιαία TTF μπορείς να τα δεις πχ στο https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gasbenefit/

και πατάς στο "Ιστορικότητα Τιμών TTF"

συνήθως τα έχω στο excel κάτω χαμηλά ,μιας και βγάζω μέσο όρο για τέτοιου είδους προγράμματα όπως το Flex ,  απλά σημαντικό οτι η τιμή TTF (κελί Β27) που βάζεις στο excel να είναι ανα megawatt και όχι ανα kilowatt , δλδ επι χίλια στη συγκεκριμένη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, reyma3 είπε

το αέριο οικιακό πλήρες extra ξέρετε αμα έχει ρήτρα ά αναπροσαρμογής της φυσικο αεριο εεε ρωτάω 

δεν έχει ρήτρα είναι με

Άγνωστη τιμή προμήθειας, το πρόγραμμα "έξτρα" δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, aXer said:

αντίστοιχα μία αντιπάθεια προς τον Ήρων. Πηγάζει από προσωπική τριβή σου με αυτές τις εταιρίες ή είναι κάτι άλλο; 🤔

 

Κοίτα κάτω στη σελίδα 147,  και μετά διάβασε 148 και 149. Χρεώνουν όσο θέλουν αρχική τιμή δίχως να δίνουν εξηγήσεις.

Εγώ Ηρων πήγα τώρα και για να πάρω τα 50άρικα σε αέριο και ρεύμα, αλλά και για να πάρω την έκπτωση 45% (η τελική έρχεται λίγο χαμηλότερα από Ελίν). Αν όμως δω οτιδήποτε περίεργο ή αν ανέβουν ξαφνικά οι τιμές ή αν αρχίσουν πάλι να καθυστερούν στις δημοσιεύσεις των τιμών, θα τη κοπανίσω μετά τη καταμέτρη του Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλα αυτά εγώ αγχώθηκα παραπάνω και ακόμα ψάχνω πάροχο για το φυσικό αέριο.

@ekrepali Το διπλό βγαίνει χαμηλότερα από Ελιν όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, KaRouLi said:

Με όλα αυτά εγώ αγχώθηκα παραπάνω και ακόμα ψάχνω πάροχο για το φυσικό αέριο.

@ekrepali Το διπλό βγαίνει χαμηλότερα από Ελιν όντως?

https://www.heron.gr/media/ebweyunh/ttφα-αυτονομίες_v4.pdf

Για τον Αύγουστο 0.024 το double flex, 0.029 το απλό flex

Tης Ελίν έχει 0.029 + 0.011 = 0.040

https://energy.elin.gr/media/fnynh4q2/pinakas_istorikon_timon_ttf.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ekrepali είπε

https://www.heron.gr/media/ebweyunh/ttφα-αυτονομίες_v4.pdf

Για τον Αύγουστο 0.024 το double flex, 0.029 το απλό flex

Tης Ελίν έχει 0.029 + 0.011 = 0.040

https://energy.elin.gr/media/fnynh4q2/pinakas_istorikon_timon_ttf.pdf

Το 0,011 της Ελιν τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...