Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, antonios1988_ said:

Καλησπερα, ειμαι στο ακριβο gas control με τα 0.125, το συμβολαιο μου ληγει μεσα οκτωβρη. Θελω να μεταφερθω στο gasbenefit και θα ηθελα να ρωτησω για καποιον που εχει κανει αυτη την αλλαγη, 

1)θα πληρωσω ρητρα προωρης αποχωρησης?(λογω μη συμπληρωσης ουτε μηνου ειναι 80 ευρω)

2)θα παρω τα 50 ευρω δωρο που δινουν για αιτησεις μεχρι 31/3/

3)επειδη δεν εχω καταστημα κοντα μου, μεσω τηλεφωνου ποια ειναι η διαδικασια?

σκοπευω να παρω τηλεφωνο στο 8009001000 αλλα θελω να ειμαι λιγο υποψιασμενος για αυτα που θα μου πουν. ευχαριστω

Το ξεκίνησα μεσω τηλεφώνου αλλά τελικά έκανα την αλλαγή σε κατάστημα γιατί αργούσαν. Δηλαδή άργησαν να στείλουν το email με το συμβόλαιο (γύρω στις 5 ημέρες - "καιγομουν" για άμεση αλλαγή λόγω τιμής) 

 

Κοινώς θα τους καλέσεις λέγοντας ότι θέλεις να κάνεις την αλλαγή.  Όπως ειπώθηκε δε πληρώνεις ρήτρα ΑΛΛΑ υποχρεουσε σε 2ετες συμβόλαιο στο benefit. ΑΝ ισχύει ακόμη το 50€ θα το πάρεις.  Θα ζητήσουν κάποια στοιχεία (ηκασπ, και λοιπά) και θα περιμένεις το email με το συμβόλαιο. Θα χρειαστεί να κάνεις και για αίτηση μέσω gov (δε θυμάμαι τι ακριβώς αλλά θα στη ζητήσουν στο email). 

Έπειτα Τα στέλνεις μέσω email και περιμένεις να γίνει αλλαγή. 

4 hours ago, antonios1988_ said:

Καλησπερα, ειμαι στο ακριβο gas control με τα 0.125, το συμβολαιο μου ληγει μεσα οκτωβρη. Θελω να μεταφερθω στο gasbenefit και θα ηθελα να ρωτησω για καποιον που εχει κανει αυτη την αλλαγη, 

1)θα πληρωσω ρητρα προωρης αποχωρησης?(λογω μη συμπληρωσης ουτε μηνου ειναι 80 ευρω)

2)θα παρω τα 50 ευρω δωρο που δινουν για αιτησεις μεχρι 31/3/

3)επειδη δεν εχω καταστημα κοντα μου, μεσω τηλεφωνου ποια ειναι η διαδικασια?

σκοπευω να παρω τηλεφωνο στο 8009001000 αλλα θελω να ειμαι λιγο υποψιασμενος για αυτα που θα μου πουν. ευχαριστω

Το ξεκίνησα μεσω τηλεφώνου αλλά τελικά έκανα την αλλαγή σε κατάστημα γιατί αργούσαν. Δηλαδή άργησαν να στείλουν το email με το συμβόλαιο (γύρω στις 5 ημέρες - "καιγομουν" για άμεση αλλαγή λόγω τιμής) 

 

Κοινώς θα τους καλέσεις λέγοντας ότι θέλεις να κάνεις την αλλαγή.  Όπως ειπώθηκε δε πληρώνεις ρήτρα ΑΛΛΑ υποχρεουσε σε 2ετες συμβόλαιο στο benefit. ΑΝ ισχύει ακόμη το 50€ θα το πάρεις.  Θα ζητήσουν κάποια στοιχεία (ηκασπ, και λοιπά) και θα περιμένεις το email με το συμβόλαιο. Θα χρειαστεί να κάνεις και για αίτηση μέσω gov (δε θυμάμαι τι ακριβώς αλλά θα στη ζητήσουν στο email). 

Έπειτα Τα στέλνεις μέσω email και περιμένεις να γίνει αλλαγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβγαλε ο ηρων τιμη χρεωσης Μαρτίου 0,087943504. αυτή η τιμή είναι με βάση το κλείσιμο του TTF του Φεβρουαρίου 0,064621 σωστά?

Η Δεη πως το βγάζει TTF Μαρτίου 0.053211?? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

έβγαλε ο ηρων τιμη χρεωσης Μαρτίου 0,087943504. αυτή η τιμή είναι με βάση το κλείσιμο του TTF του Φεβρουαρίου 0,064621 σωστά?

όχι , ο Ηρών , στο flex τιμολογεί όσα του λείπουν , δεν πάνε με TTF

20 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Η Δεη πως το βγάζει TTF Μαρτίου 0.053211?? 

τόσο έκλεισε ο δείκτης TTF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

όχι , ο Ηρών , στο flex τιμολογεί όσα του λείπουν , δεν πάνε με TTF

τόσο έκλεισε ο δείκτης TTF

Ο δείκτης αν δεν κανω λαθος θα κλείσει τέλος του μηνα ακόμα 27 έχουμε. Η ΔΕΗ βλεπω τιμολογει με το τρέχων μηνα TTF και όχι με του προηγούμενου μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTheMeat είπε

Ο δείκτης αν δεν κανω λαθος θα κλείσει τέλος του μηνα ακόμα 27 έχουμε. Η ΔΕΗ βλεπω τιμολογει με το τρέχων μηνα TTF και όχι με του προηγούμενου μήνα.

οι τρέχουσες τιμές TTF είναι για Απρίλιο

του Μαρτίου έκλεισε τέλη Φεβρουαρίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε ενα αρκετα μεγαλο παγιο με Home Gas Benefit(το οποίο έγινε αυτόματα απο το control) με ημερομηνία ληξης  τρέχοντος πακέτου στις 17/12/23, άρα πιθανόν το αρχικό συμβόλαιο έγινε 2 χρόνια πριν(?) και αφορά το διάστημα 10/11/2022-03/03/2023

μπορούμε να γλυτώσουμε τιποτα η ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ? :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ηρθε ενα αρκετα μεγαλο παγιο με Home Gas Benefit(το οποίο έγινε αυτόματα απο το control) με ημερομηνία ληξης  τρέχοντος πακέτου στις 17/12/23, άρα πιθανόν το αρχικό συμβόλαιο έγινε 2 χρόνια πριν(?) και αφορά το διάστημα 10/11/2022-03/03/2023

μπορούμε να γλυτώσουμε τιποτα η ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ? 😛

τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, korakios said:

τι εννοείς ?

διαβασα προηγουμενως σε προηγουμενα ποστ για καποια εκπτωση 30%.

λεω μηπως, υπηρχε καποιο παραθυρακι για κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ηρθε ενα αρκετα μεγαλο παγιο με Home Gas Benefit(το οποίο έγινε αυτόματα απο το control) με ημερομηνία ληξης  τρέχοντος πακέτου στις 17/12/23, άρα πιθανόν το αρχικό συμβόλαιο έγινε 2 χρόνια πριν(?) και αφορά το διάστημα 10/11/2022-03/03/2023

μπορούμε να γλυτώσουμε τιποτα η ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ? 😛

  

54 λεπτά πριν, kostakiss είπε

ηρθε ενα αρκετα μεγαλο παγιο με Home Gas Benefit

??? τιμή προμήθειας εννοείς;

54 λεπτά πριν, kostakiss είπε

(το οποίο έγινε αυτόματα απο το control) με ημερομηνία ληξης  τρέχοντος πακέτου στις 17/12/23, άρα πιθανόν το αρχικό συμβόλαιο έγινε 2 χρόνια πριν(?) και αφορά το διάστημα 10/11/2022-03/03/2023

μπορούμε να γλυτώσουμε τιποτα η ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ? 😛

Αν δεν υπέγραψες, τότε δε παίρνεις 30%

  Δε ξέρω τι ακριβώς σου χρέωσαν, φαντάζομαι TTF+0.04;

Αν ναι, τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να χρεώσουν με το καινούργιο benefit δηλαδή (1x03*TTF)+0.004

(Υποθέσεις κάνω, ανάθεμα κι αν κατάλαβα σίγουρα τι έγραψες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ekrepali said:

  

??? τιμή προμήθειας εννοείς;

Αν δεν υπέγραψες, τότε δε παίρνεις 30%

  Δε ξέρω τι ακριβώς σου χρέωσαν, φαντάζομαι TTF+0.04;

Αν ναι, τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να χρεώσουν με το καινούργιο benefit δηλαδή (1x03*TTF)+0.004

(Υποθέσεις κάνω, ανάθεμα κι αν κατάλαβα σίγουρα τι έγραψες)

Δεν έχει φανεί η ανάλυση του λογαριασμού στο site της ΔΕΗ ακόμα , οπότε Το μόνο που βλέπω είναι το πρόγραμμα που ξέρω ότι ίσχυε έχει Δεκέμβριο του 22 ως control και μετά αυτόματα λόγω λήξης έγινε benefit .

οπότε όχι , δεν έχω υπογράψει κάτι για 30%.
 

αρα μένει να δω αν χρέωσαν με το παλιό η το καινούριο benefit ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ακούσει τιποτα κανείς για νέους ορους στη ΔΕΗ; Σκεφτομαι μήπως να υπογράψω ανανέωση μην χειροτερεύσουν και άλλο οι όροι από θέμα χρεώσεων είναι ανταγωνιστικότατο και φαίνεται να λύνουν τα θεματάκια με την έκδοση λογαριασμών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογαριασμός για 112 μέρες και κατανάλωση 9.080 kWh (Θέρμανση 24/7 στους 23-24 oC) στα 975,00 €. Για 23 μέρες στα 0,05 €/kWh και το υπόλοιπο κυμαινόμενο.

Θα έπρεπε να μου τον στείλουν σε ένα καλάθι με ένα μπλε περιπατητή το λιγότερο.

Βγαίνει κατά μέσο όρο και μετά τις εκπτώσεις 0,085€ / kWh τα της ΔΕΗ (766 €).

Αν ήταν όλο με 0,05€ / kWh θα ήταν για την ΔΕΗ 454€

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marmagia είπε

Έχει ακούσει τιποτα κανείς για νέους ορους στη ΔΕΗ; Σκεφτομαι μήπως να υπογράψω ανανέωση μην χειροτερεύσουν και άλλο οι όροι από θέμα χρεώσεων είναι ανταγωνιστικότατο και φαίνεται να λύνουν τα θεματάκια με την έκδοση λογαριασμών 

Eλα Ελίν που υπάρχει και η προοπτική για αορίστου double energy.

Τα προβληματακια συνεχώς αυξάνονται... χρέωσαν στον άλλον την αρχική του παλιού benefit χωρίς έκπτωση ενώ είχε υπογράψει για 2 χρόνια... αν είναι δυνατόν!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω το σκέφτομαι για ανανέωση στη ΔΕΗ στο benefit. Οι εκπτώσεις που έβαλαν ήταν καλές και για μένα εξισορρόπησαν το θέμα με τους λογαριασμούς. Λογικά αν βγάλει κανα πιο συμφέρον πρόγραμμα η ΔΕΗ θα μπορούμε να μεταφερθούμε αν έχουμε ήδη ανανέωση στο benefit; 

Επεξ/σία από citiz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, citiz είπε

Λογικά αν βγάλει κανα πιο συμφέρον πρόγραμμα η ΔΕΗ θα μπορούμε να μεταφερθούμε αν έχουμε ήδη ανανέωση στο benefit; 

Μόνο ένας κατάφερε να κάνει ανανέωση στο ίδιο πρόγραμμα (control). Σε κατάστημα με τα χίλια ζόρια... έπεσε σε υπάλληλο που ήξερε 2 πράγματα. Ουσιαστικά γίνεται καταγγελία του παλιού προγράμματος και εφαρμογή του νέου προγράμματος. Αλλά πρέπει να γίνει μπαμ-μπαμ επιτόπου, γιατί αν μείνεις έστω και μια μέρα χωρίς πρόγραμμα, φεύγει εντολή διακοπής στην ΕΔΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...