Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, nvoros είπε

Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώ την συζήτηση εδώ και κάποιες μέρες. 
Αν και φαντάζομαι την απάντηση: Υπάρχει κάποιος στην Zenith με σταθερό τιμολόγιο (εχουμε στην πολυκατοικία GasCentralFix) που να έλαβε τις επιδοτήσεις ΔΕΠΑ για Νοέμβριο 2022-Ιανουάριο 2023;
Εχω ήδη αλλάξει πάροχο από 3/2 (πήγα στο Φυσικό Αεριο Ελλάδος) αλλα η Ζενιθ ούτε μου έχει απαντήσει γραπτώς σε αίτημα μου ούτε έχει στείλει λογαριασμό τελικό (μπας και βάλει τις εκπτώσεις). 
Σε περίπτωση που δικαιούμαστε την έκπτωση (οσοι έχουν σταθερά τιμολόγια) και δεν την βάλουν τι κάνουμε? Αμφισβήτηση λογαριασμού - πληρώνοντας τα υπόλοιπα αφαιρούμενης της εκπτωσης? Πως θα το χειριζόσαστε εσείς?

Καποιος με Ζενιθ να έχει άποψη?

Επεξ/σία από nvoros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να κάνω υπομονή κάποιους μήνες και να υπογράψω νέο συμβόλαιο όταν και αν βγουν σταθερά προγραμματα; 

Την Ελίν είναι το πιο ανταγωνιστικό κυμαινόμενο αυτή τη στιγμη σε πακέτο με ηλεκτρική ενέργεια; Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 9:59 ΠΜ, tzitzikas2 είπε

έχω και εγώ μαιλ με τις μετρήσεις ΕΔΑ ΘΕΣΣ, οι οποίες γίνονται στην ώρα τους. Μου είχαν πει και εμένα απο την ΔΕΗ οτι δεν έχουν λάβει μέτρηση. Παραμύθια..

Καλημέρα,

Σε ποιο email στείλατε και ζητήσατε τις μετρήσεις;

Υπάρχει κάπου το κείμενο που στείλατε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, snb είπε

Καλημέρα,

Σε ποιο email στείλατε και ζητήσατε τις μετρήσεις;

Υπάρχει κάπου το κείμενο που στείλατε;

 

[email protected]

αυτο τους εστειλα

(παρακαλω να μου στείλετε βεβαίωση των πρόσφατων καταμετρήσεων)

εννοείτε οτι θα βαλεις και ολα τα στοιχεια

 

 

Επεξ/σία από rose from hell
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvoros είπε

Καποιος με Ζενιθ να έχει άποψη?

Καλημέρα,

μέχρι 8 Νοε 22 ήμουν στη ΖΕΝΙΘ, συγκεκριμένα στο GAS HOME FIX και από τον Αυγουστο 22 που έληξε το συμβόλαιο μου με έβαλαν αυτόματα στο GAS HOME PLUS.

Πήρα κανονικά όλες τις επιδοτήσεις ( έστω και σταδιακά) εκτός:

α. Τον Απρ 22 που ενώ μου αφαίρεσαν σωστά την επιδότηση με χρέωσαν με το ετσι θέλω 14,17Ε κ αντίστοιχα τον Μαιο 1,46Ε. 

β. Η επιδότηση του Απρ 22 αφαιρέθηκε σε 2 λογαριασμούς αλλα στο σύνολο μου αφαίρεσαν 0,025Ε/Kwh αντί 0,03.

Έστειλα mail για να τα λάβουν υπόψη στην έκδοση του τελικού λογαριασμού και μετά από πολύ καιρό μου πήραν τηλ και οι απαντήσεις ήταν οτι να΄ναι. Η ουσία ήταν οτι δεν περνάνε αυτοί τις εκπτώσεις στους λογαριασμούς αλλά τις καθορίζει το κράτος....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sokri_m είπε

Η ουσία ήταν οτι δεν περνάνε αυτοί τις εκπτώσεις στους λογαριασμούς αλλά τις καθορίζει το κράτος....

 

Το κρατος βγαζει οδηγιες, οχι λογαριασμους. Τους λογαριασμους αυτοι τους βγαζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Το κρατος βγαζει οδηγιες, οχι λογαριασμους. Τους λογαριασμους αυτοι τους βγαζουν

Αυτά μου έλεγαν για αυτό δεν έβγαζα άκρη. Πήγα και εγώ σε άλλη εταιρεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν.

Για διάστημα 11/05/2022-16/11/2022 με κατανάλωση 262 κ.μ. ή 3.038 kWh και λογαριασμό 243€ προκύπτουν τα εξής και περιμένουμε επιβεβαίωση από τα έντυπα.

1. Για τιμή 0,05 €/kWh = 151,90€

2. Πάγια 30,00€

3. ΕΔΑ κλπ ~47€

4. ΦΠΑ ~14€

Προκύπτει ότι ΔΕΝ έχουν βάλει εκπτώσεις ΔΕΠΑ (όπως και μου είπαν στο τηλέφωνο).

Περιμένουμε την έκδοση του pdf και μετά τηλέφωνα κλπ... Μπράβο ΔΕΗ..!

Δεν πληρώνω προς το παρόν.

Επεξ/σία από alejsalonica
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σύγκριση benefit  -  elin  για ttf απο 30 εως 350   και τιμές ετήσιας κατανάλωσης 4000 kwh  εως  12000 kwh

Excel  Korakios 11feb2023 nk1.ods   με κάποιους πρόσθετους υπολογισμούς στο δεύτερο ΤΑΒ =>  φυσικο αέριο  στις στήλες Τ,U,V  καί γραμμές 36,37,...  οπου φαίνονται και οι πράξεις μεταξύ των κελιών.

Αν θέλετε να δείτε πιό καθαρά και συγκετρωτικά τα αποτελέσματα τότε δείτε  το πρώτο ΤΑΒ  (benefit-elin) που δείχνει τις  Διαφορές (γραμμές 21-26)  κόστους ενέργειας και παγίου ΔΕΗ Benefit χωρίς δώρα (γραμμές 5-10)  σε σχέση με  elin gas on home    (γραμμές 13-18)     για τιμές  ttf απο 30 εως 350   και τιμές ετήσιας κατανάλωσης 4000 kwh  εως  12000 kwh

Αν βρείτε κάποιο λάθος ενημερώστε με.

Για κάθε λάθος κερνάω ραβανί της θείας μου της Γκόλφως.

Ευχαριστώ όσους εχουν απαντήσει στα ερωτήματά μου τον τελευταίο καιρό που ημουνα πρωτάρης στο τί παίζεται μεταξύ των παρόχων.

Korakios 11feb2023 nk1.ods

Επεξ/σία από gtkminsomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 731001 είπε

Αξίζει να κάνω υπομονή κάποιους μήνες και να υπογράψω νέο συμβόλαιο όταν και αν βγουν σταθερά προγραμματα; 

Την Ελίν είναι το πιο ανταγωνιστικό κυμαινόμενο αυτή τη στιγμη σε πακέτο με ηλεκτρική ενέργεια; Σας ευχαριστώ 

εξαρτάται το πρόγραμμα που ήδη  είσαι , την κατανάλωση που κάνεις και τη διαφορά σε € αν αξίζει ή όχι

6 ώρες πριν, nvoros είπε

Καποιος με Ζενιθ να έχει άποψη?

αίτημα στο myrae και καπάκια ΣτΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το σύστημα του ΗΡΩΝ "συγχρονίζεται" μετά από τη 1η επίσημη καταμέτρηση του διαχειριστή. Δηλαδή αν έχεις επίσημη καταμέτρηση αρχές Μαρτίου, θα λάβεις τον εκκαθαριστικό εως και 1 μηνα αργότερα.

Στις 28/01 έγινε επιτοπια καταμετρηση για αλλαγή παροχου και στις 6/02 έγινε προγραμματισμένη επιτοπια καταμετρηση. Ακόμα στο application μου εμφανίζει το αίτημα μου ότι εχει υποβληθεί στην ΕΔΑ και ότι είναι σε επεξεργασία. δεν με ενδιαφέρει να εκδώσουν άμεσα λογαριασμό,  απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι έχω αλλάξει παροχο και ότι δεν είμαι στο κοντρόλ της ΔΕΗ. Η ΕΔΑ μου λέει έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος και ότι έχουν ενημερώσει τον Ηρων. πως γίνεται να υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση στην ενημέρωση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Η ΕΔΑ μου λέει έχει ολοκληρωθεί ο έλεγχος και ότι έχουν ενημερώσει τον Ηρων.

αυτό διαφέρει απο το να σου πουνε οτι σε εκπροσωπεί ο Ηρών ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό διαφέρει απο το να σου πουνε οτι σε εκπροσωπεί ο Ηρών ή όχι

προφανώς και διαφέρει γιατί ο Ηρων δεν με βλέπει ακόμα.επισης στη δεη στο ebill είναι ενεργή η παροχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTheMeat είπε

προφανώς και διαφέρει γιατί ο Ηρων δεν με βλέπει ακόμα.επισης στη δεη στο ebill είναι ενεργή η παροχή..

ούτε η Ελιν με βλέπει αλλά η ΕΔΑ μου είπε οτι με εκπροσωπεί . Το πότε θα ενημερωθεί η Ελίν δεν με καίει

όσο για το ebill της ΔΕΗ να είσαι προετοιμασμένος για τα εξής σενάρια

1. να συνεχίζουν να χρεώνουν παρόλο που έχεις φύγει

2. όταν και όποτε θυμηθούν  να κλείσουν το ebill και να μην έχεις πρόσβαση στο λογαριασμό και να μην εκδίδουν ,να λήξει και να δώσουν εντολή διακοπής χωρίς να έχεις πάρει γραμμή του τι έγινε , είναι ικανοί  😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις με πηραν τηλ απο δεη!! Απ τον επομενο λογαριασμο 50 ευρω εκπτωση για την ταλαιπωρια κ εξτρα 50 ευρω εκπτωση απ την προωθητικη ενεργεια του benefit!!! Παραμενει τιμια η δεη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...