Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Ηταν αρκετά διαφωτιστικές.Μια τελευταία ερώτηση.Επειδή καταλαβαίνω οτι να αποχωρήσω από την zeniθ επιφέρει πρόστιμο η αλλαγή προγράμματος από το home easy gas σε στο home gas now με τιμολόγηση βάσει χονδρικής τιμής θεωρείται οτι θα επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά το τι θα πληρώνω.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, JETTA2008tsi είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.Ηταν αρκετά διαφωτιστικές.Μια τελευταία ερώτηση.Επειδή καταλαβαίνω οτι να αποχωρήσω από την zeniθ επιφέρει πρόστιμο η αλλαγή προγράμματος από το home easy gas σε στο home gas now με τιμολόγηση βάσει χονδρικής τιμής θεωρείται οτι θα επιφέρει καλύτερα αποτελέσματα όσον αφορά το τι θα πληρώνω.Ευχαριστώ

ότι βγάζει το excel

______________________________

απο ΔΕΗ μου στείλανε και το λογαριασμό σε χαρτί τρομάρα τους 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, εχω ενα μεγαλο θεμα που δεν ξερω πως να το λυσω ή απο που να ξεκινησω.

Περυσι πληρωσα 1200ε αεριο χωρις να το χρησιμοποιοω πολυ, περιπου 18 βαθμους σπιτι.
Φετος ειπα θα κανω ενα πειραμα και δεν θα το αναψω σχεδον καθολου. Αυγουστο ηρθε 900ε λογαριασμος και πριν λιγες μερες μου ηρθε 1350ε. Μενω μονος σε ενα σπιτι 110τ.μ. και το αεριο το αναψα λιγες μερες οταν οι θερμοκρασιες πηγαινανε 15-16 βαθμους. Εχω φερει ανθρωπο για να δει για διαρροη και δεν ειχα. Τι βηματα πρεπει να ακολουθησω?

Εχω NRG

Ευχαριστω

Επεξ/σία από sinsane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sinsane είπε

Καλησπερα παιδια, εχω ενα μεγαλο θεμα που δεν ξερω πως να το λυσω ή απο που να ξεκινησω.

Περυσι πληρωσα 1200ε αεριο χωρις να το χρησιμοποιοω πολυ, περιπου 18 βαθμους σπιτι.
Φετος ειπα θα κανω ενα πειραμα και δεν θα το αναψω σχεδον καθολου. Αυγουστο ηρθε 900ε λογαριασμος και πριν λιγες μερες μου ηρθε 1350ε. Μενω μονος σε ενα σπιτι 110τ.μ. και το αεριο το αναψα λιγες μερες οταν οι θερμοκρασιες πηγαινανε 15-16 βαθμους. Εχω φερει ανθρωπο για να δει για διαρροη και δεν ειχα. Τι βηματα πρεπει να ακολουθησω?

Εχω NRG

Ευχαριστω

Ο μετρητης τι δειχνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ο μετρητης τι δειχνει; 

Οτι δειχνει ο λογαριασμος, τα υπολογισα και τον χρονο με ελαχιστη χρηση ( μπανιο, πιατα ) μου βγαινει 2500-3000ε

Επεξ/σία από sinsane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ελάχιστη χρήση δίνεις 2.500 ευρώ?! Εμένα με σταθερά στους 20 με 21,5 το προβλέπω για ~450 ευρώ τον χρόνο.

Κάτι πάει πολύ λάθος... Ανέβασε κανέναν λογαριασμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sinsane είπε

Οτι δειχνει ο λογαριασμος, τα υπολογισα και τον χρονο με ελαχιστη χρηση ( μπανιο, πιατα ) μου βγαινει 2500-3000ε

Φίλε υπάρχει αντίστοιχο θέμα ας συνεχίσουμε εκεί 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, greg4 είπε

Με ελάχιστη χρήση δίνεις 2.500 ευρώ?! Εμένα με σταθερά στους 20 με 21,5 το προβλέπω για ~450 ευρώ τον χρόνο.

Κάτι πάει πολύ λάθος... Ανέβασε κανέναν λογαριασμό. 

Να σημειωσω οτι το διαμερισμα που μενω ηταν φροντιστήριο. Ειχα επιλογη να το κανω οικιακο και με παροτρηναν να το κρατησω επαγγελματικο γιατι ειχα εκπτωσεις. Το θεμα υπαρχει τα τελευταια 2 χρονια, πιο πριν ολα ηταν καλα με αυτο το setup.

invoice (1) (1).pdf

Επεξ/σία από sinsane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sinsane είπε

Να σημειωσω οτι το διαμερισμα που μενω ηταν φροντιστήριο. Ειχα επιλογη να το κανω οικιακο και με παροτρηναν να το κρατησω επαγγελματικο γιατι ειχα εκπτωσεις. Το θεμα υπαρχει τα τελευταια 2 χρονια, πιο πριν ολα ηταν καλα με αυτο το setup.

invoice (1) (1).pdf 1.2 MB · 6 downloads

έχεις απο το 2021 κατανάλωση .............

μετά πάμε στο οτι ευτυχώς που δε σε χρέωσαν αναπροσαρμογή πάνω στο TTF όπως προβλέπονταν (μάλλον φάγανε χέρι γιατί βλέπω ούτε η Προτέργια τσακίζει όπως προβλέπται) , στο συμβόλαιο

αλλά

δες αν προβλέπονταν καταρχάς αναπροσορμογή στους όρους μιας και προσθέτηκε κάποια στιγμή αργότερα (βέβαια είναι 115€ το ποσό, τίποτα μπροστά στο σύνολο)

Λόγω επαγγελματικού δεν ξέρω αν προβλέπεται τόσο μεγάλο διάστημα κατανάλωσης και αν θα έπρεπε να εκδώσουν πιο νωρίς

Κατα τα άλλα διαπίστωσες αυτό που δεν άκουγες μάλλον απο πέρυσι , οτι το αέριο εκτοξεύτηκε

Περι κατανάλωσης στο άλλο νήμα

Αυτο που σε καίει είναι να μάθεις τι είναι το "υποσύνολο σε μεταφορά "2299,98€"

Για τις επιδοτήσεις δυστυχώς δεν έχω κρατήσει αρχείο για επαγγελματικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις απο το 2021 κατανάλωση .............

μετά πάμε στο οτι ευτυχώς που δε σε χρέωσαν αναπροσαρμογή πάνω στο TTF όπως προβλέπονταν (μάλλον φάγανε χέρι γιατί βλέπω ούτε η Προτέργια τσακίζει όπως προβλέπται) , στο συμβόλαιο

αλλά

δες αν προβλέπονταν καταρχάς αναπροσορμογή στους όρους μιας και προσθέτηκε κάποια στιγμή αργότερα (βέβαια είναι 115€ το ποσό, τίποτα μπροστά στο σύνολο)

Λόγω επαγγελματικού δεν ξέρω αν προβλέπεται τόσο μεγάλο διάστημα κατανάλωσης και αν θα έπρεπε να εκδώσουν πιο νωρίς

Κατα τα άλλα διαπίστωσες αυτό που δεν άκουγες μάλλον απο πέρυσι , οτι το αέριο εκτοξεύτηκε

Περι κατανάλωσης στο άλλο νήμα

Αυτο που σε καίει είναι να μάθεις τι είναι το "υποσύνολο σε μεταφορά "2299,98€"

Για τις επιδοτήσεις δυστυχώς δεν έχω κρατήσει αρχείο για επαγγελματικά

Πως εχω καταναλωση απτο 2021 ενω εχω πληρωσει ολους τους εκαθαριστικους? 
Περυσι με τις υψηλες τιμες πληρωσα 1500, μετα αυγουστο του 22 900ε και τωρα ηρθε αυτο.

Θα προσπαθησω να μαθω για το ποσο, υπαρχει περιπτωση καπως να γινεται υποκλοπη αεριου? ( λεω εγω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sinsane είπε

Θα προσπαθησω να μαθω για το ποσο, υπαρχει περιπτωση καπως να γινεται υποκλοπη αεριου? ( λεω εγω )

χαλασμένος μετρητής / καυστήρας , λανθασμένη ένδειξη κτλ , στο άλλο νήμα

3 λεπτά πριν, sinsane είπε

Πως εχω καταναλωση απτο 2021 ενω εχω πληρωσει ολους τους εκαθαριστικους? 

οκ , άρα κάνεις αμφισβήτηση και ζητάς εξηγήσεις , στείλε τους και τις πληρωμές

3 λεπτά πριν, sinsane είπε

Περυσι με τις υψηλες τιμες πληρωσα 1500, μετα αυγουστο του 22 900ε και τωρα ηρθε αυτο.

τα ποσά € , δε λένε κάτι . Εσύ δες τα διαστήματα κατανάλωσης και αν σε διπλοχρέωσαν ήδη πληρωμένους λογαριασμούς (και παλιότερους)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sinsane είπε

Πως εχω καταναλωση απτο 2021 ενω εχω πληρωσει ολους τους εκαθαριστικους? 
 

Στον λογαριασμό που ανέβασες υπάρχει και ένα ανεξοφλητο υπόλοιπο. Μήπως υπάρχει πρόβλημα και δεν φαίνονται όλες οι πληρωμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φύγει από Ήρων από 28/2/22. Είχε βγει τελικός λογαριασμός απρ22 και σήμερα μου στείλανε μνμ ότι εκδόθηκε λογαριασμός. Βλέπω και αναφέρει ρυθμοζομενες χρεώσεις 102 €, έκπτωση ΔΕΠΑ συνολικά 101(σπασμένο σε τρία ποσά, σαν 3 μήνες).Είναι μηδαμινο πόσο, αλλά όποτε τους καπνίσει θα στέλνουν λογαριασμούς; Πήρα  τηλ,δεν είμαι λέω πελάτης για πάνω από 1 έτος, το κοιτάει και λέει ναι φυσικά ,αλλά αφορά χρεώσεις από την ΔΕΠΑ. Τι κάνουν πάλι Ήρων; Παίρνουν εκπτώσεις ΔΕΠΑ αυτοί;

Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Makaron1984 είπε

Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο;

Και μενα το ίδιο, βέβαια το δικό μου είναι 9 ευρώ πιστωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...