Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Παιδιά πλήρωσα τον λογαριασμού χθες η προχθές δεν θυμάμαι καλά και ακόμη δεν φαίνεται ότι πλήρη στo ebill..

θέλουνε 5-6 ημέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Παιδιά πλήρωσα τον λογαριασμού χθες η προχθές δεν θυμάμαι καλά και ακόμη δεν φαίνεται ότι πλήρη στo ebill..

Μέσω ebill έγινε η πληρωμή. 

Τι γίνεται? 

Spoiler

Θελει 2-3 μερες να φανει μην αγχώνεσαι,αν μπεις στο ebanking σου φαινεται ποτε την εκανες  

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JETTA2008tsi είπε

Καλησπέρα.Εχω νέο συμβόλαιο στην zeniθ από Οκτ 2022 ( gas easy home) με σταθερή τιμή.

δεν είναι σταθερή , έχεις ρήτρα αναπροσαρμογής όπως διαπίστωσες

συμπυκνωμένα κάνεις αυτά

2 ώρες πριν, JETTA2008tsi είπε

Οι λογαριασμοί για τα δίμηνα Οκτ -Δεκ 22 και Δεκ - Φεβ 23 ήρθαν απίστευτα υψηλοί.

ναι , όσοι χρησιμοποίησαν αέριο για θέρμανση και δεν ήταν με χαμηλό σταθερό τους ήρθε κεραμίδα όπως πέρυσι

2 ώρες πριν, JETTA2008tsi είπε

Πείτε μου σας παρακαλώ τι συμφέρει τελικά συμβόλαιο με σταθερή και ρήτρα αναπροσαρμογής ή κυμαινόμενη τιμή χωρίς ρήτρα;

υπάρχουν

1. τα σταθερά (τέλος)

2. με βασική προμήθεια και ρήτρα

3. βάσει TTF και προμήθεια

4. βάσει TTF ,συν ρήτρα στο TTF και προμήθεια (πλέον ευτυχώς όχι εμπορικά , έχουν ξεμείνει κάποιοι στην Προτέργια που έσφαξε)

εσύ είσαι στο 2

κατέβασε το excel της καρφιτσωμένης αναρτησης , βάλε ετήσια κατανάλωση σε kw και παίξε με τιμές TTF να καταλάβεις περίπου διαφορές βλέποντας τη στήλη "Ε" Τελική

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JETTA2008tsi είπε

Καλησπέρα.Εχω νέο συμβόλαιο στην zeniθ από Οκτ 2022 ( gas easy home) με σταθερή τιμή.Οι λογαριασμοί για τα δίμηνα Οκτ -Δεκ 22 και Δεκ - Φεβ 23 ήρθαν απίστευτα υψηλοί.Πείτε μου σας παρακαλώ τι συμφέρει τελικά συμβόλαιο με σταθερή και ρήτρα αναπροσαρμογής ή κυμαινόμενη τιμή χωρίς ρήτρα;

δεν ηξερες δεν ρωταγες? οπουδηποτε και να πας θα εισαι καλυτερα απο αυτο το εκτρωμα που εισαι τωρα.χρεωνουν οτι θελουν αυτοι.φυγε αμεσα απο αυτους και μην περιμενεις γιατι τελειωσε ο χειμωνας.ακομα και με παγια μονο θα αρχισουν τα εναντι-εκκαθαριστικος και τελικα θα φας κατραπακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dasnowy είπε

Φυσικό αέριο οικιακό πλήρες χωρίς πάγιο και χωρίς δέσμευση. 

έχει κανονικά δέσμευση και 24 μήνες και ακριβά ποσά για αλλαγη

image.png.1d8e5d1c5f85473157e1dc5d07920f42.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απάντηση της Ζενίθ  στο myrae σχετικά με τις εκπτώσεις  ΔΕΠΑ

Επιπρόσθετα, αναφορικά με τις εκπτώσεις ΔΕΠΑ να σας ενημερώσουμε ότι η ειδική έκπτωση της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε., αποτελεί πρωτοβουλία αυτής σε συνέχεια των ανακοινώσεων του ΥΠΕΝ (Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας) σχετικά με μέτρα στήριξης της κοινωνίας από τις επιπτώσεις της ενεργειακής κρίσης. Η ειδική έκπτωση αυτή σχετίζεται με το κόστος χονδρεμπορικής αγοράς φυσικού αερίου και δόθηκε κατόπιν σχετικής επίσημης επικοινωνίας καθώς και γραπτών οδηγιών της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. προς την ZeniΘ.  Η απόδοση της ειδικής έκπτωσης ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. έγινε από την ZeniΘ, κατόπιν οδηγιών της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε., με γνώμονα την αντιστοίχιση των ποσοτήτων λιανικής πώλησης Οικιακών καταναλωτών και των αντίστοιχων ποσοτήτων χονδρεμπορικης αγοράς από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Σας γνωρίζουμε ότι το ύψος της ειδικής έκπτωσης ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. για τον μήνα Οκτώβριο 2022 ανήλθε σε 90 €/MWh, για τον μήνα Νοέμβριο 2022 ανήλθε σε 25 €/MWh και για τον μήνα Δεκέμβριο 2022 ανήλθε σε 15 €/MWh.  Η εν λόγω ειδική έκπτωση σύμφωνα με τις οδηγίες που έλαβε η ΖeniΘ από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε αφορά σε Οικιακούς καταναλωτές με κυμαινόμενο πακέτο. Αναφορικά με την παροχή με Κωδικό Πελάτη 2ΠΕσυμβάλλεστε με τη ZeniΘ με την υπ’ αριθμό  Σύμβαση Προμήθειας Φυσικού Αερίου και το πακέτο της εν λόγω Σύμβασης, το οποίο έχετε επιλέξει είναι το Gas Home Fix με ανταγωνιστική σταθερή χρέωση προμήθειας.  Συνεπώς, στους λογαριασμούς οι οποίοι εμπεριέχουν κατανάλωση Οκτωβρίου 2022-Δεκεμβρίου 2022, η ZeniΘ ορθά προχώρησε στην μη απόδοση της ειδικής έκπτωσης ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. 

Επεξ/σία από sotiris_1988
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, sotiris_1988 είπε

Απάντηση της Ζενίθ  στο myrae σχετικά με τις εκπτώσεις  ΔΕΠΑ

.....Η εν λόγω ειδική έκπτωση σύμφωνα με τις οδηγίες που έλαβε η ΖeniΘ από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε αφορά σε Οικιακούς καταναλωτές με κυμαινόμενο πακέτο.....

απόρριψη απάντησης και ζητάς την επιστολή-"οδηγίες"

περιμένεις κάποιες εργάσιμες για αίτημα διαμεσολάβησης στο info της ΡΑΕ

________________________________________________________________

Δυστυχώς θα μπει και η ΔΕΠΑ στο πανηγύρι με την ανακοίνωση αργότερα ,

https://depa.gr/orizontia-epidotisi-90-e-mwh-se-700-000-oikiakous-katanalotes-fysikou-aeriou-apo-ti-depa-eborias/

όπως και το ΥΠΕΝ με τις ανακοινώσεις

Οκτώβριος 2022

Νοέμβριος 2022

Δεκέμβριος 2022

Ιανουάριος 2022

και θα χρειαστεί ο ΣτΚ

______________________________________

edit2 τα παραπάνω μην τα συγχέουμε με την περίπτωση της ΔΕΗ...

Επεξ/σία από korakios
λινκ ΔΕΠΑ/ΥΠΕΝ
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, volos40 είπε

δεν ηξερες δεν ρωταγες? οπουδηποτε και να πας θα εισαι καλυτερα απο αυτο το εκτρωμα που εισαι τωρα.χρεωνουν οτι θελουν αυτοι.φυγε αμεσα απο αυτους και μην περιμενεις γιατι τελειωσε ο χειμωνας.ακομα και με παγια μονο θα αρχισουν τα εναντι-εκκαθαριστικος και τελικα θα φας κατραπακια

Ποτέ ξανα ζενίθ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sotiris_1988 είπε
Spoiler

Απάντηση της Ζενίθ  στο myrae σχετικά με τις εκπτώσεις  ΔΕΠΑ

Επιπρόσθετα, αναφορικά με τις εκπτώσεις ΔΕΠΑ να σας ενημερώσουμε ότι η ειδική έκπτωση της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε., αποτελεί πρωτοβουλία αυτής σε συνέχεια των ανακοινώσεων του ΥΠΕΝ (Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας) σχετικά με μέτρα στήριξης της κοινωνίας από τις επιπτώσεις της ενεργειακής κρίσης. Η ειδική έκπτωση αυτή σχετίζεται με το κόστος χονδρεμπορικής αγοράς φυσικού αερίου και δόθηκε κατόπιν σχετικής επίσημης επικοινωνίας καθώς και γραπτών οδηγιών της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. προς την ZeniΘ.  Η απόδοση της ειδικής έκπτωσης ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. έγινε από την ZeniΘ, κατόπιν οδηγιών της ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε., με γνώμονα την αντιστοίχιση των ποσοτήτων λιανικής πώλησης Οικιακών καταναλωτών και των αντίστοιχων ποσοτήτων χονδρεμπορικης αγοράς από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. Σας γνωρίζουμε ότι το ύψος της ειδικής έκπτωσης ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. για τον μήνα Οκτώβριο 2022 ανήλθε σε 90 €/MWh, για τον μήνα Νοέμβριο 2022 ανήλθε σε 25 €/MWh και για τον μήνα Δεκέμβριο 2022 ανήλθε σε 15 €/MWh.  Η εν λόγω ειδική έκπτωση σύμφωνα με τις οδηγίες που έλαβε η ΖeniΘ από τη ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε αφορά σε Οικιακούς καταναλωτές με κυμαινόμενο πακέτο. Αναφορικά με την παροχή με Κωδικό Πελάτη 2ΠΕσυμβάλλεστε με τη ZeniΘ με την υπ’ αριθμό  Σύμβαση Προμήθειας Φυσικού Αερίου και το πακέτο της εν λόγω Σύμβασης, το οποίο έχετε επιλέξει είναι το Gas Home Fix με ανταγωνιστική σταθερή χρέωση προμήθειας.  Συνεπώς, στους λογαριασμούς οι οποίοι εμπεριέχουν κατανάλωση Οκτωβρίου 2022-Δεκεμβρίου 2022, η ZeniΘ ορθά προχώρησε στην μη απόδοση της ειδικής έκπτωσης ΔΕΠΑ Εμπορίας Α.Ε. 

 

Πες μου σε παρακαλώ πόσο καιρό περίμενες και σου απάντησαν αυτο? είμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς με αίτημα στη ΡΑΕ ΚΑΙ αμφισβήτηση λογαριασμού ΚΑΙ χθες έκανα αμφισβήτηση άλλους δύο λογαριασμούς που αφορούν το ίδιο χρονικό διάστημα αλλά ακόμη με έχουν στο περίμενε.  Χθες μίλησα ΞΑΝΑ τηλεφωνικά μαζί τους, αφού πρώτα περίμενα τηλεφώνημά του από προχθες διότι λόγω φόρτου εργασίας θα με έπαιρναν αυτοί και η απάντησή τους ήταν θα σας ενημερώσουμε άμεσα.. (από Γενάρη περιμένω κάποια απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανηγύρι αυτό θα τελειώσει όταν κι αν η ΔΕΠΑ αποφασίσει να απαντήσει επίσημα για το αν τα σταθερά τιμολόγια συμπεριλαμβάνονται ή όχι. Μέχρι τότε όλα είναι πιθανά (ακόμα και κρυφό δωράκι της ΔΕΠΑ στους παρόχους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bloummy είπε

Πες μου σε παρακαλώ πόσο καιρό περίμενες και σου απάντησαν αυτο? είμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς με αίτημα στη ΡΑΕ ΚΑΙ αμφισβήτηση λογαριασμού ΚΑΙ χθες έκανα αμφισβήτηση άλλους δύο λογαριασμούς που αφορούν το ίδιο χρονικό διάστημα αλλά ακόμη με έχουν στο περίμενε.  Χθες μίλησα ΞΑΝΑ τηλεφωνικά μαζί τους, αφού πρώτα περίμενα τηλεφώνημά του από προχθες διότι λόγω φόρτου εργασίας θα με έπαιρναν αυτοί και η απάντησή τους ήταν θα σας ενημερώσουμε άμεσα.. (από Γενάρη περιμένω κάποια απάντηση)

Από 22 Ιανουαρίου το πρωτο και μετά αλλά 3 αιτήματα και μου απαντήσαν 6/3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνια με ΔΕΔΑ εχθες που ζητησα τις μετρησεις μου τις εστειλαν μεσω email,μεχρι Ιανουαριο που εσταλει στην ΔΕΗ στις 15/2 και οι προηγουμενεις μετρησεις ηταν καθε μηνα οπως και η αποστολη τους στην ΔΕΗ γινοταν μηνιαια οπως μου ανεφεραν γραπτως,ολα αυτα σε αντιθεση με οτι μου ειπαν απο ΔΕΗ σε τηλεφωνικη επικοινωνια πριν δυο μηνες.

Αιτημα MyRae και βλεπουμε γιατι πλεον ο κίνδυνος να χαθει το επιδομα θερμανσης ειναι πολυ μεγαλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, korakios είπε

απόρριψη απάντησης και ζητάς την επιστολή-"οδηγίες"

περιμένεις κάποιες εργάσιμες για αίτημα διαμεσολάβησης στο info της ΡΑΕ

________________________________________________________________

Δυστυχώς θα μπει και η ΔΕΠΑ στο πανηγύρι με την ανακοίνωση αργότερα ,

https://depa.gr/orizontia-epidotisi-90-e-mwh-se-700-000-oikiakous-katanalotes-fysikou-aeriou-apo-ti-depa-eborias/

όπως και το ΥΠΕΝ με τις ανακοινώσεις

Οκτώβριος 2022

Νοέμβριος 2022

Δεκέμβριος 2022

Ιανουάριος 2022

και θα χρειαστεί ο ΣτΚ

______________________________________

edit2 τα παραπάνω μην τα συγχέουμε με την περίπτωση της ΔΕΗ...

Απάντηση zenith  με την επιστολή οδηγίες από τη ΔΕΠΑ μόλις μου έστειλαν, για όλους τους μήνες. 

 

IMG_20230308_145433.jpg

Επεξ/σία από sotiris_1988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sotiris_1988 είπε

Απάντηση zenith  με την επιστολή οδηγίες από τη ΔΕΠΑ μόλις μου έστειλαν, για όλους τους μήνες. 

αυτό λέει μόνο για Νοέμβριο ή εννοείς οτι έχει και άλλα κομμάτια η επιστολή ? λογικά θα έχει γιατί δεν υπάρχουν ημερομηνίες υπογραφές , τίποτα . Στείλε σε pm αν είναι όλο το αρχείο

Αν ισχύει πάει η φάση κατά ΥΠΕΝ (και ΔΕΠΑ εξαρτάται το αρχείο), πολύ δύσκολα τα πράγματα

Επεξ/σία από korakios
ισχύει δυστυχώς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...