Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

EKTAKTO

FYI

Σήμερα 2/8/2023 μετά από σχεδόν 6 μήνες αναμονής, 10 τουλάχιστον ώρες επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ, 6 γραπτών αιτημάτων και μιας καταγγελίας στον συνήγορο του καταναλωτή, επικοινώνησε μαζί μου κάποιος καλός κύριος από κάποιο γραφείο και μου είπε ότι το πρόβλημα μου για μη καταβολή επιδότησης ΔΕΠΑ από αρχές 2022, ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ!

Και τι να δουν τα μάτια μου, βγήκε όντως πίστωση σε σύνδεση που έχει διακοπεί εδώ και 10 μήνες!

ΝΙΚΑΜΕ ΑΔΕΡΦΙΑ

 

Υ.Γ η όλη καθυστέρηση σύμφωνα με τα λεγόμενα του, ήταν εξαιτίας της μη ολοκλήρωσης της αναβάθμισης που προκάλεσε και την μη έκδοση λογαριασμών για 11 μήνες. Γέλασα γοερά, μου έδωσε δίκιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gvoi είπε

EKTAKTO

FYI

Σήμερα 2/8/2023 μετά από σχεδόν 6 μήνες αναμονής, 10 τουλάχιστον ώρες επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ, 6 γραπτών αιτημάτων και μιας καταγγελίας στον συνήγορο του καταναλωτή, επικοινώνησε μαζί μου κάποιος καλός κύριος από κάποιο γραφείο και μου είπε ότι το πρόβλημα μου για μη καταβολή επιδότησης ΔΕΠΑ από αρχές 2022, ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ!

Και τι να δουν τα μάτια μου, βγήκε όντως πίστωση σε σύνδεση που έχει διακοπεί εδώ και 10 μήνες!

ΝΙΚΑΜΕ ΑΔΕΡΦΙΑ

κάτσε , λες και για τα ποσά που γράφανε στο site , απο Οκτώβριο και μετά ή εσένα συγκεκριμένα δε σου είχαν βάλει επιδοτήσεις 1/1/22-30/4/22 ?

28 λεπτά πριν, gvoi είπε

Υ.Γ η όλη καθυστέρηση σύμφωνα με τα λεγόμενα του, ήταν εξαιτίας της μη ολοκλήρωσης της αναβάθμισης που προκάλεσε και την μη έκδοση λογαριασμών για 11 μήνες. Γέλασα γοερά, μου έδωσε δίκιο.

τώρα στο κατακαλόκαιρο την ολοκλήρωσαν την αναβάθμιση ? 😂

κατάλαβα τι θα γίνει απο χειμώνα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, korakios said:

κάτσε , λες και για τα ποσά που γράφανε στο site , απο Οκτώβριο και μετά ή εσένα συγκεκριμένα δε σου είχαν βάλει επιδοτήσεις 1/1/22-30/4/22 ?

Λέει ότι έφυγε εδώ και 10 μήνες (τέλη Οκτώβρη) άρα εννοεί τις επιδοτήσεις μέχρι τότε.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε , λες και για τα ποσά που γράφανε στο site , απο Οκτώβριο και μετά ή εσένα συγκεκριμένα δε σου είχαν βάλει επιδοτήσεις 1/1/22-30/4/22 ?

 

Λέω για επιδότηση ΔΕΠΑ που γράφουνε εδώ (https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-fysiko-aerio/)

  • Κατανάλωση Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου & Μαρτίου 2022: -20 €/θερμική MWh (εφαρμόζεται σε όλα τα Τιμολόγια)

 και δεν είχε πιστωθεί ποτέ ενώ είχα ενεργό το σταθερό. Πριν 10 μήνες την μεταβίβασα την παροχή σε άλλο όνομα αλλά για εκείνη την περίοδο είχα ακόμα να παίρνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gvoi είπε

Πριν 10 μήνες την μεταβίβασα την παροχή σε άλλο όνομα αλλά για εκείνη την περίοδο είχα ακόμα να παίρνω.

α, έλεγα μήπως έγινε κανα θαύμα και η ΡΑΕ έκανε επέμβαση για τις ψευδής πληροφορίες που είχε στο site η ΔΕΗ 😛

καλή φάση πάντως

Υπόψιν οτι δε χρέωσαν και ρήτρα αποχώρησης λόγω της καθυστέρησης έκδοσης ,

επίσης δώσανε 50€ για αποζημίωση λόγω μη ποιότητας υπηρεσιών

εγώ έχω αφήσει να στοιχειώσουν οι καταγγελίες για τις υπόλοιπες επιδοτήσεις καθώς και αποζημίωση για τη μη έκδοση βεβαίωσης εκπροσώπησης όπου και με καθυστέρησαν 12 μέρες ,όπου και τιμολογήθηκα ακριβά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

α, έλεγα μήπως έγινε κανα θαύμα και η ΡΑΕ έκανε επέμβαση για τις ψευδής πληροφορίες που είχε στο site η ΔΕΗ 😛

καλή φάση πάντως

Υπόψιν οτι δε χρέωσαν και ρήτρα αποχώρησης λόγω της καθυστέρησης έκδοσης ,

επίσης δώσανε 50€ για αποζημίωση λόγω μη ποιότητας υπηρεσιών

εγώ έχω αφήσει να στοιχειώσουν οι καταγγελίες για τις υπόλοιπες επιδοτήσεις καθώς και αποζημίωση για τη μη έκδοση βεβαίωσης εκπροσώπησης όπου και με καθυστέρησαν 12 μέρες ,όπου και τιμολογήθηκα ακριβά

Ρήτρα αποχώρησης δεν μπορούσαν να χρεώσουν γιατί έμεινα στη ΔΕΗ απλά πήγε η σύνδεση από τον έναν συνιδιοκτήτη στον άλλο.

Το 50ρικο το είχα πάρει πριν κάποιους μήνες.

Άλλες καταγγελίες, γιατί πχ δεν μας έδωσαν επιδότηση στα σταθερά ενώ το έγραφαν και μετά το άλλαξαν δεν είχα υπομονή να κάνω. Και πάλι καλά που είχα και εσας εδώ να τραβάει ο ένας τον άλλο και είδα ότι η ΔΕΠΑ δεν είχε μπει και ασχολήθηκα. Αν ήταν κάποιος που δεν έχει ιδέα να διαβάζει λογαριασμούς και δεν κοιτάει γενικά θα πήγαιναν υπερ πιστεως .

Επεξ/σία από gvoi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το νήμα και έχω χαθεί λίγο. Θέλω να κάνω νέα σύνδεση φυσικού αερίου (και ρεύματος). Δεν έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ξανά φυσικό αέριο. Η χρήση θα είναι χαμηλή, μικρό στούντιο. Υπάρχει κάποιος οδηγός για να ψαχτώ; συμφέρει να τα κάνω πακέτο σε μια εταιρεία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, t54g05 είπε

Διαβάζω το νήμα και έχω χαθεί λίγο. Θέλω να κάνω νέα σύνδεση φυσικού αερίου (και ρεύματος). Δεν έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν ξανά φυσικό αέριο. Η χρήση θα είναι χαμηλή, μικρό στούντιο. Υπάρχει κάποιος οδηγός για να ψαχτώ; συμφέρει να τα κάνω πακέτο σε μια εταιρεία; 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάλε για TTF απο 30 με 80 και kw απο 3000 με 10000

προς το παρών συμφέρει κάποιο της Ελίν που δεν έχει δέσμευση , μετά αν βγει κάτι καλύτερο βλέπεις

Η Φυσικό Αέριο καθυστερεί πολύ να δημοσιεύσει τις τιμές και ανοίκει στην ξεχωριστή κατηγορία προγραμμάτων"?Προμήθεια?"

Ίσως παίξε και με Ηρών να πάρεις το 50άρι και αν είναι την κάνεις το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βάλε για TTF απο 30 με 80 και kw απο 3000 με 10000

προς το παρών συμφέρει κάποιο της Ελίν που δεν έχει δέσμευση , μετά αν βγει κάτι καλύτερο βλέπεις

Η Φυσικό Αέριο καθυστερεί πολύ να δημοσιεύσει τις τιμές και ανοίκει στην ξεχωριστή κατηγορία προγραμμάτων"?Προμήθεια?"

Ίσως παίξε και με Ηρών να πάρεις το 50άρι και αν είναι την κάνεις το χειμώνα

Σε ευχαριστώ. Μετά από λίγο ψάξιμο έβλεπα προς Ηρων, να το πάρω συνδιαστικα αέριο και ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, t54g05 είπε

Σε ευχαριστώ. Μετά από λίγο ψάξιμο έβλεπα προς Ηρων, να το πάρω συνδυαστικά αέριο και ρεύμα. 

στην τελική αλλάζεις αργότερα και σου μένει το 100ρικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 8:42 ΜΜ, korakios είπε

στην τελική αλλάζεις αργότερα και σου μένει το 100ρικό

αν μπορεις προσθεσε στο αρχειο τις τιμες του double home flex (για οσους εχουν και το ρευμα στην ΗΡΩΝ) για τις συγκρισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thermaikos4 είπε

αν μπορεις προσθεσε στο αρχειο τις τιμες του double home flex (για οσους εχουν και το ρευμα στην ΗΡΩΝ) για τις συγκρισεις

δυστυχώς δε βάζω τα double , μιας και εκτός οτι σπάνια συμφέρουν θα γίνει πολύπλοκο το excel

έτσι και αλλιώς είναι στα προγράμματα με άγνωστη τιμή προμήθειας επομένως ανα μήνα ή δίμηνο τσεκάρεις το site να δεις τιμή που δημοσιεύει ,δλδ μπορεί πχ Νοέμβριο να έχει 20% παραπάνω γιατί μπορεί 😁

γενικά όταν καθυστερεί να δημοσιεύσει είναι κακό σημάδι και έχει γίνει αρκετές φορές

αν το κατέχεις απο excel μπορείς να κάνεις το κελί F68

απο

=AVERAGE(F43:F65)/AVERAGE($B$43:$B$65) σε

=(0,55*AVERAGE(F43:F65)/0,65)/AVERAGE($B$43:$B$65)

 

Με την ευκαιρία , τώρα που το ανέφερες ο Ηρών έχει λάθος τιμές

https://www.heron.gr/media/pyvpby3t/ttφα-αυτονομίες_v4.pdf

βάζει τιμές του double στο απλό για Ιούνιο και Ιούλιο ,

έκανα edit

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, korakios said:

γενικά όταν καθυστερεί να δημοσιεύσει είναι κακό σημάδι και έχει γίνει αρκετές φορές

Το πολύ μέχρι την άλλη Τετάρτη θα είμαι ΉΡΩΝ. Πρώτη μέρα εκπροσώπησης θα τους στείλω mail ζητώντας τα ΤΤΦα μέχρι τον Αύγουστο.

44.jpg.d7837763168bd8735bb189138e3c2c78.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πολύ μέχρι την άλλη Τετάρτη θα είμαι ΉΡΩΝ. Πρώτη μέρα εκπροσώπησης θα τους στείλω mail ζητώντας τα ΤΤΦα μέχρι τον Αύγουστο.

44.jpg.d7837763168bd8735bb189138e3c2c78.jpg

το ανα μήνα και κάθε μήνα είναι σχετικό στον Ηρών , αφού τα ξέρεις 😁

έτσι και αλλιώς νωρίς είναι ακόμα , απο Οκτ και μετά αρχίζουν τις αποκλίσεις

και κάτσε να διορθώσουν τον παρών pdf πρώτα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, korakios said:

το ανα μήνα και κάθε μήνα είναι σχετικό στον Ηρών , αφού τα ξέρεις 😁

έτσι και αλλιώς νωρίς είναι ακόμα , απο Οκτ και μετά αρχίζουν τις αποκλίσεις

και κάτσε να διορθώσουν τον παρών pdf πρώτα 😂

Δε παίζει να περιμένω μέχρι Φεβρουάριο-Μάρτιο να δω τι θα με τιμολογήσουν Νοέμβριο, Δεκέμβριο, Ιανουάριο. Θα τους ταράξω στα mail και τις καταγγελίες, να γνωρίζω τουλάχιστον τη χρέωση του προηγούμενου μήνα. Αλλιώς παίρνω το 50άρικο και φεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...