Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς μας "πούλησε" η ΔΕΠΑ σε αυτή την περίπτωση, όταν αποδέχτηκε τον ισχυρισμό της ΔΕΗ ότι η επιδότηση αφορά μόνο τα προγράμματα με κυμαινόμενη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, marmagia είπε

Η ζενίθ σε άλλον πελάτη επισύναψε επιστολή της ΔΕΠΑ οτι δεν το δικαιούνται τα σταθερά 

ισχύει , βασικά απο Οκτώβριο και μετά έστειλε επιστολές που αναφέρει καθαρά μόνο για κυμαινόμενα

5 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Δυστυχώς μας "πούλησε" η ΔΕΠΑ σε αυτή την περίπτωση, όταν αποδέχτηκε τον ισχυρισμό της ΔΕΗ ότι η επιδότηση αφορά μόνο τα προγράμματα με κυμαινόμενη τιμή. 

για ΔΕΗ αλλού είναι το πάτημα

5 ώρες πριν, tollisth είπε

Οσοι στείλατε email στο υπουργείο είχατε καποια απάντηση?

δεν ξέρω κάποιον που να έστειλε
____________________________________________________

πήρα σήμερα και αριθμό πρωτοκόλλου απο ΣτΚ

myrae κλασσικά τα ξύνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕΗ GasBenefit: TTF-30% μόνο στον 1ο λογαριασμό και μετά 1,03xTTF+0,004;

Καλημέρα σας.

Τέλη Οκτωβρίου έληξε το ΔΕΗ Gascontrol που είχα και υπέγραψα στο GasBenefit στις 4/11 όσο έβλεπα ακόμη την προσφορά TTF-30%. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός και δεν είχε τιμολογηθεί με -30%.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η έκπτωση -30% αφορούσε μόνο τον πρώτο λογαριασμό όπως και τα 50€ που είπαν θα μου βάλουν σε επόμενο λογαριασμό. Είπαν ότι θα μου βάλουν το -30% σε επόμενο λογαριασμό αναδρομικά αλλά στη συνέχεια θα τιμολογούμαι με 1,03xTTF+0,004. Τους είπα ότι δεν έγραφε κάτι τέτοιο στη σελίδα τους και είναι παραπλάνηση αλλά μου απάντησαν ότι δυστυχώς έτσι είναι το πρόγραμμα.

Περιμένω να μου στείλουν αντίγραφο της σύμβασης.

Επεξ/σία από isidorosss
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isidorosss είπε

 

Περιμένω να μου στείλουν αντίγραφο της σύμβασης.

Θα ζητήσεις το αυτονόητο, να τιμολογήθεις για 2 χρόνια με τους όρους που υπέγραψες. Για τροποποίηση πρέπει να σου στείλουν προσωπική ειδοποίηση 30 μέρες πριν την εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Θα ζητήσεις το αυτονόητο, να τιμολογήθεις για 2 χρόνια με τους όρους που υπέγραψες. Για τροποποίηση πρέπει να σου στείλουν προσωπική ειδοποίηση 30 μέρες πριν την εφαρμογή.

Εχουν μεγαλη διαφορα το παλιο benefit με το καινουριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, isidorosss είπε

ΔΕΗ GasBenefit: TTF-30% μόνο στον 1ο λογαριασμό και μετά 1,03xTTF+0,004;

Καλημέρα σας.

Τέλη Οκτωβρίου έληξε το ΔΕΗ Gascontrol που είχα και υπέγραψα στο GasBenefit στις 4/11 όσο έβλεπα ακόμη την προσφορά TTF-30%. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός και δεν είχε τιμολογηθεί με -30%.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η έκπτωση -30% αφορούσε μόνο τον πρώτο λογαριασμό όπως και τα 50€ που είπαν θα μου βάλουν σε επόμενο λογαριασμό. Είπαν ότι θα μου βάλουν το -30% σε επόμενο λογαριασμό αναδρομικά αλλά στη συνέχεια θα τιμολογούμαι με 1,03xTTF+0,004. Τους είπα ότι δεν έγραφε κάτι τέτοιο στη σελίδα τους και είναι παραπλάνηση αλλά μου απάντησαν ότι δυστυχώς έτσι είναι το πρόγραμμα.

Περιμένω να μου στείλουν αντίγραφο της σύμβασης.

Έχουν ξεφύγει τελείως τα λαμογια, άκου ισχύει για τον πρώτο λογαριασμό μόνο.. Ούτε στη Ζιμπάμπουε. Βρε να συμπληρωθεί το 6μηνο και μακριά από τους αλήτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, korakios είπε

 

δεν ξέρω κάποιον που να έστειλε
____________________________________________________

πήρα σήμερα και αριθμό πρωτοκόλλου απο ΣτΚ

myrae κλασσικά τα ξύνουν

Είχαν στειλει μερικά  πρόχειρα που βρήκα 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/679/#comment-59626480

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/page/726/#comment-59659812

Περιμένω εξελίξη απο ΡΑΕ αν και δεν το κόβω να υπάρχει και μετα μια ενημέρωση στου υπουργείο για το επίδομα 

Επεξ/σία από tollisth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, isidorosss είπε

Περιμένω να μου στείλουν αντίγραφο της σύμβασης.

επειδή είναι παράνομο να μη σου δίνουν τη σύμβαση με τον τιμοκατάλογο έχεις γερό πάτημα

8 ώρες πριν, isidorosss είπε

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν

ότι και να σου είπαν μη το δινεις σημασία

εσύ απλά να ισχυριστείς οτι σου είπαν για τιμές παλιού όταν υπέγραψες και δε σου έδωσαν τιμοκατάλογο

άνοιξε αίτημα στο myrae και καταγγελία στο ΣτΚ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, isidorosss είπε

ΔΕΗ GasBenefit: TTF-30% μόνο στον 1ο λογαριασμό και μετά 1,03xTTF+0,004;

Καλημέρα σας.

Τέλη Οκτωβρίου έληξε το ΔΕΗ Gascontrol που είχα και υπέγραψα στο GasBenefit στις 4/11 όσο έβλεπα ακόμη την προσφορά TTF-30%. Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός και δεν είχε τιμολογηθεί με -30%.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η έκπτωση -30% αφορούσε μόνο τον πρώτο λογαριασμό όπως και τα 50€ που είπαν θα μου βάλουν σε επόμενο λογαριασμό. Είπαν ότι θα μου βάλουν το -30% σε επόμενο λογαριασμό αναδρομικά αλλά στη συνέχεια θα τιμολογούμαι με 1,03xTTF+0,004. Τους είπα ότι δεν έγραφε κάτι τέτοιο στη σελίδα τους και είναι παραπλάνηση αλλά μου απάντησαν ότι δυστυχώς έτσι είναι το πρόγραμμα.

Περιμένω να μου στείλουν αντίγραφο της σύμβασης.

Από όσο θυμάμαι γιατι το παρακολουθούσα επειδη έληγε και το δικό μου τέλος Νοέμβρη όταν έβγαλε την τιμή 1,03xTTF+0,004 δεν είχε το -30%  αλλά το το 50αρικο δώρο.  

Το -30% υπήρχε  όταν  είχε το παλιό  ( TTF+0,04) και αν θυμάμαι καλά από 1/11  ίσχυε το 1,03xTTF+0,004 και 50ευρω δώρο.

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, teot είπε

Από όσο θυμάμαι γιατι το παρακολουθούσα επειδη έληγε και το δικό μου τέλος Νοέμβρη όταν έβγαλε την τιμή 1,03xTTF+0,004 δεν είχε το -30%  αλλά το το 50αρικο δώρο.  

Το -30% υπήρχε  όταν  είχε το παλιό  ( TTF+0,04) και αν θυμάμαι καλά από 1/11  ίσχυε το 1,03xTTF+0,004 και 50ευρω δώρο.

το πρόβλημά του είναι οτι τον βάλανε στο 1,03xTTF+0,004 χωρίς να το καταλάβει (νόμιζε υπέγραψε με τιμές παλιου)

βέβαια όντως αλλάξανε οι χρεώσεις για νέες αιτήσεις που γίνανε μετά απο 1/11 , αλλά έχει πάτημα το μπάχαλο της ΔΕΗ

με την ευκαιρία επειδή ξαναδιάβασα το

8 ώρες πριν, isidorosss είπε

Τους είπα ότι δεν έγραφε κάτι τέτοιο στη σελίδα τους και είναι παραπλάνηση

απο 1/11 το 1,03xTTF+0,004 αναγραφόταν στη σελίδα , μπορείς και να το επαληθεύσεις με wayback machine (internet archive) , γιαυτό μην το αναφέρεις στις κινήσεις που θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχτηκα κι εγω τηλέφωνο από τη ΔΕΗ σήμερα για έκπτωση 50€ στον επόμενο λογαριασμό που θα βγει τέλος Μαρτίου όπως ανέφεραν.
Εν τω μεταξύ στο ebill:

image.png.50ebdf1253a5ff0359174dc6592ba03c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2023 στις 2:02 ΜΜ, tollisth είπε

Οσοι στείλατε email στο υπουργείο είχατε καποια απάντηση?

Είχα στείλει πριν λίγο καιρό μήνυμα στο Υπεν. Τους ανέφερα ότι η Δεη δεν υπολόγισε επιδότηση στο σταθερό κι ότι άλλαξε τώρα τη σχετική ανακοίνωση στο site της ( είχα επισυνάψει το print screen που ανέφερε ότι επιδοτούνται όλα τα τιμολόγια συν τον πρόσφατο λογαριασμό μου. Απάντησαν σήμερα κιόλας το εξής:

". 

"Σε απάντηση του κάτωθι μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με την κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος και Ενέργειας και Οικονομικών υπ’ αριθμ. πρωτ. ΥΠΕΝ/ΔΥΔΡ/12462/333/09.02.2022 (ΦΕΚ Β΄ 603/11.02.2022) «Χορήγηση επιδότησης της κατανάλωσης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο εξηκοστό πρώτο του ν. 4839/2021» , όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, και όσον αφορά την κατανάλωση φυσικού αερίου για τους  οικιακούς καταναλωτές, σας ενημερώνουμε ότι χορηγήθηκε επιδότηση για την κατανάλωση των μηνών Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου, Μαρτίου Απριλίου, Μαΐου και Ιουνίου του έτους 2022 (επιδότηση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης).

Όσον αφορά στην επιδότηση που παρέχεται από τη ΔΕΠΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ Α.Ε. (για την περίπτωση των οικιακών καταναλωτών), παρακαλούμε να απευθυνθείτε σ’ αυτή για περαιτέρω πληροφορίες και διευκρινήσεις σχετικά με το ερώτημά σας (τηλ. επικοινωνίας: 210 2701000), καθώς και στον προμηθευτή σας.

Σύμφωνα με το άρθρο 24  του νόμου 4001/2011 (ΦΕΚ Α’ 179) όπως ισχύει, η Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) ασκεί την εποπτεία της εφαρμογής των μέτρων προστασίας των πελατών, σύμφωνα με τις διατάξεις του Δεύτερου Μέρους του εν λόγω νόμου.

Ακόμη, σύμφωνα με το άρθρο 4 της υπ. αριθμ. 174842/10.05.2018 «Κώδικας Προμήθειας Φυσικού Αερίου σε Πελάτες» (ΦΕΚ Β’ 1969/01.06.2018) απόφασης του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας όπως ισχύει, η εποπτεία για την άσκηση των δικαιωμάτων και υποχρεώσεων των Προμηθευτών και των Πελατών, κατ’ εφαρμογή του Κώδικα Προμήθειας (μεταξύ άλλων και για τα θέματα που άπτονται των λογαριασμών κατανάλωσης), διενεργείται από τη ΡΑΕ.

Κατόπιν αυτού και για ζητήματα που αφορούν τους λογαριασμούς σας, μπορείτε να απευθυνθείτε στη ΡΑΕ και συγκεκριμένα στην Πλατφόρμα Ενημέρωσης & Υποστήριξης Καταναλωτών (ηλεκτρονική δ/νση:  https://my.rae.gr/), προκειμένου να υποβάλετε  σχετική αναφορά. 

Επιπροσθέτως, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 50 του νόμου 4001/2011 (ΦΕΚ Α’ 179), για κάθε διαφωνία μεταξύ Πελάτη και Προμηθευτή, ο Πελάτης μπορεί να απευθυνθεί στον Συνήγορο του Καταναλωτή κατά τα προβλεπόμενα στο ν. 3297/2004 (Α` 259), όπως ισχύει, ή σε κάθε άλλο αρμόδιο φορέα που προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Με εκτίμηση,......."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...