Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/5/2023 στις 2:37 ΜΜ, kariolikos είπε

Ευχαριστώ.Θα ανεβάσω κανα δυο λογαριασμούς που έχω δικούς της να δουμε χρεώσεις λιγο αργοτερα

Οι λογαριασμοί είναι  μηδενικοί φάση, επειδή το σπίτι ήταν κλειστό για καιρό και δεν είχε κατανάλωση και δεν έχω πρόσβαση σε πιο προηγούμενους 😒

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2023 στις 12:18 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Η ΔΕΗ είναι καλή περίπτωση επειδή έχει χαμηλή τιμή και δώρο το 50άρικο...

  Στις 2/5/2023 στις 9:43 ΜΜ, ekrepali είπε

    Από πρόσφατους λογαριασμούς που έχουν αναρτηθεί από συμφορουμήτες... όσοι πήγανε αορίστου στη ΔΕΗ χρεώνονται στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, δηλαδή ΤΤF+0.04... δηλαδή πανάκριβα.

@ekrepali

Το TTF+0.04 θεωρείται ακριβό ή φτηνό αέριο ? Ρωτώ γιατί μου το προτείνεις.

Ίδια δεν είναι η χρέωση με το τωρινό Gas Benefit ?

Συγνώμη αν δεν καταλαβαίνω κάτι

Επεξ/σία από kariolikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, kariolikos said:

  Στις 2/5/2023 στις 9:43 ΜΜ, ekrepali είπε

    Από πρόσφατους λογαριασμούς που έχουν αναρτηθεί από συμφορουμήτες... όσοι πήγανε αορίστου στη ΔΕΗ χρεώνονται στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, δηλαδή ΤΤF+0.04... δηλαδή πανάκριβα.

 

Το TTF+0.04 θεωρείται ακριβό ή φτηνό αέριο ? Ρωτώ γιατί μου το προτείνεις.

Ίδια δεν είναι η χρέωση με το τωρινό Gas Benefit ?

Συγνώμη αν δεν καταλαβαίνω κάτι

Το πρόβλημα του έγκειται στην εξυπηρέτηση ΔΕΗ που δεν είναι ο,τι καλύτερο. Κατά τ´αλλα το προγραμμα είναι πολύ ανταγωνιστικό, ίσως και το ανταγωνιστικότερο και πλέον το θέμα των λογαριασμών λύθηκε. Όποτε κατά την δίκη μου άποψη δεν έχει λόγο κάποιος να πάει σε μια εταιρία όπως πχ η ελιν που είναι ακριβότερη (όλα πλην του comfort που όμως έχει 12€ το μήνα πάγιο) απλά και μόνο γιατί δεν γουστάρει την ΔΕΗ από την στιγμή που πλέον λογαριασμούς λαμβάνει κανονικά. Η φυσικό αεριο αυτή τη περίοδο είναι όντως οικονομική αλλά από εκεί και πέρα όμως είναι σκιώδης / άγνωστος ο τρόπος υπολογισμού της τιμής προμήθειας 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με έχουν χρεώσει το παλιό ή το νέο benefit από 5/4 - 6/4;

μέχρι 4/4 είχα το fix με 0.05.

dei.jpg

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

με έχουν χρεώσει το παλιό ή το νέο benefit από 5/4 - 6/4;

μέχρι 4/4 είχα το fix με 0.05.

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές... αντί να χρεώνουν αορίστου με το καινούργιο benefit, χρεώνουν αορίστου με το παλιό benefit στην αρχική τιμή (πανάκριβα) δηλαδή ΤΤF +0,04

Στις 13/4/2023 στις 2:48 ΜΜ, ekrepali είπε

Σου ξαναλέω και πάλι... συμφορουμήτης είχε το παλιό benefit και η 2ετία του έληξε μετά τις 30/10/22. Αντί εν συνεχεία να χρεωθεί αορίστου στο ισχύον κυμαινόμενο (νέο benefit με 1x03*TTF + 0.004) χρεώθηκε αορίστου στου παλιό benefit με TTF+0.04.

Αν εσύ έχεις εμπιστοσύνη στη ΔΕΗ ότι έχει φτιάξει τη μηχανογράφηση ώστε όσοι είναι αορίστου από δω και στο εξής να χρεώνονται στο νέο benefit και όχι στο παλιό, τότε ΟΚ.

 

 

Δε ξέρω αν σε κανέναν έγινε διόρθωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, The_Judas said:

με έχουν χρεώσει το παλιό ή το νέο benefit από 5/4 - 6/4;

μέχρι 4/4 είχα το fix με 0.05.

dei.jpg

Για τον Απρίλιο η τιμή 0,04933 είναι η σωστή με βάση το νέο benefit (από 1/11 και έπειτα όπως θα έπρεπε). Το ttf  Απριλίου ήταν 0,044013 άρα 1,03χ 0,044013+ 0,004= 0,04933

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ...Οπότε είναι σωστή η τιμή.

Να σημειώσω ότι δεν έχω ανανεώσει, αλλά είναι αορίστου χρόνου benefit.

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Το πρόβλημα του έγκειται στην εξυπηρέτηση ΔΕΗ που δεν είναι ο,τι καλύτερο. Κατά τ´αλλα το προγραμμα είναι πολύ ανταγωνιστικό, ίσως και το ανταγωνιστικότερο και πλέον το θέμα των λογαριασμών λύθηκε. Όποτε κατά την δίκη μου άποψη δεν έχει λόγο κάποιος να πάει σε μια εταιρία όπως πχ η ελιν που είναι ακριβότερη (όλα πλην του comfort που όμως έχει 12€ το μήνα πάγιο) απλά και μόνο γιατί δεν γουστάρει την ΔΕΗ από την στιγμή που πλέον λογαριασμούς λαμβάνει κανονικά. Η φυσικό αεριο αυτή τη περίοδο είναι όντως οικονομική αλλά από εκεί και πέρα όμως είναι σκιώδης / άγνωστος ο τρόπος υπολογισμού της τιμής προμήθειας 

και εγω με εξαίρεση τους λογαριασμούς που άργησαν δεν έχω κανένα παράπονο από την ΔΕΗ.

Σε σχέση με την Ζενίθ που ήμουν πριν είναι η μέρα με τη νύχτα, τόσο σε χρεώσεις όσο και σε εξυπηρέτηση και όρους συμβολαίων. Πλέον μας δίνει και rewards μέσω της νέας εφαρμογής 😁

Στην ζενιθ είχα μεγάλο πρόβλημα για πολύ καιρό ακόμη και με το σύστημα πληρωμών τους και την άθλια ιστοσελίδα τους.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2023 στις 9:52 ΜΜ, ekrepali είπε

Εσύ δεν έγραψες στο topic του επιδόματος θέρμανσης ότι ακόμα δε πήρες λογαριασμό;

Έχω πάρει τον 4μηνιαιο από Νοέμβριο ως και Φεβρουάριο και τώρα περιμένω τον επόμενο. Μου είπαν από ΔΕΗ ότι ως 15/5 θα βγει. Αν βγει όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kariolikos είπε

 

Το TTF+0.04 θεωρείται ακριβό ή φτηνό αέριο ? Ρωτώ γιατί μου το προτείνεις.

Ίδια δεν είναι η χρέωση με το τωρινό Gas Benefit ?

Συγνώμη αν δεν καταλαβαίνω κάτι

To παλιό  TTF+0.04  αυτή την περίοδο είναι ακριβό 

Με τιμή   TTF Μαΐου 0,042544  δίνει τιμή  KWh  0,082544  και είναι ακριβό ακόμη και για αυτούς που είχαν εξασφαλίσει την έκπτωση -30%  γιατι  βγαίνει 0,05778

Ενώ το Benefit που τρέχει τώρα ( 1,03 x TTF + 0.004) δίνει τιμή KWh   0,04782

Επεξ/σία από teot
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teot είπε

To παλιό  TTF+0.04  αυτή την περίοδο είναι ακριβό 

Με τιμή   TTF Μαΐου 0,042544  δίνει τιμή  KWh  0,082544  και είναι ακριβό ακόμη και για αυτούς που είχαν εξασφαλίσει την έκπτωση -30%  γιατι  βγαίνει 0,05778

Ενώ το Benefit που τρέχει τώρα ( 1,03 x TTF + 0.004) δίνει τιμή KWh   0,04782

μου έιχε ξεφύγει ένα δεκαδικό 

ευχαριστώ για την διευκρίνιση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδες ? επεσε το TFF στα  0,032 και δεν μιλαει κανεις ???? ή καλοκαιριασε και ολοι λουις ?? 😄

Αντε καλο καλοκαιρι να εχουμε και μακαρι να μεινει εκει το TFF

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλε σε κανεναν η ΔΕΗ λογαριασμο μεχρι τις 16 Μαιου ώστε να συμπεριληφθεί στο επίδομα θέρμανσης? τελευταίο που είχα ήταν μέχρι αρχές απριλίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εβγαλε σε κανεναν η ΔΕΗ λογαριασμο μεχρι τις 16 Μαιου ώστε να συμπεριληφθεί στο επίδομα θέρμανσης? τελευταίο που είχα ήταν μέχρι αρχές απριλίου

Όχι.

Περαιτέρω συζήτηση για επίδομα θέρμανσης εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...