Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το παλιό benefit έχεις; Αν άφησες να ανανεωθεί αυτόματα η σύμβαση χωρίς να υπογράψεις, τότε δε παίρνεις το 30%.

Αν έχεις το καινούργιο benefit, τότε η χρέωση είναι (1.03*TTF)+0.004

 

TTF+0,04 -30% υπέγραψα τέλη Οκτώβρη 

Επεξ/σία από kalliforlife
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταγα το εξελ και βλεπω οτι δεη ειναι στους 2-3 πιο φτηνους σε κυμαινομενο, ηθελα να μαθω αν μπορεις κορακιε να εξηγησεις γιατι το φυσικο αεριο πληρες ειναι καλυτερο απο το φυσικο αεριο extra που αυτο δινει και 20% μειωση που ειναι η παγιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, nikosbt said:

κοιταγα το εξελ και βλεπω οτι δεη ειναι στους 2-3 πιο φτηνους σε κυμαινομενο, ηθελα να μαθω αν μπορεις κορακιε να εξηγησεις γιατι το φυσικο αεριο πληρες ειναι καλυτερο απο το φυσικο αεριο extra που αυτο δινει και 20% μειωση που ειναι η παγιδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι απο εμένα... Εν τάχει,  Ηρων εδω και 2 χρόνια, τελείωσε το συμβόλαιο μου και με πήρανε και μου προτείνανε σταθερή τιμή στο αέριο 0,15 από συνεργαζόμενο γραφείο... Δεν παρακολουθούσα τις χρεώσεις για να σας πω την αμαρτία μου (φάουλ) αφού δεν έβγαζα άκρη... Ρωτώ πόσο ήταν τους τελευταίους μήνες οι χρεώσεις; Έχει φτάσει και 0,30 0,22 κτλ κτλ κτλ... μην τα πολυλογούμε επειδή έτρεχα και με ένα θέμα υγείας δεν το έψαξα και δέχτηκα... Καλός μ@λ@κ@ς... Θα πληρώνω αέριο στον θεό, και το καλύτερο, ενώ το καινούριο πρόγραμμα θα ξεκινούσε 7 φεβρουαρίου, έκαναν αναδρομική χρέωση με το 0.15 στο λογαριασμό που εκδόθηκε για τους μηνες Δεκεμβριο-ιανουάριο... Έχω μιλήσει πάνω από 10 φορές στο τηλέφωνο, δεν έχουν κάνει τίποτα ούτε όσον αφορά τον λογαριασμό, ούτε τον δόλιο τρόπο με τον οποίο μου πούλησαν το πρόγραμμα, αφού οι πληροφορίες που μου έδωσαν ήταν εντελώς παραπλανητικές και λένε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, παρά μόνο να πάω στο πρόγραμμα με την κυμαινόμενη χρέωση του ήρων με άλλα 2 χρόνια δέσμευση ειδάλλως διακοπη και πέναλτι 190ευρώ... Έχω ζητήσει και τις ηχογραφήσεις αφού υποτίθεται ότι αυτό είναι το συμβόλαιο (δεν έχω υπογράψει κάτι) και πάλι τίποτα. Τσέκαρα τις χρεώσεις του 2022 και πάνω από 0,15 πλήρωσα μόλις 2 μήνες... Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Επισυνάπτω και τις περσινές χρεώσεις του Ηρων. 

Μεγάλη προσοχή αφού δυστυχώς οι εταιρίες συμπεριφέρονται με απίστευτη ασυδοσία.

Και κάτι τελευταίο: Το συγκριτικό που υπάρχει στο insurancemarket με τις χρεώσεις των παρόχων έχει λογική βάση; Γιατί με βάση αυτό ο Ηρων στο αέριο φαίνεται ο πιο ακριβός απ'όλους..

Ευχαριστώ...

Χρεωσεις ηρων.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@barmanx

1) Δεν έχει σημασία που δεν υπέγραψες. Όταν είσαι ήδη πελάτης και αλλάζεις πρόγραμμα, αρκεί μόνο η ηχογραφημένη προφορική συναίνεση.

2) Εφόσον πρόκειται για σταθερό πρόγραμμα τότε δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης στη τιμή που υπογράφεις.

3) Δε σου είπαν ψέματα ότι είχε φτάσει 0.30, 0.22 κλπ το κυμαινόμενο (αρχικές τιμές). Φυσικά με τις εκπτώσεις του ΗΡΩΝ και της ΔΕΠΑ, οι τελικές τιμές έπεσαν όπως τις βλέπεις στον πίνακα.

4) Η παραπλάνηση είναι ότι "ξέχασαν" να σου αναφέρουν ότι ο δείκτης ΤΤF τον Φεβρουάριο ήταν 0.065 (οι διαπραγματεύσεις είχανε κλείσει απ'το Γενάρη). Ήταν γνωστό δηλαδή ότι το Φεβρουάριο θα συμφέρουν τα κυμαινόμενα. Το θέμα όμως είναι ότι ο ΗΡΩΝ υπερκοστολογεί τα κυμαινόμενα και με την έκπτωση μαζί το Flex βγήκε 0.099 τον Φλεβάρη. Το FX ίσως έβγαινε λίγο φτηνότερο. Ίσως δηλαδή μπορέσεις να υποστηρίξεις ότι δε σου ανέφεραν ξεκάθαρα πως η τιμή που υπογράφεις τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ήταν ακριβότερη απ'τη τιμή που είχες ήδη! Και πάλι όμως θα σου απαντήσουν ότι ναι... πλήρωσες λίγο παραπάνω το Φεβρουάριο αλλά δε θα μπορούσαν να προβλέψουν ότι τα κυμαινόμενα θα πέσουν κι άλλο... ενώ αν ανέβαιναν και πάλι πάνω από 0.15 (και η ΔΕΠΑ έκοβε τις επιδοτήσεις) θα ήσουν κερδισμένος. Θα πούνε δηλαδή ότι συμφώνησες σε πρόγραμμα με σταθερή τιμή για να προστατευτείς από απότομες διακυμάνσεις κλπ.

Το πώς ακριβώς θα τους κυνηγήσεις ή όχι δε μπορώ να στο πω... διότι μόνο εσύ ξέρεις λέξη προς λέξη τι ακριβώς ειπώθηκε στη συνομιλία. Ή αν δε θυμάσαι, πρέπει να πάρεις την ηχογράφηση και να ακούσεις τη παραμικρή λεπτομέρεια.

Το θέμα βέβαια είναι ότι δε γίνεται να βρεις το δίκιο σου χωρίς χρονοτριβή... και στο τέλος θα πάθεις ό,τι έπαθαν πέρυσι πολλοί στο ρεύμα, που παρέμεναν σε ακριβό πρόγραμμα μέχρι να βρουν το δίκιο τους με τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αν όντως μπορείς να γυρίσεις στον ΗΡΩΝ σε κυμαινόμενο, χωρίς να πληρώσεις τη ρήτρα αποχώρησης στο FIX, τότε κάντο. Ακόμα κι αν στείλουν συμβόλαιο με 2ετή δέσμευση, νομίζω είναι μικρό το κακό μπροστά στα 200ευρώ + ΦΠΑ που είναι το πέναλτυ, ή ακόμα χειρότερα να παραμείνεις στο 0.15 μέχρι να δικαιωθείς. Ούτως ή άλλως τα κυμαινόμενα πλέον και στους άλλους παρόχους (ΔΕΗ, Ελίν κλπ) δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Eν συνεχεία κάνε αμφισβήτηση λογαριασμού (γραπτώς) για τη λανθασμένη αναδρομική χρέωση του FIX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@barmanx

1) Δεν έχει σημασία που δεν υπέγραψες. Όταν είσαι ήδη πελάτης και αλλάζεις πρόγραμμα, αρκεί μόνο η ηχογραφημένη προφορική συναίνεση.

2) Εφόσον πρόκειται για σταθερό πρόγραμμα τότε δεν τίθεται θέμα παραπλάνησης στη τιμή που υπογράφεις.

3) Δε σου είπαν ψέματα ότι είχε φτάσει 0.30, 0.22 κλπ το κυμαινόμενο (αρχικές τιμές). Φυσικά με τις εκπτώσεις του ΗΡΩΝ και της ΔΕΠΑ, οι τελικές τιμές έπεσαν όπως τις βλέπεις στον πίνακα.

4) Η παραπλάνηση είναι ότι "ξέχασαν" να σου αναφέρουν ότι ο δείκτης ΤΤF τον Φεβρουάριο ήταν 0.065 (οι διαπραγματεύσεις είχανε κλείσει απ'το Γενάρη). Ήταν γνωστό δηλαδή ότι το Φεβρουάριο θα συμφέρουν τα κυμαινόμενα. Το θέμα όμως είναι ότι ο ΗΡΩΝ υπερκοστολογεί τα κυμαινόμενα και με την έκπτωση μαζί το Flex βγήκε 0.099 τον Φλεβάρη. Το FX ίσως έβγαινε λίγο φτηνότερο. Ίσως δηλαδή μπορέσεις να υποστηρίξεις ότι δε σου ανέφεραν ξεκάθαρα πως η τιμή που υπογράφεις τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο ήταν ακριβότερη απ'τη τιμή που είχες ήδη! Και πάλι όμως θα σου απαντήσουν ότι ναι... πλήρωσες λίγο παραπάνω το Φεβρουάριο αλλά δε θα μπορούσαν να προβλέψουν ότι τα κυμαινόμενα θα πέσουν κι άλλο... ενώ αν ανέβαιναν και πάλι πάνω από 0.15 (και η ΔΕΠΑ έκοβε τις επιδοτήσεις) θα ήσουν κερδισμένος. Θα πούνε δηλαδή ότι συμφώνησες σε πρόγραμμα με σταθερή τιμή για να προστατευτείς από απότομες διακυμάνσεις κλπ.

Το πώς ακριβώς θα τους κυνηγήσεις ή όχι δε μπορώ να στο πω... διότι μόνο εσύ ξέρεις λέξη προς λέξη τι ακριβώς ειπώθηκε στη συνομιλία. Ή αν δε θυμάσαι, πρέπει να πάρεις την ηχογράφηση και να ακούσεις τη παραμικρή λεπτομέρεια.

Το θέμα βέβαια είναι ότι δε γίνεται να βρεις το δίκιο σου χωρίς χρονοτριβή... και στο τέλος θα πάθεις ό,τι έπαθαν πέρυσι πολλοί στο ρεύμα, που παρέμεναν σε ακριβό πρόγραμμα μέχρι να βρουν το δίκιο τους με τη ρήτρα αναπροσαρμογής.

Αν όντως μπορείς να γυρίσεις στον ΗΡΩΝ σε κυμαινόμενο, χωρίς να πληρώσεις τη ρήτρα αποχώρησης στο FIX, τότε κάντο. Ακόμα κι αν στείλουν συμβόλαιο με 2ετή δέσμευση, νομίζω είναι μικρό το κακό μπροστά στα 200ευρώ + ΦΠΑ που είναι το πέναλτυ, ή ακόμα χειρότερα να παραμείνεις στο 0.15 μέχρι να δικαιωθείς. Ούτως ή άλλως τα κυμαινόμενα πλέον και στους άλλους παρόχους (ΔΕΗ, Ελίν κλπ) δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Eν συνεχεία κάνε αμφισβήτηση λογαριασμού (γραπτώς) για τη λανθασμένη αναδρομική χρέωση του FIX.

Μα το θέμα με την παραπλάνηση είναι ότι πάνω από 0,15 πλήρωσα μόλις 2 μήνες το 2022... Και μου το πουλήσανε σαν επιβράβευση επειδή είμαι συνεπής πελάτης κτλ κτλ... Νομίζω ότι ακόμη και την ρήτρα να αναγκαστώ να πληρώσω (που αν καταφέρω να αλλάξω πάροχο δεν θα τους την πληρώσω) πάλι κερδισμένος θα είμαι, αφού βλέπω ότι ο ήρων είναι ακριβότερος από όλους στο αέριο και με μεγάλες διαφορές.... Υπήρχε περίπτωση να μου έλεγε ΄τις πραγματικές τιμές kwh που πλήρωσα το 2022 και να συμφωνούσα σε τέτοια τιμή;;;; Πιάστηκα μ@λ@κ@ς πολυτελείας μάλιστα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kalliforlife είπε

TTF+0,04 -30% υπέγραψα τέλη Οκτώβρη 

Yπέγραψες τέλη Οκτώβρη και (από ότι αναφέρεις σε προηγούμενο post) η ενεργοποίηση έγινε 02/11/22 

Και εγώ υπέγραψα Οκτώβρη αλλά η ενεργοποίηση έγινε Νοέμβριο. 

Η έκπτωση 30% ίσχυε έως τέλος Οκτωβρίου. Εχω και εγώ το ίδιο θέμα και περιμένω να δω τι θα γίνει. Δεν έχω ακόμη λογαριασμό αλλά τηλεφωνικά μου είχαν απαντήσει πως μετράει η ημερομηνία υπογραφής και όχι της ενεργοποίησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

μετράει η ημερομηνία υπογραφής και όχι της ενεργοποίησης. 

Εννοείται αυτό, το θέμα είναι γιατί δεν έβαλαν την έκπτωση αφού στην προσφορά αναφέρεται ότι η έκπτωση ισχύει από τον πρώτο λογαριασμό, μετά την υπογραφή της σύμβασης. Θα πάω το απόγευμα σε κατάστημα και ελπίζω να μπορέσω να κάνω την δουλειά από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα λογαριασμό από Ελίν... έναντι 23/1 - 31/1. Εγγύηση δεν έχουν χρεώσει.

Δεδομένου ότι ο λογαριασμός λήγει 30/3... υποθέτω ότι κατά τις 10/4 θα βγάλουν εκκαθαριστικό λογαριασμό για τη περιοδο 23/1 έως τη καταμέτρηση της ΕΔΑ (το 1ο δεκαήμερα του Μαρτίου).

Άρα μ'αυτό το σύστημα τιμολόγησης δε θα λάβω έγκαιρα εκκαθαριστικό για τη περίοδο Μαρτίου - Απριλίου.

Δε θα βάλω τώρα πάγια εντολή, ώστε να χρεωθεί το 100άρικο της εγγύησης στον εκκαθαριστικό του άλλου μήνα. Μαζί με το λογαριασμό που περιμένω από ΔΕΗ για τη περιοδο Νοεμβρίου-Ιανουαρίου πιστεύω θα καλύψω το επίδομα θέρμανσης.

Αλχημείες. Στο μεθεπόμενο λογαριασμό θα ενεργοποιήσω πάγια εντολή για να πάρω πάλι πίσω το 100άρικο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, korakios είπε

δες ιστορικό στο excel , φύλλο αερίου τέρμα κάτω

Για Ιαν-Φεβ-Μαρτ 2022 δικαιούμασταν στο gas control της ΔΕΗ με χρέωση 0,02, έκπτωση και πίστωσης ενεργειακής μετάβασης και έκπτωση ΔΕΠΑ?

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, libera said:

Για Ιαν-Φεβ-Μαρτ 2022 δικαιούμασταν στο gas control της ΔΕΗ με χρέωση 0,02, έκπτωση και πίστωσης ενεργειακής μετάβασης και έκπτωση ΔΕΠΑ?

Εννοείς λογικά για 1,2,3 του 2023, σωστά; Φαίνεται ότι γίνεται πράγματι διαχωρισμός σταθερών και κυμαινόμενων όποτε μάλλον όχι. Αν εννοείς όντως πέρσι νομίζω καταβλήθηκαν και τα δυο όντως 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Φαίνεται ότι γίνεται πράγματι διαχωρισμός σταθερών και κυμαινόμενων όποτε μάλλον όχι 

Αναφέρομαι στο 2022 ε?

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...