Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, kalliforlife είπε

 

getbill (1)_page-0001.jpg

getbill (1)_page-0002.jpg

το είδαμε και αυτό

σιγουρέψου οτι ο επόμενος εκκαθαριστικός ξεκίνησε απο 21303 κυβικά και οτι ξαναμπήκαν οι επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

σιγουρέψου οτι ο επόμενος εκκαθαριστικός ξεκίνησε απο 21303 κυβικά και οτι ξαναμπήκαν οι επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ

απο 21303 ξεκινάει, η επιδότηση ΔΕΠΑ κανονικά για τον Νοέμβριο, όπως και για τους υπόλοιπους μήνες, και στην ζενιθ που ήμουν πάλι είχε έναντι, γιατί είναι περίεργο?

Επεξ/σία από kalliforlife
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν μιλάμε για ίδια περιόδο κατανάλωσης και στις 2 παροχές, τότε το 321/84/25 είναι λάθος.  Κάνε αμφισβήτηση στο πάροχο και παρακάλα να βγάλεις άκρη, γιατί η ΡΑΕ είναι ανύπαρκτη.

 

41 λεπτά πριν, korakios είπε

Ας κάνει και ΡΑΕ να υπάρχει , αλλά να πάει και μέσω ΣτΚ αν δε βγει άκρη με το πάροχο

Το σκέφτομαι γιατι μου έχουν βάλει εκτός από τα δύο 50αρικα  (Goodwill + Ανανέωση σύμβασης)  και ένα  30αρι δώρο/έκπτωση    (και στις δυο παροχές) που δεν ξέρω από που προέκυψε  και φοβάμαι να το σκαλίσω... μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος

Επεξ/σία από teot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kalliforlife είπε

απο 21303 ξεκινάει, η επιδότηση ΔΕΠΑ κανονικά για τον Νοέμβριο, όπως και για τους υπόλοιπους μήνες, και στην ζενιθ που ήμουν πάλι είχε έναντι, γιατί είναι περίεργο?

γιατί η ΔΕΗ ποτέ δεν έβγαζε έναντι , μάλιστα πέρυσι που ψιλοκαθυστερούσε έλεγε οτι δεν εκδίδει παρα μόνο εκκαθαριστικούς

πολύ θετικό πάντως μιας και κάπως περιορίζεται μελλοντικό πρόβλημα με κατάρρευση του συστήματος (αυτό που έπαθε για σχεδόν ένα χρόνο και δεν έπαιρνε τις μετρήσεις απο την ΕΔΑ)

Επεξ/σία από korakios
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, korakios είπε

ελπίζω να μην ανακαλύψουμε καινούριο κόλπο της ΔΕΗ και να μη βάζει τις εκπτώσεις ,όταν περνά αορίστου

ή να μην αλλάζει στα αορίστου άμεσα τις τιμές όταν αλλάζει και το πρόγραμμα

βασικά ακριβώς αυτό συμβαίνει 👍
μπήκε πρόγραμμα με τις τιμές που ίσχυαν έως 31/10 (χωρίς όμως την έκπτωση που υπήρχε μέχρι 31/10) και όταν άλλαξαν οι τιμές από 1/11 δεν άλλαξαν για το δικό μου πρόγραμμα κι έμειναν οι προηγούμενες.

34 λεπτά πριν, korakios είπε

αορίστου είναι , με διάρκεια 12μηνη χωρίς ρήτρα αποχώρησης ,

αν υπέγραφες θα είχες 24μηνη δέσμευση και 50€ δώρου

πάρε τηλ και ζήτα τιμολόγηση με το παλιό για να πάρεις παπάντζα απάντηση και άνοιξε αίτημα στο myrae και καπάκια καταγγελία στο ΣτΚ . Είναι υποχρέωση του παρόχου που δεν τηρήθηκε

άνοιξα αίτημα υποστήριξης προς το παρών με την παραπάνω ερώτηση για διευκρίνηση και να δούμε τι θα γίνει παραπέρα

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teot είπε

Το σκέφτομαι γιατι μου έχουν βάλει εκτός από τα δύο 50αρικα  ( Goodwill + Ανανέωση σύμβασης)  και ένα  30αρι δώρο/έκπτωση  που δεν ξέρω από που προέκυψε ( και στις δυο παροχές)  και φοβάμαι να το σκαλίσω... μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος

δες επίσης μήπως είναι έναντι κάποιος λογαριασμός (αν είναι αγνοείς το μη σωστό σπάσιμο κατανάλωσης)

Αν είναι εκκαθαριστικός κινείσαι όπως καταλαβαίνεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

δες επίσης μήπως είναι έναντι κάποιος λογαριασμός (αν είναι αγνοείς το μη σωστό σπάσιμο κατανάλωσης)

Αν είναι εκκαθαριστικός κινείσαι όπως καταλαβαίνεις ....

Εκκαθαριστικοί είναι και οι δύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, atrias είπε

βασικά ακριβώς αυτό συμβαίνει 👍
μπήκε πρόγραμμα με τις τιμές που ίσχυαν έως 31/10 (χωρίς όμως την έκπτωση) και όταν άλλαξαν οι τιμές από 1/11 δεν άλλαξαν για το δικό μου πρόγραμμα κι έμειναν οι προηγούμενες

βασικά έκανα λάθος διατύπωση

το σωστό είναι όταν λήγει το πρόγραμμα και μπαίνεις σε αορίστου με διάρκεια έτους , η τιμολόγηση για το έτος πρέπει να είναι συγκεκριμένη και να μην αλλάζει , στην περίπτωσή σου με το 30% που ίσχυε τότε

edit δες παρακάτω ποστ

16 λεπτά πριν, atrias είπε

άνοιξα αίτημα υποστήριξης προς το παρών με την παραπάνω ερώτηση για διευκρίνηση και να δούμε τι θα γίνει παραπέρα

δες μήπως είναι έναντι και ο δικός σου όπως του @kalliforlife

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

9 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά έκανα λάθος διατύπωση

το σωστό είναι όταν λήγει το πρόγραμμα και μπαίνεις σε αορίστου με διάρκεια έτους , η τιμολόγηση για το έτος πρέπει να είναι συγκεκριμένη και να μην αλλάζει , στην περίπτωσή σου με το 30% που ίσχυε τότε

δες μήπως είναι έναντι και ο δικός σου όπως του @kalliforlife

Όταν το πρόγραμμα μπαίνει σε αορίστου γίνεται χρέωση στον βασικό τιμοκατάλογο χωρίς εκπτώσεις, επίσης δεν ισχύουν τα bonus. Το καινούργιο benefit είναι μια χαρά για αορίστου, το παλιό benefit όχι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Όταν το πρόγραμμα μπαίνει σε αορίστου γίνεται χρέωση στον βασικό τιμοκατάλογο χωρίς εκπτώσεις, επίσης δεν ισχύουν τα bonus. Το καινούργιο benefit είναι μια χαρά για αορίστου, το παλιό benefit όχι.

τότε @atrias υπάρχει θέμα ,

μήπως δεν έλαβες ειδοποίηση απο ΔΕΗ ένα μήνα πριν τη λήξη ωστε να πατήσεις εκεί ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά έκανα λάθος διατύπωση

το σωστό είναι όταν λήγει το πρόγραμμα και μπαίνεις σε αορίστου με διάρκεια έτους , η τιμολόγηση για το έτος πρέπει να είναι συγκεκριμένη και να μην αλλάζει , στην περίπτωσή σου με το 30% που ίσχυε τότε

ΟΚ αλλά το 30% είναι προωθητική ενέργεια στους όρους της οποίας λέει ότι εφαρμόζεται (μεταξύ άλλων) με την υπογραφή των ειδικών όρων του προγράμματος. Οπότε εγώ ούτε υπέγραψα για αυτούς τους ειδικούς όρους (γύρισε αυτόματα το πρόγραμμα εκεί) ούτε δεσμεύτηκα για 24μηνη παραμονή που αναφέρουν οι ειδικοί όροι. Οπότε με αυτή τη λογική δεν θα ισχύει η έκπτωση. 🤔

15 λεπτά πριν, korakios είπε

τότε @atrias υπάρχει θέμα ,

μήπως δεν έλαβες ειδοποίηση απο ΔΕΗ ένα μήνα πριν τη λήξη ωστε να πατήσεις εκεί ?

Δεν έλαβα όχι

Τον Οκτώβριο έληξε το πρόγραμμα και ούτε λογαριασμός ήρθε από Μάιο μέχρι Δεκέμβριο ούτε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

είχα το mybuilding gascontrol μέχρι τις 22/12/22 που έληξε η ετήσια σύμβαση του '21 και δεν έκανα καμία ενέργεια.

Είχαν εκδόσει κάποια στιγμή τον Φεβρουάριο έναν λογαριασμό μέχρι 22/12 που ήταν και η τελευταία μέρα του προγράμματος. Έβγαλαν τώρα έναν καινούριο λογαριασμό, από 23/12/22 μέχρι 17/02/23, με τιμολόγιο mybuilding gascontrol πάλι. Τιμή 0.056 €/kWh. Το ερώτημα είναι, κάνω κάτι; Με συμφέρει αυτή η τιμή ή να παω σε mybuilding gasbenefit;

Επίσης δεν έχει καθόλου επιδοτήσεις ΔΕΠΑ ο λογαριασμός, είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, atrias είπε

ΟΚ

έκανα edit πριν μετά το post του ekrepali , αν μπορείς κάνε και εσύ

14 λεπτά πριν, atrias είπε

Οπότε εγώ ούτε υπέγραψα για αυτούς τους ειδικούς όρους (γύρισε αυτόματα το πρόγραμμα εκεί) ούτε δεσμεύτηκα για 24μηνη παραμονή που αναφέρουν οι ειδικοί όροι. Οπότε με αυτή τη λογική δεν θα ισχύει η έκπτωση. 🤔

τότε πατάς στο οτι δεν είχες ενημέρωση για τη λήξη

12 λεπτά πριν, Bilbo1 είπε

Επίσης δεν έχει καθόλου επιδοτήσεις ΔΕΠΑ ο λογαριασμός, είναι φυσιολογικό αυτό;

  

7 ώρες πριν, korakios είπε

ισχύει για κυμαινόμενα βάσει εσωτερικών επιστολών της ΔΕΠΑ

αλλά η ΔΕΗ είχε άλλα αναρτημένα ,οπότε κάνεις τις κινήσεις

 

15 λεπτά πριν, Bilbo1 είπε

Το ερώτημα είναι, κάνω κάτι;

https://www.dei.gr/media/nnoijsvh/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

μέχρι 1/2 είσαι σούπερ ευνοημένος , απο εκεί και μετά δες τιμές TTF και κάνε σύγκριση

Απρίλιο γύρω στο 44 θα είναι (ή 0,044 σε κιλοβάτ), μετά άγνωστο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Σκέφτομαι μήπως άμα το σκαλισω το θέμα μου κάνουν καμία αναπροσαρμογη λογαριασμού, αφού το gascontrol είχε καταργηθεί τον Δεκέμβριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...