Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απάντηση από ζενίθ μέσω ΡΑΕ μετά από 2 μήνες σχετικά με την έκπτωση δεπα σε fix προγραμμα... Για τους 3 μήνες 3 ίδια αρχεία.. 

 

Καμία ιδέα?? 

Screenshot_20230323_181118.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, conne είπε

Απάντηση από ζενίθ μέσω ΡΑΕ μετά από 2 μήνες σχετικά με την έκπτωση δεπα σε fix προγραμμα... Για τους 3 μήνες 3 ίδια αρχεία.. 

 

Καμία ιδέα?? 

Screenshot_20230323_181118.jpg

δύσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Η Ζενίθ δε φέρει ευθύνη που δεν ενημέρωσε τους καταναλωτές ότι φέτος επιδοτούνται μόνο τα κυμαινόμενα;

 

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι προώθησαν στον συμφορουμήτη την επιστολή του Δεκεμβρίου.

Άραγε στις επιστολές Οκτωβρίου-Νοεμβρίου έγραφε επίσης τη λέξη 'κυμαινόμενα' ;

edit: Τώρα είδα πως έγραψε ότι του έστειλαν 3 αρχεία για 3 μήνες.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Αλλάζω σπίτι και πρώτη φορά θα ασχοληθώ με αέριο, όποτε οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Υπάρχει νυχτερινός μετρητής. Συνδυαστικά προς ποια εταιρεία να κοιτάξω; Επίσης να σημειώσω πως δεν υπάρχει ηλιακός. 

Απ’ όσο κοίταξα σίγουρα δεν έχει νόημα να τα διαχωρίσω σε 2 παρόχους. 
2 άτομα 60 τ.μ. σε πολυκατοικία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Badass είπε

Απ’ όσο κοίταξα σίγουρα δεν έχει νόημα να τα διαχωρίσω σε 2 παρόχους. 

το αντίθετο , δεσμεύεσαι χωρίς λόγο σε double , πρώτα δες ξεχωριστά τι παίζει

ρίξε μια ματιά τη καρφιτσωμένη ανάρτηση και το excel

επειδή δεν έχεις εικόνα για την κατανάλωση θα πρέπει να μαντέψεις κιλοβατώρες

Επειδή εύκολα μπορεί να ξεκινήσει oftopic ,υπάρχει νήμα για την κατανάλωση , φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να μαντέψεις , άρα παίξε με τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτίθεται ότι η κατανομή της κατανάλωσης στους μήνες γίνεται βάσει πίνακα της κατανάλωσης ανά περιοχή.

Δύο διπλανά διαμερίσματα με GasBenefit  και τα δυο

Η κατανομή   ΔΕΚ/ΙΑΝ/ΦΕΒ   .........  στο πρώτο  321/84/25  Kwh  ......   στο δεύτερο   1020/1185/920  Kwh.

Η αντίστοιχη περσινή κατανομή στο πρώτο διαμέρισμα  ήταν 1520/1600/1480  Kwh

Άγνωστος  ο τρόπος κατανομής....

Στα θετικά... μπήκαν οι δύο εκπτώσεις....  Goodwill  50  και Έκπτωση/Κουνούπι  80 ...τα επιπλέον 30 δεν ξέρω από που προκύπτουν , αλλά καλοδεχούμενα

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μου τηλεφώνησαν από Ζενιθ για το ίδιο θέμα και ο υπάλληλος είπε το γνωστό ποιημα περι σταθερών τιμολογίων [μεγάλη παρένθεση: είχα υπογράψει σταθερό για 2 χρόνια από Σεπτ. 2021 και μετά το εξάμηνο τριπλασίασαν την "σταθερή" τιμή...και γαμώ τα σταθερά δλδ!!! την οποία δεν αποδέχθηκα είχα προσφύγει στην ΡΑΕ και τον ΣτΚ και δεν απάντησαν ποτέ...!!!! Εν τω μεταξύ αποχωρήσει από Ζενιθ από τέλος Γενάρη διότι το "σταθερό" δεν συνέφερε προφανώς και ακόμη δεν έχουν εκδώσει τελικό λογαριασμό για καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2022-Ιανουαρίου 2023. ).
Ο ΣτΚ είχε κρίνει τότε ότι η διαφορά στην αύξηση του "σταθερού" τιμολογίου είναι καταχρηστική και πρέπει να μειωθεί κατά 50%! Ούτε αυτό αποδέχτηκαν (δεν απάντησαν).]

Τον ρώτησα να μου στείλει το έγγραφο με βάση το οποίο εφαρμόζεται η έκπτωση μόνο σε κυμαινόμενα και αν είναι από την ΔΕΠΑ ή το Υπουργείο. Μου είπε ότι είναι εγκύκλιος / απόφαση από το Υπουργείο...ωραία στείλτε μου το link ή αντίγραφο, δεν μπορούσε επιτόπου να την βρεί...θα επανέλθουν (υποσχέθηκαν).
Επίσης μου είπε οτι δεν γνωρίζει αν θα βγεί κάποια απόφαση που θα δίνει μελλοντικά την έκπτωση ΔΕΠΑ στα σταθερά. Οτι να ναι...!!!!
Το πόσο φάουλ ή όχι θα το κρίνει πάλι ο ΣτΚ οταν θα μου έρθει ο τελικός λογαριασμός και φυσικά θα πληρώσω αμφισβητήσω την μη πίστωση της ΔΕΠΑ. Κάθε περίπτωση συμβολαίου είναι διαφορετική και εξαρτάται από τους αρχικούς όρους και τις τροποποιήσεις αυτών....
Ο ΣτΚ στοιχειωδώς κάνει τη δουλειά του, από την ΡΑΕ μην περιμένετε επίσημη απάντηση ή απόφαση (γνώμη μου)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Μονο καλη δεν ηταν για μενα,πριν απο λιγο μπηκα μεσα στην ΔΕΗ να δω για τον λογαριασμο και εχει μου επεσε το σαγονι.

Εγινε εκδοση λογαριασμου για 4 μηνες και με χρεωσαν 340€!!!

Εχω το σταθερο συμβολαιο με 0.05 λεπτα την κιλοβατωρα.

Επειδη αυτοι καθυστερησαν να εκδοσουν λογαριασμο ανα δυμινο πρεπει να τα βρω εγω να τα πληρωσω μονοκοπανιας?!

Τι μπορω να κανω για αυτη την περιπτωση?!

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε και δικός μ λογαριασμός. Μπήκαν τα 50€ που μου είχαν υποσχεθεί για την καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών. Επίσης έβαλαν και άλλα 30€ κουπόνι. Δεν έχω ζητήσει να μπω σε πρόγραμμα 24μηνης δέσμευσης. Αυτόματα ανανεώθηκε το σταθερό 0,05 σε benefit (στο ebill φαίνεται δέσμευση μέχρι 24/2/24, δλδ για ένα χρόνο ενώ μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει δέσμευση). 

Το κόστος διανομής μεγάλο μου φαίνεται ( περίπου 1/4 του κόστους του αερίου). Επειδή δεν έχω εμπειρία από την θέρμανση με το αέριο σας φαίνεται μεγάλη κατανάλωση για σπίτι 80 τμ νότια προάστια με θερμομόνωση, νεα αλουμίνια, θερμοστάτης όλη μέρα 21 βαθμούς ( + μαγείρεμα και μπάνιο 2 άτομα)? 

IMG_20230325_100505.jpg

Επεξ/σία από ATmega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα εμενα μου εβαλαν το κουπονι goodwill αλλα οχι την επιδοτηση δεππα. η επιδοτηση μπαινει μονο στο κυμαινόμενο γιατι ειχα σταθερο mygascontrol μεχρι φεβρουαριο;

ουτε βεβαια τα 50 ευρω καθυστερησης λογαριασμων.

παντως περσι η protergia με χρεωσε τριπλασια για τις ιδιες kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατανάλωση 8/11/2022 ως 3/3/2023 (περίπου 4 μήνες) και με τις 2*50€ εκπτώσεις από το κουπόνι τους και από την αλλαγή προγράμματος από control σε benefit μου ήρθε 180€  (κατανάλωση 161m3). Η αλλαγή προγράμματος έγινε 7/2/2023. Θα έλεγα ότι δεδομένων των συνθηκών δεν μου φάνηκαν πολλά. Βέβαια έκανε καλό χειμώνα και επικουρικά είχα και ενεργειακό τζάκι.

34 λεπτά πριν, maltezinos είπε

καλημερα εμενα μου εβαλαν το κουπονι goodwill αλλα οχι την επιδοτηση δεππα. η επιδοτηση μπαινει μονο στο κυμαινόμενο γιατι ειχα σταθερο mygascontrol μεχρι φεβρουαριο;

ουτε βεβαια τα 50 ευρω καθυστερησης λογαριασμων.

παντως περσι η protergia με χρεωσε τριπλασια για τις ιδιες kw

Το κουπόνι goodwill πρέπει να είναι για την καθυστέρηση νομίζω. Εμένα μπήκε και αυτό και για την αλλαγή προγράμματος, σύνολο 100€.

43 λεπτά πριν, ATmega είπε

Βγήκε και δικός μ λογαριασμός. Μπήκαν τα 50€ που μου είχαν υποσχεθεί για την καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμών. Επίσης έβαλαν και άλλα 30€ κουπόνι. Δεν έχω ζητήσει να μπω σε πρόγραμμα 24μηνης δέσμευσης. Αυτόματα ανανεώθηκε το σταθερό 0,05 σε benefit (στο ebill φαίνεται δέσμευση μέχρι 24/2/24, δλδ για ένα χρόνο ενώ μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει δέσμευση). 

Το κόστος διανομής μεγάλο μου φαίνεται ( περίπου 1/4 του κόστους του αερίου). Επειδή δεν έχω εμπειρία από την θέρμανση με το αέριο σας φαίνεται μεγάλη κατανάλωση για σπίτι 80 τμ νότια προάστια με θερμομόνωση, νεα αλουμίνια, θερμοστάτης όλη μέρα 21 βαθμούς ( + μαγείρεμα και μπάνιο 2 άτομα)? 

IMG_20230325_100505.jpg

Καλά είσαι για 219 κυβικά, δεν έκανες και λίγα!

1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Καλημερα,

Μονο καλη δεν ηταν για μενα,πριν απο λιγο μπηκα μεσα στην ΔΕΗ να δω για τον λογαριασμο και εχει μου επεσε το σαγονι.

Εγινε εκδοση λογαριασμου για 4 μηνες και με χρεωσαν 340€!!!

Εχω το σταθερο συμβολαιο με 0.05 λεπτα την κιλοβατωρα.

Επειδη αυτοι καθυστερησαν να εκδοσουν λογαριασμο ανα δυμινο πρεπει να τα βρω εγω να τα πληρωσω μονοκοπανιας?!

Τι μπορω να κανω για αυτη την περιπτωση?!

Με 0,05€ πολλά είναι. Τόσα πολλα κυβικά εκαψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάγια εντολή στη ΔΕΗ η οποία δεν εκτελέστηκε οπότε έμεινε ανεξόφλητος ο λογαριασμός.

Τώρα βλέπω δεν μου μου δίνει καν την επιλογή να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή (είναι γκριζαρισμένη η επιλογή). Εχει αλλάξει κάτι στο σύστημα;

Αντιθέτως για το ρεύμα δουλεύει κανονικά η πάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα περιμένω υπομονετικά να καταφέρω να δω τι χρέωσαν αφού ακόμα δεν μπορώ να δω τον λογαριασμό (ούτε με το γνωστό κόλπο). Δεν είναι να θεωρείς δεδομένο ότι χρέωσαν σωστά τα πάντα αυτοί 😂για να είμαι ειλικρινής πάντως παρότι όντως μου ήρθε απότομο το 340 και πληρωτέο σε 15 μέρες εντούτοις δεν είναι κακή τιμή για θέρμανση 24/7 από τον Νοέμβριο ως τέλη Φεβρουαρίου όποτε σταματάω να κλαψουρίζω μέχρι να δω την επόμενη πατάτα που έχουν κάνει 😂

1 minute ago, The_Judas said:

Είχα πάγια εντολή στη ΔΕΗ η οποία δεν εκτελέστηκε οπότε έμεινε ανεξόφλητος ο λογαριασμός.

Τώρα βλέπω δεν μου μου δίνει καν την επιλογή να ενεργοποιήσω την πάγια εντολή (είναι γκριζαρισμένη η επιλογή). Εχει αλλάξει κάτι στο σύστημα;

Αντιθέτως για το ρεύμα δουλεύει κανονικά η πάγια.

Μήνες τώρα δε δουλεύει στο αεριο. Ίσως κανα χρόνο. Και πολλά web banking όπως πχ της εθνικής δεν σε αφήνει καν να ενεργοποιήσεις σε αεριο παρά μόνο στο ρεύμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

ακόμα περιμένω υπομονετικά να καταφέρω να δω τι χρέωσαν αφού ακόμα δεν μπορώ να δω τον λογαριασμό (ούτε με το γνωστό κόλπο). Δεν είναι να θεωρείς δεδομένο ότι χρέωσαν σωστά τα πάντα αυτοί 😂για να είμαι ειλικρινής πάντως παρότι όντως μου ήρθε απότομο το 340 και πληρωτέο σε 15 μέρες εντούτοις δεν είναι κακή τιμή για θέρμανση 24/7 από τον Νοέμβριο ως τέλη Φεβρουαρίου όποτε σταματάω να κλαψουρίζω μέχρι να δω την επόμενη πατάτα που έχουν κάνει 😂

Μήνες τώρα δε δουλεύει στο αεριο. Ίσως κανα χρόνο. Και πολλά web banking όπως πχ της εθνικής δεν σε αφήνει καν να ενεργοποιήσεις σε αεριο παρά μόνο στο ρεύμα 

Βασικά η ΔΕΗ είχε να μου εκδώσει λογαριασμό στο αέριο 1 χρόνο... οπότε πρώτη φορά δοκιμάστηκε η πάγια πριν από ένα μήνα!  Υποτίθεται ότι έδιναν όμως και επιπλέον έκπτωση με την πάγια εντολή.

Τέσπα... με αυτά και αυτά που έγιναν στην ΔΕΗ προσωπικά πλήρωσα από 10/3/22 μέχρι και 28/2/23 συνολικά 130 ευρώ για αέριο! και πήρα 210 από την επιδότηση χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...