Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@HERTHAN για κοίτα, εσένα σου χρέωσαν τίποτα άγνωστες διορθώσεις; Αν είναι να βγειτε παρέα με τον κοράκιο στις ειδήσεις σε έκτακτο δελτίο.  💣 😄

 

Εμενα δεν μου εκδιδουν ουτε λογαριασμο ουτε μου φτιαχνουν το ebill.

Εδωσα το email μου και το τηλεφωνο μου στην κοπελιτσα που ασχολειται με το αεριο να μου στειλει λογαριασμο(αν και οταν εκδοθει) και να με παρει τηλεφωνο να μ'ενημερωσει για το ebill γιατι εκανε κι αυτην αιτημα να το φτιαξουν.

Πηρα κι εγω το τηλεφωνο(το εσωτερικο που το σηκωνει η ιδια) γιατι της ειπα οτι αν δεν με γουσταρει δεν θα θελει να με ξαναδει 3η φορα.Λογικα ομως θα με ξαναδει μιας και η αποδοση στον ΟΠΑΠ δινει 1,15 να ξαναπαω.

Ελπιζω μεχρι τελος του μηνα να διορθωθουν ολα.Μη με ρωτησεις ποιανου μηνα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, janus5555 είπε

Μου ήρθε με τα πολλά λογαριασμός από τη ΔΕΗ, όχι έντυπο προφανώς ή έστω pdf, μονάχα η χρέωση.

Ρε παιδιά έκανα συμβόλαιο τον 11/22, υποθέτω λοιπόν χρέωση 0,125€/ kwh. Και μου λένε- έχω κάνει αίτημα στη ΡΑΕ για μη απόδοση λογαριασμού και απάντησαν εκεί με μια "επιστολή"- ότι έχω για 20 μέρες (23/11-12/12) κατανάλωση 507,20 kWh και χρέωση για αυτές 27€. Μου φαίνεται πολύ λίγο, έχει κανείς ιδέα πως προκύπτει αυτό; υπολογίζω μέχρι τώρα έχω κάψει σύνολο κάπου 3500kwh και προετοιμαζόμουν ψυχολογικά να σκάσω κανά 500€, ελπίζω, μάλλον, με βάση αυτή τη χρέωση που ήρθε τώρα, να είναι πολύ παρακάτω..

Στο pdf που αναρτήθηκε από χθες λοιπόν, έχω αυτή την χρέωση:

image.png.550f12297fa32b28bcad228f6548ad35.png

Δεδομένου ότι δεν αναφέρετε πουθενά κάποια επιδότηση και αυτό είναι το gascontrol, πως βγαίνει χρέωση 0,0275/ kwh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα να το αναφέρω χθες, όταν ρώτησα την υπάλληλο στη ΔΕΗ για το τι θα γινει σε 1μιση μήνα που λήγει το GasControl, μου είπε ότι αυτόματα θα μεταπεσω σε GasBenefit, διότι δεν έχει άλλο πρόγραμμα η ΔΕΗ, η μόνη διαφορά είναι ότι δεν θα είμαι δεσμευμένος στην 24μηνη σύμβαση. Έχει κάποιος εμπειρία; Η πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν λήξει η τωρινή σύμβαση; 

Επεξ/σία από geo307cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, janus5555 είπε

Στο pdf που αναρτήθηκε από χθες λοιπόν, έχω αυτή την χρέωση:

image.png.550f12297fa32b28bcad228f6548ad35.png

Δεδομένου ότι δεν αναφέρετε πουθενά κάποια επιδότηση και αυτό είναι το gascontrol, πως βγαίνει χρέωση 0,0275/ kwh?

Μην ανεβάζετε λογαριασμούς σε φέτες.

Ολόκληρο ανέβασε τον μπρος - πίσω... σβήσε προσωπικά στοιχεία.

Εκ πρώτης όψεως (της φέτας) μάλλον σκάλωσε το σύστημα και ανανεώθηκε αυτόματα το παλιό gas control με 0.0275 χωρίς έκτπωση 25%; Αν έγινε αυτό είσαι βασιλιάς. 😁

edit: Αλλά γιατί τόσο μικρή περίοδος κατανάλωσης; Μηπως υπέγραψες νέο πρόγραμμα στις 13/12; Αν ναι, τότε η επέκταση του παλιού gas control είναι μόνο για το μεσοδιάστημα αυτό.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

Στο pdf που αναρτήθηκε από χθες λοιπόν, έχω αυτή την χρέωση:

image.png.550f12297fa32b28bcad228f6548ad35.png

Δεδομένου ότι δεν αναφέρετε πουθενά κάποια επιδότηση και αυτό είναι το gascontrol, πως βγαίνει χρέωση 0,0275/ kwh?

στην πρώτη σελίδα τι γράφει ως πρόγραμμα στο 'τιμολόγιο';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΔΕΗ.

1. Μιλάμε με ΔΕΗ 800 900 1000, κρατάμε ημερομηνία, ώρα, ονοματεπώνυμο και ρωτάμε αν ηχογραφούν γιατί σε αυτή την περίπτωση μας βολεύει.

2. Ρωτάμε γιατί δεν εφαρμόστηκε έκπτωση ΔΕΠΑ. Απαντάνε μια μπούρδα, ξαναρωτάμε να μάθουμε ακριβώς σε ποιο Νόμο, ΚΥΑ ή ότι άλλο το αναφέρει και φυσικά δηλώνουν άγνοια. Αναφέρουμε ρητά ότι αμφισβητούμε τον λογαριασμό και επιφυλασσόμαστε των δικαιωμάτων μας.

3. Όλα αυτά καταγγελία στον ΣτΚ.

Σωστά τα βήματα;

Επεξ/σία από alejsalonica
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους..ο πατέρας μου έχει κάνει συμβόλαιο με την ΔΕΗ απο 22/9 και δεν εχει βγει ακόμη λογαριασμός. Τί γινεται; Που μπορώ να βρω την κατανάλωση και το τι πληρώνει;

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γι'αυτό εγώ κρατάω ακόμα τις 20 σελίδες ιστορικού, που με τη ΔΕΠΑ και θα γίνουν 22 και βάλε. Μια και καλή στο τέλος ΣτΚ, γιατί μέχρι να κοινοποιήσουν τη καταγγελία στη ΔΕΗ προκύπτουν κι άλλα ζητήματα.

Σωστά. Μια κ καλή στο τέλος. Κι εγώ περιμένω ένα ακόμη που θα είναι ο τελικός. Για κατανάλωση από 17/12/2022-31/1/2023. Το θέμα είναι ΚΑΙ το ερώτημα: πληρώνουμε κάποιο ποσό ή τίποτε μέχρι να τελειώσει (...όποτε....) η ιστορία με εαυτούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μην ανεβάζετε λογαριασμούς σε φέτες.

Ολόκληρο ανέβασε τον μπρος - πίσω... σβήσε προσωπικά στοιχεία.

Εκ πρώτης όψεως (της φέτας) μάλλον σκάλωσε το σύστημα και ανανεώθηκε αυτόματα το παλιό gas control με 0.0275 χωρίς έκτπωση 25%; Αν έγινε αυτό είσαι βασιλιάς. 😁

edit: Αλλά γιατί τόσο μικρή περίοδος κατανάλωσης; Μηπως υπέγραψες νέο πρόγραμμα στις 13/12; Αν ναι, τότε η επέκταση του παλιού gas control είναι μόνο για το μεσοδιάστημα αυτό.

Γι αυτό παρέθεσα το κείμενο, λέω ότι έκανα νέο συμβόλαιο το Νοέμβριο του 22, gascontrol λέω. Άρα λογικά είναι 0,125€/kwh. Λογικά. και προκύπτει αυτή η χρέωση που δεν αναφέρει κάποια επιδότηση..

Όλος ο λογαριασμός.image.jpeg.65917473d1a0c14b1aa1af9c2a25c752.jpegimage.jpeg.0108589f923afcdaa3f1efb0dbb72b84.jpeg

1 ώρα πριν, atpanos είπε

στην πρώτη σελίδα τι γράφει ως πρόγραμμα στο 'τιμολόγιο';

myhomegascontrol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Γι αυτό παρέθεσα το κείμενο, λέω ότι έκανα νέο συμβόλαιο το Νοέμβριο του 22, gascontrol λέω. Άρα λογικά είναι 0,125€/kwh. Λογικά. και προκύπτει αυτή η χρέωση που δεν αναφέρει κάποια επιδότηση..

Όλος ο λογαριασμός.

myhomegascontrol

Αυτή είναι η αρχική τιμή του παλιού gas control. Aν κάνεις τη πάπια ίσως τη βγάλεις έτσι για ένα χρόνο. Το χειρότερο ενδεχόμενο είναι να καταλάβουν το λάθος και να χρεώσουν όλη τη κατανάλωση αναδρομικά με 0.125 ενώ θα μπορούσες να πας σε κυμαινομενο τώρα. 

 

26 λεπτά πριν, itmaster99 είπε

Σωστά. Μια κ καλή στο τέλος. Κι εγώ περιμένω ένα ακόμη που θα είναι ο τελικός. Για κατανάλωση από 17/12/2022-31/1/2023. Το θέμα είναι ΚΑΙ το ερώτημα: πληρώνουμε κάποιο ποσό ή τίποτε μέχρι να τελειώσει (...όποτε....) η ιστορία με εαυτούς ?

Πληρώνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αυτή είναι η αρχική τιμή του παλιού gas control. Aν κάνεις τη πάπια ίσως τη βγάλεις έτσι για ένα χρόνο. Το χειρότερο ενδεχόμενο είναι να καταλάβουν το λάθος και να χρεώσουν όλη τη κατανάλωση αναδρομικά με 0.125 ενώ θα μπορούσες να πας σε κυμαινομενο τώρα. 

δεν ήταν 0,05€/kwh? και το πάγιο 3€ που χρεώνουν τί φάση; δεν καταλαβαίνω καθόλου.

Επεξ/σία από janus5555
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

111.png.bcfecb5d9360542c64cd94534fc1a292.png

περίοδος χρέωσης έως 7/11 και η έκδοση του λογαριασμού στις 17/2. Τι να περιμένω για την περίοδο που δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός; εγκεφαλικό ή καρδιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, janus5555 είπε

δεν ήταν 0,05€/kwh? και το πάγιο 3€ που χρεώνουν τί φάση; δεν καταλαβαίνω καθόλου.

To πιο παλιό ακόμα control ήταν 0.275 -25% = 0.02 

Εσένα τώρα σου χρέωσαν την αρχική τιμή 0.0275. Είχε και πάγιο 4.5 ευρώ το μήνα, οπότε 3 ευρω για 20 μέρες.

Πιστεύω πως αν δε το αναφέρεις και δε κοιτάξει κανεις τη καρτέλα σου, δε πρόκειται να το πάρουν πρέφα.

Περίμενε τουλάχιστον μέχρι τον άλλο μήνα που θα ξαναβγούμε λογαριασμοί, να δεις τι θα χρεώσουν για το επόμενο δίμηνο καταμέτρησης, και πράττεις αναλόγως

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ανοίξει αίτημα στη ΡΑΕ για μη απόδοση λογαριασμού και χθες κιόλας σχολίασα πως δεν έχει έρθει ο αναλυτικός αλλά μόνο η χρέωση. Το έκλεισα τώρα άρον άρον μπας και όντως ξεχαστεί η καρτέλα μου και συνεχίσει με αυτή τη χρέωση... Αν όντως ισχύει ότι με χρεώνουν με παλιότέρη τιμή επειδή είναι ό,τι να'ναι.

Αει να δούμε τί θα δούμε στον επόμενο που έχει και την πραγματική κατανάλωση, έχω κάψει φέτος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...