Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγήκε ο Σκρεκας δημόσια τον Σεπτέμβρη και ανακοίνωσε : Η ΔΕΠΑ Εμπορίας σε συνεργασία με τους υπόλοιπους παρόχους θα δώσει μια οριζόντια επιδότηση που θα ανέλθει σε 90 € ανά θερμική MWh για όλους τους οικιακούς καταναλωτές, και για το σύνολο της μηνιαίας κατανάλωσης, απορροφώντας πάνω από το 50% της αύξησης. Το μέτρο αφορά σε 700.000 οικιακούς καταναλωτές ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου. 

Και τώρα το υπουργείο βγάζει την ουρά του απ'έξω; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Βγήκε ο Σκρεκας δημόσια τον Σεπτέμβρη και ανακοίνωσε : Η ΔΕΠΑ Εμπορίας σε συνεργασία με τους υπόλοιπους παρόχους θα δώσει μια οριζόντια επιδότηση που θα ανέλθει σε 90 € ανά θερμική MWh για όλους τους οικιακούς καταναλωτές, και για το σύνολο της μηνιαίας κατανάλωσης, απορροφώντας πάνω από το 50% της αύξησης. Το μέτρο αφορά σε 700.000 οικιακούς καταναλωτές ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου. 

Και τώρα το υπουργείο βγάζει την ουρά του απ'έξω; 

Για αυτόν ακριβώς το λόγο. Ή θα βγει ο υπουργός αναξιόπιστος τώρα προεκλογικά ή θα "αποκατασταθεί" η αδικία. ;) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, korakios είπε

Συνήγορος του Καταναλωτή

τη ΔΕΗ τηλ για άμεση μπαρούφα απάντηση , ΣτΚ και στο myrae

(ΣτΚ δεν αναφέρετε για myrae ούτε στο myrae για ΣτΚ)

αν δε βγει άκρη με ΣτΚ , τότε θα κάνει σύσταση . Στο myrae η ΡΑΕ θα τα ξύσει μιας και δεν ασχολείται

τη σύσταση μετά θα την την επισυνάψετε στο info της ΡΑΕ (αίτημα διαμεσολάβησης) (προσαρμόστε το κείμενο)

Η Γενική Γραμματεία ενημερώνεται αυτόματα απο την κοινοποίηση του ΣτΚ

Αν πάτε κατευθείαν θα πετάξει το μπαλάκι στη ΡΑΕ, επομένως αν το αίτημα διαμεσολάβησης δεν πιάσει , στέλνουμε στη Γενική Γραμματεία ( [email protected] ) ή online , αναφέροντας οτι η ΡΑΕ 2χρόνια+ δεν επεμβαίνει όπως ορίζει στις αρμοδιότητές της η πλατφόρμα για να μην πετάξει το μπαλάκι στη ΡΑΕ

Μετά αν δεν κάτσει , αναφορά στο ΥΠΕΝ

Αν δεν κάτσει αγωγή ομαδική κατά ΔΕΗ, ΡΑΕ, και υπαλλήλων  Γενικής Γραμματείας και ΥΠΕΝ , επι πληρωμή φυσικά

Πρέπει να διευκρινιστεί ότι

οι Καταγγελίες στη Γενική Γραμμάτια Εμπορίου (Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων) πρέπει να τεκμηριώνονται μόνο ως Παραπλανητική Διαφήμιση - Αθέμιτες Εμπορικές Πρακτικές και όχι ως σχετικές με Τιμές/Χρεώσεις καθώς για αυτές αρμοδία είναι η ΡΑΕ.

Το MyRAE χρησιμεύει για να καταθέτουμε Αιτήματα Παραπόνων ίσως και Αμφισβήτησης Λογαριασμών ώστε να υπάρχει επίσημη αλληλογραφία που μπορούμε να επικαλούμαστε στις καταγγελίες και αιτήματα διαμεσολάβησης που ακολουθούν.

Στην ΡΑΕ μπορούμε να κάνουμε Αίτημα διαμεσολάβησης με email στο [email protected]. Περισσότερα εδώ.

Στον Συνήγορο του Καταναλωτή υποβάλουμε Αναφορά για συμβιβαστική επίλυση της διαφοράς με email στο [email protected] βλέπε οδηγίες.

Ας κινηθούμε έξυπνα!

ΥΓ. Για τους μερακλίδες της αμφισβήτησης λογαριασμών υπάρχει και το ΕΚΠΟΙΖΩ 😅

Επεξ/σία από anti
Συμπλήρωση
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anti είπε

ΥΓ. Για τους μερακλίδες της αμφισβήτησης λογαριασμών υπάρχει και το ΕΚΠΟΙΖΩ 😅

θέλει λεφτά αυτό

1 ώρα πριν, anti είπε

οι Καταγγελίες στη Γενική Γραμμάτια Εμπορίου (Υπουργείο Ανάπτυξης και Επενδύσεων) πρέπει να τεκμηριώνονται μόνο ως Παραπλανητική Διαφήμιση - Αθέμιτες Εμπορικές Πρακτικές και όχι ως σχετικές με Τιμές/Χρεώσεις καθώς για αυτές αρμοδία είναι η ΡΑΕ.

γίνεται και για χρεώσεις , αλλά δεν έχει αρμοδιότητα να επιβάλλει , όμως κάλλιστα μπορεί να ρίξει πρόστιμο και πλαγίως επειδή η νομοθεσία αναφέρει τυχών ποινικές ρήτρες πιστώνονται στον καταναλωτή μας ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atpanos είπε

Σε μένα ΔΕΗ 0,05 Gascontrol έχει Μάϊο και Ιούνιο.

αυτά είναι ΤΕΜ , με της ΔΕΠΑ υπάρχει πρόβλημα

(δες στο excel ιστορικό επιδοτήσεων στην καρτέλα με φυσικό αέριο , κάτω χαμηλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Απάντηση της ΔΕΗ μέσω ΡΑΕ

Θα συντάξω και καταγγελία στο ΣΤΚ μετέπειτα

 

20230224_095842_Poco-M2-Pro~2.jpg

και ορθογραφικό "η συνεχείς βελτίωση μπλα μπλα μπλα" την τρέλα τους μέσα

Επεξ/σία από gvoi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτά είναι ΤΕΜ , με της ΔΕΠΑ υπάρχει πρόβλημα

(δες στο excel ιστορικό επιδοτήσεων στην καρτέλα με φυσικό αέριο , κάτω χαμηλά)

Και εγώ για ΤΕΜ έγραψα (αν δεις τι έχω βάλει σε παράθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atpanos είπε

Και εγώ για ΤΕΜ έγραψα (αν δεις τι έχω βάλει σε παράθεση)

δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα , Μάιο . Ιούνιο μόνο ΤΕΜ υπήρχαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν έχω καταλάβει που είναι το πρόβλημα , Μάιο . Ιούνιο μόνο ΤΕΜ υπήρχαν

Αυτό λέω και εγώ 😁

Ο χρήστης anti, αυτόν που απάντησα, γράφει ενδεχομένως δεν βάλανε ΤΕΜ Μάιο και Ιούνιο, και εγώ τον απάντησα ότι σε μένα έχει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atpanos είπε

Αυτό λέω και εγώ 😁

Ο χρήστης anti, αυτόν που απάντησα, γράφει ενδεχομένως δεν βάλανε ΤΕΜ Μάιο και Ιούνιο, και εγώ τον απάντησα ότι σε μένα έχει...

έλα ντε , κόλλησα πριν τελείως 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω τις όποιες επιδοτήσεις πως τις υπολογίζει.

π.χ. λέει επιδότηση κράτους 01/5-30/06 0,02€/kWh. Για 61 μέρες. Από το σύνολο των 245 που αφορά ο λογαριασμός και οι οποίες αντιστοιχούν σε 1894,64 kwh.

Αν κάνω: 61/245 * 1894,64 βγαίνει 464,26 kWh και όχι 162,18 που γράφει ο λογαριασμός!

Ξέρεις κάποιος τί παίζει;;;

 

log.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, atpanos είπε

Αυτό λέω και εγώ 😁

Ο χρήστης anti, αυτόν που απάντησα, γράφει ενδεχομένως δεν βάλανε ΤΕΜ Μάιο και Ιούνιο, και εγώ τον απάντησα ότι σε μένα έχει...

ΔΕΠΑ σου μπηκαν; Εμενα μπηκαν για δεκεμβριο και νοεμβριο αλλα οχι οκτωβριο gas control 0.05.

1 λεπτό πριν, kstampo είπε

Εγω πάλι βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω τις όποιες επιδοτήσεις πως τις υπολογίζει.

π.χ. λέει επιδότηση κράτους 01/5-30/06 0,02€/kWh. Για 61 μέρες. Από το σύνολο των 245 που αφορά ο λογαριασμός και οι οποίες αντιστοιχούν σε 1894,64 kwh.

Αν κάνω: 61/245 * 1894,64 βγαίνει 464,26 kWh και όχι 162,18 που γράφει ο λογαριασμός!

Ξέρεις κάποιος τί παίζει;;;

 

log.png

Στην ουσια λεει οτι τις υπολοιπες kwh τις εκαψες απο ιουλιο μεχρι δεκεμβριο αλλα δεν εχεις τις εκπτωσεις ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nermain είπε

Εμενα μπηκαν για δεκεμβριο και νοεμβριο αλλα οχι οκτωβριο gas control 0.05.

ενδιαφέρον , άρα τα μαμήσανε τελείως στη μηχανογράφηση , εκτός αν έληξε το control τον Οκτώβριο

6 λεπτά πριν, kstampo είπε

Εγω πάλι βρε παιδιά, δεν καταλαβαίνω τις όποιες επιδοτήσεις πως τις υπολογίζει.

π.χ. λέει επιδότηση κράτους 01/5-30/06 0,02€/kWh. Για 61 μέρες. Από το σύνολο των 245 που αφορά ο λογαριασμός και οι οποίες αντιστοιχούν σε 1894,64 kwh.

Αν κάνω: 61/245 * 1894,64 βγαίνει 464,26 kWh και όχι 162,18 που γράφει ο λογαριασμός!

Ξέρεις κάποιος τί παίζει;;;

 

log.png

δεν πάει αναλογικά όπως το ρεύμα ο επιμερισμός αλλά βάσει όγκου διακίνησης της ΕΔΑ ανάλογα την περίοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ενδιαφέρον , άρα τα μαμήσανε τελείως στη μηχανογράφηση , εκτός αν έληξε το control τον Οκτώβριο

δεν πάει αναλογικά όπως το ρεύμα ο επιμερισμός αλλά βάσει όγκου διακίνησης της ΕΔΑ ανάλογα την περίοδο

9 Νοεμβρίου έληξε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...