Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Gianniz είπε

- Από τον Μάρτιο του 2022 ο μετρητής δε λειτουργεί, δηλαδή δεν καταγράφει άλλο.

εκεί ξεκινά όλο το θέμα , ειδικά όταν τους είπες

39 λεπτά πριν, Gianniz είπε

Ενημερώνω πως κάνω κατανάλωση χρησιμοποιώντας το μόνο για ζεστό νερό.

και μου κάνει εντύπωση που

39 λεπτά πριν, Gianniz είπε

Ο τεχνικός ήρθε στις 02/05/2023, με φώναξε και μένα, δε βρήκε κάτι (και δεν υπήρχε και κάτι να βρεθεί), και στην έκβαση ελέγχου, που μου έδωσε και εμένα ένα αντίτυπο, σημείωσε "Ουδέν εύρημα" και προχώρησε σε αλλαγή μετρητή.

όμως, μπορεί να ισχυρίστηκες για ζεστό νερό μόνο,  αλλά και πάλι κάτι θα έπρεπε να γράφει

39 λεπτά πριν, Gianniz είπε

μου ειπε μετά να στείλω εντός 10 ημέρων λογαριασμούς κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας ως υποστηρικτικά στοιχεία για τους μήνες που δε λειτουργούσε ο μετρητής του φυσικού αερίου (πως η κατάναλωση ηλεκτρικής ενέργειας θα βοηθήσει δε γνωρίζω).

ωστε να φανεί οτι χρησιμοποιούσες ρεύμα για θέρμανση

39 λεπτά πριν, Gianniz είπε

Σε αυτήν την επιστολή δεν παρέχεται αναλυτική επεξήγηση για το πώς έχουν υπολογιστεί αυτά τα 1.020 κυβικά μέτρα, παρά μόνο μια παράθεση κάποιων άρθρων με βάση τα οποία η ΕΔΑ επικαλείται ότι έχει τη δυνατότητα να προβεί σε εκτιμήσεις είτε βάσει ιστορικού κατανάλωσης είτε βάσει καταναλώσεων άλλων παρόμοιων νοικοκυριών.

σωστά , χοντρικά βλέπει το πόσο αέριο κινήθηκε στο δίκτυο εκείνη την περίοδο και πόσο έκαιγες σε αντίστοιχη περίοδο

39 λεπτά πριν, Gianniz είπε

Αυτή η επιστολή επίσης αναφέρει ότι έχω δικαίωμα να διατυπώσω τεκμηριωμένες αντιρρήσεις υποβάλλοντας σχετικά υποστηρικτικά στοιχεία και να ζητήσω αναθεώρηση υπολογισμών ή επανεξέταση της υπόθεσης.

εννοείται να κάνεις , απλά είσαι τυχερός που ο τεχνικός δε διαπίστωσε πρόβλημα και εκεί πατάς

παζάρι φάση θα παίξει , απλά απο την αρχή έπρεπε να δηλώσεις τη βλάβη για να μην είχες θέματα

ή τουλάχιστον να ενημέρωνες οτι η "παροχή προσωρινά δε θα χρησιμοποιηθεί παρα για λίγες περιστασιακές μέρες" επειδή θα "έλειπες" ωστε να το έπαιζες όπως ήθελες και να ήσουν ψιλοκαλλυμένος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ Κοράκιε. Ναι γενικά τους έχω αναφέρει ότι δεν έχει χρησιμοποιηθέι καθόλου για θέρμανση λόγω και κάποιων διαστημάτων απουσίας και λόγω υψηλών τιμών στο φυσικό άεριο.

Ο τεχνικός διαπίστωσε ότι όντως ο μετρητής δε λειτουργεί, αλλά δε το απέδωσε σε δόλο ή κλοπή ή εσκεμμένη ζημιά (μπορούσε να τικάρει τέτοιες επιλογές) αλλά το απέδωσε σε "Ουδέν εύρημα". 

Πιστεύεις, ότι έχω πάτημα να προχωρήσω με καταγγελία σε ΡΑΕ/Συνήγορο σαν εξτρα μοχλό πίεσης; Υποστηρίζοντας προφανώς ότι δεν έχω κάνει κατανάλωση για θερμάνση όλο αυτό το διάστημα και άρα δε μπορεί να ευσταθεί ο υπολογισμός της ΕΔΑ για 1.020 κυβικά μέτρα.

 

 

Επεξ/σία από Gianniz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gianniz είπε

Ο τεχνικός διαπίστωσε ότι όντως ο μετρητής δε λειτουργεί, αλλά δε το απέδωσε σε δόλο ή κλοπή ή εσκεμμένη ζημιά (μπορούσε να τικάρει τέτοιες επιλογές) αλλά το απέδωσε σε "Ουδέν εύρημα".

α, νόμιζα οτι δε βρήκε βλάβη

1 ώρα πριν, Gianniz είπε

Πιστεύεις, ότι έχω πάτημα να προχωρήσω με καταγγελία σε ΡΑΕ/Συνήγορο σαν εξτρα μοχλό πίεσης; Υποστηρίζοντας προφανώς ότι δεν έχω κάνει κατανάλωση για θερμάνση όλο αυτό το διάστημα και άρα δε μπορεί να ευσταθεί ο υπολογισμός της ΕΔΑ για 1.020 κυβικά μέτρα.

αν δε βγάλεις άκρη , μετά ΡΑΕ/ΣτΚ

πάντως 1020 κυβικά απο 20/03 είναι σουρεάλ

αλλά κάτσε , επειδή δωσανε στον Ηρών και εκκρεμεί λογαριασμός , όντως ξεκίνα

σκέψου και τρόπο να αποδείξεις οτι έλειπες απο το σπίτι

8 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Με την ΔΕΗ δεν βαριέσαι ποτέ. Χθες έλαβα τον τελευταίο διαθέσιμο λογαριασμό ταχυδρομικά και σήμερα έλα την ειδοποίηση έκδοσης του μέσω mail! 😄

 

2 ώρες πριν, fotisbasm είπε

Σημερα μου ηρθε (μαιλ) απο ΔΕΗ για μηνες απριλιο μαιο και μισο ιουνιο , πλεον εκδιδοντε σφαιρα ,

και λοιποί που είστε στη ΔΕΗ

δείτε αν η μηχανογράφηση έκανε θαύμα και χρέωσε ρυθμιζόμενες που ήταν σε αναστολή το χειμώνα του 2021

κλέβω τη φωτό απο δίπλα φόρουμ:
 

Spoiler

image.png.d05cd72d5179f16406b7c2de87e56d4f.png

 

Επεξ/σία από korakios
screenshot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2023 στις 9:58 ΜΜ, korakios είπε

το πρόγραμμα της Efa,  Energy My Gas Home έχει 100€ συνδρομή , δεν το λες δλδ και χωρίς δέσμευση

ειδικεύεται στις μεταφορές φυσικού αερίου , δεν είναι δλδ τόσο γνωστή για να έχουμε feedback εδώ

άγνωστο

μάλλον μπερδεύεσαι με Ηρών

 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όντως την ΕFA λανθασμένα την κατηγοριοποίησα χωρίς δέσμευση. Έστω δεν υπάρχει έξτρα ποινή για πρόωρη λύση συμβολαίου. Φένεται καλή περίπτωση αλλά χωρίς καθόλου feedback. είναι ρίσκο.

Σχετικά με την Ελίν (αν και θα ανατρέξω σε παλαιότερα μηνύματα) έχουμε feedback σχετικά με έκδοση λογαριασμών, εξυπηρέτηση, ενημέρωση τιμών κτλ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MrVertigo είπε

Σχετικά με την Ελίν (αν και θα ανατρέξω σε παλαιότερα μηνύματα) έχουμε feedback σχετικά με έκδοση λογαριασμών, εξυπηρέτηση, ενημέρωση τιμών κτλ?

όσοι μπήκαν Ελίν , τώρα τελευταία μπήκαν οπότε δεν υπάρχει αρκετό μακροχρόνιο feedback (περισσότερο σε ρεύμα ήταν γνωστή)

ο τελευταίος λογαριασμός που εκδόθηκε σε μένα ήταν 13/06/23 και αφορούσε διάστημα 21/02/2023 - 12/04/2023

δλδ είχε μια Α καθυστέρηση .

Πάντως η εμπειρία μου ήταν κομπλέ απο άποψη συνεννόησης και ηλεκτρονικών υπηρεσιών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

και λοιποί που είστε στη ΔΕΗ

δείτε αν η μηχανογράφηση έκανε θαύμα και χρέωσε ρυθμιζόμενες που ήταν σε αναστολή το χειμώνα του 2021

Όχι σε μένα δεν έγινε κάτι τέτοιο σε καμία από τις παροχές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

λοιποί που είστε στη ΔΕΗ

δείτε αν η μηχανογράφηση έκανε θαύμα και χρέωσε ρυθμιζόμενες που ήταν σε αναστολή το χειμώνα του 2021

κλέβω τη φωτό απο δίπλα φόρουμ:
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.d05cd72d5179f16406b7c2de87e56d4f.png

 

Υπάρχουν σ' εμένα ρυθμιζόμενες. Είναι ακόμη σε αναστολή; Κάνουμε αμφισβήτηση;Screenshot_2023-06-24-08-03-26-853_com.adobe.reader-edit.jpg.2515bcba29f46ba857f4f08f883fa25d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, pantelikas said:

Υπάρχουν σ' εμένα ρυθμιζόμενες. Είναι ακόμη σε αναστολή; Κάνουμε αμφισβήτηση;Screenshot_2023-06-24-08-03-26-853_com.adobe.reader-edit.jpg.2515bcba29f46ba857f4f08f883fa25d.jpg

Όχι. Αναφερόταν σε ρυθμιζόμενες που ήταν σε αναστολή το 2021

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2023 στις 3:54 ΜΜ, korakios είπε

δεν υπάρχει αξιοποίηση απο τη στιγμή που δεν προσφέρει κάποια έκπτωση σε double

Γενικά τα double σπάνια συμφέρουν

Δες κάποιο της Ελίν που δεν έχει δέσμευση και παρακολουθείς το νήμα

το  DOUBLE HOME FLEX με το simply generous νομιζω οτι ειναι οτι πιο συμφερον εχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thermaikos4 είπε

το  DOUBLE HOME FLEX με το simply generous νομιζω οτι ειναι οτι πιο συμφερον εχω βρει.

κοίτα , παίζει ρόλο που το Flex δεν έχει δέσμευση και οτι στο ρεύμα πάλι είναι αορίστου

αργότερα μάλλον στο ρεύμα θα παίζει μόνο αορίστου , οπότε παράγοντας θα είναι αν το πρόγραμμα αερίου θα είναι με δέσμευση ή όχι

απο Οκτώβριο στην περίπτωσή σου μπορεί να μη συμφέρει το πρόγραμμα ρεύματος (συνέχεια στο άλλο νήμα περι ρεύματος συγκεκριμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , παίζει ρόλο που το Flex δεν έχει δέσμευση και οτι στο ρεύμα πάλι είναι αορίστου

αργότερα μάλλον στο ρεύμα θα παίζει μόνο αορίστου , οπότε παράγοντας θα είναι αν το πρόγραμμα αερίου θα είναι με δέσμευση ή όχι

απο Οκτώβριο στην περίπτωσή σου μπορεί να μη συμφέρει το πρόγραμμα ρεύματος (συνέχεια στο άλλο νήμα περι ρεύματος συγκεκριμένα)

Για σήμερα αναφέρομαι που δεν έχουν δεσμεύσεις και τα δύο, και μπορούμε να τα σπάσουμε όποτε θέλουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που η χρήση αερίου είναι κυρίως μόνο για ζεστό νερό, θεωρώ αξίζει το double home flex. Με το 50αρικο δώρο που δίνει και στο αέριο θα βγει τζάμπα το ζεστό νερό του καλοκαιριού. Το χειμώνα έχουν την τάση να το βάζουν 1-2 λεπτά πιο ακριβό από τον ανταγωνισμό οπότε μπορεί κατά το Δεκέμβριο να μην αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2023 στις 7:39 ΜΜ, Gianniz είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, ζητάω την κατανόηση σας για το σεντόνι που ακολουθεί αλλά χρειάζομαι τη βοήθεια σας με την παρακάτω περίπτωση:

- Είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης και από το 2021 έχω φυσικό αέριο. 

- Μέχρι και τον Μάρτιο του 2022 ο μετρητής μου λειτουργούσε κανονικά και κατέγραφε τις καταναλώσεις μου του φυσικού αερίου.

- Από τον Μάρτιο του 2022 ο μετρητής δε λειτουργεί, δηλαδή δεν καταγράφει άλλο.

- 23/06/2022 λαμβάνω επιστολή από την ΕΔΑ Θεσσαλονίκης που με καλεί να τους ενημερώσω αν κάνω καταναλώσεις για το διάστημα απο 20/03 ως και 19/5 καθώς βλέπουν μηδενικές καταγραφές. Ενημερώνω πως κάνω κατανάλωση χρησιμοποιώντας το μόνο για ζεστό νερό. Μου απαντάν ότι θα στείλουν τεχνικό. Άνγωστο αν έστειλαν.

- 17/02/2023 λαμβάνω την ίδια επιστολή που έλαβα και στις 23/06/2022, αφού ο μετρήτης ακόμα δεν έκανε καταγραφές. Όπως και στις 23/06/2022 ενημερώνω ότι κάνω χρήση μόνο για ζεστό νερό. Μου λένε και πάλι ότι θα στείλουν τεχνικό. Άγνωστο αν έστειλαν

- 12/04/2023 λαμβάνω και πάλι την ίδια (τυποποιημένη) επιστολή, και πάλι κάνω την ίδια ενημέρωση. Μου λένε ότι θα στείλουν τεχνικό. Ο τεχνικός ήρθε στις 02/05/2023, με φώναξε και μένα, δε βρήκε κάτι (και δεν υπήρχε και κάτι να βρεθεί), και στην έκβαση ελέγχου, που μου έδωσε και εμένα ένα αντίτυπο, σημείωσε "Ουδέν εύρημα" και προχώρησε σε αλλαγή μετρητή.

- 24/05/2023 λαμβάνω επιστολή από την ΕΔΑ Θεσσαλονικής με την οποία με ενημερώνει ότι εκτιμά την κατανάλωση μου για την περίοδο που δε λειτουργούσε ο μετρητής στα 1.020 κυβικά μέτρα. Σε αυτήν την επιστολή δεν παρέχεται αναλυτική επεξήγηση για το πώς έχουν υπολογιστεί αυτά τα 1.020 κυβικά μέτρα, παρά μόνο μια παράθεση κάποιων άρθρων με βάση τα οποία η ΕΔΑ επικαλείται ότι έχει τη δυνατότητα να προβεί σε εκτιμήσεις είτε βάσει ιστορικού κατανάλωσης είτε βάσει καταναλώσεων άλλων παρόμοιων νοικοκυριών. Αυτή η επιστολή επίσης αναφέρει ότι έχω δικαίωμα να διατυπώσω τεκμηριωμένες αντιρρήσεις υποβάλλοντας σχετικά υποστηρικτικά στοιχεία και να ζητήσω αναθεώρηση υπολογισμών ή επανεξέταση της υπόθεσης.

- την ίδια μέρα, 24/05/2023, έστειλα απάντηση που αμφισβητώ αυτήν την κατανάλωση και ρώτησα πως έχουν καταλήξει σε αυτό το νούμερο, και επίσης ρώτησα τι υποστηρικτικά στοιχεία μπορώ να προσκομίσω σε αυτήν την περίπτωση

- 07/06/2023, εν τω μεταξύ λαμβάνω λογαριασμό από τον ΗΡΩΝ ο οποίος έχει ενσωματώσει αυτήν την κατανάλωση της ΕΔΑ και με χρεώνει 800 ευρώ. Την ίδια μέρα ενημερώνω τον ΗΡΩΝ ότι αυτό το ποσό δεν το αναγνωρίζω και ότι έχω αμφισβητήσει αυτή τη χρέωση στην ΕΔΑ. Το σημείωσαν.

- 08/06/2023, επικοινωνώ με την ΕΔΑ τηλεφωνικά για να δω αν έχουν διαβάσει την απάντηση μου, μου το επιβεβαιώνουν και μου λένε ότι είναι υπό εξέταση

- 23/06/2023 (σήμερα), επικοινωνώ και πάλι με την ΕΔΑ, η εκπροσωπος με την οποια μίλησα με έβαλε στην αναμονή, μίλησε η ίδια με το τμήμα μετρήσεων, και μου ειπε μετά να στείλω εντός 10 ημέρων λογαριασμούς κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας ως υποστηρικτικά στοιχεία για τους μήνες που δε λειτουργούσε ο μετρητής του φυσικού αερίου (πως η κατάναλωση ηλεκτρικής ενέργειας θα βοηθήσει δε γνωρίζω). Πρίν λίγο έστειλα με e-mail τους σχετικούς λογαριασμούς.

Πως θα κινούσασταν εσείς σε αυτήν την περίπτωση;  

Κολλημένος μετρητής από τέλος Φεβρουαρίου του 23 και αλλεπάληλες επικοινωνίες με ΕΔΑ για έλεγχο.  Μετά απο επικοινωνία με τον εγκαταστάτη μου με συμβούλεψε να κάψω πετρέλαιο (έχω σύστημα με διπλό λέβητα) και να τους ενημερώσω, γιατί θα με χρεώνανε στο πλαίσιο αεροκλοπής. Εδέησαν να στείλουν τεχνικό μετά απο εναν μήνα (αφού έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο και τους έβριζα, εφόσον δεν ήθελα να καίω το ακριβότερο ως καύσιμο πετρέλαιο) ο οποίος και βεβαίωσε φυσικά οτι δεν υπήρχε ευθύνη και άλλαξε τον μετρητή. Μετά από ενα μήνα περίπου μου στείλανε κι έμενα ραβασάκι για εκτιμώμενη κατανάλωση 60 κυβικών. Οι όροι ίδιοι με αυτούς που αναφέρεις και δυνατότητα ένστασης.  Δυστυχώς δεν χρειάστηκε να βάλω πετρέλαιο στον μήνα που έκαιγα τον δεύτερο λέβητα, γιατί θα μπορούσα να τους τρίψω στη μούρη το τιμολόγιο προμήθειας πετρελαίου. Με λίγα λόγια έπρεπε εγώ να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας και αεροκλέφτης και όχι αυτοί να αναλάβουν την ευθύνη της βλάβης του μετρητή τους και της οδύνης που προκάλεσαν σε εμένα. Όπως καταλαβαίνεις το επιπλέον ποσό πληρώθηκε ήδη, αλλά ειλικρινά σου εύχομαι καλή τύχη στον αγώνα σου να δικαιωθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dasnowy είπε

Τώρα που η χρήση αερίου είναι κυρίως μόνο για ζεστό νερό, θεωρώ αξίζει το double home flex. Με το 50αρικο δώρο που δίνει και στο αέριο θα βγει τζάμπα το ζεστό νερό του καλοκαιριού. Το χειμώνα έχουν την τάση να το βάζουν 1-2 λεπτά πιο ακριβό από τον ανταγωνισμό οπότε μπορεί κατά το Δεκέμβριο να μην αξίζει. 

Μονο εγω μαγειρευω με αεριο; Βεβαια τωρα η αλλη σπιτι με το ερ φραιερ νομιζει πως ανακαλυψε το συμπαν και την εχει δει Μπαρμπαρίγου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...