Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το δεη benefit εχει δεσμευση αλλα σου δινει 50 ευρω δωρο.

Αν θελεις να το αλλαξεις,  σε 6 μηνες δινεις 60 ευρω και φευγεις. Οποτε εισαι στα ιδια.

ναι , αλλά έχεις 6 μήνες ΔΕΗ 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανανέωσα στη ΔΕΗ με το benefit, μετα από ένα έτος με το gas control. Σκέφτομαι οτι τώρα που αποκλιμακωνονται οι τιμές, μην αλλάξει τον τρόπο υπολογισμού,. Δίνει και το 50αρικο σαν έκπτωση και βλέπουμε. Όπως είπε και ενας φίλος πιο πάνω το πολύ πολύ το σπας με μικρή χασουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις επικοινωνησα με την ΔΕΗ και μου ειπαν οτι η εκπτωση 50 ευρω στον 1ο λογαριασμο για το gas benefit ισχυει εως 30 Απριλιου.Βεβαια ακομη δεν εχει αλλαξει στο site..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το 50άρικο υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να δεσμευτούμε 2 χρόνια στο gas benefit? Γιατί αν αφήσουμε το gas control πάλι στο gas benefit παμε. Το βλέπω πολύ δύσκολο να μένει κάποιος 2 χρόνια σε κυμαινόμενο, δλδ θα αναγκαστείς να τους δώσεις 60 πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τελη Σεπτεμβριου ειχα προτεινει στον πατερα μου να βαλει το ΔΕΗ myhome gascontrol μιας και ειχε σταθερο κοστος 0,125, οπως και εκανε. 

Ηρθε χθες ο εκκαθαριστικος για 08/11-23/3 στα 600€

Επειδη δεν εχω καμια ιδεα με την αγορα στο οικιακο φυσικο αεριο, φαινεται λογικη αυτη η χρεωση? 

Διαβαζω οτι γραφετε πως καταργηθηκε το myhomegascontrol και αυτοματως μετατρεπεται υο συμβολαιο σε benefit. 

Αυτο που το βλεπω; επειδη στο site ακομη gascontrol γραφει το προγραμμα μεχρι 09/23.

Προτεινετε να κανουν καποια αλλαγη σε προγραμμα; 

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20230329_205330.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα, τελη Σεπτεμβριου ειχα προτεινει στον πατερα μου να βαλει το ΔΕΗ myhome gascontrol μιας και ειχε σταθερο κοστος 0,125, οπως και εκανε. 

Ηρθε χθες ο εκκαθαριστικος για 08/11-23/3 στα 600€

Επειδη δεν εχω καμια ιδεα με την αγορα στο οικιακο φυσικο αεριο, φαινεται λογικη αυτη η χρεωση? 

Διαβαζω οτι γραφετε πως καταργηθηκε το myhomegascontrol και αυτοματως μετατρεπεται υο συμβολαιο σε benefit. 

Αυτο που το βλεπω; επειδη στο site ακομη gascontrol γραφει το προγραμμα μεχρι 09/23.

Προτεινετε να κανουν καποια αλλαγη σε προγραμμα; 

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20230329_205330.jpg

Κάψατε αρκετά κυβικά (Νm3/h)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Το βλέπω πολύ δύσκολο να μένει κάποιος 2 χρόνια σε κυμαινόμενο, δλδ θα αναγκαστείς να τους δώσεις 60 πίσω.

εισαι τοσο σιγουρος οτι θα βγει καποιο καλο fix προγραμμα;;

Οι πιο πολλες εταιρειες αν οχι ολες τα εχουν καταργησει ή τα εχουν σε τιμη πιο ακριβη απο το κυμαινομενο...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα, τελη Σεπτεμβριου ειχα προτεινει στον πατερα μου να βαλει το ΔΕΗ myhome gascontrol μιας και ειχε σταθερο κοστος 0,125, οπως και εκανε. 

φαινεται λογικη αυτη η χρεωση? 

  Τέλη Σεπτεμβρίου είχε το κυμαινόμενο 0.30... γι'αυτό κλείσαμε gas control με 0.125.

Είχαμε πει όμως πολλές φορές, όχι θέρμανση με τέτοιες τιμές.

Ναι είναι λογικές οι χρεώσεις.

1 ώρα πριν, Tommygre είπε

 

Διαβαζω οτι γραφετε πως καταργηθηκε το myhomegascontrol και αυτοματως μετατρεπεται υο συμβολαιο σε benefit. 

 

  Καταργήθηκε εμπορικά για νέους πελάτες, εσύ είσαι ακόμα δεσμευμένος.

Έπρεπε να το έχεις γυρίσει ήδη ξανά σε κυμαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2023 στις 11:42 ΠΜ, petrox21 είπε

Εμενα μου εληξε το 0,05 στις 30/12/22, και πριν κανενα 10ημερο εμφανιζεται στο ebill οτι ειμαι στο gasbenefit πλεον, και λεει οτι η δεσμευση ληγει 30/12/23, δλδ σαν 12μηνη δεσμευση. Φυσικα το θεμα ειναι οτι δε μου εχουν κανει απολυτως καμια ειδοποιηση απο πουθενα, ουτε γραμμα ηρθε να ενημερωνει για τη ληξη του προγραμματος (οπως ειχε γινει με το ρευμα), ουτε με πηρε κανεις τηλεφωνο, ουτε μου δωσε 50ρικο. Εφοσον δε τα εχουν κανει αυτα ως οφειλαν βασει νομου, δεν δικαιουμαι κι εγω να κανω αμφισβητηση και να ζητησω να τιμολογηθω με το 0,05 οταν καποτε βγει εκεινος ο λογαριασμος?

Αυτο ειχα γραψει τοτε, και περιμενα οτι θα συνεβαινε ετσι (μου το ειχε πει και συμφορουμιτης που ασχολειται, και ειχα επαναπαυθει), αλλα τελικα δεν.. Παροτι η μετρηση εγινε 40 μερες μετα τη ληξη του προγραμματος, που ξαναλεω δε με ειδοποιησαν οτι εληγε ως οφειλαν, με χρεωσαν αναλογικα με το benefit μετα οπως γουσταρανε, δηλαδη ουσιαστικα τον Ιανουαριο, με την μεγαλη χρεωση που ειχε κιολας, με ξετιναξαν στο λογαριασμο. Απο την αλλη μου βαλανε τα 50 goodwill και τα 30 που απο οτι καταλαβα μας χρωστουσαν γιατι οντως δεν ειχε καμια εκπτωση στον 1ο λογαριασμο.

Να μπω σε διαδικασια αμφισβητησης, θα εχει καποιο νοημα, μπορω να κερδισω κατι? Ή ως συνηθως ειναι καλλυμενοι και δε θα βγει ακρη, οποτε απλα να μη μπω στην ταλαιπωρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ποσο στοιχιζει η μηνιαια Παγια αποζημιωση για τους μηνες που δεν καιμε Φυσικο Αεριο? Εννοω θερινους και εαρινους μηνες?

Ρωτω γιατι προκειται να εγκατασταθει το ΦΑ στην οικοδομη μου και δεν ειχαμε τετοιες Δαπανες σαν εξοδα παρα μονο οταν καιγαμε πετρελαιο το αντιστοιχο ποσο που καιγαμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PedroG είπε

παιδια ποσο στοιχιζει η μηνιαια Παγια αποζημιωση για τους μηνες που δεν καιμε Φυσικο Αεριο? Εννοω θερινους και εαρινους μηνες?

Ρωτω γιατι προκειται να εγκατασταθει το ΦΑ στην οικοδομη μου και δεν ειχαμε τετοιες Δαπανες σαν εξοδα παρα μονο οταν καιγαμε πετρελαιο το αντιστοιχο ποσο που καιγαμε!

εξαρτάται από την εταιρεία.

Συνήθως στα 5 ευρώ το μήνα είναι αλλά πιθανόν να υπάρχουν και εταιρείες με πιο φθηνό πάγιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PedroG είπε

παιδια ποσο στοιχιζει η μηνιαια Παγια αποζημιωση για τους μηνες που δεν καιμε Φυσικο Αεριο? Εννοω θερινους και εαρινους μηνες?

Ρωτω γιατι προκειται να εγκατασταθει το ΦΑ στην οικοδομη μου και δεν ειχαμε τετοιες Δαπανες σαν εξοδα παρα μονο οταν καιγαμε πετρελαιο το αντιστοιχο ποσο που καιγαμε!

Είναι η χρέωση δυναμικότητας μετρητή που είναι ανάλογα με την ισχύ του μετρητή και το πάγιο του προγράμματος. Αν πρόκειται για κεντρική παροχή με κοινόχρηστο λέβητα, συνήθως τα προγράμματα για κεντρικές παροχές δεν έχουν πάγιο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση απο το Συνήγορο του Καταναλωτή, ασχετα που εκανα καταγγελια για την ΔΕΗ. Οποτε αν καταλαβα καλα δεν γινεται τιποτα... Με βλεπω να παω ΕΛΙΝ και να πληρωνω 80 ευρω για να σπασω το gasControl με τα 0.125

depa.pdf

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Amlet είπε

Απαντηση απο το Συνήγορο του Καταναλωτή, ασχετα που εκανα καταγγελια για την ΔΕΗ. Οποτε αν καταλαβα καλα δεν γινεται τιποτα... Με βλεπω να παω ΕΛΙΝ και να πληρωνω 80 ευρω για να σπασω το gasControl με τα 0.125

depa.pdf 834.81 kB · 2 downloads

για δε γυρνας σε benefit απο gascontrol και δε πληρωνεις ρητρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...