Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την ομάδα,

Ακολουθώντας τη συμβουλή των περισσοτέρων κατα τη διάρκεια του Αυγούστου 2022 και, εν όψει του αβέβαιου χειμώνα, πήγα σε myHome GasControl στις 31/08/2022 με χρέωση, όπως πίστευα, 0.125Ε/kWh.

Όπως και σε πολλούς εδω μέσα, ο πρώτος λογαριασμός άργησε (ήρθε το Φεβρουάριο), αλλά όταν ήρθε με έκπληξή μου διαπίστωσα ότι χρεώνομαι μόλις 0,0275Ε/kWh. Αυτό συνέβη και στον επόμενο λογαριασμό που έλαβα πρόσφατα (δείτε τα επισυναπτόμενα screenshots)

ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ; Ειμαι τόσο τυχερός που έγινε λάθος προς όφελός μου; Θα το βρούν και θα μου στείλουν διορθωτικό; Το έπαθε κανείς άλλος;

image.png.36110d9b6e935e6bbc0ea7e2c52f9b3f.png

image.png.4e636db56de3bbf264dbd1aea23c7b82.png

Επεξ/σία από vgerasimos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, vgerasimos είπε

Ειμαι τόσο τυχερός που έγινε λάθος προς όφελός μου;

ναι

9 λεπτά πριν, vgerasimos είπε

Θα το βρούν και θα μου στείλουν διορθωτικό;

άγνωστο αλλά για ΔΕΗ μιλάμε , δεν ξέρουν τι τους γίνεται

10 λεπτά πριν, vgerasimos είπε

Το έπαθε κανείς άλλος;

άλλο ένα μέλος το έχει αναφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι

Σ ευχαριστώ, τι να πω, τέτοια τύχη;

13 λεπτά πριν, korakios είπε

άγνωστο αλλά για ΔΕΗ μιλάμε , δεν ξέρουν τι τους γίνεται

Σωστό κι αυτό. Θα παραμείνω όσο συντηρητικός γίνεται λοιπόν και θα αναμένω... Ίσως να τη βγάλω καθαρή

13 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλο ένα μέλος το έχει αναφέρει

Έχεις δίκιο, το είδα αναζητώντας "0,0275" σε προηγούμενα posts 🤣

Πάντως το γεγονός ότι έχει συμβεί και σ άλλους, σημαίνει ότι ίσως είμαστε κάποια συγκεκριμένη κατηγορία μέσα στο σύστημα και μπορεί να μας τσιμπήσουν μετά όλους μαζί. Ίδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου λήγει αρχές Μαΐου το dei gas control με τα 0,05 και έστειλαν sms να τους πάρω τηλέφωνο για ανανέωση σύμβασης.

Δεν έχω πρόθεση να αλλάξω πάροχο, ούτε έχω σημαντικές καταναλώσεις. 

Να το αφήσω στην τύχη του να λήξει ή να κυνηγήσω κάτι συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ, καλή Ανάσταση!

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Μου λήγει αρχές Μαίου το dei gas control με τα 0,05 και έστειλαν sms να τους πάρω τηλέφωνο για ανανέωση σύμβασης.

Δεν έχω πρόθεση να αλλάξω πάροχο, ούτε έχω σημαντικές καταναλώσεις. 

Να το αφήσω στην τύχη του να λήξει ή να κυνηγήσω κάτι συγκεκριμένο?

Ευχαριστώ, καλή Ανάσταση!

αν ληξει, μπαινεις αυτοματα στο benefit αοριστου χρονου. Αν δεν κανω λαθος, για Απριλιο η τιμη ειναι καπου στα 0,0493, δηλαδη πιο κατω και απο το gas control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

αν ληξει, μπαινεις αυτοματα στο benefit αοριστου χρονου. Αν δεν κανω λαθος, για Απριλιο η τιμη ειναι καπου στα 0,0493, δηλαδη πιο κατω και απο το gas control

Ευχαριστώ, άρα έχω λόγο να τους πάρω τηλέφωνο?

Έχουν και άλλη επιλογή πιο φτηνή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ευχαριστώ, άρα έχω λόγο να τους πάρω τηλέφωνο?

Έχουν και άλλη επιλογή πιο φτηνή?

Το αφηνεις ως εχει και οταν ληξει το gas control, θα μπεις στο benefit. Οταν με το καλο πλησιαζει ο χειμωνας ( τελος Σεπτεμβριου) βλεπεις τι προγραμματα/τιμες υπαρχουν και αποφασιζεις αν θα πας σε καποιον αλλο παροχι/προγραμμα. Και φυσικα δεν δεσμευεσαι με συμβολαιο, αφου δεν εχεις υπογραψει κατι για το benefit

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Και φυσικα δεν δεσμευεσαι με συμβολαιο, αφου δεν εχεις υπογραψει κατι για το benefit

Άρα, όπως τα λες, με συμφέρει να μην πάρω τηλέφωνο ώστε να μην δεσμευθώ για 2 έτη.

Θα παραμείνω στο benefit σαν "αορίστου χρόνου" αν κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Άρα, όπως τα λες, με συμφέρει να μην πάρω τηλέφωνο ώστε να μην δεσμευθώ για 2 έτη.

Θα παραμείνω στο benefit σαν "αορίστου χρόνου" αν κατάλαβα καλά?

σωστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ευχαριστώ, άρα έχω λόγο να τους πάρω τηλέφωνο?

 

Όταν πας αορίστου, αμα γίνει κανένα λάθος και χρεωθείς στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, τότε θα πληρώσεις TTF+0.04... δηλαδή διπλάσια τιμή απ'την ισχύουσα. Για να μη μπλέξεις λοιπόν, ή θα υπογράψεις το Benefit σε κατάστημα λίγο πριν τη λήξη του Control, ή μετά τη λήξη του Control πήγαινε στο Εlin Gas On Home ώστε να έχεις επιπλέον έκπτωση αν πας εκεί και το ρεύμα (θα φανεί μετά τη λήξη του μηχανισμού ποιος πάροχος συμφέρει)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όταν πας αορίστου, αμα γίνει κανένα λάθος και χρεωθείς στην αρχική τιμή του παλιού Benefit, τότε θα πληρώσεις TTF+0.04... δηλαδή διπλάσια τιμή απ'την ισχύουσα. Για να μη μπλέξεις λοιπόν, ή θα υπογράψεις το Benefit σε κατάστημα λίγο πριν τη λήξη του Control, ή μετά τη λήξη του Control πήγαινε στο Εlin Gas On Home ώστε να έχεις επιπλέον έκπτωση αν πας εκεί και το ρεύμα (θα φανεί μετά τη λήξη του μηχανισμού ποιος πάροχος συμφέρει)

 

Αμα γινει κανενα λαθος, θα παρει τηλ, ή θα στειλει μνμ να γινει διορθωση.

Μπορεις επισης να μου κανεις ενα παραγειγμα οπου με τις σημερινες τιμες μπορει να πληρωσει 2πλασια τιμη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας , όταν έχει έρθει πιστωτικός λογαριασμός πρέπει να προβούμε σε κάποια κίνηση πληρωμής ; Ο λογαριασμός μου είχε έρθει -46,00€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Καλημέρα σας , όταν έχει έρθει πιστωτικός λογαριασμός πρέπει να προβούμε σε κάποια κίνηση πληρωμής ; Ο λογαριασμός μου είχε έρθει -46,00€.

Γίνεται συμψηφισμός στον επόμενο. Αν είναι τελικός, δίνεις στοιχεία iban και τράπεζας για να σου βάλουν τα λεφτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsaltinho είπε

Αμα γινει κανενα λαθος, θα παρει τηλ, ή θα στειλει μνμ να γινει διορθωση.

Μπορεις επισης να μου κανεις ενα παραγειγμα οπου με τις σημερινες τιμες μπορει να πληρωσει 2πλασια τιμη...?

Αυτή τη στιγμή το κυμαινόμενο είναι λίγο πάνω από 0.04. Η αρχική τιμή του παλιού benefit είναι ΤTF+0.04 προμήθεια= λίγο πάνω από 0.08.

Όταν είσαι αορίστου χρεωνεσαι στο βασικό τιμοκατάλογο. Η ΔΕΗ δεν έχει ανακοινώσει ποιος είναι ο βασικός τιμοκατάλογος (παλιό ή νέο benefit). Ούτε μπορούμε να μαντέψουμε το βλακείες έχουν κάνει στη μηχανογράφηση και τη καρτέλα καθε πελάτη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι παλιός συμφορουμητης που έληξε το παλιό benefit και πήγε αορίστου... αντί να χρεωθεί στην αρχική τιμή του νέου benefit, χρεώθηκε στην αρχική τιμή του παλιού benefit.

Άμα μπλέξεις δε ξεμπλέξεις, ούτε είναι εύκολο να διορθωθεί λογαριασμός γιατί α) η εξυπηρέτηση είναι ανύπαρκτη και η) οι όροι είναι ασαφείς. Δε ξέρεις καν τι ακριβώς θα αμφισβητήσεις εφόσον δε ξέρεις ξεκάθαρα πόση είναι η χρέωση του βασικού τιμοκατάλογου.

Δεν απαντάω σε άλλη ερώτηση για το συγκεκριμένο θέμα... και πολλά έγραψα

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτή τη στιγμή το κυμαινόμενο είναι λίγο πάνω από 0.04. Η αρχική τιμή του παλιού benefit είναι ΤTF+0.04 προμήθεια= λίγο πάνω από 0.08.

Όταν είσαι αορίστου χρεωνεσαι στο βασικό τιμοκατάλογο. Η ΔΕΗ δεν έχει ανακοινώσει ποιος είναι ο βασικός τιμοκατάλογος (παλιό ή νέο benefit). Ούτε μπορούμε να μαντέψουμε το βλακείες έχουν κάνει στη μηχανογράφηση και τη καρτέλα καθε πελάτη. Το μόνο σίγουρο είναι ότι παλιός συμφορουμητης που έληξε το παλιό benefit και πήγε αορίστου... αντί να χρεωθεί στην αρχική τιμή του νέου benefit, χρεώθηκε στην αρχική τιμή του παλιού benefit.

Άμα μπλέξεις δε ξεμπλέξεις, ούτε είναι εύκολο να διορθωθεί λογαριασμός γιατί α) η εξυπηρέτηση είναι ανύπαρκτη και η) οι όροι είναι ασαφείς. Δε ξέρεις καν τι ακριβώς θα αμφισβητήσεις εφόσον δε ξέρεις ξεκάθαρα πόση είναι η χρέωση του βασικού τιμοκατάλογου.

Δεν απαντάω σε άλλη ερώτηση για το συγκεκριμένο θέμα... και πολλά έγραψα

 

 

 

 

Δεχομαι τη αποψη σου, αλλα επετρεψε μου να διαφωνήσω

 

Σε αυτο που λες, ειναι ξεκαθαρο στο site οτι το +0,04 ισχυει για οσους μπηκαν στο Benefit πριν τις 30.10.2022 και το +0,004 στα benefit  απο 01.11.2022 και μετα. Σε ολες τις εταιρειες εχουμε δει διαμαντακια.

Αν ειναι ετσι, να το κλεισουμε το αεριο να μην εχουμε, για να μην τυχει και μας χρεωσουν κατι λαθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...