Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, korakios είπε

myrae να στοιχειώνει , ΣτΚ για σύσταση και επισύναψη στο αίτημα στο info , Γενική Γραμματεία για επιβολή κυρώσεων και ΥΠΕΝ κατά ΡΑΕ και Γενικής Γραμματείας . Κάτι άλλο ξέχασα ? 😁

__________

α , ναι , αμφισβήτηση λογαριασμού όταν βγει το pdf και αναμονή 10 εργάσιμες (στις 2 εργάσιμες εκκίνηση) 😁

Μόνο τη ΔΕΠΑ θα αμφισβητήσω (στη ΔΕΗ). Τίποτε άλλο.

Θα περιμένω να βγει και ο επόμενος και ο τελικός, και ό,τι πρόβλημα δεν έχει λυθεί θα φύγει στον ΣτΚ σε καταγγελία τούρμπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 17:47

 

Τα futures για το ευρωπαϊκό φυσικό αέριο (TTF) υποχώρησαν κάτω από τα 50 ευρώ για πρώτη φορά εδώ και 17 μήνες, καθώς η χειρότερη ενεργειακή κρίση της Ευρώπης εδώ και δεκαετίες υποχωρεί.

 
 

Οι τιμές έχουν υποχωρήσει κατά περισσότερο από 80% από το ανώτατο επίπεδό τους τον Αύγουστο, όταν οι περικοπές φυσικού αερίου της Ρωσίας έπληξαν την Ευρώπη με κόστος περίπου 1 τρισ. δολαρίων, πλήττοντας την οικονομία της περιοχής και ωθώντας τον πληθωρισμό στο υψηλότερο επίπεδο των τελευταίων δεκαετιών, όπως σημειώνει το Bloomberg. Τώρα, η ήπειρος βλέπει μια απότομη μεταστροφή, καθώς ο σχετικά ήπιος καιρός, οι προσπάθειες για μείωση της κατανάλωσης ενέργειας και οι ισχυρές εισροές υγροποιημένου φυσικού αερίου από τις ΗΠΑ στο Κατάρ απομακρύνουν τις πιέσεις.

Τα futures παράδοσης επόμενου μήνα για το TTF υποχώρησαν έως και 6,2% στα 48,78 ευρώ ανά μεγαβατώρα, στο χαμηλότερο ενδοημερήσιο επίπεδο από τις 31 Αυγούστου του 2021. Το συμβόλαιο έχει σημειώσει πτώση της τάξεως του 35% μέχρι στιγμής φέτος, αλλά εξακολουθεί να είναι περίπου διπλάσιο από τα συνήθη επίπεδα για αυτή την εποχή του έτους. Αυτήν την ώρα το εν λόγω συμβόλαιο έχει ανακτήσει ένα μέρος της πτώσης και διαπραγματεύεται στα 49,190 ευρώ ανά μεγαβατώρα.

Οι τιμές θα μπορούσαν ακόμη να αυξηθούν εάν υπάρξει παρατεταμένος ψυχρός καιρός πριν από το τέλος του χειμώνα ή εάν υπάρξουν διαταραχές στον εφοδιασμό. Ο ανταγωνισμός με την Ασία για το LNG θα μπορούσε επίσης να δημιουργήσει ακόμη έναν ανοδικό κίνδυνο. 

 

Προς το παρόν, τα υψηλά επίπεδα αποθήκευσης παρέχουν ένα απόθεμα ασφαλείας για την Ευρώπη, ένα σημάδι αισιοδοξίας ότι η περιοχή μπορεί να αντέξει τον φετινό και τον επόμενο χειμώνα. 

Με τις περισσότερες από τις συνήθεις ποσότητες ρωσικού φυσικού αερίου να απουσιάζουν πλέον, τα ευρωπαϊκά κράτη φαίνεται πως έχουν προσαρμοστεί με άφθονες επιλογές αντικατάστασης. 

Η γερμανική εταιρεία κοινής ωφέλειας Uniper SE δήλωσε ότι θα ξεπεράσει τα προβλήματα που δημιουργούνται από τις περικοπές του ρωσικού φυσικού αερίου το αργότερο έως το 2024, αλλά το υψηλό κόστος για την αντικατάσταση των χαμένων ποσοτήτων θα παραμείνει ένα ζήτημα.

Η Ευρώπη θα χρειαστεί να γεμίσει τους χώρους αποθήκευσης με πολύ λιγότερο ρωσικό αέριο από ό,τι το περασμένο καλοκαίρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

έχασα κάτι με τις επιδοτήσεις ? επειδή σπαμαρίστηκε απο ποστ λογαριασμών της ΔΕΗ δεν κοίταξα προηγούμενες σελίδες

 

3 ώρες πριν, Thresh είπε

364 ευρώ κι είχα -167 στον προηγούμενο. 

17 Ιουνίου έως 22 Δεκεμβρίου.

Dln5Hb9X4AAu91y.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
10 λεπτά πριν, libera είπε

Η Ευρώπη θα χρειαστεί να γεμίσει τους χώρους αποθήκευσης με πολύ λιγότερο ρωσικό αέριο από ό,τι το περασμένο καλοκαίρ

ρώσικου κακού αγωγού αέριο, το ρώσικο LNG είναι καλό δε μας πειράζει 🤪

 

13 λεπτά πριν, libera είπε

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 17:47

τα πράγματα θα παραμένουν ρευστά ανάλογα τα κέφια κάποιων , δύσκολες οι προβλέψεις

ας παραμείνουμε εντός θέματος σύμφωνα με τον τίτλο του νήματος :
"Λογαριασμοί ΔΕΗ και έκδοσή τους " 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τιμή ΔΑΦΑ είναι ίδια για όλους γιατί παρατήρησα διαφορετική τιμή στη σελ 732 που ανέβασε τον λογαριασμό σε σχέση με τον δικό μου. Έτσι μου βγαίνει υψηλότερη χρέωση με λιγότερα κυβικά κατανάλωσης!!!20230217_212632.jpg.91bf5cd0d3b81710fb1312017925f67f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Γιατι δε κάνεις πληρωμή με κάρτα στο ebill που δεν έχει προμήθεια;

Για απόδειξη τι σου δίνει μόλις κάνεις πληρωμή από το ebill??

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

 δεν έχουν βάλει ΔΕΠΑ κι όλα τα άλλα πρέπει να είναι σωστά.

Τελικά μεγάλο φιάσκο αυτή η επιδότηση. Μάλλον κανείς δεν θα την πάρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν υπάρχει κάτι στο site της ΔΕΗ , οι γενικοί όροι που υπέγραψες αναφέρουν οτι μπαίνεις στο τρέχων εμπορικό (benefit αυτό το διάστημα) με διάρκεια 12 μήνες

προϋπόθεση φυσικά η ατομική ενημέρωση 30 μέρες πριν

επίσης δεν αναφέρεται κάτι για δέσμευση και ρήτρα αποχώρησης στην αυτόματη ανανέωση

προϋπόθεση φυσικά η ατομική ενημέρωση 30 μέρες πριν =>

δηλαδή να στείλω email 1 μήνα πριν την λήξη που να λέει οτι με τη λήξη της σύμβασης (gasControl  0.05 ευρω ανα kwh) επιθυμώ να την καταγγείλω 

ή καλύτερα

να μην στείλω τίποτα, ωστε να μπώ (με τη λήξη στις 25 Μαρτίου του  gasControl ) αυτόματα στο Benefit που θα είναι αορίστου χρόνου και μπορώ να φύγω όποτε θέλω.

Επεξ/σία από gtkminsomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Για απόδειξη τι σου δίνει μόλις κάνεις πληρωμή από το ebill??

 

Spoiler

4.jpg.ef674a4cfc5900046d0b18972f0184bb.jpg

Μόλις περάσουν μερικές μέρες και λογιστικοποιηθεί η συναλλαγή, μπορείς να εκτυπώσεις και στο web-banking της τράπεζας σου το pdf με όλα τα στοιχεία της συναλλαγής.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lstrike7 είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν η τιμή ΔΑΦΑ είναι ίδια για όλους γιατί παρατήρησα διαφορετική τιμή στη σελ 732 που ανέβασε τον λογαριασμό σε σχέση με τον δικό μου. Έτσι μου βγαίνει υψηλότερη χρέωση με λιγότερα κυβικά κατανάλωσης!!!20230217_212632.jpg.91bf5cd0d3b81710fb1312017925f67f.jpg

δεν είναι σταθερή εξαρτάται απο το TTF της περιόδου , αλλά όντως κάνε αμφισβήτηση και ζήτα ανάλυση μιας και δε βγαίνουν τα νούμερα , δες μήπως χώσανε καμιά αλλαγή στον τύπο υπολογισμού σε καμιά υποσημείωση

Επίσης τσέκαρε στο συμβόλαιο αν υπολογίζεται ως εξης:

(TTF+4-15)/1000 ,όπου TTF σε €/ΜWh όχι κιλοβάτ , δλδ πχ 120 και όχι 0,12

μου θύμισε η φάση το Flex που είχαν άλλες χρεώσεις για το ίδιο πρόγραμμα ....

πόσταρε την απάντηση που θα πάρεις

1 ώρα πριν, gtkminsomnia είπε

προϋπόθεση φυσικά η ατομική ενημέρωση 30 μέρες πριν =>

δηλαδή να στείλω email 1 μήνα πριν την λήξη που να λέει οτι με τη λήξη της σύμβασης επιθυμώ να την καταγγείλω 

ή καλύτερα

να μην στείλω τίποτα, ωστε να μπώ (με τη λήξη στις 25 Μαρτίου του  gasControl  0.05 ευρω ανα kwh ) αυτόματα στο Benefit που θα είναι αορίστου χρόνου και μπορώ να φύγω όποτε θέλω.

τίποτε απο τα 2 δε σήμαινε το υπογραμμισμένο (ειδικά με τίποτα το 1ο)

η ΔΕΗ οφείλει να σου στείλει ειδοποίηση (ατομική)  οτι λήγει το συμβόλαιο ένα μήνα πριν , αν όχι μπορείς να κυνηγήσεις τη συνέχιση της χρέωσης 0,05 μιας και δεν αντιλήφθηκες οτι έληξε το 0,05 και άλλαξαν οι χρεώσεις

προς το παρών ή το αφήνεις να πάει αορίστου με δικαίωμα να φύγεις αζημίως (δεν ξέρω τα κέφια της ΔΕΗ , αναφέρω τι προβλέπεται) ή να υπογράψεις benefit για τα 50€ δώρου και 24 μήνες συντροφιάς με την εταιρία

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.ef674a4cfc5900046d0b18972f0184bb.jpg

 

όντως πλήρωσες χωρίς να βγει το pdf ????? 😂

άκυρο , τώρα πρόσεξα ημερομηνία , λέω και εγώ , τυφλή εμπιστοσύνη στην πολυαγαπημένη ??😁

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Τελικά μεγάλο φιάσκο αυτή η επιδότηση. Μάλλον κανείς δεν θα την πάρει....

όλη την έχουν πάρει σε κυμαινόμενα (πλην κάποιοι στη Ζενίθ) , μένει να δούμε στο σταθερό της ΔΕΗ αν φανεί στο pdf και αν όχι , τις εξελίξεις σε επόμενες εξωδικαστικές διαδικασίες που θα ακολουθήσουν

( και σε αναμονή για ενημέρωση απο άτομα που το κυνηγάνε για το σταθερό της Ζενίθ )

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ΗΡΩΝ Από τέλη γεναρη δεν έχουν ακομα εικονα ολοκλήρωσης ελέγχου από την ΕΔΑ για το αίτημα αλλαγής παροχου. ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η ενημέρωση του συστήματος?Η ΕΔΑ μου λέει ενημερώθηκε και ο παλιός (ΔΕΗ) κ νέος παροχος( Ηρων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NickTheMeat είπε

Στον ΗΡΩΝ Από τέλη γεναρη δεν έχουν ακομα εικονα ολοκλήρωσης ελέγχου από την ΕΔΑ για το αίτημα αλλαγής παροχου. ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η ενημέρωση του συστήματος?Η ΕΔΑ μου λέει ενημερώθηκε και ο παλιός (ΔΕΗ) κ νέος παροχος( Ηρων).

αυτό εξαρτάται απο τον πάροχο , πχ και μένα η Ελίν δεν ήξερε αν μπήκα και λέγαν περιμένουμε την ΕΔΑ , αλλά απο ΕΔΑ μου είπαν οτι ολοκληρώθηκε

Δλδ σημασία έχει να σου πει η ΕΔΑ οτι άλλαξες , δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες με το "ενημερώθηκε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΔΑ μου λέει ολοκληρώθηκε, Ο Ηρων δεν έχουμε εικόνα. και οι δύο μου λένε δεν μπορούμε να κανουμε κάτι αλλο. απλά μου φαίνεται αρκετό το διάστημα που περιμένω για να φανώ πελάτης στον νέο παροχο.

6 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό εξαρτάται απο τον πάροχο , πχ και μένα η Ελίν δεν ήξερε αν μπήκα και λέγαν περιμένουμε την ΕΔΑ , αλλά απο ΕΔΑ μου είπαν οτι ολοκληρώθηκε

Δλδ σημασία έχει να σου πει η ΕΔΑ οτι άλλαξες , δεν ξέρω αν αυτό εννοούσες με το "ενημερώθηκε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTheMeat είπε

Η ΕΔΑ μου λέει ολοκληρώθηκε, Ο Ηρων δεν έχουμε εικόνα. και οι δύο μου λένε δεν μπορούμε να κανουμε κάτι αλλο. απλά μου φαίνεται αρκετό το διάστημα που περιμένω για να φανώ πελάτης στον νέο παροχο.

ίσως είναι σαν το ρεύμα που λογαριασμό θα πάρεις μετά απο 2 μήνες σχεδόν , δεν έχω πρόσφατη εμπειρία απο Ηρών και χρόνους . Ίσως βοηθήσει κάποιος άλλος που μπήκε πρόσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NickTheMeat είπε

Στον ΗΡΩΝ Από τέλη γεναρη δεν έχουν ακομα εικονα ολοκλήρωσης ελέγχου από την ΕΔΑ για το αίτημα αλλαγής παροχου. ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η ενημέρωση του συστήματος?Η ΕΔΑ μου λέει ενημερώθηκε και ο παλιός (ΔΕΗ) κ νέος παροχος( Ηρων).

Το σύστημα του ΗΡΩΝ "συγχρονίζεται" μετά από τη 1η επίσημη καταμέτρηση του διαχειριστή. Δηλαδή αν έχεις επίσημη καταμέτρηση αρχές Μαρτίου, θα λάβεις τον εκκαθαριστικό εως και 1 μηνα αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...