Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/3/2023 στις 10:01 ΠΜ, billyst είπε

Efa energy έχει κανείς; Έβγαλε καλή προσφορά τώρα 

ποιο πρόγραμμα λες ? έχω 3 ήδη στο excel

4 ώρες πριν, lordvec είπε

Πάντως έχει ρήτρα TTF, ότι και να σημαίνει αυτό, που μάλλον δε σημαίνει κάτι καλό

το plus έχει , τα άλλα 2 όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/3/2023 στις 10:01 ΠΜ, billyst είπε

Efa energy έχει κανείς; Έβγαλε καλή προσφορά τώρα 

Όχι στο go gas ή το plus gas γιατί έχουν δέσμευση 24 μήνες.

Το mygas  https://efaenergy.gr/my-gas-home/  ναι "συμφέρει". Το 12μηνο ισχύει για τις τιμές, δεν υπάρχει δέσμευση με ρήτρα αποχώρησης. Για 10000kw ετήσια κατανάλωση και ΤΤF 50, έχεις όφελος 60 ευρώ συγκριτικά με την Ελίν.

Όμως τη συνδρομή των 100ευρώ (ουσιαστικά είναι ετήσιο πάγιο) τη πληρώνεις εφάπαξ στο 1ο λογαριασμό. Η ΕFA έχει το δικαίωμα στο 6μηνο (βάσει του Κώδικα Προμήθειας αερίου) να κάνει αναπροσαρμογή τιμών πχ να βάλει περιθώριο κέρδους. Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα μπορείς μεν να φύγεις 'αζημίως', αλλά δε θα πάρεις πίσω μέρος απ΄το 100άρικο της ετήσιας συνδρομής.

Επίσης όμως στην Ελίν αν κάνεις dual energy παίρνεις επιπλέον έκπτωση 0.005, δηλαδή 50 ευρώ ανά 10000kw. Oπότε έρχεται η μία ή άλλη.

@korakios Η έκπτωση στο dual energy μπαίνει αυτόματα (διαβάζουν αυτόματα αν έχεις ίδιο αφμ σε ρεύμα-αέριο) ή θα πρέπει μήπως να τους ενημερώσεις για να το ενεργοποιήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios Η έκπτωση στο dual energy μπαίνει αυτόματα (διαβάζουν αυτόματα αν έχεις ίδιο αφμ σε ρεύμα-αέριο) ή θα πρέπει μήπως να τους ενημερώσεις για να το ενεργοποιήσουν;

δεν έχω ασχοληθεί καθόλου , όταν βγει λογαριασμός και δεν έχει dual τότε θα ασχοληθώ 😁

(και για κάρτα elin πρέπει να το ψάξω, για τους πόντους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Amlet είπε

Οποτε παιδια εαν το σταθερο προγραμμα ειναι προς εξαφανιση, τι συμφερει τον καταλωτη?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59474481

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από δύο μισή μήνες αποφάσισαν να μου απαντήσουν (από ζενίθ) μέσω ΡΑΕ για τη μη πίστωση των επιδοτήσεων ΔΕΠΑ σε σταθερό. 

Εν ολίγοις μου έστειλαν μια επιστολή από τη ΔΕΠΑ επισημαινοντας πως επιδότηση δικαιούνται μόνο τα κυμαινόμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Μετά από δύο μισή μήνες αποφάσισαν να μου απαντήσουν (από ζενίθ) μέσω ΡΑΕ για τη μη πίστωση των επιδοτήσεων ΔΕΠΑ σε σταθερό. 

Εν ολίγοις μου έστειλαν μια επιστολή από τη ΔΕΠΑ επισημαινοντας πως επιδότηση δικαιούνται μόνο τα κυμαινόμενα. 

για κάθε μήνα απο Οκτώβριο έστελνε η ΔΕΠΑ για κυμαινόμενα μόνο απο ότι φαίνεται

Δύσκολα τα πράγματα , το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι myrae/ΣτΚ κατά ΔΕΠΑ για την ανακοίνωση Οκτωβρίου

https://depa.gr/orizontia-epidotisi-90-e-mwh-se-700-000-oikiakous-katanalotes-fysikou-aeriou-apo-ti-depa-eborias/

Μετά (ειρωνικό) ερώτημα στο ΥΠΕΝ για ποιος ευθύνεται και πως θα αποζημιωθείτε για τις ανεύθυνες δηλώσεις

Οκτώβριος 2022

Νοέμβριος 2022

Δεκέμβριος 2022

Ιανουάριος 2022

__________

ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ το παραπάνω και μη το συγχέουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

για κάθε μήνα απο Οκτώβριο έστελνε η ΔΕΠΑ για κυμαινόμενα μόνο απο ότι φαίνεται

Ακριβώς αυτό. 

Τρεις επιστολές μου έστειλαν για κάθε μήνα βασικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Είχατε αναφέρει για υποχρέωση της ΔΕΗ εκδοσης λογαριασμου σε διάστημα το ανώτερω 4 μηνών αν θυμάμαι. Ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, S90 είπε

 

Είχατε αναφέρει για υποχρέωση της ΔΕΗ εκδοσης λογαριασμου σε διάστημα το ανώτερω 4 μηνών αν θυμάμαι. Ισχύει ?

Όχι... ο κώδικας προμήθειας λέει ότι η περίοδος κατανάλωσης ενός λογαριασμού δε πρέπει να ξεπερνάει το 4μηνο. Βέβαια αυτό πήγε περίπατο απ'τη στιγμή η ΕΔΑ σταμάτησε τις καταμετρήσεις του Σεπτεμβρίου και η καλοκαιρινή εκκαθάριστη γίνεται στο 6μηνο.

Για την έκδοση λογαριασμών ο κώδικας προμήθειας αναφέρει ότι πρέπει να συμβαδίζουν με την περιοδικότητα των μετρήσεων. Λίγο αόριστη διατύπωση αλλά εννοεί το αυτονόητο πως αν γίνει μέτρηση το Μάιο, δε γίνεται να στέλνει ο πάροχος το λογαριασμό τον Φλεβάρη του άλλου έτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση της ΔΕΗ στην καταγγελια μου εκανα στην ΡΑΕ:

 

Κύριε ΧΧΧ,

 Σε απάντηση της υπ αριθμό ΧΧΧ ηλεκτρονικής αναφοράς, σχετικά με την απόδοση της επιδότησης ΔΕΠΑ για την παροχή με αριθμό ΗΚΑΣΠ ΧΧΧ θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως κατόπιν σχετικού ελέγχου διαπιστώθηκε ότι:

 Η παροχή δεν δικαιούται να λάβει την επιδότηση ΔΕΠΑ. Η επιδότηση υπολογίζεται και αποδίδεται βάσει κριτηρίων και προϋποθέσεων όπως αυτά έχουν οριστεί από το Υπουργείο Ενέργειας και Περιβάλλοντος.

 Τέλος, θα θέλαμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι  στόχος μας παραμένει η συνεχής βελτίωση των υπηρεσιών μας, καθώς και η βελτίωση της εμπειρίας εξυπηρέτησης των πελατών μας.

 Με εκτίμηση,

 Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών ΔΕΗ

Παταω Αποδοχη απαντησης και αιτημα προς ολοκληρωση ή Απορριψη απαντησης και Αποστολη νεου σχολιου? Εχω κανει ηδη κατεγγελια στο ΣτΚ εντωμεταξυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Amlet είπε

 

Παταω Αποδοχη απαντησης και αιτημα προς ολοκληρωση ή Απορριψη απαντησης και Αποστολη νεου σχολιου? Εχω κανει ηδη κατεγγελια στο ΣτΚ εντωμεταξυ.

Aπόρριψη και επισύναψε (αν δε το έχεις κάνει ήδη) τα screenshots απ'την ιστοσελίδα τους που έγραφαν ότι η έκπτωση ΔΕΠΑ ισχύει για όλα τα τιμολόγια. Εκεί θα εστιάσεις κι όχι στο τι πραγματικά ισχύει και ποιος είναι υπεύθυνος (ΔΕΠΑ, Υπουργείο) για το μπάχαλο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...