Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, janus5555 είπε

είχα ανοίξει αίτημα στη ΡΑΕ για μη απόδοση λογαριασμού και χθες κιόλας σχολίασα πως δεν έχει έρθει ο αναλυτικός αλλά μόνο η χρέωση. Το έκλεισα τώρα άρον άρον μπας και όντως ξεχαστεί η καρτέλα μου και συνεχίσει με αυτή τη χρέωση... Αν όντως ισχύει ότι με χρεώνουν με παλιότέρη τιμή επειδή είναι ό,τι να'ναι.

Αει να δούμε τί θα δούμε στον επόμενο που έχει και την πραγματική κατανάλωση, έχω κάψει φέτος..

Ο αναλυτικός βγαίνει μετά από 3 εργάσιμες περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα τώρα με εκπρόσωπο της ΔΕΗ και μου είπαν και εμένα ότι έκπτωση ΔΕΠΑ δεν υπάρχει για σταθερά προγράμματα Οκτώβριο και μετά, μόνο για κυμαινόμενα. Το κακό είναι ότι το ίδιο μου επιβεβαίωσε τηλεφωνικά και υπάλληλος της ΔΕΠΑ που μίλησα πριν από λίγο...

 

Σημείωση, εδώ δεν αναφέρει πουθενα διαχωρισμό κυμαινόμενων και σταθερών. Ούτε και σε επόμενες ανακοινώσεις. Μόνο αυτό:

"Οι επιδοτήσεις από πλευράς της Εταιρείας αφορούν όλους τους οικιακούς καταναλωτές, ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου. "

Επεξ/σία από agriokatsiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agriokatsiko είπε

Μίλησα τώρα με εκπρόσωπο της ΔΕΗ και μου είπαν και εμένα ότι έκπτωση ΔΕΠΑ δεν υπάρχει για σταθερά προγράμματα Οκτώβριο και μετά, μόνο για κυμαινόμενα. Το κακό είναι ότι το ίδιο μου επιβεβαίωσε τηλεφωνικά και υπάλληλος της ΔΕΠΑ που μίλησα πριν από λίγο...

 

Σημείωση, εδώ δεν αναφέρει πουθενα διαχωρισμό κυμαινόμενων και σταθερών. Ούτε και σε επόμενες ανακοινώσεις. Μόνο αυτό:

"Οι επιδοτήσεις από πλευράς της Εταιρείας αφορούν όλους τους οικιακούς καταναλωτές, ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου. "

Κυνηγητό μέχρι αηδίας από όλους εδώ στο φόρουμ και θα γίνει η δουλειά.. Μια 25-30ρια είμαστε στο νερό. Που αναιρούν και τον ίδιο τους τον εαυτό-ανακοίνωση οι άσχετοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Στον λογαριασμό μου γράφει Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής 0,376281800 Ευρώ/kwh, και δίπλα τιμή 4,69 ευρώ. Το 0,376281800 Ευρώ/kwh με τρόμαξε τι είναι αυτό και πώς υπολογίζεται? συνημμένο. 

δηλαδή αν είναι πολλές kwh π.χ 1000 kwh κατανάλωση, τί χρέωση μπορεί να έχει το Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής?? 

Ευχαριστώ!!

sdsdds.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλημέρα. Στον λογαριασμό μου γράφει Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής 0,376281800 Ευρώ/kwh, και δίπλα τιμή 4,69 ευρώ. Το 0,376281800 Ευρώ/kwh με τρόμαξε τι είναι αυτό και πώς υπολογίζεται? συνημμένο. 

δηλαδή αν είναι πολλές kwh π.χ 1000 kwh κατανάλωση, τί χρέωση μπορεί να έχει το Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής?? 

Ευχαριστώ!!

sdsdds.jpg

οχι χρεωση για την ΙΣΧΥ του μετρητη ειναι, οχι για την καταναλωση. BTW γιατι εχεις 67 kwh μετρητη? 1000τμ ακινητο θερμαινεις? Κανε μειωση ισχυος ιση με την ισχυ του λεβητα σου (μιλα με τον μηχανικο που εκανε την μελετη αεριου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, agriokatsiko είπε

Μίλησα τώρα με εκπρόσωπο της ΔΕΗ και μου είπαν και εμένα ότι έκπτωση ΔΕΠΑ δεν υπάρχει για σταθερά προγράμματα Οκτώβριο και μετά, μόνο για κυμαινόμενα. Το κακό είναι ότι το ίδιο μου επιβεβαίωσε τηλεφωνικά και υπάλληλος της ΔΕΠΑ που μίλησα πριν από λίγο...

 

Σημείωση, εδώ δεν αναφέρει πουθενα διαχωρισμό κυμαινόμενων και σταθερών. Ούτε και σε επόμενες ανακοινώσεις. Μόνο αυτό:

"Οι επιδοτήσεις από πλευράς της Εταιρείας αφορούν όλους τους οικιακούς καταναλωτές, ανεξαρτήτως εισοδήματος, μεγέθους κατοικίας ή παρόχου. "

 

Τα ίδια και σε εμένα, αλλά στο συμβόλαιο δεν αναγράφει πως δεν θα υπάρχει εκπτωση από επιδότηση.

Επίσης η υπάλληλος έλεγε αναγράφεται στο site της δεη πως δεν θα υπάρχει επιδότηση στο σταθερο, αλλά δεν το βρήκα κάπου.

Θα στείλω αίτημα μέσω φόρμας επικοινωνίας για να προχωρήσω σε καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία επιδότηση και εδώ. Ούτε στον λογαριασμό του προηγούμενου Μαρτίου υπήρχε επιδότηση. Και επειδή στο site δεν εμφανίζεται πια (η ΔΕΗ απαντάει κάτι σαχλαμάρες), πρέπει να ψάξω να τον βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι χρεωση για την ΙΣΧΥ του μετρητη ειναι, οχι για την καταναλωση. BTW γιατι εχεις 67 kwh μετρητη? 1000τμ ακινητο θερμαινεις? Κανε μειωση ισχυος ιση με την ισχυ του λεβητα σου (μιλα με τον μηχανικο που εκανε την μελετη αεριου)

Στην περίπτωση μου έχει τη σωστή ισχύ (24) αλλά η τιμή €/kwh είναι 1.063!! Ξέρουμε από που προκύπτει? Γιατί στη ΔΕΗ ρώτησα τηλεφωνικά και δεν ήξεραν,μου είπαν να πάω ΕΔΑ.

 

Screenshot_20230223_122134_Adobe Acrobat.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι χρεωση για την ΙΣΧΥ του μετρητη ειναι, οχι για την καταναλωση. BTW γιατι εχεις 67 kwh μετρητη? 1000τμ ακινητο θερμαινεις? Κανε μειωση ισχυος ιση με την ισχυ του λεβητα σου (μιλα με τον μηχανικο που εκανε την μελετη αεριου)

και εγώ που εχω ισχύ 44 kwh με χρεώνουν 17 ευρώ !!! περισσότερο και απο τα 15 ευρώ χρέωση κατανάλωσης... πως διάολο υπολογίζουν αυτη τη Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής  ???

Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής  ???.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Thanos (Earth -616) είπε

Στην περίπτωση μου έχει τη σωστή ισχύ (24) αλλά η τιμή €/kwh είναι 1.063!! Ξέρουμε από που προκύπτει? Γιατί στη ΔΕΗ ρώτησα τηλεφωνικά και δεν ήξεραν,μου είπαν να πάω ΕΔΑ.

 

Screenshot_20230223_122134_Adobe Acrobat.jpg

εσυ εισαι αττικη, ο αλλος θεσσαλονικη, καθε εδα εχει αλλες χρεωσεις

5 λεπτά πριν, gtkminsomnia είπε

και εγώ που εχω ισχύ 44 kwh με χρεώνουν 17 ευρώ !!! περισσότερο και απο τα 15 ευρώ χρέωση κατανάλωσης... πως διάολο υπολογίζουν αυτη τη Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής  ???

Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής  ???.png

κι εσυ αττικη εισαι. Η χρεωση ειναι [(ισχυς x τιμη )/365] x ημερες τιμολογισης

χοντρικα ο λογαριασμος σου (132 ημερες) περιλαμβανει το 1/3 της ετησιας χρεωσης. Χοντρικα

https://edaattikis.gr/i-agora-aeriou/timologia/

https://www.edathess.gr/uphresies/timologia/

 

 

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

κι εσυ αττικη εισαι

πως διάολο υπολογίζουν αυτη τη Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής  ???

ισχύς 44 , Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής 16.93  ευρω

αρα 44χ = 16.93      δηλαδή χ = 0.38  ... τί είναι το χ ?

Επεξ/σία από gtkminsomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι χρεωση για την ΙΣΧΥ του μετρητη ειναι, οχι για την καταναλωση. BTW γιατι εχεις 67 kwh μετρητη? 1000τμ ακινητο θερμαινεις? Κανε μειωση ισχυος ιση με την ισχυ του λεβητα σου (μιλα με τον μηχανικο που εκανε την μελετη αεριου)

ο μηχανικός είμαι εγώ. 67 kwh είναι λίγο. 3m3 έκαψα τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tzitzikas2 είπε

ο μηχανικός είμαι εγώ. 67 kwh είναι λίγο. 3m3 έκαψα τότε

εισαι μηχανικος και δε καταλαβαινεις τη διαφορα ισχυος και καταναλωσης?

δε σχολιαζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δυναμικότητα διανομής και η Αέριο Αττικής στην κεντρική θέρμανση με 1,063 τη χρέωνε πέρσι.

Κατά τα άλλα σε εμένα, νέος πελάτης, υποτίθεται θα μου έκαναν 30 ευρώ δώρο για τη σύνδεση και θα με χρέωναν 100 ευρώ εγγύηση την οποία θα μου επέστρεφαν μόλις ενεργοποιήσω την πάγια εντολή. Τίποτα από αυτά δεν έγινε φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gtkminsomnia είπε

πως διάολο υπολογίζουν αυτη τη Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής  ???

ισχύς 44 , Χρέωση Δυναμικότητας Διανομής 16.93  ευρω

αρα 44χ = 16.93      δηλαδή χ = 0.38  ... τί είναι το χ ?

σου εξηγησα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...