Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

όλοι άμπαλοι ήμασταν , μην αγχώνεσαι 😛

απλά η όλη φάση έχει πάνω απο χρόνο , το καθυστέρησες λιγάκι 😁

zenith gas home easy να υποθέσω ?  ΝΑΙ

παλιά μπορούσες και δεν έχει σχέση με αυτά που ανέφερες

Διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση και κατέβασε το excel

Τηλεφωνικά σου το πλασάρανε ? (σημαντικό να απαντήσεις σε αυτό) ΟΧΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

 

2 ώρες πριν, atpanos είπε

Ανέβασε σε τον λογαριασμό εδώ χωρίς προσωπικά στοιχεία.

 

Screenshot (279).png

Screenshot (280).png

 

Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη,δεν ξερω παλια ειχαμε πετρελαιο και βγαζαμε το χειμωνα με ενα χιλιαρικο υποτιθεται βαλαμε αεριο για καλυτερα και παλι το ιδιο κοστιζει

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

ΟΧΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

σου τη φόρεσε πάντως πληροφοριακά 😁 , ευτυχώς δεν έκανε πολλά κρύα .

Παρακολούθησε το excel και βάζοντας κατανάλωση και μαντεύοντας τιμές TTF κάνε μια σύγκριση να δεις αν συμφέρει να πληρώσεις τη ρήτρα αποχώρησης και να πας αλλού

Επίσης δεν αν μπήκαν επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ μιας και η Ζενίθ το ξεχνά (τέρμα κάτω στο φύλλο αερίου του excel είναι το ιστορικό επιδοτήσεων)

άκυρο , τώρα είδα ανέβασες λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

σου τη φόρεσε πάντως πληροφοριακά 😁 , ευτυχώς δεν έκανε πολλά κρύα .

κλαιωωωωω , μα πως τα λες ετσι εσυυυ 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη,δεν ξερω παλια ειχαμε πετρελαιο και βγαζαμε το χειμωνα με ενα χιλιαρικο υποτιθεται βαλαμε αεριο για καλυτερα και παλι το ιδιο κοστιζει

φέτος ,όπως και πέρυσι ήταν πανάκριβο το αέριο, απλά πέρυσι παίζανε σταθερά φθηνά και τη βγάλαμε , φέτος μόνο για ζεστό νερό ήτανε η φάση με το αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σου τη φόρεσε πάντως πληροφοριακά 😁 , ευτυχώς δεν έκανε πολλά κρύα .

Παρακολούθησε το excel και βάζοντας κατανάλωση και μαντεύοντας τιμές TTF κάνε μια σύγκριση να δεις αν συμφέρει να πληρώσεις τη ρήτρα αποχώρησης και να πας αλλού

Επίσης δεν αν μπήκαν επιδοτήσεις της ΔΕΠΑ μιας και η Ζενίθ το ξεχνά (τέρμα κάτω στο φύλλο αερίου του excel είναι το ιστορικό επιδοτήσεων)

άκυρο , τώρα είδα ανέβασες λογαριασμό

αν παω αλλου δηλ συμφερει?Και που θεωρειται καλα???Γιατι πανω κατω ολοι ιδιες τιμες εχουν πλεον....σταθερη τιμη η δεν δινουν η δινουν πανακριβα και αναπροσαρμογες εχουν βαλει ολοι οι παροχοι με τσαμπουκα πλεον

 

Γενικα ειμαστε σε φαση που η τιμη κιλοβατορας που ειναι και το ζητουμενο δεν παιζει κανεναν ρολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotisbasm είπε

κλαιωωωωω , μα πως τα λες ετσι εσυυυ 😆

πως αλλιώς να το πω ? Ο άνθρωπος τον έβαλε σε πρόγραμμα με ρήτρα και 24 μήνες δέσμευση "για το καλό του" 😁

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

αν παω αλλου δηλ συμφερει?Και που θεωρειται καλα???Γιατι πανω κατω ολοι ιδιες τιμες εχουν πλεον....σταθερη τιμη η δεν δινουν η δινουν πανακριβα και αναπροσαρμογες εχουν βαλει ολοι οι παροχοι με τσαμπουκα πλεον

σταθερή τιμή κανένας δεν έχει αυτή τη στιγμή, κατέβασε το excel και δες τι σου βγάζει με διάφορες τιμές TTF, εξαρτάται άμεσα απο την κατανάλωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

πως αλλιώς να το πω ? Ο άνθρωπος τον έβαλε σε πρόγραμμα με ρήτρα και 24 μήνες δέσμευση "για το καλό του" 😁

σταθερή τιμή κανένας δεν έχει αυτή τη στιγμή, κατέβασε το excel και δες τι σου βγάζει με διάφορες τιμές TTF, εξαρτάται άμεσα απο την κατανάλωσή σου

εντωμεταξύ πρόσεξε ήμουν εκεί πριν απο 3 χρονια,στα 2 πρώτα ειχα ενα πολύ τίμιο προγραμμα,στις 8/8/22 εληξε,χωρις να κανω καμία κίνηση και ενω έψαχνα πρώιμα να δω τι παίζει και που να παω με παίρνουν τηλ απο ζενιθ και μου λενε οτι θα μου αποσταλούν τα νεα συμβολαια,ρωταω ποια συμβόλαια αφου δεν υπεγραψα,με παιρνει τηλ ο γείτονας την επόμενη και μου λεει στα κάνα εγω μην αγχώνεσαι και το αφησα εκει,τεχνικα δηλ δεν εχω υπογραψει μπορω να φυγω χωρις να πληρωνω ρητρες αποδεσμευσης???

Αλλα και να φυγω θ  υπαρχει τπτ αξιολογο?τι να συγκρινω ολοι οι παροχοι στο excel με ttf ειναι και οι μισοι εχουν και πιο ακριβο παγιο/κιλοβατωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

Αλλα και να φυγω θ  υπαρχει τπτ αξιολογο?τι να συγκρινω ολοι οι παροχοι στο excel με ttf ειναι και οι μισοι εχουν και πιο ακριβο παγιο/κιλοβατωρα

τι "τι να συγκρινω" ? να συγκρίνεις τελική τιμή

Spoiler


2 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

στις 8/8/22 εληξε,χωρις να κανω καμία κίνηση και ενω έψαχνα πρώιμα να δω τι παίζει και που να παω με παίρνουν τηλ απο ζενιθ και μου λενε οτι θα μου αποσταλούν τα νεα συμβολαια,ρωταω ποια συμβόλαια αφου δεν υπεγραψα,με παιρνει τηλ ο γείτονας την επόμενη και μου λεει στα κάνα εγω μην αγχώνεσαι και το αφησα εκει,τεχνικα δηλ δεν εχω υπογραψει μπορω να φυγω χωρις να πληρωνω ρητρες αποδεσμευσης???

συνεννοήσου με το γείτονα , μπορεί και να μπει μέσα για πλαστογράφηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

τι "τι να συγκρινω" ? να συγκρίνεις τελική τιμή

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

συνεννοήσου με το γείτονα , μπορεί και να μπει μέσα για πλαστογράφηση ....

 

συγνωμη ρε συ κορακιε αλλα δεν βρισκω ακρη στο εξελ ουτε καταλαβαινω που βαζω αριθμους

-ειναι λιγο γλιτσας ο γειτονας αλλα δεν θε΄λω να το τραβηξω ειναι μπαμπας με 2 παιδακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

-ειναι λιγο γλιτσας ο γειτονας αλλα δεν θε΄λω να το τραβηξω ειναι μπαμπας με 2 παιδακια

τότε δε μπορείς να κάνεις κάτι , θα βρεθεί μπλεγμένος (και χοντρά)

1 λεπτό πριν, rudigarcia222 είπε

συγνωμη ρε συ κορακιε αλλα δεν βρισκω ακρη στο εξελ ουτε καταλαβαινω που βαζω αριθμους

και γιατί δε ρωτούσες εξ'αρχής ?

καταρχάς πρώτα το κατεβάζεις και το ανοίγεις με κάποιο πρόγραμμα (πχ libre office)

μετά βάζεις κιλοβατώρες ετήσιες στο κελί Β29 . όχι κυβικά , αλλά kw , φαίνονται και στο λογαριασμό σου (3652 αυτή την περίοδο) , δες προηγούμενους για ετήσια κατανάλωση και κατα προτίμηση παλιότερους μιας και φέτος δεν είχαμε ιδιαίτερο χειμώνα

Σαν TTF πχ για Μάρτιο βάλε 53 στο κελί Β30, είχε φτάσει και 200+  .... Ότι και να βάλεις , ακόμα και αν πέσεις έξω στην πρόβλεψη , πάλι θα μπορέσεις να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ προγραμμάτων

 

Για ευκολία πάτα F1 κελί ωστε να διαλέξεις πρόγραμμα και επέλεξε το easy για σύγκριση

Μετά στη στήλη F ότι σου βγάζει με μείον σημαίνει ζημιά σε σχέση με το πρόγραμμα που επέλεξες πριν (easy) άρα κάθεσαι . Κοιτάς δλδ το πρόγραμμα που θα σου βγάζει τη μεγαλύτερη θετική τιμή (κέρδος).

Αν σε μπερδεύει απλά δες τη στήλη Ε που είναι τελική τιμή χρεώσεων προμήθειας (με ΦΠΑ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα. Παθούσα της ΔΕΗ και συγκεκριμένα στο πρόγραμμα myhome gas control με τιμή Αυγούστου '22, δηλαδή 0,125/kWh. Τα γνωστά και σ'εμένα, δηαλαδή στον λογαριασμό που έλαβα με μεγάλη καθυστέρηση δεν υπάρχει έκπτωση ΔΕΠΑ, ο υπάλληλος τηλεφωνικά ανέφερε "συγνώμη, ορθογραφικό λάθος η αναφορά της έκπτωσης στο site για όλα τα τιμολόγια", η rae δεν έχει απαντήσει ακόμη κλπ. Σήμερα λοιπόν, κάθισα να συντάξω την αίτηση αμφισβήτησης λογαριασμού για να την στείλω στη ΔΕΗ και παρατηρώντας στον λογαριασμό μου την τιμή χρέωσης παρατηρώ τιμή ανά kWh 0,05. Ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, άκρη δεν βγάζω. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Κάποια ιδέα; Έχει συμβεί και σε άλλον; Υπενθυμίζω η αίτηση που έκανα για το gascontrol ήταν 05/08/2022, με τιμή 0,125/kWh. Μήπως μας έβαλαν τη έκπτωση ΔΕΠΑ, αλλά δεν την αναφέρουν και την υπολογίζουν απευθείας;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Screenshot 2023-03-05 at 08.50.57.png

Επεξ/σία από libertini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, libertini είπε

Καλημέρα στην παρέα. Παθούσα της ΔΕΗ και συγκεκριμένα στο πρόγραμμα myhome gas control με τιμή Αυγούστου '22, δηλαδή 0,125/kWh. Τα γνωστά και σ'εμένα, δηαλαδή στον λογαριασμό που έλαβα με μεγάλη καθυστέρηση δεν υπάρχει έκπτωση ΔΕΠΑ, ο υπάλληλος τηλεφωνικά ανέφερε "συγνώμη, ορθογραφικό λάθος η αναφορά της έκπτωσης στο site για όλα τα τιμολόγια", η rae δεν έχει απαντήσει ακόμη κλπ. Σήμερα λοιπόν, κάθισα να συντάξω την αίτηση αμφισβήτησης λογαριασμού για να την στείλω στη ΔΕΗ και παρατηρώντας στον λογαριασμό μου την τιμή χρέωσης παρατηρώ τιμή ανά kWh 0,05. Ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, άκρη δεν βγάζω. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Κάποια ιδέα; Έχει συμβεί και σε άλλον; Υπενθυμίζω η αίτηση που έκανα για το gascontrol ήταν 05/08/2022, με τιμή 0,125/kWh. Μήπως μας έβαλαν τη έκπτωση ΔΕΠΑ, αλλά δεν την αναφέρουν και την υπολογίζουν απευθείας;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Screenshot 2023-03-05 at 08.50.57.png

Και άλλων εδώ μέσα τον έβαλλαν στο 0,025, μια χαρά είσαι. Θα κάναν λάθος εκεί στην ΔΕΗ, δεν είναι το πρώτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, libertini είπε

Καλημέρα στην παρέα. Παθούσα της ΔΕΗ και συγκεκριμένα στο πρόγραμμα myhome gas control με τιμή Αυγούστου '22, δηλαδή 0,125/kWh. Τα γνωστά και σ'εμένα, δηαλαδή στον λογαριασμό που έλαβα με μεγάλη καθυστέρηση δεν υπάρχει έκπτωση ΔΕΠΑ, ο υπάλληλος τηλεφωνικά ανέφερε "συγνώμη, ορθογραφικό λάθος η αναφορά της έκπτωσης στο site για όλα τα τιμολόγια", η rae δεν έχει απαντήσει ακόμη κλπ. Σήμερα λοιπόν, κάθισα να συντάξω την αίτηση αμφισβήτησης λογαριασμού για να την στείλω στη ΔΕΗ και παρατηρώντας στον λογαριασμό μου την τιμή χρέωσης παρατηρώ τιμή ανά kWh 0,05. Ψάχνω από εδώ, ψάχνω από εκεί, άκρη δεν βγάζω. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Κάποια ιδέα; Έχει συμβεί και σε άλλον; Υπενθυμίζω η αίτηση που έκανα για το gascontrol ήταν 05/08/2022, με τιμή 0,125/kWh. Μήπως μας έβαλαν τη έκπτωση ΔΕΠΑ, αλλά δεν την αναφέρουν και την υπολογίζουν απευθείας;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Screenshot 2023-03-05 at 08.50.57.png

κατα λάθος σε βάλανε στο προηγούμενο 0,05 , μια χαρά σου έκατσε το μπάχαλο που επικρατεί 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Διαχειριστής στην πολυκατοικία με ρωτάει αν ξέρω (τι να του πω...) πώς και υπάρχει τόσο μεγάλη χρέωση από τον Ήρων σε πρόγραμμα Gas Share Flex , ενώ ακούει για ιστορικά χαμηλές τιμές σε φυσικό αέριο. Παραθέτω τον λογαριασμό. Ανεβάσανε την κιλοβατώρα τον Ιανουάριο;;;

fa.jpg

Επεξ/σία από Phobetor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Phobetor είπε

Καλησπέρα. Διαχειριστής στην πολυκατοικία με ρωτάει αν ξέρω (τι να του πω...) πώς και υπάρχει τόσο μεγάλη χρέωση από τον Ήρων σε πρόγραμμα Gas Share Flex , ενώ ακούει για ιστορικά χαμηλές τιμές σε φυσικό αέριο. Παραθέτω τον λογαριασμό. Ανεβάσανε την κιλοβατώρα τον Ιανουάριο;;;

fa.jpg

Στον Ηρων βγάζουν τις τιμές όπως τους αρέσει,τιμολογούν πολύ παραπάνω από την τιμή του ttf δες για να καταλάβεις διαφορά 

https://www.dei.gr/media/nnoijsvh/istorikes-times-ttf-final-design.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...