Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, sokri_m είπε

Καλημέρα,

επιτέλους εκδόθηκε και ο δικός μου λογαριασμός ΑΕΡΙΟΥ ΔΕΗ και είναι και διαθέσιμος στο mydei. Εννοείται ένας λογαριασμός από αρχές Νοεμβρίου μέχρι τέλη Μαρτίου, με ημερομηνία εξόφλησης του συνολικού ποσού στα μέσα Μαιου. 

Έχω το προηγούμενο gas benefit που ίσχυε μέχρι Οκτώβριο του 22 (ttf +0,04 και έκπτωση 30%, πάγιο 5). 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν μου αφαίρεσαν την έκπτωση 30%. Θα κάνω αμφισβήτηση του λογαριασμού φυσικά και βλέπουμε.

 

Eννοείται ότι δε θα αφαιρέσουν το 30% αν έχει λήξει το πρόγραμμα. Το θέμα είναι έχεις πάει αορίστου ότι θα έπρεπε να σε χρεώσουν βάσει του τωρινού τιμοκαταλόγου (1x03*TTF)+0.004 και όχι στην αρχική του παλιού benefit ΤΤF+0.04. Έχει αναφερθεί εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/4/2023 στις 9:29 ΠΜ, sokri_m είπε

Καλημέρα,

επιτέλους εκδόθηκε και ο δικός μου λογαριασμός ΑΕΡΙΟΥ ΔΕΗ και είναι και διαθέσιμος στο mydei. Εννοείται ένας λογαριασμός από αρχές Νοεμβρίου μέχρι τέλη Μαρτίου, με ημερομηνία εξόφλησης του συνολικού ποσού στα μέσα Μαιου. 

Έχω το προηγούμενο gas benefit που ίσχυε μέχρι Οκτώβριο του 22 (ttf +0,04 και έκπτωση 30%, πάγιο 5). 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν μου αφαίρεσαν την έκπτωση 30%. Θα κάνω αμφισβήτηση του λογαριασμού φυσικά και βλέπουμε.

 

Καλημέρα,

Ο λογαριασμός σου είναι έναντι ή εκκαθαριστικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2023 στις 12:42 ΜΜ, ekrepali είπε

Το θέμα είναι έχεις πάει αορίστου ότι θα έπρεπε να σε χρεώσουν βάσει του τωρινού τιμοκαταλόγου (1x03*TTF)+0.004 και όχι στην αρχική του παλιού benefit ΤΤF+0.04. Έχει αναφερθεί εδώ και καιρό.

Ομοιοπαθης απλα δεν εχει ερθει ο καινουριος λογαριασμος.Πως μπορω να το καταλαβω,γιατι με τις εξισωσεις δεν τα παω καλα?

Στις 29/4/2023 στις 8:39 ΠΜ, ekrepali είπε

Σωστά είναι... μακάρι να'χαμε όλοι σταθερό με 0.05 φέτος.

ευχαριστω για τη βοηθεια.εγω εκλεισα τη βανα και αυτοματα περασα Benefit .τι λεει η λογικη προς στιγμην?να ψαξω τωρα να αλλαξω παροχο ή να μεινω με τα παγια και να αποφασισω απο Σεπτεμβριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gponiris είπε

1) Ομοιοπαθης απλα δεν εχει ερθει ο καινουριος λογαριασμος.Πως μπορω να το καταλαβω,γιατι με τις εξισωσεις δεν τα παω καλα?

2) ευχαριστω για τη βοηθεια.εγω εκλεισα τη βανα και αυτοματα περασα Benefit .τι λεει η λογικη προς στιγμην?να ψαξω τωρα να αλλαξω παροχο ή να μεινω με τα παγια και να αποφασισω απο Σεπτεμβριο?

1) Περιμένεις το λογαριασμό

2) Για ΔΕΗ δε ξέρω πλέον, δεν απαντώ. Για τον καθένα ισχύουν διαφορετικά πράγματα και δε μπορώ να μαντέψω τι έχει περαστεί στο σύστημα κατά την αυτόματη ανανέωση. Αν σου πούνε ότι δεν έχεις ρήτρα αποχώρησης, μπορεί να πας στο απλό της Ελίν και να ξεμπερδέψεις απ'τη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια σας έχει βγαλει ολους λογαριασμους η ΔΕΗ? Εχει να μου βγάλει από πέρυσι τον Μαιο. 
Τους παιρνω καθε 2 βδομαδες τηλεφωνο και μου λενε στην αρχη την κασετα "Δεν μας εχει δωσει μετρηση η ΕΔΑ"

Και αφου τους ξεφτιλισω λεγοντας τους "Πρωτον δεν ειμαι στην ΕΔΑ ειμαι στην ΔΕΔΑ γιατι ειμαι Σερρες και 2ον εχω μεηλ απο την ΔΕΔΑ οτι εχουν κανει κανονικα τις μετρησεις και τις εχουν στειλει"

Και μου αρχιζουν μετα την 2η κασσετα οτι κανανε ανανεωση το συστημα και θα σταλθει συντομα. 
Απο τον Δεκεμβριο τα ιδια καθε 2 βδομαδες που τους παιρνω τηλ. 

Επίσης να ρωτήσω. Τώρα μου τελείωσε εδω και λιγες μερες το 0,05 της ΔΕΗ. 
Υπαρχει κανα σταθερο με τετοια τιμη αυτή τη στιγμη απο καποια εταιρεία για να κλεισω κανα συμβολαιο να ειμαι ήσυχος για του χρονου ή συμφερει να περιμενω να ερθει φθινοπωρο? 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Backpacker είπε

Ρε παιδια σας έχει βγαλει ολους λογαριασμους η ΔΕΗ? Εχει να μου βγάλει από πέρυσι τον Μαιο. 
Τους παιρνω καθε 2 βδομαδες τηλεφωνο και μου λενε στην αρχη την κασετα "Δεν μας εχει δωσει μετρηση η ΕΔΑ"

Και αφου τους ξεφτιλισω λεγοντας τους "Πρωτον δεν ειμαι στην ΕΔΑ ειμαι στην ΔΕΔΑ γιατι ειμαι Σερρες και 2ον εχω μεηλ απο την ΔΕΔΑ οτι εχουν κανει κανονικα τις μετρησεις και τις εχουν στειλει"

Και μου αρχιζουν μετα την 2η κασσετα οτι κανανε ανανεωση το συστημα και θα σταλθει συντομα. 
Απο τον Δεκεμβριο τα ιδια καθε 2 βδομαδες που τους παιρνω τηλ. 

Επίσης να ρωτήσω. Τώρα μου τελείωσε εδω και λιγες μερες το 0,05 της ΔΕΗ. 
Υπαρχει κανα σταθερο με τετοια τιμη αυτή τη στιγμη απο καποια εταιρεία για να κλεισω κανα συμβολαιο να ειμαι ήσυχος για του χρονου ή συμφερει να περιμενω να ερθει φθινοπωρο? 


 

Ούτε σε εμένα έχουν βγάλει εδώ και 13 μήνες,έχω ανοίξει αίτημα σε ΡΑΕ εδώ και δύο μήνες και τώρα τελευταία σε συνήγορο του καταναλωτή  αν θέλεις να τους πιέσεις κάνε το ίδιο,όσες φορές και να πάρεις τηλέφωνο τα ίδια θα σε πούνε,έμειναν λίγες μέρες και πλέον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να να χάσω το επίδομα θέρμανσης 

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο τώρα το αφήνεις και βλέπεις πώς θα είναι η αγορά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Backpacker είπε

Ρε παιδια σας έχει βγαλει ολους λογαριασμους η ΔΕΗ? Εχει να μου βγάλει από πέρυσι τον Μαιο. 
Τους παιρνω καθε 2 βδομαδες τηλεφωνο και μου λενε στην αρχη την κασετα "Δεν μας εχει δωσει μετρηση η ΕΔΑ"

Και αφου τους ξεφτιλισω λεγοντας τους "Πρωτον δεν ειμαι στην ΕΔΑ ειμαι στην ΔΕΔΑ γιατι ειμαι Σερρες και 2ον εχω μεηλ απο την ΔΕΔΑ οτι εχουν κανει κανονικα τις μετρησεις και τις εχουν στειλει"

Και μου αρχιζουν μετα την 2η κασσετα οτι κανανε ανανεωση το συστημα και θα σταλθει συντομα. 
Απο τον Δεκεμβριο τα ιδια καθε 2 βδομαδες που τους παιρνω τηλ. 

Επίσης να ρωτήσω. Τώρα μου τελείωσε εδω και λιγες μερες το 0,05 της ΔΕΗ. 
Υπαρχει κανα σταθερο με τετοια τιμη αυτή τη στιγμη απο καποια εταιρεία για να κλεισω κανα συμβολαιο να ειμαι ήσυχος για του χρονου ή συμφερει να περιμενω να ερθει φθινοπωρο? 


 

Καλημέρα, ακριβώς το ίδιο και σε μένα, στην ίδια πόλη των Σερρών κι εγώ, χωρίς λογαριασμό από πέρσι το Μάιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζοντας τις 3-4 τελευταίες σελίδες, δεν ξέρω αν είμαι από τους λίγους που έχουν μείνει στην Ζενίθ :)

Με το Gas Home Fix τα 2 τελευταία χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, το σπίτι λόγω θέσης (ανάμεσα σε πολυκατοικίες και ορόφους) αλλά και λόγω καλής μόνωσης είναι πολύ ζεστό, δεν χρειάζεται πολλές φορές τον χρόνο να ανάβουμε γενικά θέρμανση, οπότε δεν το ψείριζα πολύ, δεν έψαχνα τους υπολογισμούς για τις χρεώσεις κλπ, λογαριασμοί ακόμα και μέσα στον χειμώνα 40-50€ λόγω χαμηλής κατανάλωσης.

Μας έστειλαν τις προάλλες επιστολή ότι λήγει το συμβόλαιο, και το Gas Home Fix βλέπω ότι δεν είναι πια διαθέσιμο, αν δεν κάνω καμία κίνηση μέχρι τέλος της εβδομάδας μας λέει ότι αυτόματα θα πάει στο πρόγραμμα Gas Home Plus,
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-plus/
που αναφέρει ότι είναι 

Αναφορά σε κείμενο

Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF
Κυμαινόμενη χρέωση ενέργειας, βάσει του κόστους χονδρικής
Χωρίς δέσμευση συμβολαίου
Mηδενική εγγύηση με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής

οι άλλες επιλογές είναι:
1. Gas Home Star
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-star/

Αναφορά σε κείμενο

Μηδενική εγγύηση με την εξόφληση λογαριασμών μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής
Έκπτωση συνέπειας 40% [COLOR="#FF0000"](έχω βάλει πάγια εντολή, αλλά πολλές φορές βλέπω ότι πληρώνεται μετά την λήξη του λογαριασμού, δεν ξέρω αν είναι "κόλπο" για να μην μπαίνει η έκπτωση συνέπειας)[/COLOR]
Επιπλέον έκπτωση συνέπειας για DUAL ENERGY πελάτες 5%


, δηλαδή έχει κανονικά ρήτρα αναπροσαρμογής

2. Gas Home Easy
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-easy/

3. Gas Home Now

Αναφορά σε κείμενο

Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής ΤΤF
Χωρίς Συνδρομή 
Κυμαινόμενη χρέωση ενέργειας, βάσει του κόστους χονδρικής

Έκανα μια προσπάθεια να διαβάσω λίγο για την Χρέωση Ενέργειας και το TTF, αλλά ομολογώ ότι δεν έβγαλα πολύ άκρη, πέρα από ένα σύντομο ιστορικό που έχει για τους τελευταίους μήνες, που δεν ξέρω αν μπορώ να βασιστώ μόνο σε αυτό για να κάνω την επιλογή μου. Βασική διαφορά που βλέπω είναι το Gas Home Plus και το Gas Home Now δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής TTF ενώ τα άλλα 2 έχουν.

Και βασικά αναρωτιέμαι αν με βάση την δική μου κατανάλωση
αξίζει να το ψειρίσω ή να το αφήσω να πάει αυτόματα στο Gas Home Plus

Ενδεικτικά βάζω τις καταναλώσεις από τους 4 τελευταίους λογαριασμούς αν βοηθάει κάπως.

Katanalwsh Zenith #3.jpg

Katanalwsh Zenith #2.jpg

Katanalwsh Zenith #1.jpg

Katanalwsh Zenith #4.jpg

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2023 στις 3:09 ΜΜ, ekrepali είπε

Σας απαντώ όλους σε PM, μπας και βγάλετε άκρη.

Έχω το ίδιο πρόβλημα, μπορείς να πεις και σε μένα? Επίσης, γιατί δεν το γράφεις εδώ μπας και το δούνε κι' άλλοι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tzimmys είπε

Έχω το ίδιο πρόβλημα, μπορείς να πεις και σε μένα? Επίσης, γιατί δεν το γράφεις εδώ μπας και το δούνε κι' άλλοι?

 

Στειλε ΡΑΕ και συνήγορο του καταναλωτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
3 ώρες πριν, Sadako είπε

Καλημέρα σε όλους. Διαβάζοντας τις 3-4 τελευταίες σελίδες, δεν ξέρω αν είμαι από τους λίγους που έχουν μείνει στην Ζενίθ :)

Με το Gas Home Fix τα 2 τελευταία χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, το σπίτι λόγω θέσης (ανάμεσα σε πολυκατοικίες και ορόφους) αλλά και λόγω καλής μόνωσης είναι πολύ ζεστό, δεν χρειάζεται πολλές φορές τον χρόνο να ανάβουμε γενικά θέρμανση, οπότε δεν το ψείριζα πολύ, δεν έψαχνα τους υπολογισμούς για τις χρεώσεις κλπ, λογαριασμοί ακόμα και μέσα στον χειμώνα 40-50€ λόγω χαμηλής κατανάλωσης.

Μας έστειλαν τις προάλλες επιστολή ότι λήγει το συμβόλαιο, και το Gas Home Fix βλέπω ότι δεν είναι πια διαθέσιμο, αν δεν κάνω καμία κίνηση μέχρι τέλος της εβδομάδας μας λέει ότι αυτόματα θα πάει στο πρόγραμμα Gas Home Plus,
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-plus/
που αναφέρει ότι είναι 

οι άλλες επιλογές είναι:
1. Gas Home Star
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-star/


, δηλαδή έχει κανονικά ρήτρα αναπροσαρμογής

2. Gas Home Easy
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-easy/

3. Gas Home Now

Έκανα μια προσπάθεια να διαβάσω λίγο για την Χρέωση Ενέργειας και το TTF, αλλά ομολογώ ότι δεν έβγαλα πολύ άκρη, πέρα από ένα σύντομο ιστορικό που έχει για τους τελευταίους μήνες, που δεν ξέρω αν μπορώ να βασιστώ μόνο σε αυτό για να κάνω την επιλογή μου. Βασική διαφορά που βλέπω είναι το Gas Home Plus και το Gas Home Now δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής TTF ενώ τα άλλα 2 έχουν.

Και βασικά αναρωτιέμαι αν με βάση την δική μου κατανάλωση
αξίζει να το ψειρίσω ή να το αφήσω να πάει αυτόματα στο Gas Home Plus

Ενδεικτικά βάζω τις καταναλώσεις από τους 4 τελευταίους λογαριασμούς αν βοηθάει κάπως.

Katanalwsh Zenith #3.jpg

Katanalwsh Zenith #2.jpg

Katanalwsh Zenith #1.jpg

Katanalwsh Zenith #4.jpg

 

@SadakoΈχω ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα και έλαβα την αντίστοιχη επιστολή όταν έληγε το δικό μου.. οι καταναλώσεις πάνω κάτω είναι ίδιες με τις δικές σου με σχετικά μικρή απόκλιση..  σε αυτό το σύνδεσμο προγραμματα ρευματος υπάρχει το excel του κοράκιου που μπορείς να πειραματιστείς να δεις ποιος πάροχος σε συμφέρει περισσότερο.  Επέλεξα να μείνω στην ΖΕΝΙΘ και να πάω στο gas home plus γιατί έχω και ρεύμα στην ζενίθ οπότε το πάγιο στο ρεύμα είναι λιγότερο, λόγω dual  και δεν πλήρωσα την συνδρομή των 99€ (την κάνουν δώρο) με βασική προϋπόθεση να αλλάξεις πάροχο πριν τη 01/07/2023 που λήγει η μη χρέωση ρήτρας (λέμε τώρα) αν δεν θες να δεσμευτείς για τα επόμενα δύο χρόνια και να πληρώσεις τα 99€.

Κάνοντας διάφορες δοκιμές στο excel του Κοράκιου, κατ εμέ πάντα, βλέπω ότι συμφέρει περισσότερο από τα δύο άλλα προγράμματά της.

Μη τσιμπάς για το χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής διότι αυτή ενσωματώθηκε στην τιμή του φυσικού αερίου.  Αυτό μπορείς να το καταλάβεις κι εσύ γιατί πουθενά πλέον δεν υπάρχουν τα μαγικά νούμερα που πληρώναμε κάποτε 0.011…

Επεξ/σία από Bloummy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λήξη το συμβόλαιο ΔΕΗ τότε πάμε στην 24 μήνη δέσμευση αυτομάτως χωρίς 50 ευρώ ή αορίστου χρόνου χωρίς 50 ευρώ ; Σε τηλ. επικοινωνία με ΔΕΗ μου είπε 24 μηνο αυτόματα χωρίς 50 ευρώ και αν θέλω τους όρους της αυτόματης ανανέωσης τότε πρέπει εγώ να το αιτηθώ ; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sadako είπε

αν δεν κάνω καμία κίνηση μέχρι τέλος της εβδομάδας μας λέει ότι αυτόματα θα πάει στο πρόγραμμα Gas Home Plus,
https://zenith.gr/el/for-the-home/gas/gas-home-plus/

έχει 100€ συνδρομή

55 λεπτά πριν, achilleg είπε

Αν λήξη το συμβόλαιο ΔΕΗ τότε πάμε στην 24 μήνη δέσμευση αυτομάτως χωρίς 50 ευρώ ή αορίστου χρόνου χωρίς 50 ευρώ ; Σε τηλ. επικοινωνία με ΔΕΗ μου είπε 24 μηνο αυτόματα χωρίς 50 ευρώ και αν θέλω τους όρους της αυτόματης ανανέωσης τότε πρέπει εγώ να το αιτηθώ ; Ευχαριστώ 

ανάποδα τα λες (και είναι)

πας αορίστου χωρίς δέσμεσυη και χωρίς 50€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...