Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Stavros82t είπε

Είχα στείλει πριν λίγο καιρό μήνυμα στο Υπεν. Τους ανέφερα ότι η Δεη δεν υπολόγισε επιδότηση στο σταθερό κι ότι άλλαξε τώρα τη σχετική ανακοίνωση στο site της ( είχα επισυνάψει το print screen που ανέφερε ότι επιδοτούνται όλα τα τιμολόγια συν τον πρόσφατο λογαριασμό μου. Απάντησαν σήμερα κιόλας το εξής:

". 

"Σε απάντηση του κάτωθι μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με την κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος και Ενέργειας και Οικονομικών υπ’ αριθμ. πρωτ. ΥΠΕΝ/ΔΥΔΡ/12462/333/09.02.2022 (ΦΕΚ Β΄ 603/11.02.2022) «Χορήγηση επιδότησης της κατανάλωσης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο εξηκοστό πρώτο του ν. 4839/2021» , όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, και όσον αφορά την κατανάλωση φυσικού αερίου για τους  οικιακούς καταναλωτές, σας ενημερώνουμε ότι χορηγήθηκε επιδότηση για την κατανάλωση των μηνών Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου, Μαρτίου Απριλίου, Μαΐου και Ιουνίου του έτους 2022 (επιδότηση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης).

Όσον αφορά στην επιδότηση που παρέχεται από τη ΔΕΠΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ Α.Ε. (για την περίπτωση των οικιακών καταναλωτών), παρακαλούμε να απευθυνθείτε σ’ αυτή για περαιτέρω πληροφορίες και διευκρινήσεις σχετικά με το ερώτημά σας (τηλ. επικοινωνίας: 210 2701000), καθώς και στον προμηθευτή σας.

Σύμφωνα με το άρθρο 24  του νόμου 4001/2011 (ΦΕΚ Α’ 179) όπως ισχύει, η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) ασκεί την εποπτεία της εφαρμογής των μέτρων προστασίας των πελατών, σύμφωνα με τις διατάξεις του Δεύτερου Μέρους του εν λόγω νόμου.

Ακόμη, σύμφωνα με το άρθρο 4 της υπ. αριθμ. 174842/10.05.2018 «Κώδικας Προμήθειας Φυσικού Αερίου σε Πελάτες» (ΦΕΚ Β’ 1969/01.06.2018) απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας όπως ισχύει, η εποπτεία για την άσκηση των δικαιωμάτων και υποχρεώσεων των Προμηθευτών και των Πελατών, κατ’ εφαρμογή του Κώδικα Προμήθειας (μεταξύ άλλων και για τα θέματα που άπτονται των λογαριασμών κατανάλωσης), διενεργείται από τη ΡΑΕ.

Κατόπιν αυτού και για ζητήματα που αφορούν τους λογαριασμούς σας, μπορείτε να απευθυνθείτε στη ΡΑΕ και συγκεκριμένα στην Πλατφόρμα Ενημέρωσης & Υποστήριξης Καταναλωτών (ηλεκτρονική δ/νση:  https://my.rae.gr/), προκειμένου να υποβάλετε  σχετική αναφορά. 

Επιπροσθέτως, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 50 του νόμου 4001/2011 (ΦΕΚ Α’ 179), για κάθε διαφωνία μεταξύ Πελάτη και Προμηθευτή, ο Πελάτης μπορεί να απευθυνθεί στον Συνήγορο του Καταναλωτή κατά τα προβλεπόμενα στο ν. 3297/2004 (Α` 259), όπως ισχύει, ή σε κάθε άλλο αρμόδιο φορέα που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Με εκτίμηση,......."

  ρώτα τους αν είναι γιατί παραπλάνησαν τους καταναλωτές

Στις 7/3/2023 στις 11:58 ΜΜ, korakios είπε

όπως και το ΥΠΕΝ με τις ανακοινώσεις

Οκτώβριος 2022

Νοέμβριος 2022

Δεκέμβριος 2022

Ιανουάριος 2022

και μπαίνει ο Συνήγορος του Πολίτη

άκυρο , αφορά ΔΕΗ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 3:28 ΜΜ, ekrepali είπε

Πήρα λογαριασμό από Ελίν... έναντι 23/1 - 31/1. Εγγύηση δεν έχουν χρεώσει.

Δεδομένου ότι ο λογαριασμός λήγει 30/3... υποθέτω ότι κατά τις 10/4 θα βγάλουν εκκαθαριστικό λογαριασμό για τη περιοδο 23/1 έως τη καταμέτρηση της ΕΔΑ (το 1ο δεκαήμερα του Μαρτίου).

Άρα μ'αυτό το σύστημα τιμολόγησης δε θα λάβω έγκαιρα εκκαθαριστικό για τη περίοδο Μαρτίου - Απριλίου.

Δε θα βάλω τώρα πάγια εντολή, ώστε να χρεωθεί το 100άρικο της εγγύησης στον εκκαθαριστικό του άλλου μήνα. Μαζί με το λογαριασμό που περιμένω από ΔΕΗ για τη περιοδο Νοεμβρίου-Ιανουαρίου πιστεύω θα καλύψω το επίδομα θέρμανσης.

Αλχημείες. Στο μεθεπόμενο λογαριασμό θα ενεργοποιήσω πάγια εντολή για να πάρω πάλι πίσω το 100άρικο.

 

Ενημερώθηκα τηλεφωνικά ότι για το διάστημα κατανάλωσης 1/2 - 16/2 θα πάρω λογαριασμό αρχές Απρίλη! ( Είμαι πελάτης τους από 1/2 που λογικά πήραν αρχική ένδειξη κ τους δόθηκε δεύτερη ένδειξη 16/2 που είναι η περίοδος που αφορά την περιοχή μου) 

Με αυτή την ενημέρωση και εφόσον η επόμενη ένδειξη που θα πάρουν είναι 16/4 τότε ο λογαριασμός θα βγει αρχές Ιούνη (άρα λοιπόν θα είμαι εκτός προθεσμίας  επιδόματος)

Ξέρεις @ekrepali εάν εκδίδουν μηνιαίους με κάποιο τρόπο? Δίνοντας ας πούμε ένδειξη αύριο 16/3..??

Όταν λες πήρες Έναντι λογαριασμό τι εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, itmaster99 είπε

Ενημερώθηκα τηλεφωνικά ότι για το διάστημα κατανάλωσης 1/2 - 16/2 θα πάρω λογαριασμό αρχές Απρίλη! ( Είμαι πελάτης τους από 1/2 που λογικά πήραν αρχική ένδειξη κ τους δόθηκε δεύτερη ένδειξη 16/2 που είναι η περίοδος που αφορά την περιοχή μου) 

Με αυτή την ενημέρωση και εφόσον η επόμενη ένδειξη που θα πάρουν είναι 16/4 τότε ο λογαριασμός θα βγει αρχές Ιούνη (άρα λοιπόν θα είμαι εκτός προθεσμίας  επιδόματος)

Ξέρεις @ekrepali εάν εκδίδουν μηνιαίους με κάποιο τρόπο? Δίνοντας ας πούμε ένδειξη αύριο 16/3..??

Όταν λες πήρες Έναντι λογαριασμό τι εννοείς ?

Εγώ πήγα Ελίν τέλος Ιανουαρίου. Η καταμέτρηση της ΕΔΑ είναι να γίνει αυτή τη περίοδο 1/3 - 15/3. Πριν μερικές μέρες μου έβγαλαν έναντι με κατανάλωση στα κουτουρού (650kw) και μου είπανε ότι τον Απρίλιο θα βγει εκκαθαριστικός με την ένδειξη που πήρε τώρα η ΕΔΑ.

Εσένα αν δε σου βγαίνουν οι ημερομηνίες για το επίδομα θέρμανσης, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις πάροχο. Δε ξέρω ποιος άλλος έχει καλές τιμές και αορίστου πρόγραμμα... νομίζω η NRG (κοίτα το excel και επιβεβαίωσε με τον κοράκιο). Και μετά από Σεπτέμβριο ξαναγυρνάς Ελίν.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέγραψα συμβόλαιο για νεα συνδεση/εγκατασταση με την Δεη πριν ακριβώς 1 μήνα και μεχρι τωρα δεν είχα καμια ενημέρωση για την πορεια της αίτησης σύνδεσης.. 

Μιλησα τηλεφωνικά με ΔΕΔΑ και μου είπαν οτι βλέπουν σαν παροχο μου την Δεη και οτι πρεπει να κανει ο μηχανικος μια αίτηση αυτοψιας (τελευταίο βημα για την σύνδεση) οπου και θα ερθει ο μηχανικός της Δεδα για αυτοψια/έλεγχο και πρώτο άναμμα.. 

Απο την Δεη πάλι που μιλησα μολις τηλεφωνικα ετσι για να δω την πορεια και τι γίνεται, μου είπαν οτι με τα στοιχεια που τους δινω (αφμ, ηκασπ) δεν βλέπουν τιποτα ατο σύστημα τους.. 

Καμια ιδεα; ή απλα δεν ξέρουν (η δεη) τι τους γινεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maktheo είπε

Υπέγραψα συμβόλαιο για νεα συνδεση/εγκατασταση με την Δεη

το χειρότερο πάροχο με διαφορά διάλεξες , ειδικά για νέα σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maktheo είπε

Υπέγραψα συμβόλαιο για νεα συνδεση/εγκατασταση με την Δεη

Eδώ εμείς λέμε πώς να ξεμπλέξουμε, κι εσύ πήγες κι έμπλεξες μαζί τους;

Υπέγραψες τουλάχιστον το Benefit; Γιατί αν υπέγραψες το control έκανες πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, korakios είπε

το χειρότερο πάροχο με διαφορά διάλεξες , ειδικά για νέα σύνδεση

Ε με όλους τους αλλους αυτα που διαβαζα και ακουγα νομιζω ηταν χειρότερα (ως προς τις χρεωσεις, αναπροσαρμογες κτλ που γίνανε μεσα στο τελευταίο ετος) 

56 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eδώ εμείς λέμε πώς να ξεμπλέξουμε, κι εσύ πήγες κι έμπλεξες μαζί τους;

Υπέγραψες τουλάχιστον το Benefit; Γιατί αν υπέγραψες το control έκανες πατάτα.

Και που να πηγαινα; το παρακολουθώ καιρο το νήμα και κατέληξα ΔΕΗ ως προς την καθαροτητα/κατανοηση των χρεώσεων τους.. Νομιζω ειναι και οι μονοι που αναρτούν καθε μηνα τις ανανεωμενες ttf τιμες. 

Ναι benefit, μονο αυτο ισχύει απο Νοέμβριο

 

Τοσο καιρό που διαβαζα το νημα ρε παιδιά, φοβήθηκε το μάτι μου με κάτι Ηρων/Ζενιθ κτλ που πήραν κεφαλια τον τελευταίο καιρό και μοιραζαν εγκεφαλικά μαζι με τους λογαριασμούς τους.. Τουλάχιστον διαβαζα οτι η Δεη ειχε σταθει λίγο με κατι σταθερα των 0.02 και 0.05 αργότερα, και ηταν η τελευταία που κατάργησε σταθερα προγράμματα (0.125)

Εννοείται οτι επισης διαβαζα οτι καθυστερουσε 1 και πλέον ετος για έκδοση λογαριασμων, αλλα εκτιμησα οτι προτιμω αυτο απο το να εχω  κρυφες χρεωσεις και εγκεφαλικα με κάθε λογαριασμό 

 

 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Eδώ εμείς λέμε πώς να ξεμπλέξουμε, κι εσύ πήγες κι έμπλεξες μαζί τους;

Υπέγραψες τουλάχιστον το Benefit; Γιατί αν υπέγραψες το control έκανες πατάτα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει το control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Τοσο καιρό που διαβαζα το νημα ρε παιδιά, φοβήθηκε το μάτι μου με κάτι Ηρων/Ζενιθ κτλ που πήραν κεφαλια τον τελευταίο καιρό και μοιραζαν εγκεφαλικά μαζι με τους λογαριασμούς τους.. Τουλάχιστον διαβαζα οτι η Δεη ειχε σταθει λίγο με κατι σταθερα των 0.02 και 0.05 αργότερα, και ηταν η τελευταία που κατάργησε σταθερα προγράμματα (0.125)

Εννοείται οτι επισης διαβαζα οτι καθυστερουσε 1 και πλέον ετος για έκδοση λογαριασμων, αλλα εκτιμησα οτι προτιμω αυτο απο το να εχω  κρυφες χρεωσεις και εγκεφαλικα με κάθε λογαριασμό 

απο χρεώσεις πλην την επιδότηση της ΔΕΠΑ που φάγανε στα σταθερά  , κομπλέ είναι

αλλά για νέα σύνδεση έμπλεξες με πάροχο που δεν έχει εξυπηρέτηση

απο τη στιγμή που η ΕΔΑ σε βλέπει να εκπροσωπείσαι , οκ, γλύτωσες τα χειρότερα

γενικά αν υπάρχει κάτι πρόβλημα στη ΔΕΗ δεν είναι μπλέξεις , άκρη δε βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Maktheo είπε

Ε με όλους τους αλλους αυτα που διαβαζα και ακουγα νομιζω ηταν χειρότερα (ως προς τις χρεωσεις, αναπροσαρμογες κτλ που γίνανε μεσα στο τελευταίο ετος) 

Και που να πηγαινα; το παρακολουθώ καιρο το νήμα και κατέληξα ΔΕΗ ως προς την καθαροτητα/κατανοηση των χρεώσεων τους.. Νομιζω ειναι και οι μονοι που αναρτούν καθε μηνα τις ανανεωμενες ttf τιμες. 

 

Παιδια επειδη και εγω σκεφτομαι να φυγω απο το MyhomeGasControl και τα σταθερα 0,125 δεν μπορω να δω κατι καλυτερο. Γιατι βλεπω παραπλανητικες τιμες στο excel, οπως και σχεδον ολοι εχουν TTF και 24 δεσμευση. Το λιγοτερο κακο ποιο θεωρειτε? Γιατι καλος η κακος ο χειμωνας ψιλοτελειωνει και κανεις δεν ξερει τι θα γινει τον επομενο χειμωνα, οποτε ενα αοριστου ειναι προτιμητεο.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Amlet είπε

Παιδια επειδη και εγω σκεφτομαι να φυγω απο το MyhomeGasControl και τα σταθερα 0,125 δεν μπορω να δω κατι καλυτερο. Γιατι βλεπω παραπλανητικες τιμες στο excel, οπως και σχεδον ολοι εχουν TTF και 24 δεσμευση. Το λιγοτερο κακο ποιο θεωρειτε? Γιατι καλος η κακος ο χειμωνας ψιλοτελειωνει και κανεις δεν ξερει τι θα γινει τον επομενο χειμωνα, οποτε ενα αοριστου ειναι προτιμητεο.

 

Ευχαριστω

επρεπε να είχες ήδη φυγει απο τελη γεναρη, αφου ο φλεβαρης και μαρτης ειναι με ttf ~ 60€/MWh. εγω ετσι εκανα σε gas benefit

Επεξ/σία από valliant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valliant είπε

επρεπε να είχες ήδη φυγει απο τελη γεναρη, αφου ο φλεβαρης και μαρτης ειναι με ttf ~ 60€/MWh. εγω ετσι εκανα σε gas benefit

Ετρεχα με διαφορα για αυτο το αμελησα. Το θεμα ειναι πως τωρα τι κανω, γιατι το προγραμμα ξεκινησε απο 13/10/22 και πλεον δεν αξιζει, αλλα και παλι με αυτα που γινονται δεν ξερεις που να πας ή να δεσμευτεις για 24 μηνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...