Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια και γω, σε 2 διαφορετικές οικίες μου ήρθαν πιστωτικοί (ο ένας ρεύμα, ο άλλος αέριο)

Ουδέποτε είχα ξαναδεί πιστωτικούς. 

Λογικά θα το αναβαθμίσουν πάλι το σύστημα :rolleyes:

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, η ΔΕΗ σε ερώτημα μου μέσω ΡΑΕ  σχετικα με την μη εφαρμογη της κρατικής επιδότησης στους λογαριασμούς, μου απάντησε οτι ισχύει ΜΟΝΟ για τα  προϊόντα κυμαινόμενης τιμής. Είναι σωστό αυτο; Οι ανακοινώσεις του ΥΠΕΝ και της ΔΕΠΑ ανέφεραν οτι θα είναι οριζόντια η επιδότηση. Η ΔΕΗ μέχρι πριν λίγους μήνες έγραφε  στο site της οτι οι εκπτώσεις αφορούν ΟΛΑ τα τιμολόγια.

 

DEI ekptosi depa.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2023 στις 3:27 ΜΜ, korakios είπε

συνήθωςτο άλλο πεδίο (έκπτωση/κουπόνι) είναι 50 που αφορά τη νέα σύμβαση του benefit

30€ δεν έχω ιδέα , μπορεί για ηθική βλάβη 😁

είχε και άλλος 30άρι εδώ ? Σε δίπλα φόρουμ κάποιος πήρε 100

Κι εγω είχα 30αρι κουπόνι, χωρίς προφανή λόγο.... το gascontrol 0.05 που έχω λήγει 8/4/23 οπότε δεν μπορεί να σχετίζεται με αλλαγή σε benefit που ΔΕΝ ζήτησα...

image.jpeg.891e90ccfeb055560dd38c33abf155de.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

Καλημέρα σας, η ΔΕΗ σε ερώτημα μου μέσω ΡΑΕ  σχετικα με την μη εφαρμογη της κρατικής επιδότησης στους λογαριασμούς, μου απάντησε οτι ισχύει ΜΟΝΟ για τα  προϊόντα κυμαινόμενης τιμής. Είναι σωστό αυτο; Οι ανακοινώσεις του ΥΠΕΝ και της ΔΕΠΑ ανέφεραν οτι θα είναι οριζόντια η επιδότηση. Η ΔΕΗ μέχρι πριν λίγους μήνες έγραφε  στο site της οτι οι εκπτώσεις αφορούν ΟΛΑ τα τιμολόγια.

 

DEI ekptosi depa.png

Μην εστιάσεις στο τι έλεγε το ΥΠΕΝ και η ΔΕΠΑ, δε θα βρεις το δίκιο σου γιατί τελικώς η ΔΕΠΑ ενημέρωσε τους παρόχους με εσωτερική επιστολή ότι ισχύει μόνο για κυμαινόμενα.

Θα κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή και θα εστιάσεις μόνο στο παραπάνω screenshot... ότι η ΔΕΗ ανακοίνωσε (επί 4 απανωτούς μήνες) πως ισχύει για όλα τα τιμολόγια... και βάσει αυτών των ανακοινώσεων είχες αποφασίσει να παραμείνεις σε σταθερό. Ως επίλυση ζητάς να σου πιστωθεί το σύνολο της επιδότησης.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 30αρι κουπόνι μάλλον πρέπει να είναι η έκπτωση προωθητικής ενέργειας 30€ για το gas control. Τσεκάρετε τον πρώτο λογαριασμό αν σας είχε πιστωθεί.

Aντίστοιχα είναι και το κουπόνι των 50€ για το benefit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, skantsos είπε

Το 30αρι κουπόνι μάλλον πρέπει να είναι η έκπτωση προωθητικής ενέργειας 30€ για το gas control. Τσεκάρετε τον πρώτο λογαριασμό αν σας είχε πιστωθεί.

Aντίστοιχα είναι και το κουπόνι των 50€ για το benefit.

Mπορεί να έχεις δίκιο... στον πρώτο λογαριασμό είχα ένα  πιστωτικό "ληξιπρόθεσμο" (!) -30,28 ευρώ και νόμιζα ότι ήταν το κουπόνι.... αλλά μάλλον δεν ήταν αυτό και το θυμήθηκαν τώρα που πάει να ληξει το πρόγραμμα...

Αγνωστο πώς προέκυψε πιστωτικό στον πρώτο λογαριασμό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μην εστιάσεις στο τι έλεγε το ΥΠΕΝ και η ΔΕΠΑ, δε θα βρεις το δίκιο σου γιατί τελικώς η ΔΕΠΑ ενημέρωσε τους παρόχους με εσωτερική επιστολή ότι ισχύει μόνο για κυμαινόμενα.

Θα κάνεις καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή και θα εστιάσεις μόνο στο παραπάνω screenshot... ότι η ΔΕΗ ανακοίνωσε (επί 4 απανωτούς μήνες) πως ισχύει για όλα τα τιμολόγια... και βάσει αυτών των ανακοινώσεων είχες αποφασίσει να παραμείνεις σε σταθερό. Ως επίλυση ζητάς να σου πιστωθεί το σύνολο της επιδότησης.

 

Δεν παίζονται εκεί στην ΔΕΗ. Ανακοινώσεις ΥπΕν, Ανακοινώσεις ΔΕΠΑ Εμπορίας, 4 μήνες εγραφαν στο site τους οτι η επιδότηση αφορα σε όλα τα τιμολόγια και παρ όλα αυτα η επιδότηση δεν γίνεται με το έτσι θέλω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpaleogiannis είπε

Δεν παίζονται εκεί στην ΔΕΗ. Ανακοινώσεις ΥπΕν, Ανακοινώσεις ΔΕΠΑ Εμπορίας, 4 μήνες εγραφαν στο site τους οτι η επιδότηση αφορα σε όλα τα τιμολόγια και παρ όλα αυτα η επιδότηση δεν γίνεται με το έτσι θέλω!

κάνεις απόρριψη ,επισυνάπτεις το screenshot και παράλληλα προχωράς και με ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκα να δω ασντιγραφο του λογαριασμου με την πιστωση του 20ρικου αλλα μου εβγαλε οτι βιαζεσαι βρε ατιμουτσικο, αστο λιγο να αργησουμε να εχει και σασπενς!!! θα πρεπει να περιμενω ενα 10μερο να δω τι και πως. Αστειο ειναι το περιστατικο παντως, κατι μου λεει το καλοκαιρι θα ερθει κανενα μπουγιουρντι και θα τρεχουμε σε ΣΤΚ και παει λεγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ea6gka είπε

μπηκα να δω ασντιγραφο του λογαριασμου με την πιστωση του 20ρικου αλλα μου εβγαλε οτι βιαζεσαι βρε ατιμουτσικο, αστο λιγο να αργησουμε να εχει και σασπενς!!! θα πρεπει να περιμενω ενα 10μερο να δω τι και πως. Αστειο ειναι το περιστατικο παντως, κατι μου λεει το καλοκαιρι θα ερθει κανενα μπουγιουρντι και θα τρεχουμε σε ΣΤΚ και παει λεγοντας

Είχα να βγάλουν λογαριασμούς 1 χρόνο στην ΔΕΗ και τώρα έβγαλαν 2 εκκαθαριστικούς. 

Δεν νομίζω ότι μετά από αυτό έχουν δικαίωμα να ζητήσουν αναδρομικά οτιδήποτε μετά από 1-2 χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ekrepali είπε

Aυτή τη σελίδα υπογεγγραμένη θα'πρεπε να'χεις. 🔽

Μέχρι να τη βρουν και να στη στείλουν μπορεί να περάσουν και 2-3 μήνες, είναι τα ζώα μου αργά.

Σημασία έχει ότι δεν υπάρχει άλλο κυμαινόμενο πρόγραμμα με 0.04 προμήθεια, μόνο αυτό ήταν. Και είχε και 30% έκπτωση.

 

myhome-gasbenefit-_04_2022.pdf 166.92 kB · 13 downloads

Τελικά έχεις δίκιο, αυτή έχω στο συμβόλαιο. Άρα τώρα ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση για να δω τι θα μου απαντησουν και μετά κάποιου είδους αμφισβητηση; @korakios Σας ευχαριστώ πολύ! 

Screenshot_2023-03-27-16-49-43-781_com.yahoo.mobile.client.android.mail-edit.jpg

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

 🔽

 @korakios

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

🔽

 @korakios

Επεξ/σία από geo307cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι στο ακριβο gas control με τα 0.125, το συμβολαιο μου ληγει μεσα οκτωβρη. Θελω να μεταφερθω στο gasbenefit και θα ηθελα να ρωτησω για καποιον που εχει κανει αυτη την αλλαγη, 

1)θα πληρωσω ρητρα προωρης αποχωρησης?(λογω μη συμπληρωσης ουτε μηνου ειναι 80 ευρω)

2)θα παρω τα 50 ευρω δωρο που δινουν για αιτησεις μεχρι 31/3/

3)επειδη δεν εχω καταστημα κοντα μου, μεσω τηλεφωνου ποια ειναι η διαδικασια?

σκοπευω να παρω τηλεφωνο στο 8009001000 αλλα θελω να ειμαι λιγο υποψιασμενος για αυτα που θα μου πουν. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, antonios1988_ είπε

Καλησπερα, ειμαι στο ακριβο gas control με τα 0.125, το συμβολαιο μου ληγει μεσα οκτωβρη. Θελω να μεταφερθω στο gasbenefit και θα ηθελα να ρωτησω για καποιον που εχει κανει αυτη την αλλαγη, 

1)θα πληρωσω ρητρα προωρης αποχωρησης?(λογω μη συμπληρωσης ουτε μηνου ειναι 80 ευρω)

2)θα παρω τα 50 ευρω δωρο που δινουν για αιτησεις μεχρι 31/3/

3)επειδη δεν εχω καταστημα κοντα μου, μεσω τηλεφωνου ποια ειναι η διαδικασια?

σκοπευω να παρω τηλεφωνο στο 8009001000 αλλα θελω να ειμαι λιγο υποψιασμενος για αυτα που θα μου πουν. ευχαριστω

Δεν το έχω κάνει.

Εχουν απαντηθεί η ερωτήσεις σου εδώ μέσα.

1) όχι

2) ναι

3) γίνεται, υπάρχει και άλλοι τρόποι ψάξε εδώ μέσα ή περίμενε να απαντήσει άλλως που το έκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geo307cc

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/logariasmoi-xreoseis-fysiko-aerio/

Κάτω-κάτω πατάς "χρειάζεστε βοήθεια"-->Φυσικό Αέριο

Διευκρινίσεις χρεώσεων πιστώσεων

Συμπληρώνεις τα στοιχεία  και κάνεις επισύναψη τη παραπάνω αίτηση

Στο μήνυμα γράφεις ότι αμφισβητείς το λογαρισμό που εκδώθηκε την τάδε ημερομηνία κι ότι δε σου βάλανε την έκπτωση 30% που έχεις υπογράψει και ισχύει για 2 χρόνια.

Αφού λάβεις αυτοματοποιημένο mail με τον κωδικό αιτήματος, μετά πάρε τηλέφωνο και ζήτα να εξυπηρετηθεί το αίτημα σου κατά προτεραιότητα γιατί δε μπορείς να πληρώσεις τον λανθασμένο λογαριασμό που έχει εκδωθεί.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...