Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sadako@Bloummy

Πάτε να μπλέξετε με προγράμματα που έχουν συνδρομές, ρήτρες αποχώρησης κλπ. Ό,τι νομίζετε ότι θα γλυτώσετε από dual, θα σας τα πάρουν πίσω και με το παραπάνωμόλις επανέλθει η ρήτρα ανπροσαρμογής γιατί τα προγράμματα που θα "συμφέρουν" σίγουρα θα έχουν δέσμευση στη Zenith. Μακριά λοιπόν λοιπόν από dual που προϋποθέτουν δέσμευση ή συνδρομές, γιατί μετά δε ξεμπλέκετε εύκολα.

H καλύτερη επιλογή είναι τα αορίστου προγράμματα... δηλαδή το απλό πρόγραμμα της Eλίν (Gas on home), το οποίο έχει επιπλέον έκπτωση για dual (οι συμβάσεις ρεύματος της Ελίν είναι επίσης αορίστου). Οπότε θα έχετε την ευελιξία να κάνετε ό,τι θέλετε στο μέλλον, αντί να είστε στη Ζενίθ δεμένοι χειροπόδαρα.

Το πιο βασικό όμως είναι να ξεμπλέξετε απ'τη Ζενίθ χωρίς να πληρώσετε κερατιάτικα. Γιατί αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι είτε να σας αναγκάσουν να σπάσετε το Fix λίγες μέρες πριν τη λήξη του (και θα πληρώσετε πέναλτυ 40 ευρώ + ΦΠΑ), είτε να πάτε αυτόματα στο Gas Home Plus και να πληρώσετε συνδρομή 99 ευρώ! Είναι καταχρηστικό αυτό που κάνουν, ουσιαστικά σάς στερούν το δικαίωμα να αλλάξετε πάροχο αζημίως... κάτι που μπορείτε να πράξετε μόνο αν μετά τη λήξη του Fix πάτε αορίστου στο Easy.

Πρέπει να διαμαρτυρηθείτε γι'αυτό εγγράφως ή αν δε προλαβαίνετε, με τηλεφωνική ηχογράφηση.

3 ώρες πριν, achilleg είπε

Αν λήξη το συμβόλαιο ΔΕΗ τότε πάμε στην 24 μήνη δέσμευση αυτομάτως χωρίς 50 ευρώ ή αορίστου χρόνου χωρίς 50 ευρώ ; Σε τηλ. επικοινωνία με ΔΕΗ μου είπε 24 μηνο αυτόματα χωρίς 50 ευρώ και αν θέλω τους όρους της αυτόματης ανανέωσης τότε πρέπει εγώ να το αιτηθώ ; Ευχαριστώ 

Από πρόσφατους λογαριασμούς που έχουν αναρτηθεί από συμφορουμήτες... όσοι πήγανε αορίστου στη ΔΕΗ χρεώνονται στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, δηλαδή ΤΤF+0.04... δηλαδή πανάκριβα.

Ή θα υπογράψεις 24 μηνο για το νέο Benefit πριν λήξει η τωρινή σου σύμβαση, ή θα το αφήσεις αορίστου για μερικές μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση σε άλλο πάροχο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Από πρόσφατους λογαριασμούς που έχουν αναρτηθεί από συμφορουμήτες... όσοι πήγανε αορίστου στη ΔΕΗ χρεώνονται στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, δηλαδή ΤΤF+0.04... δηλαδή πανάκριβα.

βασικά λανθασμένα (κλασσική ΔΕΗ) χρεώθηκαν τόσο , δεν ξέρω αν βγάλανε άκρη

@Sadako πρέπει να πάρεις γραπτώς κάποια λύση πως να φύγεις χωρίς να φας ρήτρα αποχώρησης απο το παλιό και χωρίς να πληρώσεις τη συνδρομή απο το νέο

κάνε σήμερα αίτημα στο myrae και καπάκια στείλε email

ενημέρωσέ μας για εξέλιξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έτρεχα με διάφορα και -κακώς- το άφησα για σχετικά τελευταία στιγμή, μιας και λήγει το συμβόλαιο στις 7 του μηνός, δηλαδή την ερχόμενη Κυριακή. Η αλήθεια είναι πως ένας λόγος που δεν ασχολήθηκα εντατικά, είναι επειδή μέχρι τώρα ενώ γύρω μου άκουγα για  3ψήφιους λογαριασμούς (μέχρι και για κάτι 600άρια άκουσα σε γνωστούς μου), εμείς την ίδια στιγμή πληρώναμε κάτι 40-50άρια, μιας και έτυχε ολόκληρο χειμώνα να ανάψουμε θέρμανση 2 με 3 φορές, τις υπόλοιπες είχαμε "παθητική" θέρμανση από τα γειτονικά διαμερίσματα. Οπότε δεν ξέρω αν στην περίπτωσή μου αξίζει να το ψειρίζω τόσο, ό,τι ξοδεύουμε είναι κυρίως απο το ζεστό νερό.

Από την άλλη λέω μην τυχόν με τις ρήτρες αναπροσαρμογής και τις νέες χρεώσεις αυτά τα 40άρια γίνουν σε μια νύκτα 200άρια πχ.

Στο χαρτί που μας ήρθε πάντως, αναφέρει ότι στην περίπτωση που δεν κάνω κάποια ενέργεια, η μεταφορά στο Gas Home PLUS γίνεται αυτόματα, με έκπτωση 100% στην 24μηνη συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Sadako είπε

Στο χαρτί που μας ήρθε πάντως, αναφέρει ότι στην περίπτωση που δεν κάνω κάποια ενέργεια, η μεταφορά στο Gas Home PLUS γίνεται αυτόματα, με έκπτωση 100% στην 24μηνη συνδρομή.

Εεε πέστο ντε!  🙂 Άρα πάτε αορίστου στο Gas Home Plus, που είναι μια χαρά. @Bloummy

Προσοχή όμως στα email σας μη τυχόν γίνει καμιά τροποποίηση όρων μετά το 6μηνο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ανάποδα τα λες (και είναι)

πας αορίστου χωρίς δέσμεσυη και χωρίς 50€

Ευχαριστώ

 

53 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Από πρόσφατους λογαριασμούς που έχουν αναρτηθεί από συμφορουμήτες... όσοι πήγανε αορίστου στη ΔΕΗ χρεώνονται στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, δηλαδή ΤΤF+0.04... δηλαδή πανάκριβα.

Ή θα υπογράψεις 24 μηνο για το νέο Benefit πριν λήξει η τωρινή σου σύμβαση, ή θα το αφήσεις αορίστου για μερικές μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση σε άλλο πάροχο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ανέβασαν λογαριασμό μόνο το ποσό  βέβαια μέχρι στιγμής,για έναν χρόνο από 01/05/2022-31/03/2023

Ευτυχώς απέδωσε η πίεση αλλιώς ούτε του χρόνου δεν έβγαζαν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, korakios said:

βασικά λανθασμένα (κλασσική ΔΕΗ) χρεώθηκαν τόσο , δεν ξέρω αν βγάλανε άκρη

@Sadako πρέπει να πάρεις γραπτώς κάποια λύση πως να φύγεις χωρίς να φας ρήτρα αποχώρησης απο το παλιό και χωρίς να πληρώσεις τη συνδρομή απο το νέο

κάνε σήμερα αίτημα στο myrae και καπάκια στείλε email

ενημέρωσέ μας για εξέλιξη

Ακριβώς. Σε 2 παροχές που έχω υπόψιν μου που πέρασαν σε αοριστου η τιμή είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
14 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εεε πέστο ντε!  🙂 Άρα πάτε αορίστου στο Gas Home Plus, που είναι μια χαρά. @Bloummy

Προσοχή όμως στα email σας μη τυχόν γίνει καμιά τροποποίηση όρων μετά το 6μηνο.

 

@ekrepali το αναφέρω μεταξύ άλλων.. "δεν πλήρωσα την συνδρομή των 99€ (την κάνουν δώρο) με βασική προϋπόθεση να αλλάξεις πάροχο πριν τη 01/07/2023 που λήγει η μη χρέωση ρήτρας" .. ο λόγος που επέλεξα ζενίθ και dual (απλά για τα πρακτικά) είναι ότι στο ρεύμα είχα και έκπτωση συνέπειας 20% και έκπτωση dual 10% και δώρο 20€ μία φορά το χρόνο (ως αύγουστο του 22 ήταν σε ισχύ) και στο αέριο έκπτωση κατανάλωσης 25% + 5% λόγω dual που είναι ακόμα σε ισχύ.  Ήμουν από τους τυχερούς που άλλαξαν εγκαίρως σε fix αέριο και δεν πλήρωσα € από ρήτρα αλλά είχα επί δύο χρόνια τιμή με 0,11 μείον τις εκπτώσεις και ΚΟΤ στο ρεύμα.. 

γενικότερα την θεωρώ μία καλή εταιρία αν εξαιρέσεις τα σκηνικά που παίχτηκαν με το φιξ και τις εκπτώσεις για τις οποίες είμαι σε διαμάχη ακόμη μαζί τους, όχι οτι θα βγάλω άκρη αλλά ακόμα ελπίζω και σύμφωνα με το excel του κοράκιου η "ζημιά" μου είναι στο αέριο είναι 40€ το χρόνο με τα σημερινά δεδομένα στο ρεύμα ακόμη κερδίζω.. 

ΥΓ.  το gas home plus δεν ξέρω αν θεωρείται αορίστου αφού έχει συνδρομή 99€ για 24 μήνες το οποίο δεν πληρώνουμε αλλά σε παλιότερα ποστ είχε ειπωθεί ότι αν συνεχίσει κάποιος να είναι σε αυτό το πρόγραμμα ίσως από αύγουστο να το χρεώσουν.. γι αυτό και αναφέρω για αλλαγή παρόχου πριν τη 01/07.. 

ΥΓ2. @korakios από τις 15/01/23 που είμαι στο gas home plus την ΔΕΠΑ για Ιανουάριο την έδωσε κανονικά (0,02) η απόδοσή της δεν γινόταν στο fix.. μήπως να άλλαζες την υποσημείωση? 

Επεξ/σία από Bloummy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bloummy είπε

ΥΓ2. @korakios από τις 15/01/23 που είμαι στο gas home plus την ΔΕΠΑ για Ιανουάριο την έδωσε κανονικά (0,02) η απόδοσή της δεν γινόταν στο fix.. μήπως να άλλαζες την υποσημείωση? 

σε κάποιους με κυμαινόμενα απο αρχές 2022 είτε τα έδωσε μισά-μισά είτε μισά ,

αλλά όντως επειδή έχει περάσει καιρός θα το βγάλω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tollisth είπε

Επιτέλους ανέβασαν λογαριασμό μόνο το ποσό  βέβαια μέχρι στιγμής,για έναν χρόνο από 01/05/2022-31/03/2023

Ευτυχώς απέδωσε η πίεση αλλιώς ούτε του χρόνου δεν έβγαζαν 

Ναι, μόλις είδα στην εφαρμογή MyΔΕΗ ότι και σε μένα βγήκε το ποσό του λογαριασμού (στην ίδια πόλη των Σερρών), για  το ίδιο διάστημα των 11 μηνών (1/5/22 - 31/3/23).

Περιμένω να βγει ο αναλυτικός λογαριασμός για να δω κατανάλωση και χρεώσεις που οδηγούν στα 586€! 

Screenshot_2023-05-03-18-50-22-362_gr.dei.deimobile-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update για το παραπάνω:

Σήμερα 4/5 με πήραν και τηλέφωνο από την ΔΕΗ Αέριο και μου είπαν ότι βγήκε ο λογαριασμός μου, θα είναι διαθέσιμος για εκτύπωση σε 3-4 μέρες, περιλαμβάνει έκπτωση 50€ για την καθυστέρηση έκδοσης του (δηλαδή θα ήταν 636€ κανονικά) και εάν επιθυμώ, μπορώ να κάνω και διακανονισμό πληρωμής λόγω μεγάλου ποσού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, topmar είπε

Update για το παραπάνω:

Σήμερα 4/5 με πήραν και τηλέφωνο από την ΔΕΗ Αέριο και μου είπαν ότι βγήκε ο λογαριασμός μου, θα είναι διαθέσιμος για εκτύπωση σε 3-4 μέρες, περιλαμβάνει έκπτωση 50€ για την καθυστέρηση έκδοσης του (δηλαδή θα ήταν 636€ κανονικά) και εάν επιθυμώ, μπορώ να κάνω και διακανονισμό πληρωμής λόγω μεγάλου ποσού. 

Με πηραν και εμένα ούτε καν δεν έκατσα να τον ακούσω μετα την φετινη ταλαιπωρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...