Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστειλα χτες στο [email protected] ζητώντας αντίγραφο της αρχικής σύμβασης με την ΕΔΑ και την έστειλαν σήμερα. Υπογραφές τδεν έχει δεν έχει και σε κάποια πεδία που ήταν κενή ημερομηνία, έβαλε αυτόματα ημερομηνία 8/8/23. Μάλλον δεν έχουν τις αρχικές συμβάσεις... αλλά και να τις είχαν θα ήταν απίθανο να τις αναζητήσουν και να τις σκανάρουν. Οπότε έχουν ένα draft pdf που τραβάει όλα τα στοιχεία από το σύστημα κι έτσι δημιουργείται το αντίγραφο. Έχει όλες τις λεπτομέρεις πάντως πχ τον αριθμό σύμβασης, τα ποσά των αρχικών τελών σύνδεσης και της προσφοράς που είχε δωθεί κλπ.

Βέβαια μόλις το είδα τρόμαξα... λέω έχει γούστο να έγινε καμιά γκάφα με την αίτηση του ΗΡΩΝ και να με ξαναχρεώσουν τα τέλη σύνδεσης με το δίκτυο. 🤪 Διότι στην αίτηση του ΗΡΩΝ γράφει '1η ενεργοποίηση' κι όχι 'αλλαγή παρόχου'. Έτσι βγαίνει αυτόματα απ'το econtract και δε γίνεται να αλλάξει, αλλά με είχε καθυσηχάσει η εκπρόσωπος του ΗΡΩΝ ότι δεν υπάρχει θέμα, το καταλαβαίνει η ΕΔΑ πως είναι για αλλαγή παρόχου. Θα πάρω βέβαια ένα τηλέφωνο την ΕΔΑ αύριο μη πάθω κανά παπατράκ... να πάω περιμένω να πάρω το 50άρικο και να μου σκάσει κανένας λογαριασμός 500 ευρώ. 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios τιμές ΗΡΩΝ. Ιούνιο και Ιούλιο έχουν γράψει λάθος τις τιμές στο Flex, είναι παραπάνω απ'΄το Double. 0.030 και 0.031 αντίστοιχα.
 

Spoiler

1.jpg.48a5d14ccf5ebfa0a8cf114813c17a42.jpg2.jpg.34e74a50355ac16fdb2d871dce63cb30.jpg

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakios τιμές ΗΡΩΝ. Ιούνιο και Ιούλιο έχουν γράψει λάθος τις τιμές στο Flex, είναι παραπάνω απ'΄το Double. 0.030 και 0.031 αντίστοιχα.
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.48a5d14ccf5ebfa0a8cf114813c17a42.jpg2.jpg.34e74a50355ac16fdb2d871dce63cb30.jpg

 

 

ναι , το είχα δει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2023 στις 7:52 ΠΜ, alkistismenelaos είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΛΗΓΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΕΡΙΟΥ ΤΗς ΔΕΗ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΩ ΕΚΕΙ Ή ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ?

 

Πλέον στην ΔΕΗ υπάρχει μόνο το πρόγραμμα gasbenefit. Αν δεν ανανεώσουμε θα μας βάλουν σε αυτό το πρόγραμμα, αλλά φεύγουμε χωρίς ρήτρα οποτε θέλουμε (αορίστου χρόνου). Αν ζητήσουμε νεο συμβόλαιο μέχρι τέλη Αυγούστου, τοτε έχουμε 50 ευρώ δώρο και 24μήνη δέσμεση, οπου γράφει τι σε χρεώνει αν φύγεις πιο νωρίς.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gasbenefit/

Εγώ θα το πάρω τώρα το 50ευρω. Βαρέθηκα να ασχολουμε με την μελέτη τιμών και χρονοσειρών και σπασιματα συμβολαίων που κοστίζουν εργατοώρες. Ελπίζω όσοι το κυνηγάνε και ενημερώνουν κι εμας να έχουν κάποιο κέρδος. Έτσι κι αλλιως δεν το καίω και πολύ και η ΔΕΗ είχε εξηγηθεί 50 ευρώ επιπλέον έκπτωση για τις καθυστερήσεις που είχε κάνει πριν μήνες.

Πήρα τηλέφωνο στην ΔΕΗ και με εξηπηρέτησαν χωρίς αναμονή. Είχα την ταυτότητα μπροστά μου και εναν παλιό λογαριασμό.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2023 στις 3:45 ΜΜ, Mrs. Hyde είπε

Έχει βάλει κανείς το gasbenefit από ΔΕΗ; Πώς πάνε με τις εκδόσεις λογαριασμών; Έφτιαξε καθόλου η κατάσταση;

Πλέον έχει φτιάξει. Εγώ που χω και τηλε μετρηση στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ, πλέον έρχεται κάθε μήνα εκκαθαριστικός. Χθες μου ήρθε εκκαθαριστικός για τον Ιούλιο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/7/2023 στις 10:42 ΠΜ, reyma3 είπε

για την δεη στα αεριο σχετικα με διακανονισμους ειναι ανοιχτοί στο να κανουν  εχετε καλες εμπειρίες

https://www.dei.gr/el/dei-omilos/grafeio-typou/deltia-typou/prosfata/deltia-typou-2022/ioulios-2022/dei-pliromi-logariasmon-6-atokes-dosis/#

Στις 21/7/2023 στις 8:28 ΠΜ, xraxra είπε

Δηλαδή TTF +X . Αρα χοντρικά η συγκριση μεταξύ τους εξαρτάται καθαρά απο το πόσο Χ προσθετει ο καθενας στην ttf? 

Το λέω σωστά?

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gasbenefit/

Στην ΔΕΗ έχει έναν πολλαπλασιαστή X=1,03 πριν τον TTF.

Συντελεστής Χ: ο συντελεστής Φαινόμενης Ποσότητας των Δικτύων Διανομής, όπως αυτός εκάστοτε ισχύει και αναπροσαρμόζεται βάσει σχετικών Αποφάσεων ΡΑΕ. Ο συντελεστής θα ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα όπως και η αντίστοιχη Απόφαση ΡΑΕ.Για το 2022 ο συντελεστής ορίζεται 1,006.

https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-plus/

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, d_gkal said:

Έχω επιστροφή ποσού από elpedison. 

Θα πρέπει να κάνω κάτι ή θα το βάλουν αυτοί στην κάρτα με την οποία πλήρωνα;  (ΌΧΙ πάγια εντολή)

Στείλε email, γραψε τα στοιχεία σου (ονοματεπώνυμο, αφμ, ταυτότητα, ηκασπ, IBAN και σε ποια τράπεζα ανήκει). Επισύναψε και τη ταυτότητα για σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dei.pdfΚαλησπέρα μπορείτε να καταλάβετε τον τρόπο που με χρέωσε η ΔΕΗ για το φυσικό αέριο;
TTF+0.04 ή 1χ03*TTF+0.004.
Ουσιαστικά θέλω να μάθω αν με χρεώνουν με τον παλιό τρόπο αλλά δεν ξέρω πως να κάνω την πράξη. Ευχαριστώ για την βοήθεια

dei.pdf

Επεξ/σία από Xartaetos75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα. Χρειάζομαι τα φώτα σας παρακαλώ. Έχω το πρόγραμμα της ΔΕΗ (gas control) το οποίο λήγει 1/9/23. Θέλω να κάνω αίτηση και να πάω στον Ήρων (λόγω μη δέσμευσης και των 50€). Την αίτηση μεταφοράς θα πρέπει να την υποβάλλω αφού παρέλθει η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου ή μπορώ να την υποβάλλω από τώρα? Η έναρξη του συμβολαίου με τον Ήρων θα είναι από την ημερομηνία της μέτρησης από την ΕΔΑ ή από την ημερομηνία της αίτησης μεταφοράς? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petrosmts είπε

Την αίτηση μεταφοράς θα πρέπει να την υποβάλλω αφού παρέλθει η ημερομηνία λήξης του συμβολαίου ή μπορώ να την υποβάλλω από τώρα?

καλύτερα 1/9

4 λεπτά πριν, petrosmts είπε

Η έναρξη του συμβολαίου με τον Ήρων θα είναι από την ημερομηνία της μέτρησης από την ΕΔΑ ή από την ημερομηνία της αίτησης μεταφοράς?

είναι υποχρεωτική η καταμέτρηση απο ΕΔΑ στο αέριο , τώρα το αν θα έχει ημερομηνία τη μέρα της αίτησης ή καταμέτρησης δε γνωρίζω

5 λεπτά πριν, petrosmts είπε

Θέλω να κάνω αίτηση και να πάω στον Ήρων (λόγω μη δέσμευσης και των 50€)

απλά έχε το νου σου στις τιμές μιας και βαρά καλά το χειμώνα (είναι πρόγραμμα που την τιμή την ορίζει ο πάροχος ,δλδ όχι βάσει TTF)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, petrosmts said:

Η έναρξη του συμβολαίου με τον Ήρων θα είναι από την ημερομηνία της μέτρησης από την ΕΔΑ ή από την ημερομηνία της αίτησης μεταφοράς?

Η ημερομηνία που μετράει η ΕΔΑ είναι η τελική μέρα εκπροσώπησης στη ΔΕΗ. Η επομένη είναι η αρχική μέρα του ΗΡΩΝ.

Εγώ έκανα econtract στις 29/7 (Σάββατο), μού έστειλαν τη σύμβαση προς υπογραφή 1/8 (Τρίτη), πέρασαν και κάνα 2 μέρες μέχρι να την ελέγξουν και να τη στείλουν στην ΕΔΑ 3/8-4/8 (Πέμπτη-Παρασκευή). Η καταμέτρηση στην ΕΔΑ ΘΕΣΣ γίνεται εντός 8 εργάσιμων, εμένα ήρθαν 14/8, δηλαδή μέσα σε 6-7 εργάσιμες.

Αν κάνεις την αίτηση αύριο στο econtract και σου στείλουν τη σύμβαση τη Παρασκευή... εε δε πιστεύω να προλάβει ο ΗΡΩΝ να τη στείλει στην ΕΔΑ και να έρθουν εκείνοι να μετρήσουν μέχρι την άλλη Παρασκευή (1/9). Αν δε θες να πάρεις το ρίσκο, κάνε το econtract αρχές της επόμενης βδομάδας.

Υπόψιν πως αν κάνεις την αίτηση τηλεφωνικώς ή σε κατάστημα και αναγραφεί η ένδειξη του μετρητή πάνω στην αίτηση, υπάρχει πιθανότητα να τη κάνει δεκτή η ΕΔΑ χωρίς να έρθει για καταμέτρηση, οπότε η αλλαγή θα γίνει νωρίτερα απ΄ότι επιθυμείς.

Κάτι τελευταίο... στο econtract εκτός από λογαριασμό προηγούμενου παρόχου, ταυτότητα... θα ζητήσει μισθωτήριο αν είναι ενοικιαστής, ή υπεύθυνη δήλωση απ'το GOV αν είναι ιδιοκτήτης της παροχής.

45 minutes ago, korakios said:

 

είναι υποχρεωτική η καταμέτρηση απο ΕΔΑ στο αέριο ,

 

Όταν πήγα Ελίν έκαναν δεκτή τη μέτρηση της φωτογραφίας. Κι εσένα έτσι δεν είχε γίνει ρε;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όταν πήγα Ελίν έκαναν δεκτή τη μέτρηση της φωτογραφίας. Κι εσένα έτσι δεν είχε γίνει ρε;

ναι , αλλά ο κώδικας αναφέρει προϋπόθεση είναι η καταμέτρηση , τώρα το αν δεχτεί η ΕΔΑ φωτό και δώσει το οκ είναι άλλο θέμα , αλλά καλώς το ανέφερες , το είχα ξεχάσει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...