Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/3/2023 στις 6:26 ΜΜ, ekrepali είπε

@geo307cc

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-fysiko-aerio/

Κάτω-κάτω πατάς "χρειάζεστε βοήθεια"-->Φυσικό Αέριο

Διευκρινίσεις χρεώσεων πιστώσεων

Συμπληρώνεις τα στοιχεία  και κάνεις επισύναψη τη παραπάνω αίτηση

Στο μήνυμα γράφεις ότι αμφισβητείς το λογαρισμό που εκδώθηκε την τάδε ημερομηνία κι ότι δε σου βάλανε την έκπτωση 30% που έχεις υπογράψει και ισχύει για 2 χρόνια.

Αφού λάβεις αυτοματοποιημένο mail με τον κωδικό αιτήματος, μετά πάρε τηλέφωνο και ζήτα να εξυπηρετηθεί το αίτημα σου κατά προτεραιότητα γιατί δε μπορείς να πληρώσεις τον λανθασμένο λογαριασμό που έχει εκδωθεί.

Τελικα μιλησα με την ΔΕΗ, η υπαλληλος μου απαντησε οτι θα εξετασουν το αιτημα μου, οτι δεν γινεται να γινει επανεκδοση λογαριασμου και οτι οι εκπτωσεις θα μπουν στον επομενο λογαριασμο που θα εκδοθει. Εγω εκανα αιτημα παντως ακολουθωντας το link που εχεις παραθεσει πιο πανω και επιλεγοντας την επιλογη "επανεκδοση λογαριασμου". Αντε να δουμε.. Και μετα απο ολα αυτα που τραβαω, ακομη το σκεφτομαι να κανω το myHome GasBenefit.. 🤥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

ισχύει για κυμαινόμενα βάσει εσωτερικών επιστολών της ΔΕΠΑ

αλλά η ΔΕΗ είχε άλλα αναρτημένα ,οπότε κάνεις τις κινήσεις

Για την περίοδο χρήσης ήμουν στο σταθερό, και δεν μου έχει υπολογίσει έκπτωση. Οπότε σωστά έπραξε ή να κάνω τις κινήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2023 στις 8:51 ΜΜ, gvoi είπε

Με τον τελικό λογαριασμό που έλαβα δεν έχει μπει ΔΕΠΑ για 1-2-3/22. Το νου σας.

Καλησπέρα, τελικά υπήρξε κάποια εξέλιξη γι'αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, killer_instinct είπε

Για την περίοδο χρήσης ήμουν στο σταθερό, και δεν μου έχει υπολογίσει έκπτωση. Οπότε σωστά έπραξε ή να κάνω τις κινήσεις;

για την περίοδο που ήσουν η ΔΕΗ είχε αναρτημένα στο site οτι έπαιρνες επιδοτήσεις ,όμως ήταν λάθος ανάρτηση μιας και ΔΕΠΑ δεν ανέφερε κυμαινόμενα

αν θεωρείς οτι "κάνανε ένα λαθάκι,οκ, δεν έγινε και τίποτε" , πάσο

κινείσαι όπως καταλαβαίνεις ...

Μόλις τώρα, libera είπε

Καλησπέρα, τελικά υπήρξε κάποια εξέλιξη γι'αυτό?

όχι , σε αναμονή απο ΣτΚ

7 λεπτά πριν, geo307cc είπε

Τελικα μιλησα με την ΔΕΗ, η υπαλληλος μου απαντησε οτι θα εξετασουν το αιτημα μου, οτι δεν γινεται να γινει επανεκδοση λογαριασμου και οτι οι εκπτωσεις θα μπουν στον επομενο λογαριασμο που θα εκδοθει. Εγω εκανα αιτημα παντως ακολουθωντας το link που εχεις παραθεσει πιο πανω και επιλεγοντας την επιλογη "επανεκδοση λογαριασμου". Αντε να δουμε..

αν δε μπορούν να εκδώσουν λογαριασμό διορθωμένο ζητάς έκτακτο πιστωτικό

άνοιξε αίτημα στο myrae και ζήτα και το συμβόλαιο

αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς με το

8 λεπτά πριν, geo307cc είπε

Και μετα απο ολα αυτα που τραβαω, ακομη το σκεφτομαι να κανω το myHome GasBenefit.. 🤥

στο benefit δεν είσαι ήδη ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

στο benefit δεν είσαι ήδη ????????

Τα προβληματα που αντιμετωπιζω τωρα και που σας παραθετω, αφορουν την συνδεση στο πατρικο μου..

Εγω εχω το gas control με το 0,05 το οποιο ληγει σε λιγες ημερες και δεν ξερω αν πρεπει να το αφησω ετσι να παει στο gas benefit αυτοματα, αν πρεπει να κανω συμβολαιο για το gas benefit μεχρι 31/03 η αν πρεπει να παω σε αλλο παροχο!! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

πως γίνεται αυτό; Το gascontrol δεν καταργήθηκε; Με ποια fix τιμή ανανέωσε;

 

Eίχε gas control με 0.05 και πριν λήξει υπέγραψε gas control με 0.125 (το Σεπτέμβριο). Ενώ σε όλους μάς έλεγαν ότι δε γίνεται αλλαγή από gas control σε gas control... αν το ξέραμε πέρυσι το Μάρτιο θα είχαμε σπάσει το 0.02 στο 6μηνο για να πάμε στο 0.05 για 1 χρόνο.

1 ώρα πριν, teot είπε

 

Αλλά δες εδώ....

Έτσι όπως τα γράφεις δε καταλαβαίνω τίποτα...

12 λεπτά πριν, geo307cc είπε

Τελικα μιλησα με την ΔΕΗ, η υπαλληλος μου απαντησε οτι θα εξετασουν το αιτημα μου, οτι δεν γινεται να γινει επανεκδοση λογαριασμου και οτι οι εκπτωσεις θα μπουν στον επομενο λογαριασμο που θα εκδοθει. Εγω εκανα αιτημα παντως ακολουθωντας το link που εχεις παραθεσει πιο πανω και επιλεγοντας την επιλογη "επανεκδοση λογαριασμου". Αντε να δουμε.. Και μετα απο ολα αυτα που τραβαω, ακομη το σκεφτομαι να κανω το myHome GasBenefit.. 🤥

Είσαι ήδη στο myhome Βenefit (το παλιό). Την υπάλληλο μη την ακούς, ξαναπάρει μήπως πέσεις σε κανέναν άλλον. Τι θα πει δε γίνεται; Υπέγραψες κάποιους όρους και πρέπει να τους τηρήσουν... δεν είναι υποχρέωση σου να πληρώσεις 250 ευρώ παραπάνω και να τα πάρεις στον επόμενο (αν τα πάρεις). Άσε που μπορεί να διαιωνιστεί το πρόβλημα και να μπερδευτεί η κατάσταση στους επόμενους λογαριασμούς...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eίχε gas control με 0.05 και πριν λήξει υπέγραψε gas control με 0.125 (το Σεπτέμβριο). Ενώ σε όλους μάς έλεγαν ότι δε γίνεται αλλαγή από gas control σε gas control... αν το ξέραμε πέρυσι το Μάρτιο θα είχαμε σπάσει το 0.02 στο 6μηνο για να πάμε στο 0.05 για 1 χρόνο.

Έτσι όπως τα γράφεις δε καταλαβαίνω τίποτα...

Είσαι ήδη στο myhome Βenefit (το παλιό). Την υπάλληλο μη την ακούς, ξαναπάρει μήπως πέσεις σε κανέναν άλλον. Τι θα πει δε γίνεται; Υπέγραψες κάποιους όρους και πρέπει να τους τηρήσουν... δεν είναι υποχρέωση σου να πληρώσεις 250 ευρώ παραπάνω και να τα πάρεις στον επόμενο (αν τα πάρεις). Άσε που μπορεί να διαιωνιστεί το πρόβλημα και να μπερδευτεί η κατάσταση στους επόμενους λογαριασμούς...

Ναι, σας μπερδεψα λιγο, τα προβληματα μου αφορουν στο πατρικο μου σπιτι. Εγω εχω στο δικο μου το Gas Control με 0,05 και ληγει σε λιγες ημερες.Το ξερω, θα προσπαθησω ξανα,τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geo307cc είπε

Ναι, σας μπερδεψα λιγο, τα προβληματα μου αφορουν στο πατρικο μου σπιτι. Εγω εχω στο δικο μου το Gas Control με 0,05 και ληγει σε λιγες ημερες.Το ξερω, θα προσπαθησω ξανα,τι να πω..

άποψή μου είναι άνοιξε αίτημα στο myrae για έκδοση έκτακτου , δε νομίζω απο μόνοι τους να βγάλουν νέο διορθωτικό

επίσης ζήτα και το συμβόλαιο και αν δε στο στείλουν κάνε αίτημα για αποζημίωση λόγω μη ποιότητας υπηρεσιών (και για το λάθος του λογαριασμού αν δεν το διορθώσουν σύντομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

άποψή μου είναι άνοιξε αίτημα στο myrae για έκδοση έκτακτου , δε νομίζω απο μόνοι τους να βγάλουν νέο διορθωτικό

επίσης ζήτα και το συμβόλαιο και αν δε στο στείλουν κάνε αίτημα για αποζημίωση λόγω μη ποιότητας υπηρεσιών (και για το λάθος του λογαριασμού αν δεν το διορθώσουν σύντομα)

Θα το κανω και αυτο..Ευχαριστω!! Το συμβολαιο μου το εστειλαν μεσα σε 1 ημερα απο το αιτημα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστρέφω στο συγκεκριμένο topic μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα 💸💸💸

Ήμουν σε ΔΕΗ gas control με 0,0275 έως 13/10/2022 το οποίο μάλιστα είχε υπογραφτεί πριν την 30/9/2021 οπότε είχε και επιπλέον έκπτωση 25% για 12 μήνες

Εγώ για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι τελειώνοντας το έτος απλά θα καταργηθεί η 12μηνη προωθητική και θα παραμείνω σε gas control απλά χωρίς την έκπτωση 25%. Το θεώρησα αυτό γιατί το συμβόλαιο έλεγε ότι "ο πελάτης δεσμεύεται για 12μηνη παραμονή από την ημερομηνία ενεργοποίησης" οπότε θεώρησα ότι το 12μηνο είναι η ελάχιστη διάρκεια, όχι η συνολική διάρκεια :( Δικηγόρος δεν είμαι, πιθανών να κατάλαβα λάθος.

Σε κάθε περίπτωση τώρα ήρθε ένας τεράστιος λογαριασμός που αντί για 0,0275 έχει χρεώσεις

0,178568 για 11/22
0,158362 για 12/22
0,159365 για 1/23

που είναι 6 φορές πάνω από αυτό που (νόμιζα ότι) είχα :)

τα λάθη πληρώνονται προφανώς, απλά η ερώτηση είναι τώρα (κι επειδή διάβασα πιο πάνω για παλιό και νέο benefit) μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα ή κάτι τέλος πάντων ώστε να μειώσουμε το κόστος από εδώ και πέρα; Είτε σε ΔΕΗ είτε σε άλλο πάροχο.

Επεξ/σία από atrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, atrias είπε

Επιστρέφω στο συγκεκριμένο topic μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα 💸💸💸

Ήμουν σε ΔΕΗ gas control με 0,0275 έως 13/10/2022 το οποίο μάλιστα είχε υπογραφτεί πριν την 30/9/2021 οπότε είχε και επιπλέον έκπτωση 25% για 12 μήνες

Εγώ για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι τελειώνοντας το έτος απλά θα καταργηθεί η 12μηνη προωθητική και θα παραμείνω σε gas control απλά χωρίς την έκπτωση 25%. Το θεώρησα αυτό γιατί το συμβόλαιο έλεγε ότι "ο πελάτης δεσμεύεται για 12μηνη παραμονή από την ημερομηνία ενεργοποίησης" οπότε θεώρησα ότι το 12μηνο είναι η ελάχιστη διάρκεια, όχι η συνολική διάρκεια :( Δικηγόρος δεν είμαι, πιθανών να κατάλαβα λάθος.

Σε κάθε περίπτωση τώρα ήρθε ένας τεράστιος λογαριασμός που αντί για 0,0275 έχει χρεώσεις

0,178568 για 11/22
0,158362 για 12/22
0,159365 για 1/23

που είναι 6 φορές πάνω από αυτό που (νόμιζα ότι) είχα :)

τα λάθη πληρώνονται προφανώς, απλά η ερώτηση είναι τώρα (κι επειδή διάβασα πιο πάνω για παλιό και νέο benefit) μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα ή κάτι τέλος πάντων ώστε να μειώσουμε το κόστος από εδώ και πέρα; Είτε σε ΔΕΗ είτε σε άλλο πάροχο.

τώρα ψιλοπέσανε οι τιμές οπότε δε θα δεις διαφορές , γενικα δεν ήταν για θέρμανση φέτος το αέριο

δες αν σου βάλανε έκπτωση ΔΕΠΑ απο Νοέμβρη και μετά

σε αορίστου στο benefit είσαι

επίσης δες αν πήρες αποζημίωση για τη μη έκδοση λογαριασμών (50€ goodwill το ονομάζει)

_________________________

Στους υπόλοιπους που πήρατε και παραπάνω με τη λήξη του control , τσεκάρετε μη τυχών αντί για αορίστου έγινε τίποτα περίεργο με 24μηνη δέσμευση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω χάσει την μπάλα με το benefit. Εγώ πήρα (ttf+0,04) -30% στις 24/10/22. Το ttf*1,03+0,004 ήταν πριν από το δικό μου ή μετά τον 10/22? Αυτό είχε κάποια έκπτωση?

Επίσης το ττφα του ήρων έχει σχέση με το ttf , ή είναι δικό τους δημιούργημα?

Επεξ/σία από kalliforlife
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έτσι όπως τα γράφεις δε καταλαβαίνω τίποτα...

Έχω δύο παροχές  σε δύο διπλανά διαμερίσματα .

Και τα δύο από τέλος Νοεμβρίου  είναι στο Benefit

Η κατανομή  για τους μήνες   ΔΕΚ/ΙΑΝ/ΦΕΒ  

Στο   πρώτο   διαμέρισμα    321/84/25  Kwh 

Στο δεύτερο  διαμέρισμα   1020/1185/920  Kwh

Από την στιγμή που είναι στην ίδια περιοχή (διπλανά  διαμερίσματα) θα έπρεπε η κατανομή να είναι  με την ίδια αναλογία

 

5 λεπτά πριν, kalliforlife είπε

Έχω χάσει την μπάλα με το benefit. Εγώ πήρα (ttf+0,04) -30% στις 24/10/22. Το ttf*1,03+0,004 ήταν πριν από το δικό μου ή μετά τον 10/22? Αυτό είχε κάποια έκπτωση?

Το ttf*1,03+0,004 είναι μετα την 1/11/2022  και δεν έχει άλλη εκπτωση πέραν απο ένα 50αρικο που δίνει   δώρο στον πρώτο λογαριασμό σε όσους υπογράψουν σύμβαση με 2ετη δεσμευση.

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, teot είπε

Έχω δύο παροχές  σε δύο διπλανά διαμερίσματα .

Και τα δύο από τέλος Νοεμβρίου  είναι στο Benefit

Η κατανομή  για τους μήνες   ΔΕΚ/ΙΑΝ/ΦΕΒ  

Στο   πρώτο   διαμέρισμα    321/84/25  Kwh 

Στο δεύτερο  διαμέρισμα   1020/1185/920  Kwh

Mήπως έχεις μετρητές με τηλεμέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...