Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κανείς που εχει γίνει μέλος Ενεργειακής Κοινότητας

ή εστω εχει ακουστά για κάποια αξιόπιστη τετοια κοινότητα

ή ολη αυτή η ιστορία ειναι μια φούσκα  ?

Πόσταρα πριν μέρες την παραπάνω ερώτηση στο τοπικ του ρεύματος αλλά δεν απάντησε κανείς, αρα μάλλον να σταματήσω να ψάχνομαι για Ενεργ. κοινότητες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παροχη φυσικου αεριου στην Protergia σε σπιτι που δεν εχει δουλεψει καθολου θερμανση τον τελευταιο χρονο, εκδοθηκε εναντι λογαριασμος 230 ευρω τον περασμενο μηνα (μαλλον επρεπε να στελνω μετρησεις για να μην γινει αυτο)

Εστω λοιπον, τους ειδοποιω με μειλ οτι ειναι ανηκουστο αυτο, ακυρωνουν το παραστατικο αυτο και μου λενε θα προβουν σε διορθωση και εκδοση νεου. Σημερα μου βγαινει ο νεος λογαριασμος ο οποιος ειναι και εκαθαριστικος. Νεο Ποσο χρεωσης 103 ευρω...

Για μηδενικη καταναλαση εχουν βαλει 7,77 παγιο συν χρεωση δυναμικοτητας και φορους κια λειπα 14 ευρω και κατι ψιλα.... και επειτα βλεπω εχουν χρεωση μια εγγυηση 89 ευρω! Τι παιχτηκε παλι τωρα εκει

Εννοειται τους εστειλα καπακια μολις μειλ και ζηταω παλι εξηγησεις, και ρωταω και εδω μεσα να ακουσω λιγο αποψεις και τι στο καλο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtkminsomnia είπε

Υπάρχει κανείς που εχει γίνει μέλος Ενεργειακής Κοινότητας

ή εστω εχει ακουστά για κάποια αξιόπιστη τετοια κοινότητα

ή ολη αυτή η ιστορία ειναι μια φούσκα  ?

Πόσταρα πριν μέρες την παραπάνω ερώτηση στο τοπικ του ρεύματος αλλά δεν απάντησε κανείς, αρα μάλλον να σταματήσω να ψάχνομαι για Ενεργ. κοινότητες ?

Να μην σταματήσεις, να βρεις κι άλλους φίλους συγγενείς κλπ και να στήσετε κάτι μαζί ή να βρεις κάποια που θα την ελέγξει ο δικηγόρος σου και ο μηχανικός σου καλά.

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Amlet είπε

Καλημερα,

Ειχα παει στο myhomeGasControl της ΔΕΗ απο τις 14/10/22, και πηρα πριν απο λιγες μερες τον πρωτο λογαριασμο. Δεν εχει περαστει καμια εκπτωση στον λογαριασμο, οπως καταλαβαινω πως επρεπε να εχει γινει. Πως μπορω να κινηθω για να μου δωσουν την εκπτωση αυτη, και αν αξιζει να μεινω ή να αποχωρησω σε αλλο παροχο.

Ευχαριστω πολυ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=59684153

και διάβασε τις τελευταίες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilisv21 είπε

Καλημέρα, εκδόθηκε λογαριασμός Nrg όπου περιλαμβάνει λίγες μέρες του Ιανουαρίου αλλά δεν υπάρχει επιδότηση (ειτε κρατική είτε ΔΕΠΑ). Αν θυμάμαι καλά είχαν ανακοινώσει έκπτωση 0,02€/kwh και σε επικοινωνία μαζί τους είπαν πως δεν έχει βγει ΦΕΚ για την επιδότηση γι' αυτό και δεν υπήρχε.

Γνωρίζει κανένας αν πρέπει να μπει επιδότηση; 

ΦΕΚ για ΔΕΠΑ δε θα βγει, ούτε έχει βγει ποτέ ,άρα το πιο πιθανό είναι να τα φάνε , επομένως κάνε αίτημα στο myrae

ιστορικό επιδοτήσεων στο φύλλο του excel για αέριο , κάτω χαμηλά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε η σχέση ΔΕΗ - ΔΕΠΑ εμπίπτει εδώ; Η ΔΕΠΑ ανήκει κατά πλειοψηφία στο ΤΑΙΠΕΔ.

Ήρεμα ρωτάω; Που πάνε τα λεφτά της ΔΕΠΑ αν όχι στους τελικούς καταναλωτές;

 

3. Μπορώ να υποβάλλω καταγγελία στην ΕΑΔ για παράνομες δραστηριότητες ιδιωτικής εταιρείας, στο πλαίσιο εκτέλεσης συμβατικών της υποχρεώσεων με φορέα του Δημοσίου;

Ναι.

Οι ελεγκτικές αρμοδιότητες της ΕΑΔ, σύμφωνα με το άρθρο 83 του ιδρυτικού της νόμου (ν. 4622/2019) εκτείνονται και σε ιδιωτικές εταιρείες, οι οποίες έχουν οποιαδήποτε συμβατική σχέση με δημόσιο φορέα, αλλά μόνο σε σχέση με αυτή τη συμβατική τους υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alejsalonica είπε

Άραγε η σχέση ΔΕΗ - ΔΕΠΑ εμπίπτει εδώ; Η ΔΕΠΑ ανήκει κατά πλειοψηφία στο ΤΑΙΠΕΔ.Ήρεμα ρωτάω; Που πάνε τα λεφτά της ΔΕΠΑ αν όχι στους τελικούς καταναλωτές;

 

3. Μπορώ να υποβάλλω καταγγελία στην ΕΑΔ για παράνομες δραστηριότητες ιδιωτικής εταιρείας, στο πλαίσιο εκτέλεσης συμβατικών της υποχρεώσεων με φορέα του Δημοσίου;

Ναι.

Οι ελεγκτικές αρμοδιότητες της ΕΑΔ, σύμφωνα με το άρθρο 83 του ιδρυτικού της νόμου (ν. 4622/2019) εκτείνονται και σε ιδιωτικές εταιρείες, οι οποίες έχουν οποιαδήποτε συμβατική σχέση με δημόσιο φορέα, αλλά μόνο σε σχέση με αυτή τη συμβατική τους υποχρέω

ση.

πρέπει πρώτα να ξέρεις αν η ΔΕΗ τα πήρε απο τη ΔΕΠΑ

Καλύτερα σε 2η φάση , μην μπλεχτεί με τις αμφισβητήσεις τώρα και το παίζουν κινέζοι αν οντως δεν πήρανε απο ΔΕΠΑ για τα σταθερά (το πάτημα είναι η αναγραφή στο site της ΔΕΗ , όχι αν ισχύει ή όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2023 στις 9:18 ΜΜ, gtkminsomnia είπε

Σου λένε οτι με τη λήξη του gascontrol  μεταφέρεσαι αυτόματα σε benefit αορίστου χρόνου χωρίς penalty προωρης αποχώρησης ?

 

Με είπαν ανανέωση για 2 χρόνια έως και 31/1 και 50 € δώρο ( λήγει 9/2το συμβόλαιο) εγώ δεν έκανα κάτι. Λογικά θα με μετακοιλισουν στο benefit χωρίς δεσμευση από μένα μέχρι να δω. Φεβρουάριος βγεικε με 7 λεπτά. Ελπίζω να σε βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2023 στις 9:00 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Και εγώ με σταθερό 0.05 στην ΔΕΗ

1. 1η καταγγελία στην myRAE για καθυστέρηση λογαρισμού
2. Λογαριασμός χωρίς επιδότηση ΔΕΠΑ, στο καπάκι τηλέφωνο και μου λέγανε ότι της έχει πει η ΔΕΠΑ ότι από τον Οκτώβριο δεν επιδοτούν τα σταθερά και άλλες μπαρούφες, όταν τους είπα ότι πριν από λίγες ώρες αλλάξατε στο site το γνωστό link, συνεχίζω να ακούω και άλλες μπαρούφες
3. Καλώ την ΔΕΠΑ, μου λένε ότι εμείς επιδοτήσαμε ΟΛΕΣ τις εταιρείες και ο καθένας κάνει ότι θέλει, με απλά λόγια καρπώθηκαν την έκπτωση
4. 2η καταγγελία στην myRAE, για αφμισβήτηση λογαριασμού

Τι άλλο να κάνουμε με τα λαμόγια;;;;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις το κείμενο με τις καταγγελίες προς myRAE και όπου αλλού έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, doll είπε

Μπορείς σε παρακαλώ να ανεβάσεις το κείμενο με τις καταγγελίες προς myRAE και όπου αλλού έκανες?

δεν πιάνει το copy-paste σε αυτές τις περιπτωσεις  , εξαρτάται απο το κάθε άτομο μιας και άλλη επικοινωνία θα είχε με το πάροχο , άλλες απαντήσεις (ή όχι) , άλλες ημερομηνίες κτλ κτλ

δεν είναι διαγώνισμα για σωστό/λάθος , απλά γράψε κείμενο , αν δυσκολεύεσαι τόσο , πόσταρε εδώ ένα πρόχειρο κείμενο και το διορθώνουμε στην πορεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!! Εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός protergia κ μου εχουνε κάποιες εκπτώσεις... Η μία υπολόγισα πως είναι η έκπτωση Δεπα... Η άλλη δεν ξέρω τι είναι κ δεν καταλαβαίνω γιατι ενώ γράφει έκπτωση δεν έχει αρνητικό πρόσημο...Ειναι χρέωση ουσιαστικά... Screenshot_20230302_231955_com.android.gallery3d.jpg.2b2b7c8588c3f0f6d77aefc4f251db07.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nandolf είπε

Καλησπέρα!!! Εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός protergia κ μου εχουνε κάποιες εκπτώσεις... Η μία υπολόγισα πως είναι η έκπτωση Δεπα... Η άλλη δεν ξέρω τι είναι κ δεν καταλαβαίνω γιατι ενώ γράφει έκπτωση δεν έχει αρνητικό πρόσημο...Ειναι χρέωση ουσιαστικά... Screenshot_20230302_231955_com.android.gallery3d.jpg.2b2b7c8588c3f0f6d77aefc4f251db07.jpg

στο χειρότερο πρόγραμμα της αγοράς είσαι πάντως , γιαυτό και το έχω αφήσει στο excel παρόλο που καταργήθηκε (οικιακό 40%)

Ευτυχώς που είναι "μεγαλόψυχη" η Προτέργια και δε βαράει ρήτρα αναπροσαρμογής όσο προβλέπει το συμβόλαιο

Η έκπτωση της Προτέργια είναι τα -52,15 , τα άλλα υποθέτω απο έκπτωση που σου βάλανε αλλά δεν πληρώθηκε ?

Όπως και να έχει ζητάς ανάλυση και φυσικά να μπούνε οι εκπτώσεις της ΔΕΠΑ

Δες το excel τέρμα χαμηλά με τα ποσά επιδοτήσεων και αν πήρες και τα προηγούμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

στο χειρότερο πρόγραμμα της αγοράς είσαι πάντως , γιαυτό και το έχω αφήσει στο excel παρόλο που καταργήθηκε (οικιακό 40%)

Ευτυχώς που είναι "μεγαλόψυχη" η Προτέργια και δε βαράει ρήτρα αναπροσαρμογής όσο προβλέπει το συμβόλαιο

Η έκπτωση της Προτέργια είναι τα -52,15 , τα άλλα υποθέτω απο έκπτωση που σου βάλανε αλλά δεν πληρώθηκε ?

Όπως και να έχει ζητάς ανάλυση και φυσικά να μπούνε οι εκπτώσεις της ΔΕΠΑ

Δες το excel τέρμα χαμηλά με τα ποσά επιδοτήσεων και αν πήρες και τα προηγούμενα

Τα 52.15 είναι οι εκπτώσεις Δεπα... Τις υπολόγισα κ βγαίνει αυτό το ποσό...Οσο για έκπτωση που δεν πληρώθηκε δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς... Όλοι οι λογαριασμοί πάντως πληρώνονται εμπρόθεσμα οπότε δεν χάνω τις εκπτώσεις μου... Το ίδιο μου έκαναν κ στον προηγούμενο λογαριασμό αλλά το πόσο ήτανε μηδαμινό κ δεν ασχολήθηκα...Το πρόγραμμα είναι το 35% κ σίγουρα είναι χάλια... Ευτυχώς τελειώνει μέσα του μήνα οπότε έκανα συμβόλαιο πάλι protergia, ανοιχτό, κυμαινόμενο για να μην μείνω ξεκρεμαστη μέχρι να δω τι θα κάνω...Το excel σου το έχω δει κ έτσι είδα πως μου εχουνε βάλει όλες τις επιδοτήσεις στους λογαριασμούς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nandolf είπε

Τα 52.15 είναι οι εκπτώσεις Δεπα... Τις υπολόγισα κ βγαίνει αυτό το ποσό...

 τότε κακώς το ονομάζουν εκπτώσεις Προτέργια

4 λεπτά πριν, Nandolf είπε

Οσο για έκπτωση που δεν πληρώθηκε δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς...

Έλεγα μήπως τα 75,2  ήταν το 35% που βάζουν εξαρχής ,προηγούμενου λογαριασμού αλλά απο τη στιγμή που είσαι σίγουρη οτι πληρώθηκαν στην ώρα τους τοτε δεν παίζει να το χρέωσαν

Ζήτα ανάλυση

11 λεπτά πριν, Nandolf είπε

Ευτυχώς τελειώνει μέσα του μήνα οπότε έκανα συμβόλαιο πάλι protergia, ανοιχτό, κυμαινόμενο για να μην μείνω ξεκρεμαστη μέχρι να δω τι θα κάνω...

μόλις είδα οτι όντως το Αυτόνομο Single Plus ,γράφει οτι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης,

έχεις μήπως τους ειδικούς όρους μιας και δεν τους βρίσκω στο site (μόνο τους γενικούς βλέπω) ?

Αν είναι να βάλω απο 24 -> 0 τη δέσμευση στο excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

 τότε κακώς το ονομάζουν εκπτώσεις Προτέργια

Έλεγα μήπως τα 75,2  ήταν το 35% που βάζουν εξαρχής ,προηγούμενου λογαριασμού αλλά απο τη στιγμή που είσαι σίγουρη οτι πληρώθηκαν στην ώρα τους τοτε δεν παίζει να το χρέωσαν

Ζήτα ανάλυση

μόλις είδα οτι όντως το Αυτόνομο Single Plus ,γράφει οτι δεν έχει ρήτρα αποχώρησης,

έχεις μήπως τους ειδικούς όρους μιας και δεν τους βρίσκω στο site (μόνο τους γενικούς βλέπω) ?

Αν είναι να βάλω απο 24 -> 0 τη δέσμευση στο excel

Σίγουρα θα ζητήσω ανάλυση... Απλά σκέφτηκα μήπως δείτε η γνωρίζετε κάτι που μου διαφεύγει...

Θα κοιτάξω το συμβόλαιο το πρωί κ θα σου παραθέσω τους όρους... Αν κ δεν νομίζω να υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά απαράδεκτοι στη ΔΕΗ. Έτυχε σήμερα να πάω σε κατάστημα και να ζητήσω γραπτώς την απόφαση της μη επιδότησης του σταθερού προγράμματος και μου έλεγαν ότι έχουν αυτη την ενημέρωση και μάλιστα με ύφος . Ότι και να πεις είναι λίγο …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...